چرا باید برای ایجاد تغییر الگویی جدید و نیروبخش داشته باشیم

نظرات 2
8 دقیقه مطالعه

چرا باید برای ایجاد تغییر الگویی جدید و نیروبخش داشته باشیم

اهمیت ایجاد الگوی جدید و نیروبخش برای تغییر زندگی

برای دست پیدا کردن به تغییری پایدار و بلندمدت در زندگی این مقاله از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در حقیقت، دلیل اصلی این که اکثر اشخاص نمی توانند به تغییری در زندگی دست پیدا کنند این است که الگوی لذتبخشی را جایگزین الگوی رنج آور گذشته خود نمی کنند. اکثر افراد به مرحله ای می رسند که واقعا می خواهند تغییر کنند و تغییر در زندگی برای شان به منزله ی یک وظیفه در می آید، چون از الگوی گذشته خود در غذاب هستند و از ایده ی ایجاد تغییر لذت می برند. آن ها حتی موفق نمی شوند الگوی خود را بر هم بزنند. اما بعد از آن الگویی ندارند تا جایگزین الگوی قبلی کنند!

چرا غالبا به عادت گذشته خود باز می گردیم؟

به خاطر داشته باشید، هدف تمام الگوهای عصبی، رهایی شما از رنج و کسب لذت است. این الگوها به خوبی طرح شده اند و ممکن است عوارض جانبی نیز داشته باشند. اگر رفتاری موجب رهایی شما از رنج می شود، مادامی که نتوانید الگویی که احساس مطلوب به شما می دهد را جایگزین آن کنید، باز هم به همان عادت گذشته خویش باز خواهید گشت.

امیدواریم که تا این جا به خوبی متوجه شده باشید که چه می خواهید، چه مانعی در مقابل خواسته های شما برای رسیدن به موفقیت در زندگی وجود داشته است. شما اکنون به اهرم روانی دست پیدا کرده اید، الگوی گذشته خود را بر هم زده اید و حال باید خلاء خود را با الگویی که برای تان لذت بخش است و هیچ گونه عوارض جانبی ندارد، پر نمایید. اگر سیگار را ترک کرده اید، باید روش های جدیدی استفاده کنید تا جایگزین مزایای روانی رفتار قبلی شما شوند.

مزایایی که بتوانند جایگزین مزایای رفتار قبلی شوند و در عین حال اثرات جانبی نداشته باشند. چه رفتاری را می توانید جایگزین نگرانی کنید؟ چطور می توانید بر روی طرحی که برای رسیدن به اهداف و خواسته های خود در نظر گرفته اید، فعالیت بیشتری انجام دهید؟ مثلا می توان پیدا کردن راه های کمک کردن به نیازمندان را جایگزین افسردگی کرد.

چگونه باید الگوی درستی را جایگزین الگوی قدیمی خود کنیم؟

چگونه باید الگوی درستی را جایگزین الگوی قدیمی خود کنیم؟

اگر به درستی نمی دانید چگونه باید رفتاری را جایگزین سیگار، استرس و یا دیگر احساسات و رفتارهای ناخوشایند کرد، می توانید با سرمشق قرار دادن افرادی که بر این مشکلات غلبه کرده اند، به پاسخ درست دست پیدا کنید. به دنبال افرادی بروید که به تغییراتی پایدار و با ثبات دست پیدا کرده اند؛ به شما اطمینان می دهیم که این افراد الگویی را جایگزین رفتار قدیمی خود کرده اند، به همین خاطر است که موفق شده اند به تغییراتی پایدار و موفقیت در زندگی دست پیدا کنند.

غالبا زمانی که الگوی قدیمی خود را بر هم می ریزیم، مغزمان به طور خودکار به دنبال یک الگوی جانشین است تا احساسات دلخواه را به ما بدهد. به همین دلیل اکثر افرادی که سیگار را ترک می کنند وزن شان زیاد می شود؛ به این خاطر که مغز به دنبال راه جدیدی است تا همان احساس لذت را به دست آورد و افراد تازه ترک کرده با خوردن مقادیر زیادی غذا این کار را انجام می دهند. بنابراین راهکار درست این است که آگاهانه رفتارها یا احساسات جدیدی را انتخاب و جایگزین رفتارهای قدیمی خود کنیم، تا بتوانیم به تغییرات پایدار و موفقیت در زندگی برسیم.

یک تحقیق جالب در مورد ایجاد تغییر پایدار

یک تحقیق جالب در مورد ایجاد تغییر پایدار

محققی به نام «نانسی مان» یک تحقیقات آماری درباره تعداد افرادی که پس از ترک اعتیاد مجددا به آن روی می آورند انجام داد و به این نتیجه رسید که به کارگیری الگوی رفتاری جایگزین حتی در این زمینه پیچیده تغییر، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

1 – نخستین گروه به خاطر فشارهای خارجی که بیشتر از طرف قانون بود، اعتیاد خود را ترک کرده بودند. که در این شرایط تغییری که بر اساس فشارهای خارجی صورت بگیرد، به ندرت اتفاق می افتد که ماندگار باقی بماند. این افراد به محض از بین رفتن فشار مذکور، مثلا آزاد شدن از زندان، بار دیگر به عادت گذشته خود یعنی مصرف مواد مخدر روی آوردند.

2 – گروه دوم واقعا قصد داشتند که اعتیاد خود را ترک کنند و به خواست خودشان این اقدام را انجام داده بودند. در حقیقت اهرم و انگیزه اولیه آن ها کاملا امری درونی بود. نتیجه کار این گونه شد که تغییرات رفتاری و در واقع ترک اعتیاد آن ها مدتی طولانی تر دوام آورد و در واقع دو سال طول کشید. فشارهای موجود در زندگی باعث شد این افراد مجدد به اعتیاد و مصرف مواد مخدر روی بیاورند. هر وقت که فشاری به آن ها وارد می شد، برای رهایی یافتن از رنج و به دست آوردن لذت، بار دیگر به سوی مواد مخدر جذب می شدند. دلیل این رفتار این بود کهالگوی جدیدی را جایگزین الگوی قدیمی خود نکرده بودند، در نتیجه تغییر آن ها پایدار نبود.

3 – اما گروه سوم الگوی تازه ای جایگزین الگوی خود کرده بودند که در شرایط سخت و فشارهای روانی احساسی مشابه و یا حتی بهتر به آن ها می داد. بسیاری از آن ها برای این کار به گسترش روابط سالم، رشد و تعالی معنوی یا کارهای که به آن ها علاقه داشتند، روی آوردند. نتیجه کار این شد که اغلب آن ها دیگر هیچ گاه به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا نکردند و هرگز به وضعیت سابق باز نگشتند. تعدادی هم که مجدد به اعتیاد بازگشتند، به طور متوسط هشت سال بعد این کار را انجام دادند.

بنابراین از این آزمایش نتیجه می گیریم کسانی توانستند اعتیاد خود را ترک کنند و آن را به یک تغییر پایدار تبدیل کرده و به موفقیت در زندگی دست پیدا کنند که مرحله ایجاد الگویی جدید و نیروبخش را به خوبی پشت سر گذاشتند و به همین خاطر هم بود که در این امر پیروز و سربلند شدند. در نتیجه همواره به خاطر داشته باشید، علاوه بر داشتن انگیزه درونی و استفاده درست از اهرم رنج و لذت، برای دست پیدا کردن به تغییرات مثبت و پایدار باید برای خودتان یک الگوی جدید و نیروبخش جایگزین الگوی قبلی کنید، تا بتوانید به خواسته خود و تغییری که شایسته آن هستید دست پیدا کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx