چگونه آینده ای روشن داشته باشیم – قسمت دوم

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه زمان مطالعه

چگونه آینده ای روشن داشته باشیم

می خواهم آینده موفقی داشته باشم

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در قسمت اول مقاله چگونه آینده ای روشن داشته باشیم در مورد مباحث مهمی مانند هدف گذاری و انگیزه صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم راه های کلیدی و عملی سنجش میزان پیشرفت را به شما آموزش دهیم و با استفاده از راهکارهای رسیدن به اهداف که در این مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد بتوانید به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید. با ما همراه باشید.

راهکار عملی برای سنجش میزان پیشرفت

گاهی وقت ها به راحتی نمی توان متوجه میزان پیشرفت خود شد یا نمی توان متوجه شد که چقدر از راه باقی مانده است. اینجا می خواهیم با کمک هم یک لیست آماده کنیم و در آن ۱۰ زمینه ی مختلف را در نظر بگیریم و مشخص کنیم که در پنج سال گذشته در چه وضعیتی قرار داشتیم. فهرست خود را پر کنید و به هر وضعیت بنا به تشخیص خودتان از ۰ تا ۱۰ نمره بدهید. نمره ۰ یعنی هیچ پیشرفتی در آن مورد نداشته اید، و نمره ی ۱۰ یعنی در آن زمینه پیشرفت و شرایط فوق العاده عالی داشته اید.

پس از نمره دهی، جلوی هر گزینه یک جمله بنویسید که نشان دهید وضعیتتان در آن مورد چگونه بوده است. مثلا می توانید بنویسید پنج سال قبل از لحاظ وضعیت جسمی در چه وضعیتی بوده اید؟! امکان دارد به وضعیت جسمی خود نمره ۶ بدهید و جلوی آن بنویسید: «بدنم کاملا سالم و روی فرم بود، ولی می توانستم بیشتر روی آن کار کنم. حدود ۵ کیلو اضافه وزن داشتم و دو بار در هفته به ورزش و پیاده روی می پرداختم اما از خوردن غذاهای فست فود و چرب خودداری نمی کردم. انرژی و توان بدنی ام در سطح متوسطی بود».

چند دقیقه از زمان خود را بگذارید و این کار را انجام دهید مطمئن باشید به شدت از انجام این کار لذت خواهید برد. حال برای این که ببینیم تا چه اندازه در هریک از زمینه ها رشد و پیشرفت داشته اید، به این ۱۰ تا سوال بنا به وضعیت فعلی خود پاسخ دهید. به عبارتی، ابتدا به هر مورد از ۱ تا ۱۰ نمره بدهید سپس در مقابل آن چند جمله یادداشت کنید که نشان دهنده ی وضعیت فعلی شما و نشان دهنده ی میزان پیشرفت و موفقیت در زندگی تان باشد.

نتایج به دست آمده را با هم مقایسه کنید

نتایج به دست آمده را با هم مقایسه کنید

سپس آن ها را با هم مقایسه کنید. چه نتیجه ای گرفتید؟! آیا وضعیتتان نسبت به ۵ سال پیش فرق کرده؟! آیا در برخی زمینه ها رشد و پیشرفت بیشتری داشته اید؟! پی بردن به این نتایج فوق العاده عالی است. اگر در زمینه ای به پیشرفت دلخواهتان نرسیده اید، یا اگر تصور می کنید پنج سال قبل پیشرفت بیشتری نسبت به امروز داشته اید، این هم پیام خوبی است. به خاطر داشته باشید بالا بردن سطح توقعات کلید اصلی موفقیت در زندگی است.

لحظه ای وقت خود را صرف کنید و هر چیزی که از مقایسه این لیست ها به دست آورده اید را روی کاغذ بیاورید. سپس تمام مراحل بالا را برای ۵ سال آینده ی خود هم انجام دهید. باز هم نمره ای به خودتان بدهید و چند جمله مقابل هر یک از موارد بنویسید که می خواهید در آینده چگونه باشید و به چه موقعیتی برسید.

راهکاری برای رسیدن به اهداف

راهکارهایی برای رسیدن به اهداف

هرگاه برای خود هدفی در نظر می گیرید، خود را به من می توانم مقید می کنید. یعنی این باور را می پذیرید که همه ی انسان ها به دنبال پیشرفتی مداوم و پایان ناپذیرند. فشار ناشی از ناراحتی و نارضایتی موقت دارای نیرو است. این همان رنجی است که در زندگی به آن نیاز دارید، رنجی که بلافاصله به اعمال جدید و مثبت تبدیل می شود و شما را به رشد و موفقیت در زندگی می رساند.

فشار ناشی از نارضایتی یک محرک است

این همان فشار ناشی از نارضایتی می باشد که با پریشانی متفاوت است. به این دلیل که فشار ناشی از نارضایتی قادر است به شکل نیرویی مثبت و محرک در بیاید و مدام شما را به سمت جلو هدایت کند تا کیفیت زندگی خود و نزدیکان شما را بهبود ببخشد تا به موفقیت در زندگی برسید. سعی کنید به این فشار فکر کنید و از آن استفاده کنید تا به سمت جلو بروید. اکثر افراد سعی می کنند از فشارها دوری کنند، اما عدم وجود هرگونه فشار یا تنش معمولا موجب کسالت یا یکنواختی می شود و این مسئله ای است که همیشه افراد زیادی از آن شکایت دارند. در حقیقت زمانی که شور و هیجان پیدا می کنیم، نوعی تنش یا احساس فشار در وجود خود احساس می کنیم، البته میزان این فشار غیرقابل تحمل نیست و مانند محرک است.

مفهوم «فشارهای عصبی» با «تسلط بر این فشارها» متفاوت است. سعی کنید از فشارهای ناشی از نارضایتی استفاده کنید تا در مسیر موردنظر و دلخواه خود قرار بگیرید؛ این فشارها می توانند تغییرات بی نظیری در شما به وجود آورند. اگر یاد بگیرید چگونه از فشارهای ناشی از نارضایتی بهره مند شوید و آن را به جای دشمن، دوست خود بدانید؛ می توانید مانند ابزاری آن را به کار بگیرید تا زندگی خود را پربار کنید. به علاوه باید به خاطر داشته باشیم که فشار ناشی از عدم رضایت بسیار تهییج کننده است، به همین منظور می توانید هوشمندانه ترین آن ها را به کار بگیرید تا به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

اهداف خود را با دوستان قابل اعتمادتان در میان بگذارید

اهداف خود را با دوستان قابل اعتمادتان در میان بگذارید

یکی از ساده ترین راه هایی که بتوانید فشار ناشی از نارضایتی را دوست خود کنید این است که به افراد قابل اعتماد خود کمک کنید و در مقابل آن ها متعهد بشوید که می خواهید به اهداف خود دست پیدا کنید. زمانی که به آن ها می گویید حاضر هستید هر کاری را انجام دهید تا به آرزوهای واقعی خود دست پیدا کنید، اگر مایوس یا ناامید شدید یا چنانچه به مانعی برخورد کردید، دیگر به سادگی تسلیم نخواهید شد.

اکثر اوقات زمانی که احساس خستگی یا عدم اطمینان می کنید، احساس می کنید کارها بر وفق مراد شما پیش نمی رود، با به خاطر آوردن حرف هایی که در جمع زده اید به راه خود ادامه می دهید؛ یا دوستانتان به شما کمک می کنند تا با تکیه بر معیارهای والاتری، دست از تلاش نکشید. این روش مفید شما را یاری می دهد که حتی اگر راه کمی ناهموار بود باز هم در مسیر هدف پیش روی کنید تا به موفقیت در زندگی برسید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx