چگونه مهارت های رهبری را توسعه دهیم

یک نظر اضافه کنید
7 دقیقه مطالعه

چگونه مهارت های رهبری را توسعه دهیم

مقاله زیر به شما کمک می ‌کند تا درک کنید که چگونه مهارت ‌های رهبری و ویژگی‌ های رهبری را که برای پیشرفت حرفه ‌ای در شغلتان ضروری هستند، توسعه دهید. علاوه بر این، این مقاله به شما تعریفی از رهبری و آنچه که در مورد آن مهم است ارائه می دهد و همچنین خواهید دید که چه ویژگی هایی باعث ایجاد یک رهبر خوب می شود.

 

تعریف رهبری:

مهارت ‌های رهبری توانایی ‌های یک فرد برای ایجاد انگیزه در گروه ‌هایی از مردم و توانمندسازی آنها برای رسیدن به یک هدف خاص است. یک رهبر کاریزماتیک قادر است دیدگاه ها و اهداف خود را شفاف و به سادگی بیان کند، مسئولیت پذیر باشد و مهارت های ارتباطی عالی داشته باشد.

نقل قول های مربوط رهبری:

«به مردم نگویید چگونه کارها را انجام دهند، به آنها بگویید چه کاری انجام دهند و اجازه دهید با نتایج خود شما را شگفت زده کنند.»

~ جورج اس. پاتون

«ماهیت رهبری این است که شما باید بینش داشته باشید. شما نمی توانید بدون برنامه ای مشخص رهبر خوبی باشید.»

~ تئودور ام. هسبورگ

چگونه مهارت های رهبری را توسعه دهیم

چگونه مهارت های رهبری را توسعه دهیم:

  • رهبران بزرگ شنوندگان بزرگی هستند: رهبر کاریزماتیک بودن نه تنها به معنای واگذاری کارها است، بلکه به معنای داشتن مهارت های شنیداری عالی است. اگر اعضای گروه در مورد مشکلات و نگرانی ‌های خود با شما صحبت می ‌کنند یا به شما راه هایی برای پیشرفت پیشنهاد م ی‌کنند، باید با دقت به صحبت هایشان گوش کنید و سعی کنید جایگزین ‌هایی را پیشنهاد دهید یا پیشنهادات آنها را اجرا کنید. بسیار مهم است که اعضای گروهتان را جدی بگیرید و به آنها این احساس را منتقل کنید که بخش مهمی از گروه هستند.
  • مهارت های ارتباطی: ارتباط موثر به شما کمک می کند تا به دنبال کنندگان خود انگیزه دهید و همچنین مسولیت های خود را کارآمدتر واگذار کنید. توجه داشته باشید که دیدگاه ها و اهداف خود را به شیوه ای مثبت و انگیزشی بیان کنید. هر رهبر بزرگی که دقیقاً می ‌داند چگونه مهارت‌های رهبری را توسعه دهد، در طول زمان مهارت ‌های ارتباطی خودش را توسعه داده است و باعث می شود افراد بیشتری به او اعتماد کنند.
  • روی گروه خود تمرکز داشته باشید: کارمندان خود را با این که یک رئیس مستبد باشید که فقط کارها را محول می کند و کارکنانش را بیش از حد کنترل می کند، محدود نکنید. در عوض، شما باید به اعضای گروه خود اجازه دهید تا راه حل های خود را برای دستیابی به اهداف مشترک توسعه دهند. آنها را در فرآیند تصمیم گیری در مورد پروژه ها و مسائل خاص مشارکت دهید. مهم است که به تک تک افراد بفهمانیم که بخش مهمی از گروه هستند. با اعتماد به اعضای گروه، انگیزه آنها را افزایش می دهید که برای عملکرد نهایی شما مفید خواهد بود.
  • مثبت اندیش باشید: وقت خود را با سرزنش کردن اعضای گروه به خاطر اشتباهات و گفتن اشتباهات اعضای گروه به آنها تلف نکنید. این رفتار فقط باعث بی انگیزگی و اضطراب در تیم می شود. یک رهبر کاریزماتیک باید بداند که گاهی اوقات نمی توان از اشتباهات اجتناب کرد؛ بنابراین باید محیطی از اعتماد ایجاد کنید و از اعضای گروه در یافتن راه حل برای اشتباهاتشان حمایت کنید. علاوه بر این، باید آنها را تشویق کنید تا از اشتباهات خود درس بگیرند و به آنها در اجتناب از اشتباهات مشابه در آینده کمک کنید.
  • مهارت خودکنترلی را توسعه دهید: کلید بسیار مهم دیگر برای توسعه مهارت های رهبری، توانایی کنترل خود در هر نوع موقعیتی است. خواهید دید که خودکنترلی ویژگی اساسی یک رهبر عالی است، زیرا زمانی که شخص نمی تواند خود را کنترل کند، نمی تواند کارمندان و اعضای گروه خود را هم رهبری و کنترل کند. آیا از صمیم قلب از رهبری پیروی می‌ کنید که فاقد مهارت کنترل نفس است و احتمالاً می‌ تواند شما را به موقعیت ‌های مشکل‌ ساز سوق دهد؟
  • چشم انداز داشته باشید: یک مورد ضروری برای توسعه ویژگی های رهبری این است که دقیقا بدانید به کجا می روید. چشم انداز روشنی که تمام ارزش ها، علایق و خواسته های شما را در بر می گیرد و راه را برای رسیدن به اهداف و مقاصد مشخص نشان می دهد. این چشم انداز را به دنبال کنندگان خود منتقل کنید و به آنها بگویید دقیقاً چه نوع اهدافی را قرار است دنبال کنند.
  • قدرت احساسات: یک رهبر باهوش می داند که چگونه بین خود و پیروانش پیوندهای عاطفی مناسبی ایجاد کند. چنین رهبری احساسات قوی را با بینش های خود ترکیب می کند و باعث می شود دیگران نیز احساسات او را احساس کنند.
  • قدردانی: همه ما دوست داریم بابت کاری که واقعا خوب انجام داده ایم قدردانی شویم. یک رهبر عالی این واقعیت را می داند و از کار خوب برای بالا بردن انگیزه اعضای گروه خود به سطح بالاتر قدردانی می کند.

چگونه مهارت های رهبری را توسعه دهیم

چه ویژگی هایی یک رهبر خوب را می سازد؟ (ویژگی های یک مدیر عالی)

یک رهبر واقعی در طول سال ‌ها مهارت ‌های بین فردی مانند مهارت ‌های ارتباطی پیشرفته و مهارت ‌های سازمانی را توسعه داده است که در نهایت او را قادر به ایجاد مهارت‌ های رهبری کرده است. ویژگی های دیگر مهارت های رهبری، ادغام فعالیت های انگیزشی در فرآیند تیم سازی است. توسعه مهارت های مدیریت زمان و همچنین مهارت های حل مسئله از دیگر ویژگی های فردی است که مسئولیت رهبری را به عهده دارد.

این مقاله به شما نشان داد که چگونه مهارت های رهبری را توسعه دهید، اما باید بدانید که توسعه ویژگی های رهبری نیاز به تجربه، تمرین و صبر زیادی دارد. یک رهبر نباید فراموش کند که چه مسئولیت مهمی را به عهده دارد.

چه چیزی به شما کمک کرده تا مهارت های رهبری خود را توسعه دهید؟

منبع:

How to Develop Leadership Skills

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx