چند روش برای تمرکز پیدا کردن بر برتری ها

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

تمرکز پیدا کردن بر برتری ها

چگونه روی برتری های خود تمرکز کنیم

آیا می دانید اصل تجمیع چیست؟ این اصل توانایی افسر در یکپارچه کردن همه نیروها در محل و زمانی خاص برای پیروزی در برابر دشمنان بی شمار است. شما هم برای رسیدن به موفقیت در زندگی می توانید این کار را انجام دهید.

بگذارید یک داستان جالب برایتان بگوییم. روزی وارن بافت به همراه بیل گیتس پدر و بیل گیتس پسر در مهمانی شامی حضور داشتند، زمانی که آن سه نفر مشغول صحبت و گفتگو بودند، یکی از مهمانان سراغ آن ها آمد و پرسید: «آقایان شما واقعا جزو موفق ترین مردان دنیا هستید، به نظر شما مهم ترین ویژگی برای موفقیت در دنیای امروز چیست؟» هر سه نفر صحبت هایشان را قطع کردند، و رو به مهمانان کردند و گفتند: «تمرکز!»

هر سه نفر عقده داشتند که در دنیای ناآرام و ناپایدار که پر از عوامل حواس پرتی دائمی و بی انتها است و همه سعی در جلب توجه افراد دارند، تمرکز دقیق بر یک موضوع در یک زمان خاص، برای رسیدن به موفقیت در زندگی بسیار حیاتی است. به عبارت دیگر تمرکز کلید کار است.

بازبینی قانون 20.80

زمانی که از تجمیع نیروها یا تمرکز صحبت می کنیم، دوباره به قانون 20.80 می رسیم. بر اساس این قانون 20 درصد کارهایی که انجام می دهید، دلیل 80 درصد نتایج هستند. این قانون که نخستین بار توسط ویلفردو پارتو در سال 1895 مطرح شد و اکنون «اصل پارتو» نامیده می شود، در گذشته مصداق داشت و اکنون هم صادق است و در رسیدن به موفقیت در زندگی نقش کلیدی دارد.

از آنجایی که نمی توانید همه کارها را انجام دهید، باید روی کارهای محدودی تمرکز کنید که به خوبی از عهده انجام آن ها بر می آیید و بهترین پتانسیل برای کسب نتایج خوب مالی را دارند. همه استراتژی کسب و کار حول تجمیع نیروها می گردد. بنابراین باید تمرکز کرده و نقاط ضعف خود را افزایش دهید تا به بیشترین مزیت در بازار دست پیدا کنید و به موفقیت در زندگی برسید.

کسب سود از بازار اصلی

کسب سود از بازار اصلی

کریس زوک و جیمز آلن در کتاب فوق العاده خود به نام «کسب سود از بازار اصلی» نشان می دهند، شرکت هایی موفق هستند که بر یک بازار اصلی بسیار سودآور تسلط پیدا می کنند و سپس فقط به بازارهای فرعی اطراف آن وارد می شوند که از پیش دانش و تجربه فراوانی درباره آن ها دارند.

آن ها معتقد هستند که قانون 20.80 به این ترتیب اجرا می شود و موجب دستیابی به موفقیت در زندگی می گردد. 80 درصد سود از 20 درصد محصولات و خدماتی به دست می آید که به شکلی عالی ارائه می کنید. در حالی که 80 درصد فعالیت های کاری فقط باعث 20 درصد سود می شود.

بنابراین همواره سعی کنید که کسب و کار خود را بررسی کنید و از خودتان بپرسید «کدام 20 درصد کارها دلیل 80 درصد ارزش همه کارها هستند؟» سودآورترین محصولات و خدماتتان چه هستند؟ امروز چه هستند؟ فردا چه می توانند باشند؟ مهم ترین و ارزشمندترین مشتریان امروزتان چه کسانی هستند؟ چه کسانی می توانند بهترین مشتریان فردا باشند و چگونه می توانید تعداد بیشتری از آن ها را جذب و حفظ کنید؟

یکی از بزرگترین ضعف هایی که در کسب و کارهای امروز وجود دارد، «پراکنده سازی نیروها» می باشند. جک ترات در کتابی به نام «قدرت سادگی» می گوید: «یکی از بزرگترین مشکلات کسب و کار این است که محصولات و خدمات زیادی را با قیمت های مختلف، به مشتریان مختلف و در بازارهای مختلف ارائه می کنیم».

زمانی که استیو جابز در سال 1996 به اپل بازگشت، این شرکت 104 محصول مختلف تولید می کرد، با مشکلات مالی جدی روبه رو بود و با موجودی مالی خود فقط می توانست تا 90 روز دیگر دوام بیاورد. یکی از نخستین کارهای استیو جابز اعلام این موضوع بود که اپل تولید 100 مورد از آن 104 مورد را به سرعت متوقف می کند.

با انجام این کار منابع مالی و پرسنل یعنی مهندسان و مدیران را آزاد کرد تا بر «کار بزرگ بعدی» یعنی تولید آی پاد تمرکز کنند. در عرض چند سال، اپل به ارزشمندترین شرکت دنیا تبدیل شد. بنابراین توجه و تمرکز بر بزرگترین فرصت ها و حوزه های دارای بیشترین پتانسیل سودآوری، همواره کلید موفقیت های مالی در کسب و کار و همچنین رسیدن به موفقیت در زندگی بوده است.

توانمندی های برجسته

تحقیق جدیدی که توسط مدرسه مدیریت کلاک در دانشگاه نورث وسترن انجام شده، نشان می دهد که روش جدید «کسب مزیت رقابتی» تمرکز بر چیزی که آن را به خوبی انجام می دهید، یا همان «توانمندی های برجسته» است که موجب رسیدن به موفقیت در زندگی و کسب و کارتان می شود.

در گذشته شرکت های پیشرو بازار با استراتژی ساده «بزرگ شو، قوی شو» با هم ادغام می شدند؛ دارایی هایشان را یکی می کردند و تلاش می کردند با استفاده از اندازه بزرگ سازمان خود صرفه های مقیاسی بسازند که برای رقبا دست نیافتنی بود. سپس تلاش می کردند در هر قسمت ممکن از آن مجموعه عظیم راهی برای رشد و سودآوری کوتاه مدت پیدا کنند.

نیروی ادغام بهترین استراتژی شرکت های فعلی نیست، به گفته محققان کلاگ در مجله «استراتژی + کسب و کار»، شماره اوت 2014 «شرکت های امروزی به دنبال استراتژی های سنتی و رسیدن به سودآوری و رشد کوتاه مدت در هر جای ممکن نیستند، بلکه می دانند با توانمندی های برجسته، یعنی با کارهایی که همیشه خوب انجام می دهند، خلق ارزش می کنند».

امپراتوری آمازون

آمازون سه کار خوب انجام می دهد که ستون های اصلی امپراتوری آمازون هستند:

1 – فناوری اطلاعات در سطح جهانی

2 – توزیع محصولات

3 – سیستم خودکار ارائه پیشنهاد به مشتری

اپل هم سه کار خوب انجام می دهد:

1 – آگاهی از خواست مشتریان

2 – طرح های مشتری پسند

3 – یکپارچگی در فناوری

یکپارچگی در فناوری به معنای ایجاد ارتباط بین کارکرد محصولات است. مثلا آیفون می تواند به کامپیوتر وصل شود. همین سه مورد کافی بود تا اپل انقلابی در نوع استفاده ما از تلفن های همراه و روش گوش دادن به موسیقی ایجاد کند.

برای کسب موفقیت در زندگی و بازارهای امروز باید زمان، پول و منابع خود را کجا سرمایه گذاری کنید؟ پاسخ هرچه هست، درنگ نکنید. همین الان انجامش دهید. به قول وینستون چرچیل «اگر هنگامی که شانس پیروزی دارید، اقدام نکنید، خیلی زود مجبور می شوید که زمانی اقدام کنید که هیچ شانسی ندارید».

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx