تقویت عزت نفس و نشانه های عزت نفس پایین

1 نظر
10 دقیقه زمان مطالعه

تقویت عزت نفس و نشانه های عزت نفس پایین

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم

هر فردی برای این که بتواند در زندگی خود به بهترین نحو عمل کند و به موفقیت در زندگی فردی دست یابد، باید دارای صفات برجسته ای باشد که او را از سایرین متمایز کند. عزت نفس یکی از صفاتی است که یک انسان موفق باید از آن بهره برده باشد و یک انسان بدون این که از عزت نفس کافی برخوردار باشد به هیچ وجه نمی تواند در زندگی شخصی و یا اجتماعی خود پیشرفت کند.

انسانی که عزت نفس داشته باشد می تواند با چالش هایی که وجود دارد هوشمندانه برخوردار کند و در مواجهه با سختی بهترین واکنش را از خودش نشان دهد و انسانی که از عزت نفس کافی برخوردار باشد، به هیچ وجه در این مواقع خود را نخواهد باخت چون به خودش اعتماد دارد و ارزش وجود خود را می داند.

نشانه های عزت نفس پایین چیست؟!

نشانه های عزت نفس پایین چیست؟!

بهتر است بدانید در هر جایگاهی که قرار داشته باشید ممکن است شما هم از عزت نفس پایینی برخوردار باشید اما خودتان هم از این موضوع بی اطلاع باشید. عمدتا نشانه های عزت نفس پایین به راحتی قابل مشاهده نیستند برای همین تشخیص این که از عزت نفس پایینی برخوردار هستید یا خیر مقداری سخت خواهد بود. علاوه بر این بسیاری از افراد تلاش می کنند تا پایین بودن عزت نفسشان را رد کنند و در این مورد حتی خودشان را گول خواهند زد. باید به این نکته توجه داشته باشید که نشانه های عزت نفس پایین می تواند در هر یک از رفتارهای کوچک شما هم وجود داشته باشد انتخاب لباسی که می پوشید و طرز رفتارتان با دیگران می تواند حاوی نشانه هایی باشد که به راحتی میزان عزت نفستان را نشان دهد.

اگر تصورتان این باشد که عزت نفس پایین به راحتی خودش را نشان خواهد داد و شما به فردی دمدمی مزاج و خاص تبدیل خواهید شد کاملا در اشتباه هستید. مشکل اصلی این است که عزت نفس پایین به راحتی تشخیص داده نمی شود با این وجود مشکل ساده ای هم به حساب نمی آید و برای تقویت آن باید به دنبال راه حل باشید تا با استفاده از آن بتوانید به رشد و موفقیت فردی در زندگی دست یابید.

بهتر است بدانید عزت نفس پایین می توانید روی جنبه های مختلف زندگی تان تاثیر منفی بگذارد و شما را با شکست های پی در پی روبرو کند، که حتی علت آن را هم نخواهید دانست. این شکست ها می توانند روی روابط اجتماعی یا حتی فرصت های شغلی که دارای آن هستید تاثیر بدی بگذارند و شما را با شکست روبه رو کنند. پس اگر دائما با شکست های مختلف روبه رو می شوید ممکن است یکی از دلایل اصلی آن عزت نفس پایین باشد. در این صورت ممکن است در رابطه ای اشتباه قرار گرفته باشید یا از شغلی که در آن قرار دارید راضی نباشید که این ها باعث می شود ارتباطات شما با افراد مختلف به سختی صورت بگیرد.

عادت دارید بی دلیل عذرخواهی کنید؟!

عادت دارید بی دلیل عذرخواهی کنید؟!

یکی از نشانه های عزت نفس پایین این است که دائم خودتان را مقصر می دانید و به دلایل مختلف سعی می کنید عذرخواهی کنید. بهتر است بدانید افرادی که از عزت نفس پایینی برخوردارند در اکثر مواقع خودشان را مقصر می دانند چون برای خودشان به اندازه ی کافی ارزش قائل نخواهند شد. این افراد در موقعیت های مختلف تلاش می کنند که تقصیر همه ی رخدادها را به گردن بگیرند و تصور می کنند هر اتفاقی که می افتد به خاطر وجود آن هاست.

البته عذرخواهی کردن در همه ی مواقع نمی تواند کار اشتباهی باشد، ولی در صورتی که بی دلیل باشد و شخصیتتان را زیر سوال ببرد قطعا بدترین کار دنیا خواهد بود و عزت نفستان را پایین می آورد. باید تلاش کنید از این به بعد در مواقع مختلف قبل از این که عذرخواهی کنید به این موضوع فکر کنید که واقعا مقصر شما هستید یا خیر؟! در صورتی که مقصر بودید عذرخواهی عاقلانه ترین کاری خواهد بود که انجام می دهید و قطعا نشانه ای از بلوغ اجتماعی شما خواهد بود.

شانس را در همه ی رویدادها دخیل می دانید

شانس را در همه ی رویدادها دخیل می دانید

افرادی که علت همه ی رخدادها را شانس می دانند قطعا از عزت نفس پایینی برخوردار هستند. این افراد تمام موفقیت هایشان را نتیجه ی شانس می دانند و زمانی که دچار شکست می شوند تمام تقصیرها را گردن خودشان می اندازند. این کار باعث می شود تا برای خودشان هیچ ارزشی قائل نشوند و به این تصور برسند که برای انجام هیچ کاری شایسته نخواهند بود.

اگر واقعا این تصور را دارید باید از همین حالا طرز فکرتان را تغییر دهید و از این به بعد تمام موفقیت هایتان را نتیجه ی دست رنجتان بدانید. باید بدانید که موفقیت ها فقط زمانی رخ می دهند که شما لایق آن باشید و شانس و اقبال هیچ نقشی در رسیدن به موفقیت شما ندارند. بهتر است بعد از هر موفقیت به تلاش های خودتان فکر کنید و تا جای ممکن خودتان را مسئول رسیدن به موفقیت ها و دستاوردهایی که به دست آورده اید بدانید. در این صورت احساسی که نسبت به خود دارید کاملا عوض خواهد شد و عزت نفستان تقویت خواهد شد و به رشد و موفقیت فردی در زندگی دست خواهید یافت.

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای تقویت عزت نفستان انجام دهید این است که در مقابل تعریف دیگران فقط تشکر کنید و برای رد تعریف کردن آن ها از خودتان تلاش نکنید. این به هیچ وجه نمی تواند برایتان بد باشد که دیگران از توانایی های شما تعریف کنند و بدانند توانایی انجام چه کارهایی دارید.

چیزهای بلا استفاده می خرید!

چیزهای بلا استفاده می خرید!

خریدن چیزهای بلا استفاده در اکثر مواقع به علت چشم و هم چشمی صورت می گیرد و افراد فکر می کنند می توانند با خرید یک چیز خاص خودشان را به دیگران ثابت کنند. این موضوع به طور حتم می تواند نشانه ای از عزت نفس پایین باشد، چون فرد برای داشتن احساس خوشایند نسبت به خود تلاش می کند تا دیگران او را تایید کنند.

برای حل این باید تا جایی که می توانید روی زندگی شخصی خودتان تمرکز کنید و در زندگی دیگران سرک نکشید. مقایسه کردن زندگی خود با دیگران یکی از بدترین کارهایی است که در زندگی تان انجام می دهید. این کار می تواند به راحتی شما را با مشکلات عمده ای روبه رو کند که بیرون آمدن از آن کار راحتی نخواهد بود و مسلما شما را از موفقیت فردی در زندگی دور خواهد کرد.

عادت های عجیب دارید

عادت های عجیب دارید

یکی از مهم ترین نشانه های عزت نفس پایین می تواند داشتن عادت های عجیب و غریب باشد. افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند، عمدتا از خودشان عادت هایی غیرعادی نشان می دهند. مثلا بیش از حد نسبت به موهای زائدشان حساس می شوند یا ناخن های خود را می جوند. حتی در بعضی افراد عادت کندن موها وجود دارد. این عادت ها خودآزاری عصبی نام دارد که غالبا در افرادی مشاهده می شود که عزت نفس پایینی دارند. افرادی که عزت نفس پایینی دارند با انجام این کارها تلاش می کنند احساساتشان را بروز دهند و با شخصیت خود به نوعی مبارزه کنند.

برای حل این مشکل باید تا جایی که می توانید مشکلاتتان را در جایی بنویسید برای رها شدن از آن ها راهکاری پیدا کنید. حتی در مواقعی که واقعا این مشکلات زندگی تان را مختل می کند، می توانید از یک روان شناس یا درمانگر استفاده کنید تا با کمک او بر این عادات اشتباه غلبه کنید و درنتیجه به موفقیت فردی در زندگی خود برسید.

بیش از حد چرت می زنید

بیش از حد چرت می زنید

چرت زدن بیش از حد در اکثر مواقع به این دلیل است که فرد می خواهد از مشکلاتش فرار کند و با این کار از کارهایی که باید انجام بدهد فرار کند. این کار باعث می شود تا شما بیش از حد خسته به نظر برسید. دلایل اصلی آن هم این است که از عزت نفس کافی برخوردار نیستید و یا ممکن است به افسردگی مبتلا باشید.

برای این مورد بهتر است حتما با یک مشاور خبره صحبت کنید تا عزت نفستان بیشتر از هر زمانی تقویت شود. با این کار تمام اثرات منفی عزت نفس پایین از بین خواهد رفت و به آرامش و موفقیت فردی در زندگی دست پیدا خواهید کرد.

۴.۲/۵ - (۲۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx