اعتماد به نفس خود را افزایش دهید: 10 راه برای غلبه بر ناامنی ها

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید: 10 راه برای غلبه بر ناامنی ها

بعضی روزها احساس می کنید که یک ستاره راک هستید، انگار هیچ چیز نمی تواند شما را پایین بیاورد. در هر موقعیتی، اعتماد به نفس خود را ابراز می کنید. آیا نیاز به معرفی خود به افراد جدید دارید؟ هیچ مشکلی ندارد. شما در خود احساس راحتی و حتی برازندگی دارید، بدون آن احساس عصبی در معده خود. سخنرانی در جمع شما را نمی ترساند زیرا احساس خوبی نسبت به چیزی که در مورد آن صحبت می کنید دارید.

همه عاشق احساس شکست ناپذیری هستند. یا حداقل فوق العاده شایسته بودن.

بعضی روزهای دیگر، انگار چندان اوضاع بر وفق مراد نیست. گویی ورق بر می گردد. بعضی روزها، بدون دلایل واضح، می خواهید از نظرها پنهان شوید زیرا به نظر می رسد هیچ چیز درست نیست.

ناامنی های ما می توانند به شدت ما را تحت تأثیر قرار دهند، اما این امر کاملاً طبیعی است. همه ما انسان هستیم و می‌ توانیم متوجه شویم که چه چیزی خوب پیش نمی ‌رود یا چه چیزی بیشتر از آنچه هست کار نمی ‌کند. منتقد درونی شما ناگهان از جایی بیرون می آید و به اعتماد به نفس شما آسیب می زند.

به راحتی می توان به مردم گفت که از ناامنی بودن دست بردارند، اما یادگیری چگونگی غلبه بر ناامنی ها چالش برانگیز است.

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید: 10 راه برای غلبه بر ناامنی ها

ناامنی چیست؟

ناامنی ها به همه جنبه های زندگی ما راه پیدا می کنند. ما می ‌توانیم در مورد ظاهرمان، قدمان، صدایمان و غیره احساس تردید داشته باشیم.

ناامنی می تواند ناشی از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن در مدرسه یا گشت و گذار مداوم در رسانه های اجتماعی و مقایسه خود با دیگران باشد. تجربیات گذشته می توانند ما را دنبال کنند و اعتماد به نفس امروز ما را تحت تاثیر قرار دهند، یا رویدادهای روزانه می توانند باعث ایجاد احساس بی کفایتی در ما شوند.

همه ناامنی های ما می توانند از کمبود عزت نفس ناشی شوند. آنها از خودگویی های ما ناشی می شوند که حول افکار منفی می چرخد، مانند شک و تردید نسبت به خود و سؤالاتی در مورد تصویر ما از خودمان. وقتی برای حال خوب خودمان ارزش قائل نیستیم و مراقبت از خود را تمرین می کنیم، اغلب احساس ناامنی می کنیم.

یک فرد ضعیف ممکن است در مورد برخی چیزها احساس اضطراب، نگرانی یا تردید کند. چه آنها‌ بتوانند ضرب و تقسیم ها را به خوبی انجام دهند یا مهارت ‌های اسکیت ‌بردیشان عالی باشد، این احساسات می ‌تواند روح شما را از بین ببرد و نتوانید از فرصت ‌های جدید استفاده کنید.

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید: 10 راه برای غلبه بر ناامنی ها

3 نوع ناامنی

از آنجایی که ناامنی ها می توانند جنبه های زیادی از زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهند، انواع مختلفی وجود دارد که باید با آنها آشنا شویم. در اینجا سه نوع مختلف ناامنی وجود دارد که باید به آنها فکر کنید:

 1. ناامنی شخصی

ناامنی های شخصی در مورد ظاهر یا صدای شما و اینکه دیگران شما را چگونه درک می کنند، است. این ناامنی ‌های سطحی برای کسی که از بیرون مشاهده می‌ کند، می ‌تواند سطحی به نظر برسد مثل نگرانی درباره وضعیت موها یا لباس یا یک لکه ناخواسته.

اما آنها می توانند عمیقاً توسط فرد احساس شوند و باعث ناراحتی شوند. ناامنی های شخصی حتی می تواند ما را از داشتن روابط سالم، فرصت های شغلی یا ارتباطات اجتماعی باز دارد، البته اگر به آنها اجازه دهیم.

آنها می توانند ناشی از کمبود اعتماد به نفس باشند زیرا شما عمیقاً به آنچه مردم در مورد شما فکر می کنند اهمیت می دهید. آنها اغلب، اما نه همیشه، به تصویر بدن مربوط می شوند.

پلتفرم ‌های رسانه‌ های اجتماعی اغلب افراد را به مقایسه خود با دیگران و افزایش ناامنی‌ هایشان می ‌کشاند که منجر به سازوکارهای مقابله ‌ای ناسالم مانند اختلالات در غذا خوردن و آسیب رساندن به خود می ‌شود.

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید: 10 راه برای غلبه بر ناامنی ها

 1. ناامنی کاری

ناامنی های کاری در محل کار ما اتفاق می افتد و افراد را برای ارائه سخنرانی یا صحبت کردن مضطرب و پریشان می کند.

این ناامنی ها همچنین می توانند افراد را دچار شک و تردیدهای فراوانی کنند و باعث شوند که آنها باور کنند که برای تبلیغات یا ریسک کردن به اندازه کافی خوب نیستند. این امر باعث می شود گاهی افراد سندرم ایمپاستر را تجربه کنند و توانایی دستیابی به اهداف خود را از دست بدهند.

 1. ناامنی در روابط

ناامنی های رابطه ای رایج هستند و می توانند در هر رابطه ای رخ دهند. آن ها باعث می شوند احساس کنید شایسته شریک زندگی خود نیستید و فرد دیگری آن ها را خوشحال تر خواهد کرد.

این ناامنی ها می توانند منجر به حسادت، استدلال و رفتار سلطه جویانه شوند. ناامنی های ارتباطی می تواند ناشی از تجربیات گذشته با شریک های قبلی یا دیگر دوستان و اعضای خانواده باشد، البته اگر باعث آسیب شده باشند.

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید: 10 راه برای غلبه بر ناامنی ها

پیامدهای ناامنی چیست؟

همه ما روزهای بدی داریم، اما منفی بافی بیش از حد می تواند تأثیر عمیقی بر زندگی شما بگذارد؛ یعنی به سلامت جسمی و روانی ما آسیب می رساند. از آنجایی که ناامنی های ما از عزت نفس ما نشات می گیرد، وقتی ناامنی های زیادی ذهن ما را تسخیر می کند باعث کاهش عزت نفس می شود.

عزت نفس پایین ما می تواند ما را مستعد مشکلات روانی مانند افزایش اضطراب ، افسردگی و موارد دیگر کند. وقتی بنیان ارزشیمان پایین و شکننده است، خودمان را باور نداریم. این می تواند باعث شود رویاهای خود را رها کنیم یا صرفا در مناطق امن زندگی کنیم.

داشتن یک تصویر مثبت از خود، قدرت بخش است، اما زمانی که آن را از بین ببریم، می‌ توانیم خیلی نسبت به خود سخت‌ گیر باشیم. این امر می تواند باعث شود مردم شفقت به خود را فراموش کنند.

حتی خودشیفته ها هم ناامنی دارند. افرادی که از خودشیفتگی رنج می برند اغلب برای جبران ناامنی های خود از چهارچوب های خود می گذرند.

ناامنی برای روابط ما هم مشکل ساز است. احساس ناامنی می تواند باعث ایجاد بعضی احساسات مثل بی اعتمادی، خشم و حتی رنجش نسبت به دوستان، خانواده و شرکای ما شود. این رفتار برای همه تنش ایجاد می کند و اگر حل نشود منجر به روابطی ناسالم خواهد شد.

ناامنی ها حق ندارند بر زندگی شما حکومت کنند. ما دوست داریم به شما کمک کنیم تا دیدگاه مناسب خود را به دست آورید و زندگی فراتر از ناامنی های خود را یاد بگیرید.

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید: 10 راه برای غلبه بر ناامنی ها

چه چیزی باعث ناامنی می شود؟

ما باید بدانیم که چه چیزی باعث ناامنی ما می شود و از کجا می آید تا بر آنها غلبه کنیم. مشخص کردن دقیق منشا هر یک از ناامنی ها می تواند چالش برانگیز باشد، اما درک بهتر علل ناامنی ها می تواند به ما کمک کند تا از کنار آن ها عبور کنیم.

تحقیقات نشان داده اند که ۴۰ درصد از شادی ما ناشی از نحوه تجربه رویدادهای اخیر زندگی است. شکست در هر جنبه ای از زندگی می تواند افراد را با شک و تردید نسبت به خود پر کند و بر عزت نفس و اعتماد به نفس آنها تأثیر منفی بگذارد.

تصور کنید که رئیس شما درخواست شما را برای یک ترفیع فوق العاده در محل کار که برای رسیدن به آن تلاش کرده اید، رد کند. این شکست شما را خرد می کند و عزت نفس شما ضربه بزرگی می خورد.

اگر این احساس حل نشود، شکست می‌ تواند منجر به انتقادات درونی خشن‌ تر شود. ممکن است در جهت کمال گرایی تلاش کنید زیرا بدون آن احساس اعتماد به نفس یا رضایت نخواهید داشت.

اضطراب اجتماعی نیز باعث ایجاد ناامنی می شود. وقتی افراد در موقعیت ‌های اجتماعی مانند مهمانی ‌های خانوادگی، جلسات کاری، مصاحبه ‌ها و قرارها اعتماد به نفس ندارند، از نحوه قضاوت مردم از آنها احساس ترس می‌ کنند.

آیا آنها کفش های من را قضاوت می کنند؟ آیا آنها فکر می کنند صدای خنده من خیلی بلند است؟ حرف احمقانه ای زدم؟ اینها همه افکاری است که یک فرد ناامن می تواند داشته باشد.

اضطراب اجتماعی می تواند ناشی از تجربیات گذشته مانند قلدری، طرد شدن توسط عزیزان و سایر حوادثی باشد که افراد شما را بیش از حد شدید قضاوت می کنند.

اغلب پس از تجربیات منفی گذشته، پذیرش خود و اشتباهاتمان دشوار است؛ اما اگر خودپذیری بهتری را تمرین نکنیم، اعتماد به نفس ما بهبود نخواهد یافت.

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید: 10 راه برای غلبه بر ناامنی ها

10 نکته برای غلبه بر ناامنی ها

از آنجایی که هر فردی ناامنی های متفاوتی دارد، هیچ راه نهایی برای متوقف کردن ناامنی وجود ندارد. ممکن است لازم باشد استراتژی ‌های جدیدی را امتحان کنید. با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا 10 نکته وجود دارد که به شما کمک می کند بر ناامنی های خود غلبه کنید:

 1. به جای اجتناب از احساسات خود با آنها مقابله کنید.
 2. ذهنیت رشد داشته باشید و اهداف محکمی تعیین کنید.
 3. خودتان را برای شکست‌ ها آماده کنید اما اجازه ندهید آنها شما را کنترل کنند.
 4. تمام خصوصیات و علایق خود را در آغوش بگیرید.
 5. افکار منفی خود را به چالش بکشید و انتقادی فکر کنید.
 6. اطراف خود را با افراد مثبت و دلگرم کننده احاطه کنید.
 7. به داستان های دیگران در مورد غلبه بر ناامنی هایشان گوش دهید.
 8. چیزهای جدیدی را امتحان کنید که شما را خوشحال می کند.
 9. افراد و موقعیت هایی را که به ناامنی شما دامن می زنند را رها کنید.
 10. به پیشرفت خود افتخار کنید، مهم نیست که چقدر بزرگ یا کوچک است.

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/how-to-commer-insecurities
5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx