تاثیر مدیتیشن و قانون جذب بر عملکرد مغز

نظرات 10
8 دقیقه زمان مطالعه

تاثیر مدیتیشن و قانون جذب بر عملکرد مغز

اگر بهانه های اصلی ما برای انجام ندادن “مدیتیشن” این است که مشغله فراوان و وقت کافی نداریم، این را باید بدانیم که در میان افرادی که مشغولیت های بیشتری دارند، مدیتیشن به دلیل افزایش تمرکز، کاهش استرس و حتی ایجاد توانایی بیشتر برای ارتباط با دیگران، از کارآیی بیشتری برخوردار است.
تحقیقات گسترده علمی نشانگر این است که انجام مداوم مدیتیشن در میان افرادی که مشغولیت های ذهنی فراوانی دارند، می تواند همانند دادن یک زنگ تفریح مفید به ذهنی بسیار مشغول و نگران باشد. مخصوصاً هنگامی که مشغول انجام پروژه ای هستید که به تمرکز و خلاقیت یالایی نیاز دارد مدیتیشن می تواند کمک بیشتری به شما کند.
تأثیرات گذراندن لحظاتی در سکوت و آرامش با گذشت زمان برای تان آشکار خواهد شد و متوجه می شوید که این روند تا چه اندازه می تواند در جنبه های گوناگون زندگی تان تأثیر مثبت داشته باشد. با تغییراتی که عملکرد مغزتان را به صورت شگفت انگیزی تحت تأثیر قرار می دهند آشنا شوید:

مدیتیشن دیدگاه های جدیدی به ما می دهد

تاثیر مدیتیشن و قانون جذب بر عملکرد مغز

گردش و دیدار با دوستمان برای صرف شام می تواند در یافتن دیدگاه های جدید در زندگی به ما کمک شایانی کند اما همین دیدار می تواند به اضطراب و افسردگی مان نیز منجر شود. یکی از ویژگی های اصلی مدیتیشن این است که ما را از چنین حس های منفی دور می کند و به ما این فرصت را می دهد که احساسات و افکار خودمان را در قبال مسائل اطراف مان نظاره کنیم.
تحقیقات در این رابطه نشانگر این است که افراد مبتلا به افسردگی های شدید، با انجام مدیتیشن، احساس رضایت بیشتری در زندگی بدست آوردند و حال عمومی بهتری را نیز تجربه کردند.

مدیتیشن با سد کردن تمام عوامل مزاحم، به تمرکزمان کمک می کند

هنگامی که برای دقایقی به اتاق خلوتی می رویم و ذهنمان را از همه چیز خالی می کنیم، به ما این حس را می دهد که پس از آن به تمرکز بهتری دست پیدا کرده ایم.
یکی از متخصصان اعصاب به نام “ریچارد دیویدسون” از مرکز پژوهش های دانشگاه “ویسکونتین” به بررسی تأثیرات طولانی مدت انجام مدیتیشن پرداخته و نتایج کامل و تازه ای را بدست آورده. وی دو گروه و برخورد آنها در مقابل ایجاد یک صدای ناگهانی و مزاحمرا مورد مطالعه قرار داد.
آن عده از افرادی که به انجام مدیتیشن عادت دارند و یا حتی زمان طولانی از انجام تمرین های تمرکزی در آنها نمی گذرد، در برخورد با صدای مزاحم، عملکرد متفاوتی دارند، چرا که حواس این گروه با ایجاد آن صدای مزاحم در مقایسه با سایرین کمتر پرت شده بود.

مدیتیشن به کاهش استرس در کنار آمدن با احساسات منفی می انجامد

تاثیر مدیتیشن و قانون جذب بر عملکرد مغز

اکثراً افراد روزانه با نداهای مزاحم و نگران کننده در ذهن خود مواجه هستند و در بیشتر اوقات نیز به جای کنار آمدن با آنها، به افزایش این افکار مزاحم دامن نیز می زنند.
مدیتیشن حتی می تواند در این روند هم بسیار موثر باشد. تحقاقات مشابه انجام گرفته بر ۳۰۰۰ نفر نشان می دهد که انجام مدیتیشن، به کاهش احساسات و افکار مزاحم یاد شده کمک می کند،و میزان افسردگی، اضطراب و همچنین دردهای جسمانی را نیز کاهش می دهد.

اگرچه دلیل مشخصی وجود ندارد اما مدیتیشن به قوی تر شدن حافظه ما کمک می کند.

پژوهش ها نشان می دهد که افرادی که به صورت دائم و حرفه ای به انجام مدیتیشن می پرداختند، هوشیاری بیشتری دارند و در کنترل احساسات شان نیز موفق تر عمل می کنند. حتی در بعضی اوقات افرادی که تازه به مدیتیشن رو آورده اند، تغییرات موثری در ذهن مشاهده می کنند که از آن جمله افزایش حافظه، دیدگاه و سطح هوشیاری می باشد.

باعث افزایش توانمندی ما در ارتباط با دیگران می شود

تحقیقات ۱۲ ساله “دیوید ریچاردسون” در دانشگاه “ویسکونتین” و با بررسی عملکرد مغز افراد مختلف اعم از مجرب و تازه کار در زمینه انجام مدیتیشن، نشان می دهد که افرادی که مدیتیشن می کنند توانایی همدلی با سایرین را خواهند داشت و این توان در میان افرادی که سابقه طولانی تر در انجام مدیتیشن دارند به مراتب بیشتر خواهد بود.

افرادی که به طور دائم مدیتیشن می کنند، فشار خون پایین تری دارند

مطالعات “کوین لوریا” از محققان انجمن قلب آمریکا نشان می دهد که افرادی که به صورت مداوم مدیتیشن می کنند، از سطح استرس پایین تری برخوردار می باشند و دلیل اصلی آن نیز سطح پایین هورمون های مرتبط با استرس است. این هورمون ها در صورت بیشتر شدن، به تورم بدن و سایر مشکلات جسمانی مانند افزایش فشار خون می انجامند.

مدیتیشن کنندگان احساس خستگی کمتری می کنند

تاثیر مدیتیشن و قانون جذب بر عملکرد مغز

کمتر از چند ماه قبل و با شروع سال نوی میلادی، محققان به بررسی و مطالعه یک هفته ای درمان های سکوت بر روی افراد بین ۲۴ تا ۷۶ سال مبادرت کردند. محققان به بررسی ۲ ماده شیمیایی در مغز به نام های “دوپامین” و “سروتونین” که متصدی تغییرات خلقی هستند پرداخته و اسکن هایی را قبل و بعد از انجام تمرینات سکوت از شرکت کنندگان این پژوهش گرفتند.
انجام این مطالعه نشانگر این بود که وضعیت سلامت افراد در اثر کاهش سطح استرس و خستگی بهبود خواهد یافت و میزان دو ماده شیمیایی فوق الذکر نیز با افزایش اندکی همراه می باشد.

افرادی که مدیتیشن می کنند در مقایسه با سایرین کمتر و به ندرت بیمار می شوند

محققان افراد را به ۲ گروه تقسیم می کنند. افراد یکی از این گروه ها به مدت ۸ هفته و به طور منظم به انجام تمرین های مدیتیشن پرداختند. پس از گذشت این زمان به هر دو گروه، ویروس سرماخوردگی تزریق شد.
این پژوهش نشان داد که بدن افرادی که مدیتیشن کرده بودند با ساخت آنتی بیوتیک هایی، بر علیه آن سرما خوردگی به مقابله برخاست و به بیشتر شدن سیستم ایمنی آنها انجامید. همین امر باعث شد که افراد این گروه مقاومت بیشتری را در مقابل بیماری از خود نشان دهند.

انجام دائم مدیتیشن از آسیب های ژنتیکی جلوگیری به عمل می آورد

در پژوهش های انجام شده بین افرادی که از سرطان جان سالم به در برده بودند و مراحل کامل انجام مدیتیشن را پشت سر گذاشته بودند، مشاهده شد که تلومرهای این شرکت کنندگان، برای مدت طولانی تری رشد یافته بود. تلومرها نوعی پروتئین پیچیده هستند که از “دی اِن اِی” ما مراقبت به عمل می آورند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

10 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
10
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx