5 گام موثر برای شناسایی علایق

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

5 گام موثر برای شناسایی علایق

چگونه علایق خود را بشناسیم

یکی از سخت ترین مسائلی که می تواند زندگی افراد را تحت الشعاع قرار دهد انتخاب و تصمیم گیری است. تقریبا تمام افراد زمانی که پای انتخاب به میان می آید دست و پای خود را گم می کنند و نمی دانند چطور باید بهترین انتخاب را داشته باشد که بعدا با مشکل مواجه نشوند. مخصوصا زمانی که انتخاب ها با علایق مرتبط باشند قطعا این کار سخت تر از مواقع دیگر خواهد بود، چون اکثر افراد با علایق خود به درستی آشنایی ندارند برای همین نمی دانند در انتخاب های خود چه چیزی بیشتر با علایقشان جور خواهد شد و چطور علایق می تواند در انتخاب آن ها لحاظ شود.

شاید شما هم از آن دسته از افراد باشید که دقیقا نمی دانید به چه چیزهایی علاقه دارد و نمی دانید انتخاب هایتان باید با توجه به چه چیزی انجام شود. در نظر گرفتن علایق چیزی است که همه ی ما بارها آن را شنیده ایم ولی کمتر به این موضوع پرداخته می شود که واقعا به چه چیزی علاقه داریم و چگونه باید این علایق را به روش درستی تشخیص دهیم تا بتوانیم به موفقیت فردی در زندگی دست پیدا کنیم.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار با روش هایی که در این مطلب به آن می پردازیم، می توانید تا حد زیادی با علایق خود آشنا شوید و در زمان های مختلف از آن ها در انجام کارهایتان استفاده کنید. در صورتی که علایقتان را به خوبی شناسایی نکنید قطعا راه رسیدن به موفقیت برایتان بسیار سخت خواهد بود و به سختی می توانید خود را برای رسیدن به موفقیت آماده کنید. بنابراین برای شناسایی علایق خود بهتر است هرچه زودتر تلاش خود را آغاز کنید و خود را برای رسیدن به موفقیت در زندگی فردی آماده کنید.

شناخت چشم انداز مناسب

شناخت چشم انداز مناسب

با شناخت چشم انداز مناسب چطور علایق خود را بشناسیم. اولین قدم برای شناخت علایق می تواند داشتن چشم انداز قوی و مسیری مشخص برای رسیدن به هدف باشد. باید در زندگی خود تلاش کنید تا هر چه سریع تر با علایقتان آشنایی پیدا کنید و به درک درستی از خودتان برسید. زمانی که از چشم انداز مناسبی در زندگی خود برخوردار باشید، می توانید به راحتی علایقتان را شناسایی کنید و از این مطمئن باشید که از یک سری چیزها در زندگی خوشتان می آید و با رغبت بعضی از کارها را انجام می دهید.

داشتن دید منفی و نداشتن تعریف صحیحی از زندگی باعث می شود تا نتوانید به راحتی علایق خود را شناسایی کنید و تصور کنید به هیچ چیزی در زندگی تان علاقه ندارید. در صورتی که داشتن یک هدف مشخص می تواند به شما کمک کند تا با انرژی هرچه تمام تر به فعالیت های بپردازید و به علایق خود بهتر پی ببرید. با این کار راحت تر علایقتان را شناسایی خواهید کرد و به هدفتان دست پیدا کنید.

یکی از اشتباه ترین کارها در یافتن علایق این است که دائم به خودتان تلقین کنید به هیچ چیزی علاقه ندارید! این کار ممکن است شما را به فردی بی انگیزه و ضعیف تبدیل کند که نتواند علایق خود را پیدا کند. باید در همه ی فرصت های زندگی تان تلاش کنید تا علایق خود را کشف کنید تا به موفقیت فردی در زندگی دست پیدا کنید.

باید تا جایی که ممکن است در همه ی فعالیت هایتان به علایقتان توجه داشته باشید و بدانید دقیقا انجام چه کاری حال شما را خوب خواهد کرد. یکی از مهم ترین راهکارها در پیدا کردن علاقه این است که با افراد با انگیزه رفت و آمد کنید، این افراد می توانند دیدتان را به زندگی به طرز اعجاب انگیزی تغییر دهند چون افراد با انگیزه در همه ی لحظات زندگی خود در حال پرداختن به کارهایی هستند که از آن لذت می برند.

شناسایی مسائل عمقی علایق

شناسایی مسائل عمقی علایق

بعد از این که توانستیم حداقل چند مورد از علایق و چیزهایی که دوست داریم را شناسایی کنیم باید بتوانیم به لایه های عمیق آن دست پیدا کنیم. مثلا در صورتی که تمایل به انجام ورزش های حرفه ای و ادامه ی آن در سطح های بالا دارید باید بدانید چه چیزی باعث شده تا این علاقه در شما رشد پیدا کند و به این سطح برسد؟! باید قبل از این که به مسائل عمیق فکر کنید از علایق خود به طور کامل آگاهی پیدا کنید و به صورت دقیق آن ها را شناسایی کنید.

باید این نکته را بدانید که در پشت هر علاقه ای چند عامل پنهان وجود دارد که باید به شناسایی آن ها بپردازید، مثلا اگر علاقه به ورزش حرفه ای را موردبررسی قرار دهید خواهید دید در پشت این علاقه قطعا میل به افزایش قدرت و یا معروفیت و گزینه های دیگری وجود خواهد داشت. البته در تمام افرادی که ورزش را به صورت یک حرفه انجام می دهند این علایق پنهان وجود نخواهد داشت بلکه از هر فردی تا فرد دیگر می تواند تفاوت بسیار زیادی داشته باشد.

شناسایی علایق کاری نیست که به راحتی صورت بگیرد و شما باید تا جایی که ممکن است علایقتان را به صورت عمقی موردبررسی قرار دهید، باید عواملی که در ایجاد این علاقه در وجودتان دخیل بوده اند را پیدا کنید تا با استفاده از آن ها بتوانید سایر علایقتان را هم پیدا کنید. عمدتا داشتن یک علاقه ی منحصر به فرد در یک فرد می تواند علایق دیگری را نیز در او آشکار کند که با بررسی های دقیق تر می توان به وجود این علایق دست پیدا کرد و به موفقیت فردی در زندگی رسید.

جمع کردن همه علایق در یک جا

جمع کردن همه علایق در یک جا

با جمع کردن همه علایق در یک جا چگونه علايق خود را بشناسيم. جمع کردن همه ی علایق در یک جا می تواند به شما کمک کند تا علایق مختلف خود را به راحتی شناسایی کنید. در ابتدا باید بتوانید همه علایقتان را شناسایی کنید و بعدازآن همه ی آن ها را در نقطه ای یکسان جمع کنید، این کار باعث خواهد شد تا بتوانید از ارتباطات این موارد با یکدیگر آگاهی پیدا کنید. قطعا در ابتدا یافتن ارتباط میان چند مورد مختلف می تواند برایتان بسیار سخت و گیج کننده باشد، ولی با تفکر بیشتر روی علایق خود قادر خواهید بود ارتباط علایق مختلف را به راحتی پیدا کنید.

مثلا ممکن است فردی باشید که از موسیقی و ورزش لذت می برد و به حمایت از حیوانات علاقه ی بسیاری داشته باشد و نتوانید بین این علایقتان ارتباطی پیدا کنید، ولی بدانید همین علایق هستند که رفتار شما را خواهند ساخت و در بین تمام این علاقه ها می توانید عامل مشترکی را پیدا کنید، این گونه قادر خواهید بود به موفقیت فردی در زندگی دست یابید.

تمایز میان علایق و سرگرمی ها

تمایز میان علایق و سرگرمی ها

یکی از مهم ترین نکات در پرداختن به علایق این است که فرد بتواند میان علایق و سرگرمی هایش تمایزی قائل شود. باید بدانید بسیاری از چیزها ممکن است در گروه علایقتان قرار بگیرند ولی نتوانید مثلا آن ها را در زمینه های حرفه و برای کسب و کارتان به کار بگیرید. مثلا ممکن است در اوقات فراغت خود به نقاشی بپردازید و از این کار لذت ببرید، ولی اگر بخواهید از آن به عنوان کسب درآمد استفاده کنید و با استفاده از آن کسب و کاری را راه اندازی کنید، قطعا ممکن است با علایقتان فاصله پیدا کنید و لذتی که برایتان داشته از بین برود.

قبل از این که سرگرمی های خود را به کسب و کار تبدیل کنید باید بدانید ممکن است یک سری از عوامل موجود در سرگرمی تان تغییر کند تا بتوانید به راحتی از آن درآمد کسب کنید. مثلا ممکن است لازم باشد قسمتی از کارتان را بنا بر سلیقه ی مشتری تغییر دهید به صورتی که از انجام آن لذت نبرید و موردپسندتان نباشد یا لازم باشد برای سرعت بخشیدن به کارتان مقداری از کیفیت کارتان را بکاهید.

افزایش شجاعت

افزایش شجاعت

یکی از نکاتی که همواره باید به آن توجه کنید این است که گاهی افراد به تنبلی عادت می کنند و نمی توانند به راحتی با چالش هایی که در زندگی شان به وجود می آید روبه رو شوند. در این مواقع قطعا لازم است افراد تا جایی که لازم است سبک زندگی خود را تغییر دهند و ترس های بیهوده را از خودشان دور کنند. باید تا جایی که ممکن است شجاعت را در همه ی قسمت های زندگی خود به کار گیرند تا بتوانند به علایق خود بیشتر از همیشه توجه کنند تا به موفقیت فردی در زندگی دست یابند.

1.2/5 - (26 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx