عوامل توسعه مهارتهای فردی برای موفقیت

یک نظر اضافه کنید
6 دقیقه مطالعه

عوامل توسعه مهارتهای فردی برای موفقیت

توسعه مهارتهای فردی چیست؟

توسعه فردی فرآیندی است که در این فرآیند می آموزید که توانایی ها و قابلیت‌ های فردی خود را افزایش داده و بهبود بخشید، و بدانید این قابلیت‌ ها در زندگی چه کاربردی دارند و از آن‌ها برای استفاده از حداکثر توانایی ها و ظرفیت هایتان بهره مند شوید.

در این فرآیند شما روی توسعه‌ فردی برنامه‌ ریزی می‌کنید و اینکه چگونه می توانید در قیاس با سایر افراد بهترین باشید. وقتی شروع به انجام این کار را می‌کنید، روابط فردی و اجتماعی، کار، زندگی خانوادگی و حس کلی شما در مورد زندگی رو به‌ راه‌ تر می‌شود. البته به این معنی نیست که هیچ مشکل و مانعی در زندگی شما وجود نخواهد داشت، مشکلات همیشه وجود دارند، اما شما در مواجهه با مشکلات عملکرد بهتری خواهید داشت و کاملا آماده هستید. توسعه فردی و یا توسعه شغلی و حرفه‌ای یک فرآیند مستمر در مورد ارزیابی نیازهای آموزشی هر فرد و برنامه‌ ریزی برای رفع این نیازها است. این فرآیند به شما کمک می‌کند تا در خصوص آگاهی، عملکرد و یا موفقیت‌های خود فکر کنید و برای ارتقاء و پیشرفت فردی، تحصیلی و آموزشی خود برنامه‌ ریزی نمایید.

ایمان

انگیزه مهم و  نیرو بخش در هر فردی، ایمان و باور اوست. ایمان می‌تواند ایمان مذهبی و دینی باشد و می‌تواند ایمان به کار و موفقیت باشد. تا زمانی که انسان به چیزی ایمان و باور قلبی نداشته باشد، موفقیت در آن مسیر، دور از ذهن به نظر می‌رسد. ایمان قوی و راسخ نسبت به یک ایده معمولی، بسیار موفق‌ تر از عدم ایمان نسبت به ایده ای بسیار عالی خواهد بود.

خانواده

توجه به بنیان ارزشمند خانواده، تنظیم ارتباطات، ارتباط مؤثر با سایر اعضای، مسئولیت پذیری و پاسخگویی و احترام متقابل به افراد خانواده از دیگر عوامل توسعه و رشد فردی می باشد.

دوستی

دوستی شامل درک متقابل، احترام و محبت است، دوستی پایدار و مناسب، داشتن دوستانی با روابط محترمانه و تأثیر گذار در مسیر زندگی از دیگر عواملی است که به موفقیت و رشد یک فرد بسیار کمک می کند. در دوستی تعداد دوستانی که دارید مهم نیست، بلکه کیفیت دوستی و رابطه نقش اساسی را ایفا می کند.

تفریح

تأثیر تفریح، شادی و سرگرمی مناسب، به جا و به موقع در زندگی فردی و اجتماعی و در ایجاد آرامش درونی و ذهنی و موفقیت، امری بدیهی است که از سوی هر روانشناسی قابل تأیید است.

عوامل توسعه مهارتهای فردی برای موفقیت

تمرکز 

از دیگر عوامل توسعه فردی، تمرکز است، اگرچه فعالیت‌ های متنوع و آگاهی داشتن نسبی از موضوعات مختلف، امری نیک و در عین حال، لازم به نظر می‌رسد، اما از شاخه‌ای به شاخه‌ای پریدن و عدم تمرکز و تنوع بی‌ جا، فرد را از کسب موفقیت باز می‌ دارد. تمام دانشمندان، مخترعین، مکتشفین، هنرمندان، ورزشکاران، سیاستمداران و سایر بزرگان تاریخ به شرطی موفق شده‌ اند که حداقل در یک دوره زمانی از زندگی‌ شان بر روی هنر و حرفه و مزیت و استعداد خودشان تمرکز کرده‌ اند.

موفقیت مالی

این درست است که انسانی به توسعه و تکامل می‌ رسد که در تمامی عرصه‌ های مختلف بتواند جنبه های مختلف درون خویش را توسعه دهد و خود را بهبود بخشد اما به هر صورت یکی از جنبه‌ های موفقیت، موفقیت مالی است که با توازن در این زمینه و سایر زمینه‌ ها، می توانیم به تکامل و رشد برسیم و با آرامش در مسیر موفقیت گام برداریم.

 انتقاد پذیری

انسان موفق، فردی است که فرهنگ انتقاد پذیری و باز خورد از دیگران را داشته باشد و به محض حس کردن ناراحتی و آزردگی خاطر از سوی اطرافیان خود، نسبت به انتقادها و نظرات دیگران حساس باشد و با اصلاح رفتار و عملکرد خود، از آزار و اذیت دیگران خودداری کند. و با نظرات آنها بتواند شخصیت خویش را ارتقاء دهد.

پذیرش شکست

پذیرش شکست و درس گرفتن از خطاها و اشتباهات، بهترین مسیر زندگی است که حتی ممکن است بارها در زندگی انسان اتفاق بیفتد اما اگر فردی بتواند از شکست‌ هایش، سکویی برای موفقیت بسازد، بی‌گمان همین شکست‌ها نیز می‌تواند به عنوان عوامل موفقیت و توسعه او تلقی گردد.

عوامل توسعه مهارتهای فردی برای موفقیت

آینده‌ نگری

انسان موفق همیشه چند قدم بعد پیش روی خود را مشاهده می کند و به آینده توجه می‌کند، برای آینده برنامه ریزی کرده و با اینکه ممکن است اهدافی بسیار بلند پروازانه هم داشته باشد هر روز آنها را با خود مرور کرده و در راستای برنامه‌ های از پیش تعیین شده خود حرکت می‌کند و به جای آن که منتظر آینده و اتفاقات باشد، ترجیح می دهد تلاش کند تا آینده را خودش بسازد.

سلامت و توازن

سلامت جسمی و روانی، از دیگر عامل توسعه فردی است که انسان‌ های موفق همیشه آن را به خاطر دارند و با توجهی که به سلامت جسم و روان خود دارند می‌توانند موفقیت و توسعه را در تمامی زمینه ها برای خود به فراهم نمایند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx