7 راه شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس

Add a Comment
16 Min Read

۷ راه شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس

آیا گاهی اوقات اعتماد به نفس ندارید؟ اگر چنین است، بدانید که شما تنها نیستید. در حالی که برخی از افراد وجود دارند که به طور طبیعی با اعتماد به نفس بالایی به نظر می رسند، اکثر ما اینطور نیستیم. بر اساس تحقیقات منتشر شده توسط انجمن روانشناسی آمریکا، سطح عزت نفس به ویژه در دوران جوانی پایین است.

چنین کمبود عزت نفس نه تنها بر رفتار ما تأثیر قابل توجهی می گذارد، بلکه تأثیر منفی بر رفاه عاطفی و روانی ما نیز دارد. این به نوبه خود بر اعتماد به نفس ما برای موفقیت در کاری که انجام می دهیم تأثیر می گذارد. بیایید نگاهی به چند راه موثر داشته باشیم که می توانید از آنها برای افزایش اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

همه کسانی که تا به حال به دلیل کمبود اعتماد به نفس از زندگی و پیشرفت ها عقب مانده اند، موافق هستند که مقدار سالمی از اعتماد به نفس می تواند زندگی را بسیار آسان تر کند.

«افراد موفق ترس دارند، افراد موفق شک دارند و افراد موفق نگرانی دارند. تفاوت اینجاست که آنها اجازه نمی دهند این احساسات آنها را متوقف کند.»

تی هارو اکر

به عنوان یک فرد با اعتماد به نفس، با آنچه هستید و کاری که انجام می دهید احساس راحتی می کنید. نسبت به آینده خود خوش بین هستید و با دیگران ارتباط خوبی برقرار می کنید. شما همچنین می توانید حس موفقیت و رفاه شخصی خود را تقویت کنید.

در واقع، سطح اعتماد به نفس شما تا حد زیادی نحوه تفکر، احساس و رفتار شما را تعیین می کند. به گفته آلبرت بندورا، روانشناس دانشگاه استنفورد و محقق برجسته در زمینه اعتماد به نفس، افرادی که اعتماد به نفس دارند، مشکلات را چالش هایی می دانند که باید بر آنها تسلط یافت. این به آن‌ ها اجازه می‌دهد تا تعهدی قوی به یک کار داشته باشند که سطح موفقیت آنها را افزایش می‌دهد. اعتماد به نفس نیز به ما کمک می کند تا پس از شکست ها که ما را به شدت به زمین زده است، راحت تر بهبود پیدا کنیم.

7  راه شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس

اما چگونه این تغییر مفید را ایجاد کنیم؟

یکی از راه‌ های بالقوه برای افزایش اعتماد به نفس، استفاده از مجموعه ‌ای از راه های قدرتمند است که به طور خاص برای کمک به افزایش اعتماد به نفس شما طراحی شده ‌اند.

۷ راه قدرتمند ذهن برای افزایش اعتماد به نفس

۱. درک خود را از شکست تغییر دهید

از بین تمام راه های موجود، این یکی در مورد افزایش اعتماد به نفس بسیار مهم است: ما شکست را چیزی می ‌دانیم که به هر قیمتی باید از آن اجتناب کرد. ما را به دردسر می اندازد و حالمان را بد می کند. در نتیجه، ما از ترس یک شکست تهدیدآمیز فلج می شویم؛ اما این ترس به مرور اعتماد به نفس ما را کاهش می دهد که به نوبه خود باعث افزایش خطر شکست خواهد شد.

اگرچه شکست می تواند سخت باشد، اما یک چیز بسیار بدتر وجود دارد: تلاش نکردن. به جای اینکه شکست را بدترین نتیجه ممکن بدانیم، می‌توانیم آن را به‌عنوان دلیلی برای اثبات اینکه شجاعت تلاش کردن را داشته ‌ایم ببینیم. شکست بخش مهمی از موفقیت در زندگی است. در واقع، تنها راه برای جلوگیری از شکست، تلاش نکردن است. به جای اینکه خود را به خاطر شکست سرزنش کنید، بدانید که اگر بهترین نتیجه را از آن ببرید تنها کار عقلانی است که می توانید در مورد آن انجام دهید.

تصور خود را از شکست تغییر دهید. به این فکر کنید که چگونه هر شکست شما را کمی قوی تر و عاقل تر کرده است. سیستم های باور نادرستی را که حول مفهوم شکست ایجاد کرده اید زیر سوال ببرید. از هر شکست به عنوان تجربه ای که فرصت های رشد و یادگیری را برای شما فراهم می کند استقبال کنید.

7  راه شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس

۲. لبخند بزنید تا اعتماد به نفس داشته باشید

لبخند زدن مکانیسم های پاداش مغز را تحریک می کند و حتی قوی تر از آنچه قبلا تصور می شد موثر است. به گفته دکتر دیوید لوئیس، عصب ‌روان ‌شناس که آزمایش ‌های بالینی را در مورد احساسات برانگیخته از لبخند تجزیه و تحلیل کرد، یک لبخند می‌ تواند مغز را به اندازه ۲۰۰۰ تخته شکلات تحریک کند. این محقق بریتانیایی همچنین دریافت که لبخند زدن به اندازه دریافت ۱۶۰۰۰ پوند (تقریباً ۲۵۰۰۰ دلار) پول نقد، تحریک مغزی شدیدی را ایجاد می کند.

به گفته Millicent Abel و Rebecca Hester، نویسندگان An Empirical Reflection on the Smile، اثرات درمانی مستند لبخند از کاهش سطح استرس، کاهش فشار خون تا افزایش سلامت کلی متغیر است.

عمل ساده لبخند زدن باعث می شود مغز شما اندورفین ترشح کند که در عرض چند ثانیه احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. این تاثیر زمانی بیشتر می شود که وقتی در آینه به خود نگاه می کنید لبخند بزنید. ممکن است در ابتدا مجبور شوید لبخندی غیر واقعی بزنید، اما در نهایت تاثیر این که خودتان با اعتماد به نفس به آینه لبخند بزنید، اعتماد به نفستان را افزایش می دهد.

۳. افکار منفی را پاک کنید

افکار منفی به شدت به کمبود اعتماد به نفس کمک می کند. در واقع، تفکر منفی اعتماد به نفس ما را به خطر می اندازد. حتی بیشتر از این، اعتماد به نفس پایین نتیجه مستقیم عادت مخرب نشخوار فکری منفی است. این صدای منفی از درون است که ما را متقاعد می کند که نمی توانیم در کاری که انجام می دهیم به موفقیت برسیم. در نتیجه، احتمال تسلیم شدن ما بیشتر از ادامه مبارزه علیه مبارزه است.

سعی کنید آگاهانه از افکار منفی خود آگاه شوید و درباره خودتان بهتر فکر کنید. درک کنید که چگونه در مورد خود و کاری که انجام می دهید فکر می کنید. هنگامی که بتوانید به سرعت هر نوع فرآیند فکری منفی را تشخیص دهید، به راحتی می توانید آنها را به عکس یا چیزی مثبت تر تبدیل کنید.

هر زمان که ایده ای منفی به ذهنتان می رسد، با بیان درست برعکس، نشخوار فکری و افکار منفی خود را به چالش بکشید. هر گاه آن صدا در ذهن شما به شما می گوید: «من نمی توانم این کار را انجام دهم، این خیلی سخت است»، آن را به این شکل تبدیل کنید: «بیا، تو می توانی موفق شوی! حتی بیشتر از همیشه.»

تمام تلاش خود را به کار ببندید تا از مارپیچ نزولی وحشتناک تفکر منفی اجتناب کنید. اگرچه فرآیندهای فکری کنونی ما نتیجه سال ها تجربه منحصر به فرد است، اما تغییرات مثبت را می توان با نظم و تلاش تحت تأثیر قرار داد. بیایید به لیست راه های تقویت کننده اعتماد به نفس ادامه دهیم.

7  راه شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس

۴. یاد بگیرید که با ترس ارتباط بهتری داشته باشید

گاهی اوقات به نظر می رسد که افراد با اعتماد به نفس ترس را تجربه نمی کنند. در حالی که این مطمئناً درست نیست، یک سری جزئیات کوچک وجود دارد که تفاوت ایجاد می کند: افراد با اعتماد به نفس یاد گرفته اند که با ترس های خود کنار بیایند. آنها هم مانند هر کس دیگری ترس و تردید را تجربه می کنند. با این حال، آنها اجازه نمی دهند این احساسات مانع آنها شود. افراد با اعتماد به نفس یاد گرفته اند که با موقعیت هایی که عدم قطعیت دارند راحت باشند.

شروع به رویارویی با ترس های خود کنید. اجازه ندهید ترس شما را محدود کند. در عوض، ترس و عدم اطمینان را به زندگی خود دعوت کنید. وقتی نسبت به چیزی احساس ترس می کنید، خود را با آن روبرو کنید. کاری را انجام دهید که شما را می ترساند. ترس خود را تجربه کنید و تا زمانی که بر آن مسلط نشده اید استقامت کنید. دیدن ترس های خود به شما کمک می کند تا شجاعت و اعتماد به نفس خود را ایجاد کنید. در واقع، غلبه بر بزرگ ‌ترین ترس ‌های خود یک تقویت‌ کننده اعتماد به نفس فوق ‌العاده بزرگ است.

۵. زبان بدن خود را تغییر دهید

زبان بدن شما تاثیر زیادی بر اعتماد به نفس شما دارد. این نه تنها به دیگران نشان می دهد که چقدر اعتماد به نفس دارید، بلکه بر نحوه درک شما از اعتماد به نفس خود نیز تأثیر می گذارد. توجه دقیق به زبان بدن حتی می تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. در واقع، دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو دریافتند که زبان بدن بر اعتماد به نفس ما که افکار خود را نگه می داریم، تأثیر می گذارد.

هر زمان که احساس اعتماد به نفس ندارید، رعایت زبان بدن خود را به عادت تبدیل کنید. اگر خود را در حالت خمیده می بینید، سعی کنید وضعیت مطمئن تری پیدا کنید، به عنوان مثال با ایستادن پشت خود و هل دادن قفسه سینه خود به بیرون.

تطبیق زبان بدن به شما کمک می کند تا مغز خود را فریب دهید تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد. این به نوبه خود دیدگاه دیگران را از شما تغییر می دهد. به اندازه کافی جالب توجه است، تغییر وضعیت بدن یکی از آن راه هایی است که به شما امکان می دهد به سرعت اعتماد به نفس را افزایش دهید.

7  راه شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس

۶. شکرگزاری را تمرین کنید

احساس کمبود با ظهور ناامنی ها و اعتماد به نفس پایین ارتباط تنگاتنگی دارد. ناامیدی از دست نرسیدن به خواسته‌ هایمان منجر به نارضایتی از داشته های فعلیمان می شود. اندیشیدن مداوم در مورد چیزهایی که ندارد باعث می شود احساس نارضایتی و ناامیدی کند.

قدردانی واقعی و صادقانه می تواند به شما کمک کند تا از احساس نارضایتی و نارضایتی جلوگیری کنید که به نوبه خود به شدت به اعتماد به نفس شما کمک می کند. جالب اینجاست که مجله روانشناسی ورزشی کاربردی مطالعه ای را منتشر کرده است که نشان می دهد سپاسگزار بودن می تواند عزت نفس شما را در طول زمان افزایش دهد.

قدردانی به ما کمک می کند تا زیبایی واقعی زندگی خود را درک کنیم. باعث می شود قدر چیزهای کوچک زندگی را بدانیم. اگر واقعاً برای چیزی که داریم سپاسگزار باشیم، به احتمال زیاد انرژی کمتری را صرف دنبال کردن دائمی چیزهای بیشتر خواهیم کرد. همچنین سپاسگزار بودن به ما این فرصت را می دهد تا با درک ارزش نعماتی که به ما داده شده است، تحقق واقعی رضایت درونی را تجربه کنیم.

پس نعمت های خود را بشمارید. هر روز یک لحظه آرام را در نظر بگیرید و از آنچه به شما داده شده است قدردانی کنید. تمرکز خود را از چیزهایی که ندارید به سمت شگفتی های کوچکی که به زندگی شما ارزش زیستن می دهد هدایت کنید. بیایید به آخرین مورد از لیست راه ها برویم که برای افزایش اعتماد به نفس طراحی شده است.

۷. از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

این یک تمایل انسانی به مقایسه مداوم خود با دیگران است. با این حال، مقایسه می تواند عادت خطرناکی باشد که اعتماد به نفس ما را تضعیف می کند. دلیل این کار این ساده است. به جای مقایسه عینی خود با دیگران، تمایل داریم از روش ها و معیارهای سطحی برای سنجش خود در مقایسه با دیگران استفاده کنیم. به طور معمول، ما ضعیف ترین نقاط شخصیتی خود را با بهترین معیارهایی که تصور می کنیم در مورد دیگران می دانیم، مقایسه می کنیم. حتی اگر ما ناخودآگاه این کار را همیشه انجام می دهیم، این کار بسیار اشتباهی است.

هیچ یک از این مقایسه ها در آزمون زندگی مقاومت نمی کند. ما موجودات بسیار پیچیده ای هستیم که نمی‌توانیم خودمان را با هم مقایسه کنیم. رفتارهای ما از گذشته های متفاوتی سرچشمه می گیرد. هر یک از ما تجربیات منحصر به ‌فردی را تجربه کرده ‌ایم و خصوصیات خاصی پیدا کرده ایم که مقایسه آن‌ ها غیرممکن است.

ارزش خود را بر اساس موفقیت های خود بسنجید. بزرگ ترین گنجینه های زندگی خود را کشف کنید و متوجه شوید که بیشتر آنها غیرقابل مقایسه هستند و از چشم ها پنهان هستند. هیچ اندازه گیری برای زمینه های واقعا مهم زندگی وجود ندارد. تمام تلاش خود را برای یافتن تعریف خود از موفقیت به جای اتخاذ تعریف جامعه از موفقیت به کار بگیرید. هنگامی که مقایسه ها را کنار بگذارید، فرصت تقویت اعتماد به نفس را برای الهام گرفتن از زندگی دیگران ایجاد خواهید کرد.

امیدوارم از این لیست راه های تقویت کننده اعتماد به نفس لذت برده باشید. با خیال راحت ترفندهای خود را در بخش نظرات زیر به اشتراک بگذارید! خوشحال می شویم که نظرات شما را می شنویم.

پیروز باشید!

منبع:

  • http://www.planetofsuccess.com/blog/2016/7-ssurprising-brain-hacks-to-boost-surface
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx