چگونه هوش هیجانی خود را برای بهبود زندگی خود تقویت کنیم

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه زمان مطالعه

چگونه هوش هیجانی خود را برای بهبود زندگی خود تقویت کنیم

احساسات ما بسیار پیچیده است. به همین دلیل است که توسعه هوش هیجانی (هوش عاطفی) ما بسیار حائز اهمیت است: ما باید در مورد خود و دیگران شفافیت داشته باشیم.

احساسات ما بدون توجه به سن ما دائماً بر ما تأثیر می گذارد و بر ما تأثیر می گذارد. اگر ندانیم چگونه این احساسات را درک و مدیریت کنیم، می تواند ما را از بهترین عملکردمان در کار و زندگی باز دارد. اگر می خواهید نسبت به احساسات خود احساس بهتری داشته باشید، یادگیری چگونگی بهبود هوش هیجانی بسیار مهم است.

در حالی که برخی افراد به طور طبیعی هوش هیجانی بالاتری نسبت به دیگران دارند و برخی از انواع نورودایورستی (تنوع عصبی) ممکن است آن را چالش برانگیزتر کند، بهبود هوش هیجانی شما امکان پذیر است.

چگونه هوش هیجانی خود را برای بهبود زندگی خود تقویت کنیم

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی شما که ضریب عاطفی شما (EQ) نیز نامیده می شود، به توانایی شما در تشخیص، درک و تنظیم احساسات اشاره دارد. برخی از مردم فکر می کنند که این فقط به احساسات خود شما مربوط می شود؛ اما هوش هیجانی همچنین به توانایی شما در درک و کار با احساسات دیگران هم اشاره دارد.

هوش هیجانی ما مستقیماً با سلامت روانی ما ارتباط دارد زیرا بر ذهنیت ما تأثیر می گذارد و نحوه مقابله را به ما دیکته می کند. نادیده گرفتن سلامت عاطفی ما آسان است، اما این جنبه ای از حال ما است که به اندازه سلامت جسمی، اجتماعی و معنوی ما مهم است.

جنبه هوش هیجانی که مربوط به دیگران است بر کیفیت روابط ما تأثیر می گذارد. همچنین بر موفقیت در کار، به ویژه به عنوان یک مدیر یا رهبر تأثیر می گذارد، زیرا درک دیگران برای ایجاد انگیزه، هدایت و الهام بخشیدن به آنها کلیدی است.

برخی از کارشناسان استدلال می کنند که هوش هیجانی از ضریب هوشی معمولی (IQ) یک فرد مهم تر است زیرا احساسات در بین فرهنگ ها جهانی هستند و از زبان فراتر می روند.

هوش هیجانی یک مهارت نرم در نظر گرفته می شود که می تواند به شما در موفقیت در بسیاری از محیط ها کمک کند. به عنوان یک مهارت، هوش هیجانی به شما کمک می کند انتقاد را بپذیرید و بعد از یک اشتباه به مسیر خود ادامه دهید. علاوه بر این، می تواند به شما کمک کند به موقع نه بگویید، احساسات خود را به اشتراک بگذارید و احساسات دیگران را تفسیر کنید.

ما معتقدیم که تغییرات پایدار و مثبت محصول کل فرد است. هماهنگ شدن بیشتر با چشم انداز احساسی خود و یادگیری کمتر واکنش نشان دادن، مرحله ۱ ایجاد انواع تغییرات رفتاری است که به شما کمک می کند تا از نظر شخصی و حرفه ای شکوفا شوید. با پشتیبانی مناسب، می ‌توانید دیدگاه و مسئولیت ‌پذیری لازم برای ادامه راه را به دست آورید.

اگر مایل به تلاش در این راه هستید، ما در هر مرحله از شما حمایت خواهیم کرد تا به بهترین خود تبدیل شوید.

چگونه هوش هیجانی خود را برای بهبود زندگی خود تقویت کنیم

۵ ویژگی هوش هیجانی چیست؟

دنیل گولمن، روانشناس آمریکایی در سال ۱۹۹۵ کتابی به نام: چرا هوش هیجانی می تواند بیشتر از ضریب هوشی مهم باشد، نوشت که در آن پنج جنبه اصلی هوش هیجانی را مورد بحث قرار داد.

۱. خودآگاهی

خودآگاه بودن به این معنی است که می توانید احساسات خود را درک کنید. افرادی که آگاهی عاطفی یا اجتماعی بالایی دارند به احساسات خود اجازه نمی دهند که از آن ها بهترین استفاده را ببرند و به شهود خود اعتماد کنند.

۲. خود مدیریتی

خودمدیریتی به مدیریت احساسات و به خصوص انگیزه های ناگهانی شما اشاره دارد و به این معنی است که شما قبل از عمل فکر می کنید و در موقعیت های استرس زا به راحتی گیج نمی شوید.

۳. انگیزه

انگیزه، بهره وری و کارآیی شما را افزایش می دهد. وقتی ضریب هوشی بالاتری داشته باشید، نسبت به دیگران احساس همدلی بیشتری خواهید داشت. سپس می توانید کمک به دیگران را بر موفقیت فوری خود اولویت دهید. نوع دوستی یک محرک قوی است.

۴. همدلی

همدلی توانایی برقراری ارتباط واقعی با احساسات و دیدگاه های دیگران است. به ویژه همدلی به شما کمک می کند از قضاوت های فوری یا تسلیم شدن به کلیشه ها اجتناب کنید. شما دیگران را بهتر درک می کنید زیرا خود را در موقعیت مشابهی می توانید فرض کنید.

از سوی دیگر، همدردی زمانی است که از منظر خودتان برای مشکل یا حس بد دیگری اهمیت می ‌دهید یا متاسف هستید. با هوش هیجانی بالاتر، می توانید نیازهای عاطفی و واکنش های عاطفی دیگران را در شرایط سخت پیش بینی کنید. همدلی یک مهارت بسیار ارزشمند است و توسعه هوش هیجانی می تواند به رشد شما در آن زمینه کمک کند.

چگونه هوش هیجانی خود را برای بهبود زندگی خود تقویت کنیم

۵. مهارت های اجتماعی

همه افراد با هوش اجتماعی خوب را در تیم خود می خواهند، چه باهوش ترین باشند و چه نباشند. چرا؟ زیرا افراد با هوش هیجانی نقاط قوت و ضعف همه را در نظر می گیرند. آنها در کار از طریق تعارضات عالی هستند و واقعاً یک تیم را غنی می کنند.

چگونه می توانید هوش هیجانی خود را تقویت کنید؟

توسعه هوش هیجانی می تواند به شما کمک کند تا رضایت شغلی و وضوح شغلی بهتری داشته باشید. وقتی با احساسات خود هماهنگ باشید، می توانید با نیازهای خود هماهنگی بیشتری داشته باشید. به علاوه، هوش هیجانی می ‌تواند شما را در محل کار کارآمدتر کند. برای به دست آوردن این مزایا و حتی بیشتر، در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما در بهبود مهارت های هوش هیجانی کمک کند:

۱. به نشانه های غیرکلامی توجه کنید

زبان بدن ، لحن صدا و حالات چهره نقش مهمی در برقراری ارتباط دارند. این نشانه‌ ها اغلب احساسات واقعی ما را نشان می ‌دهند. هر زمان که می توانید «ذهن را بخوانید» و احساسات دیگران را تفسیر کنید. برای مثال، می‌ توانید هنگام تماشای یک برنامه تلویزیونی در سکوت یا مشاهده خریداران در مرکز خرید، آن را امتحان کنید.

۲. انعکاس دهید

به زمانی فکر کنید که احساس عصبانیت، خوشحالی، ناامیدی یا تعجب کردید. چه واکنشی نشان دادید؟ بدنتان چه واکنشی نشان داد؟ تنش داشتید؟ فکتان منقبض شده بود؟ دانستن اینکه بدن و ذهن شما چگونه به احساسات واکنش نشان می دهند، نحوه واکنش شما را بهبود می بخشد.

زمانی را به تأمل در مورد چگونگی تأثیر کلمات و اعمال شما بر اطرافیان خود اختصاص دهید. ما زمانی رشد می کنیم که در معرض نظرات مختلف باشیم. سعی کنید کمی بیشتر از اینکه صحبت کنید گوش کنید.

چگونه هوش هیجانی خود را برای بهبود زندگی خود تقویت کنیم

۳. مسئولیت اعمال خود را بپذیرید

از رویارویی با مشکلات خود اجتناب نکنید و اگر احساسات کسی را جریحه دار کردید همیشه عذرخواهی کنید. صادق باشید و مایل به کار کردن از طریق مسائل باشید. این نشان دهنده بلوغ است و مردم خیلی زودتر می بخشند و فراموش می کنند و اگر شما یک رهبر هستید، مسئولیت اعمال خود به ویژه مهم است.

۴. خود ارزیابی کنید

آیا دیگران را به خاطر اشتباهات خود سرزنش می کنید؟ آیا می توانید تحت فشار آرام بمانید یا به راحتی تحت فشار قرار می گیرید؟ آیا می توانید بازخورد انتقادی بدهید و دریافت کنید؟ اگر نقاط ضعف خود را ندانید، نمی توانید آنها را برطرف کنید.

ممکن است بخواهید تست هوش هیجانی را امتحان کنید. چندین پلتفرم آنلاین این امکان را به صورت رایگان ارائه می دهند و درک خوبی از نحوه شروع بهبود هوش هیجانی به شما می دهد.

۵. بازخورد بخواهید

درون نگری عالی است، اما ما نمی توانیم خودمان را عینی ببینیم. اینجاست که بازخورد دیگران یک دارایی است. آنها چیزهایی را در مورد ما بیان می کنند که ما نمی توانیم ببینیم، چه مثبت یا منفی. ما می توانیم از هر دو درس بگیریم.

۶. بخوانید

مطالعه می تواند شما را آرام کند و مطالعات نشان داده اند که همدلی ما را افزایش می دهد. فرو رفتن در ذهن شخصیت ها به ما امکان می دهد تصمیم گیری و انگیزه های آنها را درک کنیم. به علاوه، ممکن است نحوه برخورد ما با تعارض در زندگی را هم نشان دهد.

چگونه هوش هیجانی خود را برای بهبود زندگی خود تقویت کنیم

هوش هیجانی چگونه می تواند زندگی شما را بهبود بخشد؟

هیچ کس در فهمیدن رفتارها کامل نیست. اگرچه چالش برانگیز است، اما هوش هیجانی دارایی بزرگی در زندگی شخصی و حرفه ای شما است.

داشتن هوش هیجانی بالا یک اثر دومینو ایجاد می کند. اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و در مقابل دیگران آسیب پذیرتر خواهید بود. به نوبه خود، آنها احساس احترام می کنند و مایل به اشتراک گذاری ایده های خود هستند. سپس یک محیط گرم و امن برای آسیب پذیری شکل می گیرد. احساسات مثبت مسری هستند.

وقتی بتوانید افراد را به خوبی درک کنید، می دانید که آیا آن ها را بیش از حد تحت فشار قرار می دهید یا نه. تجزیه و تحلیل یک موقعیت خاص و پرورش افراد هر چند که برای آن ها مناسب تر باشد، منجر به اعتماد می شود، یک مولفه اساسی از هر پیوند پایدار.

چرا هوش هیجانی اینقدر مهم است؟

انسان ها موجوداتی احساسی هستند. ما تصمیمات زیادی را بر اساس احساساتمان می گیریم و آنها به ما کمک می کنند تا روابط را برقرار و حفظ کنیم.

افزایش مهارت های بین فردی با یادگیری کنترل احساسات منفی به سلامت روان شما کمک می کند. این همچنین احتمالاً شما را برای موفقیت حرفه ای آماده می کند. بر اساس مقاله ای از هاروارد بیزینس ریویو ، ۹۰ درصد از افراد به دلیل هوش هیجانی ارتقاء می یابند و مهارت های خود را بهبود می بخشند.

دانستن این که چگونه در محیط های اجتماعی حرکت کنید، به شما در شناسایی مشکلات، توسعه راه حل ها و افزایش مهارت های حل مساله و ارتباط کمک خواهد کرد.

حرکت رو به جلو

هوش تحصیلی برای پیشرفت در زمینه شغلی انتخابی شما بسیار مهم است، اما هوش هیجانی به شما کمک می کند تا احترام پایداری به دست آورید و اهداف خود را به واقعیت تبدیل کنید. رسیدن به رویاهایمان نیازمند همکاری دیگران است.

هوش هیجانی به شما در جهت یابی در دنیای اجتماعی کمک می کند. همچنین به شما کمک می‌ کند تا خودتان را بهتر بشناسید و در این فرآیند، شفقت بیشتری به خود نشان دهید دهید.

احساسات پویا هستند. آنها بر هر بخش از زندگی ما تاثیر دارند، از جمله محیط کار، آمادگی ذهنی ما و نحوه ایجاد ارتباطات اجتماعی. این نکات را حتما برای تقویت هوش هیجانی خود امتحان کنید. قطعا پشیمان نخواهید شد که برای رشد شخصی خود وقت گذاشتید.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/how-to-improve-emotional-intelligence

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx