تغییر الگوهای ذهنی منفی

نظرات 2
9 دقیقه مطالعه

تغییر الگوهای ذهنی منفی

روش جایگزینی عادت ها و الگوهای ذهنی مثبت با منفی

استقامت همان عاملی است که همه ی ما انسان ها به دنبال آن هستیم. ما می خواهیم گاهی به نتیجه ای برسیم و نمی خواهیم فقط لحظاتی احساس شادی داشته باشیم. خصوصیت قهرمانان، استقامت است و این عادات هستند که در ما استقامت به وجود می آورند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار شما باید با طرح الگویی جدید دست به اقداماتی جدید بزنید. ارزش واقعی هر راهکار یا مهارت جدیدی در ارتباط مستقیم با میزان به کارگیری آن است. دانستن به تنهایی کافی نیست، باید آن چه را که می دانید به کار گیرید. ما در این مقاله شما را کمک می کنیم که عاداتی متعالی برای خود انتخاب کنید و توجه خود را روی اموری متمرکز کنید که بیش ترین تاثیر را روی شما و دیگران می گذارند.

برای این که بتوانیم وضعیت زندگی خود را بهتر کنیم، باید بدانیم که استفاده از یک الگوی فکری که ما را به سطح کنونی زندگی مان رسانده است، نمی تواند ما را به مقصد دلخواهمان و موفقیت در زندگی نیز برساند. یکی از بزرگ ترین مشکلات اشخاص و شرکت ها این است که در برابر تغییر، مقاومت می کنند و این مقاومت دوست آن ها شده است. آن ها اعمال خود را این گونه توجیه می کنند که رفتار فعلی شان آن ها را به سطحی از موفقیت در زندگی رسانده که در حال حاضر از آن لذت می برند.

این امر کاملا درست است ولی دستیابی به سطح جدیدی از موفقیت فردی و حرفه ای مستلزم این است که طرز تفکرمان را نیز به سطح جدیدی برسانیم و تغییر دهیم. برای این کار باید یک بار برای همیشه موانعی مانند ترس را از بین ببریم و مرکز توجه ذهنمان را تحت کنترل درآوریم. نباید ذهن خود را درگیر مشکلات زودگذر کنیم. به جای آن باید توجه خود را روی حل مشکلات معطوف نماییم و از این کار لذت ببریم.

انتخاب الگوی ذهنی جدید

انتخاب الگوی ذهنی جدید

اینک طرح ساده ای در اختیار شما قرار می دهیم تا با استفاده از آن الگوی قدیمی تفکر، احساس و رفتارتان را بر هم بزنید، الگوهای جدید انتخاب کنید، آن ها را در خود شرطی کنید و به صورت عادت درآورید. چیزی که بسیار مهم است این است که در حقیقت باید در زندگی تعادل داشته باشیم، اگر جزو آن دسته از آدم هایی باشیم که علف های هرز باغچه را نادیده می گیرند، این خوش خیالی موجب نابودی ما عدم موفقیت در زندگی خواهد شد. در ضمن همین بلا بر سر کسانی می آید که بدون ترس و دلواپسی همیشه باغشان را پر گل و زیبا تجسم می کنند و آن وقت است که از رویش غافلگیرانه علف ها بهت زده می شوند.

همان طور که گفتیم راه درست برقراری تعادل است. افراد موفق به علف های هرز لبخندزنان نگاه می کنند و می دانند که این علف ها دیگر در آن باغ جایی نخواهند داشت. آن ها سرانجام به موفقیت در زندگی می رسند چون به این علف ها توجه کرده اند و بلافاصله توانسته اند دست به عمل بزنند و آن ها را از میان بردارند. به خاطر داشته باشید که نسبت به این علف های هرز نباید دیدی منفی داشته باشید، چون آن ها هم قسمتی از زندگی ما هستند. باید متوجه آن ها شویم، آن ها را بشناسیم و به راه حل ها بیندیشیم و بلافاصله کاری کنیم تا در زندگی مان اثری بر جای نگذارند. نادیده گرفتن آن ها هیچ دردی را از ما دوا نمی کند؛ در ضمن ترس یا خشونت نیز چاره ی کار ما نیست.

در حقیقت این علف های هرز تلاش می کنند تا قسمتی از باغ زندگی ما باشند. فقط باید آن ها را از جا بکنید و این کار را هم با روحیه ی شاد انجام دهید و تا پایان کار هم روحیه خود را حفظ کنید؛ در غیر این صورت تمام زندگی خود را با پشیمانی سپری خواهید کرد. به یاد داشته باشید که هرگز نباید در برابر مشکلات حالت تدافعی به خودتان بگیرید چون بخش مهمی از زندگی هستند. مشکلات شما را نیرومندتر و آگاه تر می کنند، تا برای داشتن یک زندگی خوب، سالم و پربار چه کارهایی را انجام دهید تا به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

باید همین کار را در مورد باغ ذهن خودمان نیز انجام دهیم. باید متوجه شویم چه لحظاتی دچار افکار منفی می شویم و آن زمان است که نباید به خودمان آسیب برسانیم یا این که تسلیم شویم. فقط کافی است به محض پی بردن به الگویی منفی، آن را بر هم بزنیم و بذرهای جدید موفقیت های فکری، احساسی، مالی، جسمی، حرفه ای و معنوی را جایگزین آن ها کنیم تا به موفقیت در زندگی برسیم.

چگونگی جایگزین کردن الگوهای مثبت به جای الگوهای منفی

چگونگی جایگزین کردن الگوهای مثبت به جای الگوهای منفی

1 – ابتدا باید ببینید چه می خواهید. اگر واقعا به دنبال احساس شادی و تسلط بر زندگی هستید آن گاه می دانید در پی چه خواسته هایی هستید.

2 – باید یک اهرم روانی در خودتان به وجود آورید. اگر تمام این مقاله را بخوانید و الگوهای جدیدی برای خود انتخاب نکنید فقط وقت خود را هدر داده اید! واقعا باید چیزهایی را که یاد گرفته اید به کار بگیرید تا ذهن، جسم، احساسات، روابط و وضعیت مالی خود را تحت اختیار بگیرید. در این صورت احساس لذت فراوانی را به ایجاد تغییرات لازم در زندگی و احساس رنج فراوانی را به عدم این کار مرتبط می کنید. برای این کار باید الگوی تضعیف کننده خود را بر هم بزنید.

3 – بهترین روش برای برهم زدن الگوی تضعیف کننده این است که رژیم فکری بگیرید. برای این کار باید برای مدت مشخصی افکار خود را آگاهانه در اختیار بگیرید. با رژیم فکری این فرصت را پیدا می کنید تا الگوهای مخرب و منفی فکری و احساسی را بر هم بزنید. این الگوهای مخرب در نتیجه ی واکنش های عاطفی و نا به سامانی های فکری به وجود می آیند.

از حالا تا ده روز آینده خودتان را مقید کنید که همه ی توانایی های ذهنی و عاطفی خودتان را تحت اختیار بگیرید و تصمیم بگیرید هیچ گونه افکار یا احساسات تضعیف کننده ای به خودتان راه ندهید تا بتوانید به موفقیت در زندگی برسید.

این کار به نظر ساده می آید و واقعا همین طور است. افراد زیادی که این کار را شروع می کنند با پی بردن به این مطلب شگفت زده می شوند که ذهنشان تا چه اندازه درگیر افکار محدود کننده، ترس آور، هراس انگیز یا مخرب است. سوال اینجاست که چرا مدام به دنبال الگوهای ذهنی و عاطفی هستیم که زندگی مان را ناراحت کننده می کنند؟! جواب بسیار ساده است چون فکر می کنیم این کار مفید است!

بسیاری از افراد در نگرانی به سر می برند و برای این که حالت خود را حفظ کنند، مدام بدترین وضعیت ممکن را در ذهنشان می آورند. آن ها این کار را انجام می دهند چون معتقد هستند که این حالت سبب می شود دست به عمل بزنند. اما در حقیقت نگرانی شخص را در وضعیت روحی کاملا تضعیف کننده ای قرار می دهد و معمولا در ما این قدرت را پدید نمی آورد که دست به عمل بزنیم؛ بلکه موجب می شود احساس ناکامی و ترس داشته باشیم و به موفقیت در زندگی نرسیم.

4/5 - (6 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx