چگونه خلاقیت داشته باشیم – قسمت دوم

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

چگونه خلاقیت داشته باشیم- قسمت دوم

چگونه فردی خلاق باشیم

در زندگی مهارت های زیادی وجود دارد که با تقویت آن ها در خود می توانیم کاری کنیم که جلوتر از دیگران باشیم و به موفقیت در زندگی فردی دست یابیم. اما خلاقیت مهارتی است که قادر است زندگی ما را به راحتی هرچه تمام تر از این رو به آن رو کند، برای همین در مطلب قبل به شما راه حل هایی را معرفی کردیم تا بیشتر از قبل بتوانید در زندگی خود خلاقیت داشته باشید.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار، با توجه به اهمیتی که این موضوع در زندگی ما دارد، تصمیم گرفتیم در این مطلب به معرفی راه حل های دیگری برای افزایش خلاقیت بپردازیم. با توجه به این که این مهارت یک مهارت اکتسابی است و می توانید در طول زندگی آن را تقویت کنید، بهتر است بیشتر از گذشته با راه حل های آن آشنا شوید و به صورت جدی به آن ها عمل کنید. برای همین توصیه می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

صنایع و کارهای دستی بسازید

صنایع و کارهای دستی بسازید

یکی از راه های موثر که در زمینه ی افزایش خلاقیت ذهنی وجود دارد، ساختن اشیائی است که با دست تولید می شود. در این زمان ها شما می توانید با استفاده از ابزار ساده ای که در اختیار دارید، چیزهای جدیدی خلق کنید. همین امر باعث می شود قدرت ذهنتان افزایش پیدا کند و بتوانید خلاق از تر از همیشه پیرامون مسائل مختلف فکر کنید.

در تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته ثابت شده است که با انجام کارهای هنری که در آن ها از قدرت دست استفاده می شود، مانند خیاطی و سایر صنایع دستی خلاقیت را می توان به طرز شگفت انگیزی افزایش داد و شاهد این بود که بعد از مدتی خلاقیتتان به صورت قابل توجهی رشد پیدا کند.

بازی های رایانه ای انجام دهید

بازی های رایانه ای انجام دهید

بازی های رایانه ای در صورتی که در آن ها خشونت وجود نداشته باشد، می توانند به صورت چشم گیری باعث افزایش خلاقیت شوند. این بازی ها عمدتا مخاطب را در چالش های مختلفی قرار می دهند که مخاطب مجبور می شود خلاقیت خود را به کار گیرد، تا با استفاده از آن بتواند از پس این چالش ها با موفقیت بربیاید و مراحل مختلف بازی را پشت سر بگذارد. همچنین کاری که این بازی ها انجام می دهند این است که باعث می شوند تا فرد برای رسیدن به مراحل مختلف بازی و موفق شدن در آن ها از حداکثر ظرفیت ذهنی خود استفاده کند. برای همین است که این بازی ها می توانند بسیار مفید واقع شوند.

البته باید توجه کنید در صورتی که بیش از حد به این بازی ها بپردازید، ممکن است نتیجه ی عکس بگیرید، زیرا انجام این بازی ها نیازمند این است که مدت زمان زیادی را روی صندلی بنشینید و بی تحرک بمانید، و همین بی تحرکی یکی از عللی است که باعث می شود خلاقیت خود را از دست دهید. حتی ممکن است به مشکلات روحی و روانی دچار شوید. برای همین سعی کنید بیشتر از حد، زمان خود را به این بازی ها اختصاص ندهید.

تا جایی که ممکن است مطالعه کنید

تا جایی که ممکن است مطالعه کنید

مفیدترین کاری که می توان برای افزایش خلاقیت انجام داد همین مطالعه کردن است. با انجام این کار علاوه بر این که خلاقیتتان را افزایش می دهید، از هزاران فوایدی که مطالعه کردن می تواند داشته باشد برخوردار می شوید. سعی کنید همیشه این عادت خوب را در خودتان تقویت کنید. شما باید بتوانید به راحتی چند ساعت از روز را به مطالعه بپردازید بدون آن که ذره ای احساس خستگی کنید.

برای این که خلاقیت خود را افزایش دهید سعی کنید کتاب هایی با موضوعات مختلف تهیه کنید و هرروز قسمتی از زمان خود را به مطالعه ی آن ها اختصاص دهید. مطمئن باشید این کار بیشتر از هر راه حلی منجر به افزایش خلاقیتتان خواهد شد؛ و بعد از زمانی این عادت مناسب در شما ایجاد خواهد شد. سپس به خوبی عادت خواهید کرد تا اوقات فراغت خودتان را با مطالعه پرکنید و علاوه بر افزایش خلاقیت دانش خود را افزایش خواهید داد و از مشکلاتی مانند فراموشی و دیگر مشکلات ذهنی به راحتی جلوگیری خواهید کرد.

بسیاری از مردم فکر می کنند که مطالعه کردن کاری پرهزینه است و خود را با این موضوع گول می زنند. برای خود دلیل می تراشند که به علت هزینه ی آن از این کار دوری می کنند. ولی باید بدانید که با عضویت در نزدیک ترین کتابخانه ای که در محل زندگی تان وجود دارد، می توانید بدون این که هزینه ی خاصی پرداخت کنید به کتاب های فراوانی دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید افرادی را پیدا کنید که برای انتخاب کتاب های موردعلاقه تان شما را راهنمایی کنند.

تجربه و تخصص خود را توسعه دهید

تجربه و تخصص خود را توسعه دهید

شاید تصور کنید خلاقیت چیزی است که می توانید به راحتی در هر زمینه ای از خود بروز دهید. کافی است انسان خلاقی باشید، ولی باید بدانید که این تصورتان به هیچ وجه ممکن درست نیست. اگر روی این موضوع مقداری فکر کنید، خواهید دانست تا در زمینه ای تجربه ی کافی نداشته باشید، نمی توانید روی آن خلاقیت به خرج دهید.

مثلا فرض کنید می خواهید یک نقاشی زیبا و خلاقانه بکشید، این کار تا زمانی که شما به این کار تسلط نداشته باشید، عملا غیرممکن است. هرچه قدر هم که خلاق باشید بدون آن که نقاشی بلد باشید، نمی توانید نقاشی خوبی از خود به جای بگذارید. یا تصور کنید فردی در صنعت هوافضا از خود خلاقیتی نشان می دهد و اختراعی را به ثبت می رساند. این کار را هر فرد خلاقی نمی تواند انجام دهد و قبل از آن لازم است که فرد موردنظر تخصص کافی را در موضوع موردنظر داشته باشد، تا بتواند به درستی آن را انجام دهد. برای همین لازم است قبل از این که بخواهید کارهای مختلف را برای افزایش خلاقیت خود امتحان کنید، تجربه و تخصص خود را توسعه دهید.

برای پذیرفتن تجربه های جدید آماده باشید

برای پذیرفتن تجربه های جدید آماده باشید

برای این که همیشه بتوانید فردی خلاق باشید، باید برای ایده های جدید آماده باشید و تجربیات جدید را امتحان کنید. باید بتوانید در برابر موقعیت های جدید مقاومت نکنید و اجازه دهید تجربیات تازه را به راحتی بپذیرید. این تجربیات قادر هستند که خلاقیت شما را افزایش داده و شما را بیشتر از قبل خلاق کنند.

مثلا می توانید در کلاس های خیاطی ثبت نام کنید، حتی اگر آن قدرها هم به آن علاقه نداشته باشید. این کار شما را خلاق تر می کند و تجربیات جدیدی برایتان به ارمغان می آورد.

دانش خود را با دیگران تقسیم کنید

دانش خود را با دیگران تقسیم کنید

حتما این موضوع را تجربه کرده اید، زمانی که یک مطلب را به فرد دیگری آموزش می دهید تمام چیزهایی را که آموخته اید، بسیار راحت تر از مواقع دیگر به خاطر می آورید. بنابراین با این روش می توانید به راحتی مطالب را در ذهن خود تثبیت کنید. همچنین با استفاده از این روش به موضوعات دیگری هم پی خواهید برد که تا به حال به آن فکر نکرده بودید.

علاوه بر این قادر خواهید بود به جای این که دانش خود را با یک نفر تقسیم کنید، کمی جسورتر عمل کنید و آموزش های خود را در قالب فیلم بر روی اینترنت قرار دهید، تا افراد بیشتری از آن استفاده کنند و علاوه بر مزایای گفته شده بتوانید از مزایای دیگری نیز مانند محبوب شدن و پیدا کردن مخاطب مناسب استفاده کنید.

ورزش کنید

ورزش کنید

ورزش کردن فواید بسیاری دارد که همه ی ما به نوعی با آن آشنا هستیم. تقریبا هر مشکلی که با آن دست و پنجه نرم می کنید می تواند یک راه حل کلی در بر داشته باشد و آن ورزش کردن می باشد. انجام منظم ورزش می تواند سلامتی تان را افزایش داده، استرس و انرژی های مختلف را کاهش دهد و به شما کمک کند تا در همه ی فعالیت های روزمره تان موفق تر عمل کنید. ورزش کردن منظم تاثیر زیادی بر افزایش خلاقیت شما خواهد داشت و ظرفیت ذهنیتان را تا حد زیادی رشد خواهد داد.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx