چهار گام اساسی در ایجاد یک رابطه موفق

نظرات 2
18 دقیقه مطالعه

چهار گام اساسی در ایجاد یک رابطه موفق

چگونه یک رابطه موفق داشته باشیم

آیا مدت زیادی است که در یک رابطه ی موفق قرار گرفته اید؟

آیا از رابطه ای که در آن قرار دارید لذت می برید و از آن رضایت کافی دارید؟

نظر شریک زندگی شما در این باره چیست؟

آیا در این مورد باهم اتفاق نظر دارید؟

آیا در زندگی به دنبال راهی برای دستیابی به عشق و علاقه ی بیشتر هستید؟

یا هم اکنون به دنبال شرکت زندگی خود هستید؟

همراهان همیشگی سایت پرورش افکار، در این مقاله می توانید به پاسخ تمام سوالات خود برسید. با ما همراه باشید.

ساختن یک رابطه ی استثنایی

ساختن یک رابطه ی استثنایی

قبل از شروع هر چیز باید به این نکته اشاره کرد که وارد شدن به یک رابطه و یا ازدواج کردن کار بسیار آسانی است. اما تداوم آن رابطه آن هم توأم با عشق، علاقه و صمیمت که هرروز زندگی را برای شما بهتر از قبل کند و لذت آرامش را به شما بچشاند کار چندان آسانی نبوده بلکه فوق العاده سخت می باشد. زیرا این گونه نیست که هر شخصی پس از ازدواج رابطه ی خیلی گرمی داشته باشد و از زندگی در کنار شریک خود لذت ببرد.

نکته مورد توجه این است که برای دستیابی به یک رابطه موفق قطعا باید آموزش ببینید. در این مورد قوانینی وجود دارد که باید به صورت اصولی به آن ها عمل نمایید تا به نتیجه دلخواه برسید. باید کتاب بخوانید، از مشاوران کمک بگیرید و یا حتی در دوره های مربوطه شرکت کنید. به بیان دیگر برای رابطه ی خود باید هزینه کنید و زمان اختصاص دهید.

پس باید دقت کنید زمانی که ازدواج می کنید و وارد یک رابطه جدی می شوید، هیچ وقت فکر نکنید که به پایان راه رسیده اید و به موفقیت بزرگی دست یافته اید. درواقع این تازه اول راه است و زمان یادگیری شما آغاز شده است. مانند به دنیا آوردن فرزند، شاید در ابتدا این کار ساده به نظر برسد ولی بعد از مدتی خواهید دید که مسئولیت شما چندین برابر شده است، به گونه ای که تا زمان به بلوغ رسیدن و حتی بعد از آن برای تربیت فرزند باید زمان بگذارید.

گام اول – به قسمت های مثبت رابطه ی خود توجه کنید

گام اول به قسمت های مثبت رابطه ی خود توجه کنید

بهتر است برای گام اول اسمی را در نظر بگیریم تا بهتر در ذهن شما باقی بماند. اگر تا به حال به پروژکتورهای فیلم برداری دقت کرده باشید خواهید دید که نور زیادی را از خودشان ساطع می کنند. شما باید در رابطه دقیقا این گونه باشید و نور فراوانی از خود ساطع کنید. یعنی به گونه ای که اگر در قسمت های مختلف زندگی که ما آن را پازل زندگی می نامیم، هفت قسمت آن به هم ریخته و خراب شده بود، شما باید آن سه قسمت سالم و به هم پیوسته را ببینید و تنها به آن توجه کنید. هر موضوعی که در زندگی می خواهید با شریک زندگی تان مطرح کنید، در مورد آن سه قسمت سالم باشد نه در مورد ایرادات و مشکلات زندگی!

در زندگی هر واژه ای را که لازم می دانید جهت قدردانی به کار ببرید. این واژها مانند چسبی قسمت های مختلف زندگی تان را به هم خواهد چسباند. اگر ابتدا به خوبی های شریک زندگی خود فکر کرده باشید خواهید توانست تمام قسمت های زندگی خود را بسازید. ابتدا سعی کنید به قسمت های مثبت زندگی خود فکر کنید. این را بدانید فکر کردن به قسمت های ناخوشایند زندگی دردی را دوا نخواهد کرد.
اگر سال های زیادی است که با همسر خود زندگی می کنید بهتر است این دیدگاه را کنار بگذارید که از ما گذشته است و نمی شود خیلی چیزها را درست کرد. همین حالا می توانید تصمیم بگیرید که رابطه خود را به صورت معجزه آسا بهبود بخشید و خودتان را شگفت زده کنید.

از امروز می توانید صداقت را در زندگی خود پایه گذاری کنید. چون شما تصمیم گرفته اید به بهترین تصویر از خودتان در یک زندگی موفق تبدیل شوید و این مهم نیست که دو یا حتی بیست سال از رابطه تان می گذرد. مهم این است که هدف شما بهبود یک زندگی و دستیابی به عشق بیشتر است.

سعی کنید یک شنونده خوب باشید

گام دوم سعی کنید یک شنونده خوب باشید

یکی از نکاتی که همیشه در هر رابطه ای باید به آن توجه کنید این است که شنونده خوبی باشید. اصولا خانم ها بیشتر از هر چیز نیازمند آن هستند که در زندگی موردتوجه قرار بگیرند و بتوانند حرف های خود را با شریک زندگی خود مطرح کنند. درواقع این یکی از وظایف مهم آقایان است که بتوانند این نیاز بزرگ را در رابطه ی خود برآورده کنند. البته خانم ها هم باید این نکته را رعایت کنند که گاهی باید حتی بیشتر از آقایان شنونده باشند تا بتوانند به رابطه ی خود گرمی ببخشند.

حتی یک روانشناس موفق هم باید ابتدا حرف های طرف مقابل را به خوبی گوش دهد تا به احساسات طرف خود پی ببرد. شما هم به همسر و شریک زندگی خود گوش کنید، تا بداند به حرف های او احترام می گذارید نه این که نظرات خود را پشت سر هم بیان کنید.

اگر روزانه یک ربع به حرف های شریک زندگی خود گوش دهید، قطعا باید پس از مدتی منتظر نتایج شگفت انگیزی در رابطه خود باشید. مطمئن باشید این روش واقعا معجزه می کند.

به رابطه خود استراحت دهید

گام سوم به رابطه خود استراحت دهید

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه ویژه داشت و پیشنهاد می کنیم که حتما به آن توجه کنید، استراحت دادن به رابطه است.

رابطه هم مانند هر چیز دیگری بعد از مدتی درگیر خستگی خواهد شد و شما نمی توانید همیشه به یک منوال ادامه دهید. در حقیقت بهتر است بعد از یک مدت زمان طولانی، یک مدت کوتاه از هم دور باشید، تا به قول قدیمی ها قدر هم دیگر را بهتر بدانید. با این روش بسیاری از موارد به راحتی می تواند تغییر کند. درواقع شما با این کار رابطه ی خود را نوسازی خواهید کرد.

از نظر برخی کارشناسان، در زندگی بهتر است دو نفر مدتی از هم دور باشند. به این دلیل که وقتی دوباره با یکدیگر برخورد می کنند حرف هایی برای گفتن داشته باشند و حداقل اتفاقات جدیدی را برای یکدیگر تعریف کنند.

خیلی از افراد تصور می کنند زمانی که تمام روزها کنار همسر خود باشند، این اتفاق بسیاری خوبی است ولی غافل از آن هستند که همین مورد می تواند زمینه ساز مشکلاتی بسیاری شود. بنابراین در فواصل زمانی مختلف به رابطه ی خود استراحت دهید.

به وظایف خود به درستی عمل کنید

گام چهارم به وظایف خود به درستی عمل کنید

مهم ترین نکته ای که باید به آن عمل کرد این است که هر شخصی باید در رابطه به وظیفه ی خود عمل کند. ممکن است این پرسش را در ذهن شما شکل گیرد که وظیفه ی شما چیست؟

در زندگی مشترک وظیفه شما دوست داشتن و عشق ورزیدن است. باید بتوانید این وظیفه را به بهترین شکل به انجام برسانید. شاید بخواهید از افرادی الگوبرداری کنید که به ظاهر یکدگیر را دوست دارند و به یکدیگر عشق می ورزند. ولی این به هیچ وجه روش مناسبی نیست. شاید خیلی از آن ها از لحاظ مالی بسیار ثروتمند باشند، حتی برای تولد همسرشان چند صد میلیون هزینه کنند ولی در عین حال از رابطه ی خود رضایت نداشته باشند.

شما باید بدانید که رابطه ی موفق به هیچ وجه یک تجارت نیست که با مبلغی بتوانید آن را خریداری کنید. شاید با هزینه کردن مبلغی بتوانید طرف مقابل را خوشحال کنید، ولی هرگز نمی توانید به علاقه و صمیمیت در آن رابطه دست پیدا کنید.

شما باید در ابتدا نیازهای طرف مقابل را شناسایی کرده، به آن ها پاسخ دهید و احترام بگذارید. شما باید زمان خود را برای شناخت شریک زندگی خود صرف کنید و تک تک جزئیات احساسات او را بفهمید و بررسی کنید. در این صورت است که به طور واقعی می توانید وظیفه ی خود را در قبال او انجام دهید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله و عمل به آن بتوانید در رابطه ی خود موفق تر از گذشته عمل کرده و آرامش حقیقی را به خود و شریک زندگی خود هدیه کنید، و به خوشبخت ترین زوج دنیا تبدیل شوید.

در ادامه به بررسی چند نکته مهم دیگر می پردازیم.

یک رابطه عمیق باید معیارهای خاصی داشته باشد. هر دو طرف رابطه باید عشق به یکدیگر را احساس کنند و بتوانند در مقابل موانع و گذر زمان مقاومت کنند.

رابطه باید کاملا دو طرفه باشد.

خوب نیست که یکی از اعضای رابطه احساس کند که باید خیلی تلاش کند تا اوضاع به خوبی پیش برود. افراد باید در یک رابطه راحت باشند، آنها نباید حس کنند که در حال تلف کردن انرژی خود هستند. در رابطه ای مانند این هیچ سختی یا تراژدی وجود ندارد و تنها چیزی که توسط طرفین حس می شود عشق است.

طرفین یک رابطه نباید حس کنند که بیش از حد با یکدیگر تفاوت دارند.

اهداف هر دو طرف باید در نهایت مشابه باشد یا خیلی متفاوت نباشد. وقتی جنبه های عجیب و غریبی در یکی از طرفین وجود داشته باشد باعث ایجاد ناسازگاری می شود.

مابین همه زوجین اختلافاتی وجود دارد، از این رو سازگاری و همدلی امری حیاتی است. اما آنها باید بدانند که چگونه اختلافات خود را مدیریت کنند و این امر مستلزم این است که مشکلات خیلی بزرگ نباشند.

باید به یکدیگر اعتماد داشته باشند.

لازم است که آنها به یکدیگر اعتماد کامل داشته باشند. نباید دائما ترس یا بی اعتمادی، وجود آنها را فرا بگیرد. این اعتماد باید به قدری باشد که فرد مطمئن باشد شریک زندگی اش به او آسیب نمی رساند.

طرفین باید پیگیر هم باشند.

وقتی دو طرف احساس کنند که شریک زندگیشان واقعاً دوست و شریک آنها است، رابطه شان می تواند دوام داشته باشد زیرا دوستی با گذشت زمان از بین نمی رود. این رابطه یک همراهی متقابل است و شامل به اشتراک گذاشتن اختلافات، علایق و غیره می شود.

توجه به خوب بودن حال شریک زندگی

بالاتر از ترس نقصان زندگی خودمان باید به خوب بودن حال شریک زندگی مان توجه داشته باشیم.

فراموش نکنید که باید برای شریک زندگیتان خجالت را کنار بگذارید.

“بسیاری از اوقات، مردم از شخصی که دوستش دارند خجالت می کشند و در رابطه ی جنسی به صورت منفعل عمل می کنند و ساکت و خجالتی هستند.” به شریک زندگیتان «احترام » بگذارید و باعشق و جنب و جوش با او رابطه داشته باشید.

الگوی جنسی تکراری نداشته باشید.

“الگوی جنسی ثابت و یکنواخت خسته کننده است و در نهایت بسیاری از افراد را به سمت احساس ناکامی و ناامیدی سوق می دهد.”

زندگی مشترک شاد

روی گفتار خود تمرکز کنید

بیشتر از کلمه ی “من” در مقابل کلمه ی “تو” استفاده کنید.

به طور مثال می توانید بگویید :

  • من شرمنده ام.
  • من اشتباه کرده ام.
  • من مقصر هستم.
    به جای اینکه بگویید :
  • تو نباید این کار را انجام می دادی!
  • تو نباید به آنجا می رفتی!
  • تو نباید آن حرف را می زدی!
  • تو نباید آن ظرف را آنجا قرار میدادی!
  • درواقع یک رویکرد بهتر را امتحان کنید.

“تحقیقات نشان داده اند چگونگی ادامه گفتگو و چگونگی ادامه روابط را تعیین می کند. بسیاری اوقات حمله یا سرزنش شریک زندگی –که آن را به عنوان انتقاد می دانیم- یکی از اصلی ترین نابودکنندگان و قاتلان رابطه شناخته می شود.

بنابراین به آرامی شروع کنید. به عنوان مثال به جای گفتن ، تو همیشه ظرف هایت را در همه جای خانه رها می کنی!

بگویید: وقتی در اتاق نشیمن ظروف غذا را می بینم ، اذیت می شوم.

آیا می شود لطفا آنها را به آشپزخانه ببری؟ ”

“تضادهای خوب” خود و شریک زندگیتان را مشخص کنید.

در روابط طولانی مدت ، اغلب احساس می کنیم که چیزی که مورد نیاز شما است همان چیزی است که همسرتان کمترین توانایی را برای برآورده کردنش دارد.

اما باید بدانید این پایان عشق شما نیست – این آغاز عشقی عمیق تر است! از این تضاد ها فرار نکنید.

مقدر شده است که این تضاد ها وجود داشته باشد. در واقع ، این کلید خوشبختی شما به عنوان یک زوج است – اینکه هردوی شما بتوانید متعهد شوید که به عنوان یک زوج روی مشکلاتتان کار کنید.

اگر به “تضاد های خوب” تان با تلخی، سرزنش و تحقیر نزدیک شوید، روابط شما سمی خواهد شد. ”

زمانی را دور از هم باشید.

“یک دوست قدیمی به من آموخت که مهم نیست که چقدر عاشق هم باشید یا چه مدت با هم بوده باشید ، مهم است که مدتی را به خودتان اختصاص دهید. با دوستانتان معاشرت کنید ، یک سفر آخر هفته ترتیب دهید تا به دیدار خانواده تان بروید، یا فقط مدتی را صرف “خودتان” کنید. در این صورت وقتی به خانه می روید واقعاً ، شارژ می شوید و آماده می شوید تا حتی عمیق تر از قبل عاشق باشید!”

خود را نادیده نگیرید.

“یک دلیل عمده مشکلات روابطی عبارت است از: رها کردن خود. ما می توانیم در بسیاری از زمینه ها خود را رها کنیم و نادیده بگیریم: احساسی (قضاوت یا نادیده گرفتن احساسات) ، مالی (هزینه نکردن برای خود)  یا جسمی (بد غذا خوردن ، ورزش نکردن)  وقتی تصمیم می گیرید که به جای نادیده گرفتن خود ، یاد بگیرید که خود را دوست داشته باشید ، می فهمید که چگونه با همسرتان رابطه دوست داشتنی برقرار کنید. ”

زندگی شایسته ای را ایجاد کنید.

“من مانند بسیاری از مردم ، اعتقاد داشتم که ازدواج نیاز به ایثار دارد.  همسرم، لیندا ، به من کمک کرد تا ببینم که لازم نیست من خودم و سعادتم را فدا کنم تا بتوانم ازدواج کنم. او به من نشان داد كه من در قبال ایجاد زندگی شاد برای خودم مسئولم و بر اساس آن می توانم زندگی شاد را برای اطرافیانم ایجاد کنم.”

سخن آخر

گاهی اوقات آنقدر به انتظاراتمان از زندگی آویزان می شویم که دقت نمی کنیم روابط مان چقدر زیباست. پس قدر روابطمان را بدانیم !

شاید دیگر هیچکس مانند شریک فعلی تان شما را درک نکند یا دوست نداشته باشد!

4/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx