راه های کلیدی تقویت نیروی تصمیم گیری

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

راه های کلیدی تقویت نیروی تصمیم گیری

چگونگی تقويت قدرت تصميم گيري

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم به طور خلاصه راه های کلیدی تقویت نیروی تصمیم گیری را برای شما عزیزان شرح دهیم تا با کمک این راهکارها بتوانید نیرویی که در لحظه به تجارب شما شکل می دهد را تقویت نمایید تا به اهداف خود و موفقیت در زندگی دست پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

نیروی حقیقی تصمیم گیری را از یاد نبرید

تصمیم گیری وسیله ای است که می توانید از آن در هر لحظه از زندگی تان استفاده کنید. هر لحظه که تصمیم جدیدی می گیرید، علت، معلول مسیر و مقصد جدیدی را هم برای زندگی خود تعیین می کنید. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که اگر احساس سردرگمی پیدا کردید، یا احساس کردید راهی ندارید، یا هنگامی که حادثه ای رخ می دهد اگر بخواهید قادر هستید این وضعیت را تغییر دهید و به سمت موفقیت در زندگی گام بردارید. به یاد داشته باشید که پارامتر یک تصمیم حقیقی این است که آن را با عمل همراه کنید. اگر عملی در کار نباشد یعنی تصمیمی واقعی نگرفته اید.

همیشه تصمیم بگیرید

این نکته را بدانید که هرچه بیشتر اقدام به تصمیم گیری کنید، بهتر می توانید تصمیم بگیرید. هر عضله ای را که به کار بگیریم قوی تر می شود و عضلات تصمیم گیری هم در اثر تمرین کردن، قوی تر می شوند. همین الان نیروی خود را آزاد کنید و تصمیماتی بگیرید که حتی تصورش را هم نمی کردید. به خاطر این که انرژی و نیرویی که این تصمیمات در زندگی شما به وجود می آورند، به هیچ وجه باورکردنی نیستند؛ به همین سبب این نیرو به کمک شما آمده و موجب دستیابی شما به موفقیت در زندگی می شود.

به تصمیمات خود مقید باشید

به تصمیمات خود مقید باشید

همواره به خاطر داشته باشید که دشوارترین قدم در مسیر رسیدن به اهداف و موفقیت در زندگی، گرفتن تصمیم های واقعی و مقید بودن نسبت به آن ها می باشد. مقید بودن به تصمیمات به مراتب دشوارتر از خود فرآیند تصمیم گیری است. به همین خاطر همیشه سعی کنید تصمیمات عقلانی ولی سریع بگیرید.

هرگز وقت خود را صرف این سوالات نکنید که چگونه یا چطور می توانم فلان کار را انجام دهم. تحقیقات و پژوهش ها حاکی از این هستند که موفق ترین افراد خیلی تند و سریع تصمیم می گیرند، به این خاطر که از ارزش های آن اطلاع دارند و به خوبی می دانند از زندگی چه می خواهند. اگر این افراد بخواهند تصمیمات خود را تغییر دهند در کارهای خود دچار تعلل می شوند. از طرف دیگر انسان هایی که معمولا شکست می خورند بسیار کند اقدام به تصمیم گیری می کنند ولی سریعا تصمیمات خود را تغییر می دهند به همین دلیل است که دائما مستاصل هستند. پس توصیه ی ما به شما این است برای دستیابی به اهداف و موفقیت در زندگی تان فقط تصمیم بگیرید.

این نکته را به یاد داشته باشید که تصمیم گیری، خودش یک عمل محسوب می شود. به همین خاطر تعریف درست تصمیم گیری عبارت است از اطلاعاتی که منجر به عمل می شوند! شما زمانی واقعا متوجه می شوید که واقعا تصمیم گرفته اید که تصمیمتان با عمل همراه باشد. اکثر اوقات عامل تصمیم گیری باعث می شود که به اهداف بزرگ تری دست پیدا کنیم. قاعده ای که باید همیشه به آن توجه داشته باشیم این است که هرگز نباید از تصمیمی صرف نظر کرد، مگر این که در راه رسیدن به آن دست به عمل خاصی زده باشیم.

از تصمیمات خود درس بگیرید

هیچ راهی بهتر از این نیست که وقتی اتفاقی غیر منتظره می افتد، به جای این که خودتان را ببازید از آن درس بگیرید. در این مواقع بهتر است از خودتان بپرسید که در این اتفاق چه حکمتی وجود داشت؟! و چه درسی می توانم از آن بگیرم؟!

شکست می تواند به صورت یک موهبت باورنکردنی در بیاید، به شرط این که از آن استفاده کنید تا در آینده تصمیمات بهتری اخذ کنید. بنابراین به جای این که ناراحت شوید سعی کنید درس هایی بگیرید تا در وقت، پول و یا انرژی خود صرفه جویی نمایید. این کارها سبب می شود تا بتوانید به موفقیت در زندگی و آینده ی خودتان دست پیدا کنید.

از فرآیند تصمیم گیری به خوبی لذت ببرید

از فرآیند تصمیم گیری به خوبی لذت ببرید

باید از این نکته ی مهم آگاهی داشته باشید که در هر لحظه از زمان امکان دارد تصمیمی مسیر زندگی شما را تا ابد دگرگون کند: شخصی که در صف، پشت سر او ایستاده اید یا در اتوبوس در کنارش نشسته اید، تماسی که با شخصی می گیرید یا کسی با شما می گیرد، فیلمی که می بینید یا کتابی که می خوانید یا صفحه ای که ورق می زنید، همه ی این ها قادر هستند روی زندگی شما تاثیر بگذارند و باعث رسیدن به موفقیت یا عدم موفقیت در زندگی شما شوند. اگر واقعا در جستجوی داشتن یک زندگی پر نشاط و شاد هستید، باید این حالت انتظار در شما وجود داشته باشد.

در تصمیماتی که می گیرید از خودتان انعطاف پذیری نشان دهید

زمانی که تصمیم می گیرید نسبت به آن مقید باشید و در نحوه ی رسیدن به اهدافتان انعطاف پذیری را از یاد نبرید. زمانی که تصمیم گرفتید مثلا به عنوان یک فرد چه شخصیتی داشته باشید، در راه های رسیدن به این هدف از خودتان وسواس نشان ندهید. بلکه همواره باید به دنبال نتیجه باشید.

انسان ها غالبا برای دستیابی به اهداف خود و موفقیت در زندگی بهترین راهی را که می شناسند، انتخاب می کنند و نقشه ای طرح ریزی می کنند؛ ولی برای ایجاد تغییرات در مسیر آن نقشه از خود هیچ انعطافی نشان نمی دهند. به همین خاطر به شما توصیه می کنیم در راه و روش خود در مسیر رسیدن به اهدافتان و موفقیت در زندگی به هیچ وجه خشک و غیرقابل انعطاف نباشید، بلکه از خودتان انعطاف و نرمش نشان دهید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

مهم ترین نتیجه ای که از این مقاله به دست آوردیم این است که تصمیمات تعیین کننده ی سرنوشت ما انسان ها هستند نه شرایط! تصمیم واقعی نیرویی است که زندگی شما را دچار تغییرات زیادی می کند و به سمت رسیدن به موفقیت در زندگی رهنمون می سازد. تصمیم گیری نیرویی و توانی است که در هر لحظه در اختیار شما می باشد، به شرط آن که ابتدا تصمیم بگیرید از آن استفاده کنید و سپس با تمام وجود بخواهید آن ها را عملی نمایید.

این حقیقت را بدانید که روح ما انسان ها تسخیر ناپذیر است و اگر می خواهیم به موفقیت در زندگی برسیم، در هر عرصه ای پیروز باشیم، بخواهیم به زندگی خود شکل دهیم و اوضاع را تحت کنترل خود بگیریم، تنها زمانی میسر و امکان پذیر است که بدانیم واقعا چه می خواهیم و معتقد باشیم که هیچ مانع، مشکل و مسئله ای نمی تواند ما را از رسیدن به اهداف خود بازدارد. زمانی که تصمیم گرفتید زندگی خود را با تصمیمات خود شکل دهید، نه با شرایط، آن لحظه است که زندگی تان دچار تغییر خواهد شد و قادر خواهید بود به نیروهایی که به زندگی تان شکل می دهند، حاکم باشید.

3/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx