چگونه بر تغییرات بزرگ زندگی زمانی که باعث اضطراب می شوند غلبه کنیم ( قسمت دوم )

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

4 گام برای رویارویی با تغییرات بزرگ زندگی

ما نمی توانیم تمام جنبه های زندگی خود را کنترل کنیم و نمی توانیم جلوی وقوع تغییرات را بگیریم. با این حال، نحوه واکنش ما به تغییر تأثیر زیادی بر تجربه کلی زندگی ما خواهد داشت.

در ادامه ۴ راه برای نزدیک شدن به تغییرات بزرگ زندگی به شیوه ای مثبت آورده شده است.

 1. با آن مبارزه نکنید

یکی از مربیان بزرگ یوگا من زمانی گفت: «رنج چیزی است که وقتی ما آنچه را که در حال رخ دادن است رد با انکار می کنیم.» از آن زمان، این درس در ذهن من ماند.

معمولا، ما هیچ کنترلی بر چگونگی تغییر زندگی خود نداریم. سعی کنید به جای تلاش برای کنترل آن یا آرزو کردن این که همه چیز غیر از این بود، در لحظه جاری شوید.

طبیعی است که اگر در حالت پایندگی  و تحمل قرار داشته باشیم، مقاومت اولیه ای وجود خواهد داشت. دقت کنید که بدانید چه زمانی این مقاومت دیگر برای شما مفید نیست.

اگر نگران تغییرات بزرگ آینده زندگی هستید، وقت آن است که برخی از تکنیک های مدیریت اضطراب را به کار بگیرید. این تکنیک ها می توانند شامل روزنامه نگاری، مدیتیشن، فعالیت های بدنی و صحبت با دوستان در مورد احساس شما باشند.

اگر نگران یک تغییر بزرگ در زندگی خود هستید، مانند شروع یک شغل جدید و یا حرکت با شریک زندگی خود، تمام تلاش خود را برای کنترل انتظارات خود انجام دهید. صحبت کردن با افراد، در مورد تجربیات آن ها در گذر از تغییرات مشابه می تواند مفید باشد. این کار به شما در ایجاد یک تصویر ذهنی واقع بینانه از چگونگی ظاهر شدن چیزها پس از تغییر کمک خواهد کرد.

چگونه بر تغییرات بزرگ زندگی زمانی که باعث اضطراب می شوند غلبه کنیم ( قسمت دوم )

 1. راه های سالمی برای مقابله با احساسات پیدا کنید

هر زمان که در حال گذر از یک تحول هستیم، از دست دادن آنچه که هستیم ساده است. گاهی اوقات ما احساسات بسیار ناراحت کننده ای را تجربه می کنیم زیرا احساس می کنیم زندگی ما را به اطراف پرتاب می کند و تعادل خود را از دست داده ایم.

یافتن خروجی های سالم برای این احساسات یکی از راه هایی است که می توانیم آنها را هدایت کنیم. به عنوان مثال، هر زمان که در حال گذراندن یک دوره انتقالی چالش برانگیز هستم، من همیشه خود را در یک سالن ورزش های رزمی ترکیبی می بینم.

وقتی ورزش می کنم بهتر می توانم احساساتم را کنترل کنم و اندورفین ترشح کنم. علاوه بر این، به آمادگی جسمانی من کمک می کند، که روحیه من را بالا می برد و به من انرژی بیشتری می دهد.

ورزش برای تقویت احساسات خوشایند ضروری است، اما اگر اضطراب برای شما مشکل ساز است، به طور خاص، بسیار مهم است که یک رژیم فعالیت منظم به جای یک تمرین پراکنده یکباره ایجاد کنید. یک مطالعه نشان داد که «ورزش هوازی می تواند به طور حاد باعث افزایش اضطراب شود و ورزش هوازی منظم باعث کاهش سطح اضطراب می شود.»

اگر ورزش فعالیت مورد علاقه شما نیست، راه های دیگری هم برای تقویت احساسات مثبت و کاهش اضطراب در مورد تغییرات زندگی وجود دارد. می توانید کشش، مدیتیشن، مطالعه در طبیعت، گذراندن وقت با خانواده و دوستان، یا پختن یک غذای سالم را امتحان کنید.

ببینید چه چیزی باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و به شما کمک می کند در لحظه حال خود را تثبیت کنید.

چگونه بر تغییرات بزرگ زندگی زمانی که باعث اضطراب می شوند غلبه کنیم ( قسمت دوم )

 1. دیدگاه خود را مجدداً تنظیم کنید

چارچوب بندی مجدد دیدگاه ها ابزار بسیار قدرتمندی است که در کوچینگ زندگی استفاده می شود. این به مشتریان کمک می کند تا موقعیتی را که با آن دست و پنجه نرم می کنند، مانند یک تغییر عمده در زندگی، اتخاذ کنند و نوعی توانمندسازی در آن پیدا کنند.

برخی از نمونه‌ های تفکر ناتوان در طول تغییرات زندگی عبارتند از: سرزنش کردن، تمرکز بر جزئیات منفی یا قربانی کردن. این دیدگاه‌ ها می‌ توانند مراحل انتقالی ناخوشایند را بسیار بدتر از آنچه باید باشند، کنند.

در این میان، اگر از دیدگاه مثبت تری استفاده کنیم، مثلاً به دنبال درس گرفتن از شرایط باشیم، ببینیم که ممکن است فرصتی برای چیزی وجود داشته باشد یا درک کنیم که همه چیز می گذرد.

 1. زمانی را برای تأمل در خود بیابید

در هر مقطعی از زندگی ‌تان، وقت گذاشتن برای تأمل بسیار مهم است، اما زمان ‌های گذار حتی بیشتر به آن نیاز دارند. این واقعاً نسبتاً ساده است: وقتی اوضاع کمی آشفته می شود، به فضایی نیاز داریم تا یک قدم به عقب برگردیم و خود را در مرکز قرار دهیم.

بنابراین، تغییرات قابل توجه در زندگی فرصت های ایده آلی برای خود انعکاسی هستند. آنها شانسی برای ما هستند تا خودمان را بررسی کنیم و به طور موقت خودمان را عمیقا بررسی کنیم.

تمرینات خود انعکاسی شامل مدیتیشن، یوگا، یا ژورنال نویسی است که همگی برای جمع کردن خود به زمان آرامی نیاز دارند.

یک مطالعه نشان داد که مجله «خودکارآمدی، منبع کنترل و یادگیری» را بهبود می بخشد. این به خودی خود انگیزه بزرگی برای امتحان خود انعکاس از طریق ژورنال نویسی است، زیرا هنگامی که فرد حس قوی کنترل خود را داشته باشد، می تواند روند تحول را آسان تر کند.

چگونه بر تغییرات بزرگ زندگی زمانی که باعث اضطراب می شوند غلبه کنیم ( قسمت دوم )

6 یادآوری زمانی که می خواهید از تغییر دست بکشید

زمانی که احساس می کنید سبک زندگی شما (نگرش به حرفه، شغل، همسر، دوستان و…)هرگز به شما در رسیدن به هدفتان کمک نخواهد کرد، کافی است تصمیم به تغییرات لازم بگیرید و شروع به تغییر سبک زندگی خود کنید.

 1. شما هرگز تمام اطلاعات را نخواهید داشت

ما اغلب قضاوت های مهم را به تعویق می اندازیم زیرا قبل از تصمیم گیری به اطلاعات بیشتری نیاز داریم.

بله، بدون شک درست است که شما باید بررسی انجام دهید، اما اگر به یک پاسخ سریع امیدوار هستید، احتمالاً یک دوره بسیار طولانی منتظر خواهید بود. انسان ها موجوداتی کنجکاو هستند و میل ما به دانش ممکن است خسته کننده شود.

مجموعه ای از فرضیات، خطاها، و تغییرات زندگی را تشکیل می دهند. بهترین مسیر عملی را که می توانید در حال حاضر انتخاب کنید، و سپس آن را انجام دهید. این مستلزم توسعه توانایی اعتماد و گوش دادن به شهود شما است.

 1. شجاعت اعتماد به خود را داشته باشید

ما همه نوع توجیهی برای عدم ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی داریم، اما فرض محدودکننده ای که اغلب در بطن بسیاری از آن ها قرار دارد این است که ما به خودمان اعتماد نداریم تا درست عمل کنیم.

ما معتقدیم که اگر خود را در یک شرایط جدید ببینیم، نمی دانیم چه کار کنیم یا چگونه واکنش نشان دهیم. ما می ترسیم که نتوانیم در شرایط ناآشنای آینده حرکت کنیم.

بیش از این نسبت به خودتان بخشنده باشید. شما باید با تحولات پیش بینی نشده در گذشته برخورد کرده باشید.

وقتی چرخ ماشین شما در مسیر کار پنچر شد، اوضاع چگونه رقم خورد؟ یا شاید وقتی به طور ناگهانی شما را کنار گذاشته اند؟

در نهایت، حال شما خوب بود. انسان ‌ها به‌طور باورنکردنی انعطاف‌ پذیر هستند و در طول زندگی ‌تان یاد می‌ گیرید که چگونه بر مشکلات پیش ‌بینی نشده غلبه کنید. با شجاعت کافی به خود اعتماد کنید. هر چه اتفاق بیفتد، راهی برای عملی کردن آن پیدا خواهید کرد.

چگونه بر تغییرات بزرگ زندگی زمانی که باعث اضطراب می شوند غلبه کنیم ( قسمت دوم )

 1. بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد چیست؟

بیشتر ترس های شما مانند حسادت در ذهن شما ساخته می شود.

در واقع خطرات بسیار کمی وجود دارد که وقتی به درستی بنشینید و بدترین وضعیت را در نظر بگیرید، نتوانید از آنها خلاص شوید.

«کسی که تغییر را رد می کند، معمار انحطاط است. تنها نهاد انسانی که پیشرفت را رد می کند، گورستان است .» هارولد ویلسون

از خود می ‌پرسید بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد چیست؟ وقتی بپذیرید که بدترین چیز آنقدرها هم وحشتناک نیست، برای غلبه بر آن آماده خواهید شد.

قبل از ایجاد یک تغییر قابل توجه در زندگی خود، هر چیزی را که از آن می ترسید بنویسید. آیا نگران شکست خوردن هستید؟ از ظاهر احمقانه؟ جا گذاشتن پول نقد؟ از ناراحتی؟

پس از آن، استراتژی هایی برای غلبه بر هر ترس بنویسید.

 1. به همان اندازه که نتیجه مهم است فرآیند هم مهم است

وقتی به تغییرات بزرگ زندگی فکر می کنیم، آنقدر در نتایج غرق می شویم که نگران می شویم اگر به سمت یک هدف بزرگ حرکت کنیم، ممکن است دچار مشکل نشویم.

با این حال ممکن است در هر زمانی نظر خود را تغییر دهید و شکست خوردن فقط به شما یاد می دهد که در آینده از انجام چه کاری اجتناب کنید.

علاوه بر این، اگر در رسیدن به هدف نهایی موفق نشدید، شکست نخورده اید. ابتدا هدف را تعیین می کنید، اما اگر مشخص شود که هدف آن طور که قصد داشتید میسر نیست، آزاد هستید که آن را تغییر دهید. هم شکست و هم موفقیت مقصد نهایی ندارند.

از روند حرکت رو به جلو لذت ببرید.

چگونه بر تغییرات بزرگ زندگی زمانی که باعث اضطراب می شوند غلبه کنیم ( قسمت دوم )

 1. به دنبال فرصت ادامه دهید

اگر در حال بحث در مورد یک تصمیم مهم هستید، می توانید نگران گیر افتادن در موقعیتی باشید که نمی توانید از آن خارج شوید.

همه چیز را از زاویه ای جدید در نظر بگیرید. گزینه های شما به ندرت با گزینه های جدید محدود می شوند.

در واقع، فعالیت های جدید اغلب فرصت های بیشتری را باز می کنند. یکی از بهترین چیزها در مورد دنبال کردن اهداف مهم با اشتیاق این است که آن ها فرصت ها و گزینه هایی را باز می کنند که در ابتدا هرگز نمی توانستید انتظار آن ها را داشته باشید.

اگر از فرصت های جذابی که در طول سفر برای رسیدن به هدف خود فراهم می کنند، استفاده کنید، می توانید مطمئن باشید که همیشه گزینه هایی در اختیار خواهید داشت.

 1. با موضوعی قابل مدیریت شروع کنید

اگر ابتدا پیاده روی را امتحان نکنید، نمی توانید از قله اورست صعود کنید.

شاید درخواست برای شغل رویایی شما در حال حاضر ترسناک به نظر برسد.اما امروز با چه چیزی می توانید شروع کنید؟

آیا می توانید با کسی در این موقعیت صحبت کنید تا متوجه شوید چه چیزی آن ها را موفق می کند؟ آیا می توانید توانایی های خود را برای برآورده کردن یکی از الزامات مدنظر افزایش دهید؟ آیا دوره های آنلاین رایگانی وجود دارد که برای بهبود رزومه خود در آنها شرکت کنید ؟

اگرچه ممکن است کاملاً برای یک رابطه متعهدانه آماده نباشید، مطمئن هستید که می‌ خواهید قرار ملاقات را شروع کنید. آیا ممکن است از یک دوست مشترک درخواست کنید؟ آیا می توانید بیشتر با دوستان خود برای ملاقات با افراد جدید و توسعه مهارت های ارتباطی خود بیرون بروید؟

امروزه تنها باید بهبودهای جزئی در زندگی ایجاد کنید؛ نیازی به تغییر سیاره زندگی نیست.

چگونه بر تغییرات بزرگ زندگی زمانی که باعث اضطراب می شوند غلبه کنیم ( قسمت دوم )

سخن نهایی

تغییرات زندگی فرآیندی است که زمان می برد. برای ایجاد یک دگرگونی قابل توجه در زندگی، تلاش های مداوم و عزم سرسخت لازم است.

تعیین اهداف قابل دستیابی و اعمال تغییرات کوچک مکان های خوبی برای شروع هستند. شما به سرعت خود را با یک شخصیت جدید تشخیص خواهید داد.

اگرچه چالش برانگیز است، اما تغییرات بزرگ زندگی قابل دستیابی هستند. تنها در صورتی که دائماً برای رسیدن به هدفی مشتاق باشید، می توانید تجربه ای متحول کننده زندگی داشته باشید. هر تغییر بزرگ زندگی در صورتی امکان پذیر است که نیروی اراده شما به اندازه کافی برای تلاش در جهت آن ها قوی باشد.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/articles/lifehack/7-ways-to-get-over-fear-and-make-big-life-changes.html
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx