چگونگی تعیین اهداف برای رسیدن به موفقیت

1 نظر
10 دقیقه زمان مطالعه

چگونگی تعیین اهداف برای رسیدن به موفقیت

تعیین اهداف و رسیدن به موفقیت در زندگی

کاری که باید همین الان برای رسیدن به موفقیت در زندگی و اهدافمان انجام دهیم این است که اولین گام را برای تبدیل غیرممکن ها به ممکن ها برداریم و رویاها و آرزوهایی که داریم را به واقعیات تبدیل نماییم. زمانی که کارمان به انتها می رسد چنان برنامه ای برای آینده ی خود تنظیم خواهیم کرد که بی تردید همین الان گام های نخست را بر خواهیم داشت.

چهار گزینه در مورد تعیین اهداف

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم به بررسی چهار مورد از اهداف خود بپردازیم که این اهداف به شرح زیر می باشد:

۱ – اهدافی برای رشد و توسعه ی فردی

۲ – اهدافی برای رشد شغلی و اقتصادی

۳ – اهداف خیرخواهانه

۴ – اهداف سرگرم کننده و تفریحی

ابتدا مدتی را صرف کنید و در مورد هر یک از اهداف بالا فکر کنید. سپس با سرعت بنویسد و قلم خود را روی کاغذ تکان دهید و بی توقف فقط بنویسید. دائما از خودتان این سوال را بپرسید که اگر می توانستم به هرچه می خواهم دست پیدا کنم، به دنبال چه چیزهایی بودم؟! اگر می دانستم شکست نمی خورم، چه اهدافی را دنبال می کردم؟!

لازم نیست به راه رسیدن به اهدافتان فکر کنید

لازم نیست به راه رسیدن به اهدافتان فکر کنید

یادتان باشد که نباید به چگونگی کار فکر کنید بلکه فقط ببینید چه چیزهایی می خواهید و این کار را بدون لحظه ای تردید و توقف یا زیر سوال بردن توانایی های خود انجام دهید. به خاطر داشته باشید اگر افکارتان به اندازه کافی الهام بخش باشند، قدرت وجودتان راهی برای تحقق بخشیدن به خواسته های شما را پیدا خواهد کرد. ضمنا زمان و انرژی خود را با فکر کردن به جزئیات هدر ندهید، مثلا نگویید: من یک خانه ی هزار متری در نیاوران تهران می خواهم که دکور و تزئیناتش برگرفته از ایده ی مهندسان ایتالیایی باشد! مبلمانش از بهترین و مرغوب ترین جنس ها ساخته شده باشد و باغی خاص و شگفت انگیز داشته باشد! فقط کافی است بنویسید: «خانه ای زیبا، به همراه باغی زیبا در نیاوران» بعدا سر فرصت می توانید به جزئیات بیشتری بپردازید.

بنابراین بهتر است همین الان دست به کار شوید و شروع کنید. به خودتان بقبولانید که می توانید به هر چیزی که دوست دارید دست پیدا کنید و دستیابی به موفقیت در زندگی را در یک قدمی خود بببنید. تصور کنید به دوران کودکی برگشته اید و عید نوروز شده است. اگر از بچه ها بپرسید سر سفره ی هفت سین چه خواسته و آرزویی دارند به راحتی تمام خواسته های خود را به زبان می آورند. مثلا می گویند من آرزو دارم یک استخر بزرگ توپ داشته باشم. امکان دارد در این موقعیت یکی از بزرگترها به آرزوی کودک بخندد و بگوید: «چی گفتی؟! اگه یه تشت بزرگ توپ داشته باشی باز هم شانس آوردی»! در ادامه به بررسی چنین مسائلی می پردازیم، ولی اکنون هدف این است که مثل یک کودک باشید و به خودتان این را بدهید تا بدون هیچ محدودیتی خواسته ها و آرزوهای خود را بیان کنید و بخواهید تا به موفقیت در زندگی دست یابید.

اهدافی برای رشد و توسعه ی فردی

اهدافی برای رشد و توسعه ی فردی

در مرحله ی اول از شما می خواهیم که تکه کاغذی را بردارید و تغییراتی را که دوست دارید در ارتباط با رشد فردی خود به وجود آورید، روی آن یادداشت کنید. دلتان می خواهد چه تغییراتی در وضعیت ظاهری و جسمی خودتان به وجود آورید؟! آیا در مورد رشد فکری و اجتماعی خودتان اهدافی دارید؟! مثلا علاقه دارید یک زبان خارجی یاد بگیرید و به راحتی بتوانید با آن زبان صحبت کنید؟! آیا علاقه دارید تمام کتاب های خوب و مهم را مطالعه کنید؟! دوست دارید در زمینه ی عاطفی و احساسی چه مهارت ها و تجربه هایی به دست آورید؟! ممکن است بخواهید یاد بگیرید بلافاصله خشم و غضب خود را از بین ببرید!

آیا این دلایل به اندازه ی کافی قوی و مهم هستند تا شما را وادار کنند چنین اهدافی را دنبال کنید؟! اگر پاسخ شما منفی است، هدف خود را تغییر دهید یا این که دلایل بهتری برای خودتان پیدا کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر دلایل محکمی برای انجام کاری داشته باشید، می توانید راهی برای چگونگی دستیابی به آن پیدا کنید. اطمینان داشته باشید که خود اهداف به تنهایی بسیار الهام بخش می باشند، ولی آگاهی از دلایل دستیابی به آن ها در شما انگیزه و تحرک لازم را به وجود می آورد تا با ثبات قدم به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

اهدافی برای رشد شغلی و اقتصادی

اهدافی برای رشد شغلی و اقتصادی

مرحله ی دوم تعیین اهداف آزادی را شغلی و اقتصادی می باشد. به این منظور می توانید اهداف خود را در زمینه های شغلی، مالی و یا اقتصادی بنویسید. فکر کنید که می خواهید به چه سطحی از وضعیت مالی دست پیدا کنید؟! دوست دارید از لحاظ شغلی به چه موقعیتی برسید؟‍! تنها کافی است چند دقیقه وقت صرف کنید و فهرستی از این اهداف یادداشت کنید که برای شما به اندازه ی میلیون ها تومان ارزش دارد!

آیا دوست دارید درآمد شما در طول یک سال ۱۰۰ میلیون تومان؟! ۳۰۰ میلیون تومان؟! یا یک میلیارد تومان باشد؟! یا این که بی حد و اندازه ای باشد؟! برای شرکت و کسب و کارتان چه اهدافی را در نظر گرفته اید؟! آیا دوست دارید در تخصص خود پیشگام باشید؟! علاقه دارید درآمد ثابت شما چقدر باشد؟! دوست دارید در چه سنی بازنشسته شوید؟! به چه مقدار از درآمد برسید از کار کردن دست خواهید کشید؟! برای اداره ی امور مالی خود چه اهدافی در سر دارید؟!

برای اداره ی امور مالی خود چه اهدافی دارید؟! آیا می خواهید در بودجه و هزینه های خود تعادل به وجود آورید؟! علاقه دارید که یک مشاور مالی خوب و زبردست داشته باشید؟!

علاقه دارید در چه زمینه هایی سرمایه گذاری کنید؟! دوست دارید سکه بخرید؟! دوست دارید در کار با کسی شریک شوید؟! یا علاقه دارید در کاری خاص و هیجان انگیز سرمایه گذاری نمایید؟! یا وارد کار توزیع و پخش شوید؟!

چه اهداف شغلی دارید؟! می خواهید چه کمکی به شرکتتان بکنید؟ دوست دارید در شرکت خود چه تغییراتی به وجود آورید؟! آیا علاقه دارید سرپرست یا مدیرعامل شوید؟! یا دوست دارید در کار خود چه مقامی داشته باشید؟!

مرحله ی دوم در رسیدن تعیین اهداف شغلی و اقتصادی این است که اهداف خود را روی کاغذ یادداشت کنید و برای هریک از اهداف مدت زمانی را تعیین کنید. دقیقا مانند اهداف رشد و توسعه ی فردی، اگر دوست دارید در مدت یک سال یا کمتر از آن، به هدفی دست پیدا کنید کافی است روبه روی آن عدد ۱ را بنویسید.

اگر دوست دارید در مدت ۵ سال به اهداف خود دست پیدا کنید، روبه روی آن عدد ۵ را یادداشت کنید و مابقی هم به همین منوال! یادتان باشد که چگونگی و راه رسیدن به اهداف هیچ اهمیتی ندارد و نباید به آن فکر کنید. فقط مهم این است که خودتان را مقید کنید تا به اهداف خود دست پیدا کنید.

سومین مرحله این است که سعی کنید مهم ترین هدف شغلی و اقتصادی خود را که قصد دارید در مدت یک سال آینده به آن برسید را در نظر بگیرید. سپس دو دقیقه زمان صرف کنید و چند خطی را در مورد آن یادداشت نمایید. سپس توضیح دهید برای چه خودتان را مقید کرده اید تا به این اهداف و موفقیت در زندگی دست پیدا کنید. دلایلی را بیاورید که در شما تحرک، اشتیاق و نشاط زیادی به وجود آورد. باز هم این نکته مهم را یادآوری می کنیم که اگر دلایلتان به اندازه ی کافی محکم و استوار نبودند، سعی کنید اهداف خود را تغییر دهید تا بتوانید دلایل بهتری برای خود پیدا کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx