یک برنامه توسعه فردی که به شما کمک می کند تا در زندگی خود موفق شوید

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

اگر برنامه ریزی نکنید، برای شکست برنامه ریزی خواهید کرد” بنجامین فرانکلین

همه ما چیزی از زندگی می خواهیم. چه نوشتن یک کتاب باشد، راه اندازی یک شرکت، تشکیل خانواده، یا فقط بهبود بازی گلف، همیشه ایده هایی در مورد اینکه می خواهیم چه کسی باشیم و چه کاری می خواهیم انجام دهیم وجود دارد.

در ابتدا این ایده ها به صورت تصاویری در تخیلات ما ظاهر می شوند. آنها ممکن است زیرکانه و نادر یا دارای جزئیات باشند. چیزی که ما دائماً در مورد آن فکر می کنیم و روی آن وسواس داریم.

صرف نظر از قدرت تمایل ما به هریک از اهداف فردی، ما همیشه برای دستیابی به آن به یک برنامه توسعه فردی نیاز داریم.

یک برنامه توسعه که کل زندگی ما را در بربگیرد به دلایل مختلفی مهم است:

 • این برنامه به توسعه و تعیین اهداف ما کمک می کند.
 • روند تصمیم گیری ما را ساده می کند
 • ما را با انگیزه و در مسیر خود نگه می دارد
 • در طولانی مدت زمان های زیادی را برایمان فراهم می کند

بنابراین، ما می خواهیم به شما کمک کنیم تا یک برنامه توسعه ایجاد کنید.

 5 مرحله برای نحوه ایجاد برنامه توسعه فردی آورده شده است که به شما کمک می کند در زندگی خود موفق باشید.

این طرح برای رویکرد از دو سطح خرد و کلان مفید است. شما می توانید هر پنج مرحله را در یک روز طی کنید، یا مرحله به مرحله جهت بهبود زندگی خود پیش بروید.

برنامه توسعه فردی

1) انرژی خود را بهبود ببخشید.

بسیاری از اوقات وقتی مردم در مورد ایجاد یک برنامه زندگی صحبت می کنند، با تعیین هدف شروع می کنند. ما به آن مطلب هم خواهیم پرداخت، اما در حال حاضر، باید روی چیزی که حتی اساسی تر است کار کنیم؛ یعنی پرورش انرژی.

شما می توانید روزتان را با یک وعده غذایی سالم، تمیز شروع کنید و 24 ساعت باقیمانده خود را مقدار زیادی آب بنوشید و به اندازه کافی بخوابید و انرژی خود را بهبود ببخشید. اگر حداقل دو تا سه ساعت قبل از خواب از تکنولوژی دور بمانید، کیفیت خوابتان به طرز چشمگیری بهبود می یابد.

در دراز مدت، ممکن است بخواهید رژیم غذایی و شیوه زندگی خود را تغییر دهید. اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که از  100% توجه، تلاش و شادابی لازم برای ایجاد برنامه توسعه فردی خود برخوردار هستید، پس همانطور که غذای سالم خوردن یک ضرورت است، ورزش کردن منظم هم یک باید و ضرورت می باشد.

هرکسی ترکیب ژنتیکی خاص خود را دارد، بنابراین غذاهایی که برای هر فرد مناسب است، متفاوت خواهد بود، اما با این وجود مفید و مهم است که کربوهیدرات های بیش از حد و همچنین غذاهای فرآوری شده با قند بالا و چربی های اشباع شده را حذف کنید. حتی ممکن است بخواهید توانایی خود را در روزه گرفتن، که به دستگاه گوارش شما زمان کافی برای استراحت و هضم را می دهد، محک بزنید.

2) بدانید که واقعاً چه می خواهید

وقتی مطمئن شدید که از سطح انرژی مناسبی برخوردار هستید، وقت آن است که با تعیین آنچه واقعاً می خواهید، هدف و جهت را معلوم کنید. هیچ برنامه ای نمی تواند بدون اهداف و مقاصد آغاز شود؛ بنابراین مهم است که شما بارها و بارها نه تنها آنچه را که می خواهید در نظر بگیرید، بلکه با پرسیدن این سوال که “چرا آن را می خواهید” هدفتان را واضح تر نمایید.

من مطمئنم که این را قبلاً شنیده اید، اما چون توصیه خوبی است؛ بنابراین در مورد آن دوباره می‌گویم. شما باید اهداف SMART تعیین کنید.

اینها اهدافی هستند که:

 • خاص
 • قابل اندازه گیری
 • مرتبط
 • دست یافتنی  و
 • به موقع و مناسب هستند

با پرسش در مورد اینکه در هر یک از 4 زمینه زیر از زندگی خود چه می خواهید شروع کنید. می‌توانید به این موارد اضافه کنید یا به هر شکلی که می خواهید آنها را اصلاح کرده و به سادگی از آنها به عنوان نقطه شروع استفاده کنید.

 1. شغل. ما لزوماً نیاز نداریم برای شغلمان اشتیاق داشته باشیم. اما باید مطمئن شویم که دائما در حال رشد هستیم. تعیین اهداف مبتنی بر SMART می تواند به ما کمک کند از روزمرگی لذت ببریم و همچنین به ما اطلاع خواهد داد که چه زمانی ادامه دهیم.
 2. سلامتی. این اهداف به سلامت جسمی و روحی شما مربوط می شود. اهداف سلامت روان می‌تواند پیگیری سلامت احساسی شما باشد و هر سال با انجام فعالیت هایی مانند: مدیتیشن، یادداشت های روزانه یا یوگا آن را کمی بهبود بخشید. اهداف سلامت جسمانی می تواند شامل بهبود رژیم غذایی، انجام ورزش های گروهی منظم یا انجام امور خیریه باشد.
 3. ثروت. همه ما نباید میلیونر بودن را اولویت اول خود قرار دهیم، با این حال، این بدان معنا نیست که ما باید اهداف مالی خود را نادیده بگیریم. پول به عنوان ابزاری برای تسهیل اهداف دیگرتان مهم است.
 4. معنویت. برای تعیین اهداف معنوی نیازی نیست مذهبی باشید. معنویت رابطه ای است که ما با هر چیزی بزرگتر از خودمان حفظ می کنیم و می توانیم آن را در هر چیزی از هنر گرفته تا طبیعت یا صرفاً خانواده خود بیابیم.

هنگامی که می دانید در هر زمینه ای از زندگی خود چه می خواهید، بنشینید و عمیقاً فکر کنید که چگونه به آن دست خواهید یافت. هر هدف SMART را با  زمان بندی مناسب و طرح احتمالی، به مراحل کوچکتر تقسیم کنید تا بدانید اگر همه چیز مطابق برنامه پیش نرقت چه باید بکنید.

برنامه توسعه فردی

3) ساختار ایجاد کنید

یک ساختار به سادگی نحوه توزیع انرژی شما در طول روز را نشان می‌دهد. باید بدانید چه می‌خواهید و مراحل عملکرد پیش رویتان را تعیین کنید، باید لیستی از ده ها وظایفی که باید در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت انجام شوند را داشته باشید.

ایجاد یک ساختار مهم است زیرا به ما این امکان را می دهد تا ما انرژی را که برای فرآیند تصمیم‌گیری مصرف می‌کنیم، ذخیره کنیم. ما به عنوان یک انسان دین و آیین خود را فوق‌العاده رعایت می کنیم. بنابراین با دانستن آنچه باید هر روز انجام دهیم و تغییر رفتار و عادات خود، می توانیم نیروی فزاینده‌ای را جمع آوری کنیم که انجام کارهای به ظاهر دشوار را بسیار آسان خواهد کرد.

اگر می خواهیم در زندگی موفق باشیم ، ساختار یکی از مهمترین قطعات پازل است. افرادی که در همه زمینه های زندگی موفق هستند ، ساختاری دارند که سالها از آن پیروی می کنند. این بدان معنا نیست که آنها سازگار نیستند ، اما به این معنی است که آنها فقط در صورت لزوم تغییراتی را ایجاد می کنند و تا زمان تکامل، بر پیگیری و اصلاح روند تکیه می کنند.

ساختار همچنین مهم است؛ زیرا بدن ما با ریتم شبانه روزی کار می کند؛ بنابراین حفظ سطوح انرژی تا حد با بیدار شدن از خواب، به رختخواب رفتن بر عهده ماست و ما هر روز به طور همزمان انرژی را به کار می بریم. بنابراین، اگر می خواهید در زندگی خود  تعادل و شتاب داشته باشید، مهم است که چرت های نامنظم بعدازظهر را کنار بگذارید.

4) نیت و مقصود خود را مشخص کنید

برای برخی افراد ، این مرحله ممکن است کمی اضافی به نظر برسد.

من می دانم که چرا دارم کاری را انجام می دهم، پس چرا باید در هر مرحله نیت خود را مشخص کنم؟

شاید بر این باورید که به خاطر می آورید که چرا هر روز در حال پیروی از اهداف SMART خود هستید، اما فراموش کردن آنچه که واقعاً به شما انگیزه می دهد بسیار آسان است، از بیماری گرفته تا اختلال در برنامه هایمان، مشغول بودنمان و مانع حرکت و افزایش نیروی خود شدنمان.

شناسایی نیت  و مقصود در هر مرحله، به این معنی است که به خودتان یادآوری کنید که چگونه \”چراهایتان\” به هر عملکردی متصل می شود و ارتباط پیدا می کند. شما می توانید این کار را با یادداشت برداری، تکنیک های تجسم یا مانترا انجام دهید، اما مطمئن شوید که همیشه اینکارها را به خاطر اهداف بزرگتر خود و اینکه چرا آنها را می خواهید انجام می دهید.

5) به خودتان پاداش بدهید

شاید از نقطه نظر قبلی، این مورد نادرست به نظر برسد، اما اگر می خواهید به برنامه توسعه فردی خود برسید، باید پاداش های فوری و بلند مدت داشته باشید.

اساسی ترین راه برای انجام این کار این است که موارد را با یک خودکار لیست کرده و از لیست خارج کنید. هنگامی که وظایفمان کامل انجام شد، مغز ما با دوپامین به ما پاداش می دهد و همین امر انگیزه بیشتری را برای انجام وظایف به ما می دهد. مغز ما ماشین حل مشکلات است و انجام وظایف، مانند حل قطعات کوچکی از پازل زندگی ماست.

بدیهی است، هرچه کار بزرگتر و سخت تری را انجام دهید، پاداشی که به خودتان ارائه می دهید باید بیشتر و بزرگتر باشد. با این حال، برای پاداش دادن به خود، دو نکته را باید در نظر بگیرید.

برنامه توسعه فردی

اول، شما باید مطمئن شوید که آنها خلاقانه هستند و شما مدام آنها را حتی به مقدار کم تغییر می دهید. این امر باعث می شود آنها قدیمی نشده و ارزش خود را از دست ندهند.

ثانیاً ، پاداش ها باید برای اهداف کلی مفید باشند. به عنوان مثال، اگر برای سلامتی تلاش می کنید، به خودتان شکلات پاداش ندهید، اگر می خواهید در هزینه خود صرفه جویی کنید، با هزینه های زیاد به خود پاداش ندهید. چیزی مناسب و انگیزشی بیابید که آتشش را زیاد کند.

در نتیجه ، شما می توانید با استفاده از یک برنامه توسعه فردی، تغییرات مثبت عظیمی در زندگی خود ایجاد کنید. مراحل را دنبال کنید و شاهد تفاوت معناداریی در نیت، مقصود و شتاب موجود در زندگی روزمره خود خواهید دید. انرژی خود را بهینه کنید، بفهمید چه جیزی می خواهید و مسیر رسیدن به آن را مشخص کنید، سپس ساختاری برای پیروی از آن ایجاد کرده و در طول مسیر مقصود و پاداشی را برای خود تعیین نمایید. موفق باشید!

منبع

www.keepinspiring.me/a-personal-development-plan

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx