افزایش اعتماد به نفس در جوانان | چگونه در نوجوانان اعتماد به نفس را بالا بریم

1 نظر
10 دقیقه مطالعه

اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس در جوانان یکی از مهم ترین چیزهایی است که جوانان باید داشته باشند تا با استفاده از آن در مراحل زندگی پیشرفت کنند. کسی که اعتماد به نفس کمی داشته باشد در کارهایش موفق نمی شود و همیشه حس های منفی را جذب می کند و حس می کند که همه از او برترند و فقط او ضعیف است که این اصلا درست نیست و گاهی باعث میشود فرد دچار افسردگی  و یا گوشه گیر شود یا نتواند در جامعه حضور پیدا کند.

اعتماد به نفس پایین می‌تواند به ویژه برای جوانان سخت باشد به خصوص زمانی که آن‌ها  کارهایی مثل شروع دبیرستان یا کار را انجام می‌دهند و دوستی و روابط جدیدی را شکل می‌دهند . خواندن این مقاله را برای درک مسائل عزت‌نفس که ممکن است برای جوانان و روش‌های شما برای کمک به فرزندتان در مورد خودشان و توانمندی‌های آن‌ها انجام شود , ادامه دهید .

این ها می‌تواند به شما کمک کند :

فکر کنید فرزند شما از عزت‌نفس پایین رنج می‌برد.

می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه عزت‌نفس فرزند خود را بسازید.

آیا می‌خواهید علل عزت‌نفس پایین فرزند خود را شناسایی کنید ?

چرا اعتماد به نفس کودک مهم است ؟

اعتماد به نفس مثبت برای جوانان مهم است چون به آن‌ها اجازه می‌دهد چیزهای جدید را امتحان کنند ، ریسک کنند و مشکلات را حل کنند . به نوبه خود، یادگیری و توسعه آن‌ها سازنده خواهد بود و آن‌ها را برای آینده سالم و مثبت تعیین خواهد کرد . یک فرد جوان با عزت‌نفس سالم بیشتر احتمال دارد که ویژگی‌های رفتاری مثبت را به نمایش بگذارد ، مانند :

مستقل و بالغ عمل می‌کنند.

به دستاوردهای خود مباهات می‌کنند.

 نا امیدی و مواجهه  مسئولانه با آن را میپذیرند.

 مسائل و چالش‌های جدید را امتحان میکنند.

در صورت امکان به دیگران کمک می‌کند.

چگونه اعتماد به نفس کم می‌تواند بر فرزند من تاثیر بگذارد ؟

زمانی که فردی عزت‌نفس پایین دارد ، دوست دارند از شرایطی اجتناب کنند که در آن فکر می‌کنند خطر شکست ، شرمندگی یا اشتباه کردن وجود دارد . اینها می‌توانند شامل کار، مدرسه ، داشتن دوست ، و تلاش برای فعالیت‌های جدید باشند که همه بخش‌های مهم زندگی یک نوجوان سالم هستند .

اگر عزت‌نفس پایین شناسایی نشود و درمان نشود ، می‌تواند منجر به مشکلاتی نظیر :

مشکلات مربوط به روابط یا مشکلات ایجاد دوستی

حالت‌های منفی مثل احساس افسردگی ، اضطراب ، شرمندگی یا عصبانیت

انگیزش کم

تصویر بدنی ضعیف

فعالیت‌های جنسی پیشین

چه چیزی می‌تواند باعث عزت‌نفس پایین شود ؟

چگونگی احساس یک فرد در مورد خودش نتیجه تجربیات و چگونگی برخورد آن‌ها با موقعیت‌ها است . رایج‌ترین دلایل عزت‌نفس پایین در نوجوانان و جوانان عبارتند از:

والدین , مراقبان یا دیگران که نقش موثری در زندگی دارند.

دوستانی که تاثیرات بدی دارند.

رویدادهای استرس زای زندگی مانند طلاق یا خانه‌های متحرک.

ضربه و یا سو استفاده

عملکرد ضعیف در مدرسه یا اهداف غیرواقع گرایانه

اختلالات خلقی مانند افسردگی

اضطراب

موارد کاهش افزایش اعتماد به نفس در جوانان

قلدری یا تنهایی

مشکلات پزشکی

برخی از نشانه‌های کلی که شخصی عزت‌نفس پایین دارد شامل موارد زیر است :

*یک چیز جدید را کشف کرده و فرصت‌های جدیدی را بدست نیاورد .

*احساس ترس و نامطلوبی کند.

*دیگران را به خاطر اشتباهات خود سرزنش کند.

*قادر به مقابله با سطوح نرمال نا امیدی نیست.

*صحبت کردن منفی درباره ی خود و مقایسه با دیگران

*ترس از شکست و یا شرمندگی

*به سختی با کسی دوست می‌شوند.

*سطوح پایین انگیزه و علاقه

*نمی‌تواند تعریف و تمجید کند و احساسات مختلفی از اضطراب و استرس را نشان دهد .

چیزهایی وجود دارند که شما می‌توانید برای حمایت از فرزندتان انجام دهید تا اعتماد به نفس مثبتی داشته باشند، اما مهم است به یاد داشته باشید که اعتماد به نفس جوانان اغلب تغییر می‌کند.

شیوه های افزایش اعتماد به نفس در جوانان

این می‌تواند به این معنا باشد که شما در مورد نوع فردی که هستید فکر می‌کنید ، چه کاری می‌توانید انجام دهید ، نقاط قوت تان ، نقاط ضعف تان و آنچه در آینده انتظار آن را دارید . اعتماد به نفس از درون شما ناشی می‌شود اما تحت‌ تاثیر بسیاری از چیزها و افراد زیادی قرار می‌گیرد : این یک کار مداوم است که در طول زمان ساخته شده‌ است . شما ممکن است پیام‌های ویژه‌ای از افراد خاص در مورد خود دریافت کنید و این به عزت‌ نفس شما کمک می‌کند – اگر از افرادی باشند که ارزش بیشتری برای آن‌ها قائل هستیم . شخصیت ما همچنین ممکن است بر چگونگی تفسیر این پیام‌ها اثر بگذارد ، مانند رویدادهای زندگی ما و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم .

اگر عزت‌ نفس خوبی داشته باشید ،عقاید شما در مورد خودتان به طور کلی مثبت خواهد بود . شما ممکن است دوران سختی را در زندگی خود تجربه کنید ، اما احتمالا ً شما قادر به مقابله با آن‌ها بدون داشتن اعتماد به نفس نیستید.

افزایش اعتماد به نفس در جوانان

اگر عزت‌ نفس پایین داشته باشید , باورهای شما در مورد خودتان اغلب منفی است . شما تمایل دارید روی نقاط ضعف خود یا اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید تمرکز کنید و تشخیص اینکه چه چیزی در آن خوب هستید و چه بخش‌های از شخصیت شما خوب است را دشوار می‌یابید . همچنین ممکن است خودتان را به خاطر مشکلات زندگی سرزنش کنید . ممکن است عقاید و افکار اساسی داشته باشید , مانند ” من به اندازه کافی خوب نیستم ” .این تفکرات اصلا درست نیست و شما باید تفکرات منفی را از خود دور کنید.

این می‌تواند واقعا ً سخت باشد که بگوییم آیا کسی اعتماد به نفس بالایی دارد یا خیر . برخی افراد ممکن است شاد و با اعتماد به نفس باشند اما در داخل فکر می‌کنند که به اندازه کافی خوب نیستند و در مورد جزئیات کمی در مورد روز خود نگران هستند . داشتن عزت‌ نفس سالم واقعا ً مهم است زیرا بر همه چیز در مورد افکار , احساسات و رفتار ما تاثیر می‌گذارد . عزت‌ نفس تاثیر زیادی بر سلامت روان و آینده ما دارد .

نکات برجسته برای بهبود و ایجاد اعتماد به نفس برای افراد :

*پیوستن به یک فعالیت / جامعه‌ای که دوست دارید : همیشه در مورد فعالیت و گروه اول تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که فرد بالغ و قابل اعتمادی قبل از حضور در آن ، امنیت خود را تایید کرده‌ است .

*پیدا کردن معنی : افرادی که احساس می‌کنند معنا و هدف دارند در زندگی عزت‌ نفس بیشتری نسبت به کسانی دارند که این کار را نمی‌کنند . شما ممکن است معنا را از طریق فعالیت‌های خود ، مذهب ، معنویت ، کار پیدا کنید – این برای همه متفاوت خواهد بود .

*خود قدردانی : هر روز یک یادآور را بگذارید تا از سه چیز در مورد خودتان  تقدیر و تشکر کنید ، این تنها دو دقیقه طول می‌کشد ، اما می‌تواند تاثیر قدرتمند بر اعتماد به نفس شما داشته باشد .

*قهرمانان خود را به دقت انتخاب کنید : به رسانه‌ها اجازه ندهید که به شما بگویند که قهرمان شما باید چه کسی باشد ، در مورد چیزی که برای شما در زندگی و برای چه کسی الهام‌بخش شما است ، فکر کنید .

موارد مهم در افزایش اعتماد به نفس در جوانان

*روابط خود را با دقت انتخاب کنید : آیا افرادی که انتخاب می‌کنید شریف ، مهربان ، دلسوز هستند ؟ اگر اینطور است ، آن‌ها به احتمال زیاد تاثیر مثبتی بر نحوه تفکر و احساس شما خواهند داشت .

*با یک متخصص صحبت کنید : گاهی صحبت کردن با کسی که در دایره اجتماعی شما نیست راحت‌تر است زیرا توصیه آن‌ها می‌تواند بی طرفانه باشد و به شما کمک کند یک راه‌حل بهتر پیدا کنید .

*نقشه خود را مشخص کنید . برخی از مردم برای مشخص کردن اینکه چگونه خودشان را می‌بینند ، کمک می‌کنند . سعی کنید مطمئن شوید که نکات مثبت بیشتری نسبت به نقاط منفی روی نقشه شما وجود دارد – این ممکن است شامل چیزهایی مانند خوب بودن ،مهربان بودن و … باشد.

امیدوارم این مقاله برای افزایش اعتماد به نفس شما مفید بوده باشد .

4.5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx