چگونه رفتار اطرافیان خود را تغییر دهیم

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

چگونه رفتار اطرافیان خود را تغییر دهیم

آیا تغییر دادن دیگران امکان پذیر است؟

تصور کنید که شما در طول زندگی تان به طور کاملا ذاتی، یک فرد منظم و تمیز بوده اید. منظور این است که همواره یک فرد منضبط بوده اید. به عنوان مثال، نمی توانید بی خیال ظرف های کثیف ناهار شوید و آن ها را برای وقت دیگری بگذراید. همیشه خیلی سریع پس از هر وعده غذایی ظرف ها رو می شویید و همواره پس از استفاده از وسایل مختلف، آن ها را سر جای خود می گذارید.

حالا تصور کنید که با شخصی بوده اید که همه چیز را به هم می ریزد و وسایل را به صورت نامرتب رها می کند، در واقع با بی نظمی هیچ مشکلی ندارد. آیا برای این که طرف مقابل شما احساس راحتی کند، خودتان نیز فرد نا منظمی می شوید؟ پس چگونه می توانید انتظار داشته باشید که او تبدیل به یک فرد منضبط شود؟ شما نباید انتظار داشته باشید که آدم ها به خاطر شما تغییر کنند. پس برای رسیدن به مفهوم موفقیت در زندگی همواره باید این را بدانید که شما قادر نیستید کسی را تغییر دهید.

در صورتی که شما واقعا یک فرد منضبط نباشید، ممکن است متوجه نشوید که مشکل از چیست، اما در صورتی که به صورت ذاتی منضبط باشید، فکر می کنید که می توانید با تلاش زیاد از آن ها بخواهید که خود را اصلاح کنند و در تمام موارد حق با شماست. اما به خاطر داشته باشید که شما به هیچ وجه قادر نخواهید بود، افراد را تغییر دهید.

حتی در صورتی که از آن ها بخواهید و آن ها هم واقعاً قصد داشته باشند که تغییر کنند، باز هم نمی توانند این کار را انجام دهند. در واقع، آن ها می توانند رفتار خود را تغییر دهند؛ ولی به هیچ وجه نمی توانند شخصیت خود را دگرگون کنند. ممکن است شما همسر نامنظم خود را قانع کنید که حوله اش را بر روی زمین نیندازد و به جای آن حوله اش آویزان کند؛ احتمالا او این کار را انجام می دهد، ولی باز هم آن را کج و معوج آویزان خواهد کرد. پس برای این که به مفهوم موفقیت در زندگی برسید باید به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید هیچ کس را تغییر دهید؛ همان طور که نمی توانید کسی را به صورت ذاتی منظم کنید.

باید بدانید که تنها ملاک مرتب بودن یا نبودن نیست

باید بدانید که تنها ملاک مرتب بودن یا نبودن نیست

بلکه منظور این است که شما قادر نیستید شخصیت یک فرد بی مسئولیت یا کسی که خجالتی است، را تغییر دهید. با توجه به همین موضوع، در صورتی که نمی توانید با چنین ویژگی هایی کنار بیایید، بهتر است خود را درگیر نکنید. یک نکته دیگری که حائز اهمیت است و متاسفانه بسیاری از افراد مرتکب چنین اشتباهی می شوند، این است که برخی از افراد یک رابطه را به امید این که طرف مقابل خود را تغییر دهند، شروع می کنند. اما نه تنها موفق نخواهند شد، بلکه باعث می شوند هم خودشان و هم طرف مقابل، رنگ خوشبختی را نبینند.

اما این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که در طول یک رابطه، ممکن است هرکسی آزار دهنده باشد و هیچ استثنایی در این زمینه وجود ندارد. حتی گاهی وقت ها ممکن است خودتان همان شخص آزار دهنده باشید.

رابطه خود را با افراد بی تفاوت ادامه ندهید

برخی افراد به طور ذاتی برای ارتباط مناسب هستند و برخی دیگر خیر. برخی از افراد ممکن است پس از این که شما را به خوبی شناختند، به مرور توجه خود نسبت به شما را کاهش دهند، وقتی برای رفع مشکلات شما نگذارند، دیگر برایتان هدیه نمی خرند، برای تفریح های دو نفره وقت ندارند و حتی ممکن است متوجه ناراحتی های شما هم نشوند. به عبارت دیگر به هر چیزی که باید توجه کنند، بی اهمیت هستند.

بسیاری از کسانی که چنین رفتارهایی از آن ها سر می زند، افرادی به شدت خود بین می باشند. آن ها در صورتی که متوجه شوند یک رابطه به خوبی مستحکم شده است و در یک حالت عادی قرار دارد، توجه شان کمتر می شود و دوباره تنها به خودشان فکر خواهند کرد و احتمالاً هنوز مانند گذشته توقع دارند، شما رفتارهای سابق خود را ادامه دهید.

آن ها انتظار دارند که شما همچنان مانند قبل به صحبت های آن ها گوش دهید، در راه رفع مشکلات به آن ها کمک کنید و در مقابل برای جبران کردن این کارها هیچ علاقه و تمایلی به تغییر دادن خودشان هم ندارند. متاسفانه این گونه افراد دوست ندارند حتی قدمی برای تغییر خود بردارند و یا دست کم برای شما تغییر کنند. ممکن است در آینده و در یک رابطه جدید شخص دیگری قادر باشد آن ها را تغییر دهد. البته ممکن است که شما هم بتوانید در این زمینه موفق شوید. ولی حقیقت امر این است که این کار بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

شما همواره باید احساس خاص بودن داشته باشید

شما همواره باید احساس خاص بودن داشته باشید

شما به یک همسر نیاز دارید که بتواند احساس خاص بودن را در شما به وجود بیاورد. زیرا شما یک فرد خاص هستید و آن ها هم باید بخواهند که شما از این موضوع اطلاع پیدا کنید. در صورتی که فرد مقابل شما واقعا برایتان اهمیت قائل باشد، مطمئناً آن را بروز خواهد داد. ولی در صورتی که فقط به خودش توجه داشته باشند و به شما اهمیتی ندهند، این موضوع قابل تغییر نخواهد بود.

فراموش نکنید که شایستگی شما خیلی بیشتر است، پس بهتر است با کسی وارد رابطه شوید که واقعا شما را بخواهد و برایتان ارزش قائل شود. در صورتی که هنگام شروع یک رابطه جدید، طرف مقابل توجه کمی به شما داشته باشد، در ادامه نیز اوضاع بدتر خواهد شد. این گونه فکر نکنید که ممکن است با هم بودن، ازدواج کردن، صاحب فرزند شدن یا هر چیز دیگری قادر باشد اوضاع را تغییر دهد. زیرا به احتمال فراوان با گذشت زمان اوضاع تغییری نخواهد داشت.

مشکلات خود را رفع کنید و از تغییر شرایط مطمئن شوید

اولویت شما برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید این باشد که قبل از گرفتن هر تصمیم جدیدی برای باهم بودن تان، این مشکل را رفع نمایید. در صورتی که تصمیم گرفتید، برای ایجاد تغییر به آن ها یک فرصت جدید بدهید، بهتر است زمان زیادی برای این منظور در نظر بگیرید، تا از تغییر آن ها مطمئن شوید.

فراموش نکنید که شما به یک شریک نیاز دارید که احساس خاص بودن را در شما پرورش دهد. زیرا شما هم فرد فوق العاده خاص می باشید. به خاطر داشته باشید که یک نفر از راه می رسد که به نحوی که شایسته شماست، با شما رفتار خواهد کرد و به همین دلیل نباید وقت خود را برای کسی که اهمیتی برایتان قائل نیست، تلف کنید و باعث آزار و اذیت خودتان شوید.

لطفی که می بایست در حق خودتان بکنید تا به احساس موفقیت در زندگی دست پیدا کنید، این است که منتظر رسیدن شخص مورد نظر باشید و به خاطر داشته باشید که هر کسی شایستگی این را ندارد که در کنار شما باشد.

موفق باشید …

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx