اگر برای خود و دیگران اهمیت قائلیم، مراقب کلماتی که بر زبان می آوریم باشیم

یک نظر اضافه کنید
5 دقیقه مطالعه

اگر برای خود و دیگران اهمیت قائلیم، مراقب کلماتی که بر زبان می آوریم باشیم

خیلی از مردم در میان اطرافیان خود کسانی را می شناسند که هرچه می خواهند بر زبان می آورند، بدون آنکه به عواقب حرف هایشان فکر کرده باشند. یا کسانی که به یکباره نسبت به حرف یا موضوعی واکنش نشان می دهند و فوراً دست به دامان اتهام زدن به دیگران می شوند. آسیب ناشی از این نوع رفتار می تواند تا حدی زیادی باشد که تا ابد بر رابطه ی آن فرد با دیگران سایه بی افکند.

این موضوع در دنیای کسب و کار نیز می تواند تأثیرات منفی بر زندگی شغلی و شخصی ما داشته باشد.

جدای از دیگران، اگر به تعبیری خوش شانس باشیم، امکان دارد بتوانیم این رفتار را در خودمان نیز تشخیص دهیم. چه در محل کارمان، چه در میان دوستانمان یا هر جمع دیگری، خیلی ها پیدا خواهند شد که بدون فکر لب به سخن گفتن باز می کنند. خیلی ها هستند که به یکباره کنترل خود را از دست می دهند و لحظه ای به تبعاتی که گفته هایشان ممکن است برایشان به بار بیاورد فکر نمی کنند. در اکثر قریب به اتفاق این موارد، حداقل یک نفر آسیب می بیند و امکان دارد شخص خطاکار، بعداً از گفته های خود پشیمان شود. اما برای آسیبی که وارد شده، کاری نمی توان کرد.

اگر برای خود و دیگران اهمیت قائلیم، مراقب کلماتی که بر زبان می آوریم باشیم

زبان برای رهبران دنیای کسب و کار چقدر اهمیت دارد؟

رهبران می بایست به شدت مراقب واژه هایی که به کار می برند باشند، حتی می توان کلمات را دلیل اصلی شکست یا پیروزی رهبر یک کسب و کار دانست. البته ممکن است برخی در این میان، بدون در نظر گرفتن به گفته های خود به درجه ای از موفقیت برسند، اما رهبران بزرگ، با آگاهی از قدرت چشمگیر کلمات، به طور قطع سخنوران قهاری نیز خواهند بود. بسیاری از جملات رهبران کسب و کار به همین دلیل ماندگار شده اند.

ممکن است گفته های یک مدیر در نگاه اول بدون تبعات به نظر برسند. اما هیچوقت نمی توان این موضوع را صحیح بدانیم. کلمات می توانند سازنده یا مخرب نیز باشند، می توانند انگیزه بدهند یا دلسرد کننده باشند. همه ی ما در زندگی شخصی و شغلی خود به واسطه ی ادبیاتی که به کار می گیریم روابط خود را می سازیم. به بیان ساده، زبان قدرتی بزرگ و غیر قابل انکار دارد که می تواند تغییر ایجاد کند، چه مثبت و چه منفی.
بنابراین شاید بهتر باشد به گونه ای صحبت کنیم که انگار هر جمله ای که به زبان می آوریم، آخرین جمله ی ماست. حتی گاهی اوقات بهترین کار سکوت است. همیشه توصیه می کنم که اگر سخن خوبی نمی توانیم بر زبان بیاوریم، همان بهتر است که سکوت کنیم.

موقعیت مدیران و رهبران یک کسب و کار در این بین، از زندگی شخصی فرد بسیار فراتر می رود و بنا بر ماهیت موقعیتی که در آن قرار دارند، بر زندگی عده ی بیشتری تأثیرگذار خواهد بود. یک انتقاد غیر سازنده می تواند کل روز یک نفر را از بین ببرد. ادامه دادن این روند در طولانی مدت می تواند زندگی شغلی و شخصی وی را برای همیشه تحت الشعاع قرار دهد.

اگر برای خود و دیگران اهمیت قائلیم، مراقب کلماتی که بر زبان می آوریم باشیم

البته همین شرایط بر نظرات سازنده و مثبت نیز حکم فرماست. یک سخن مثبت و سازنده خواهد توانست برای بالا بردن مشارکت کارمندان، ایجاد فرهنگی سالم تر در میان اعضای تیم، و تغییر زندگی یک انسان کافی باشد.
نحوه ی بیان، نگرش و لحن کلام ما، آینه ی تمام نمای شخصیت ماست و بر تمام اطرافیان ما اثرگذار است. کلماتی که به کار می بریم می توانند در جهت موفقیت یا شکست ما عمل کنند؛ چه در زندگی شغلی و چه در زندگی شخصی. بنابراین هر گاه احساس کردیم بدون فکر ممکن است حرفی بر زبان بیاوریم، بلافاصله اندکی صبر کنیم و به تبعات آن خوب بی اندیشیم. اطمینان داشته باشیم همین یک عادت می تواند تفاوت زیادی در زندگی مان به وجود بیاورد.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx