با NLP کلید طلایی تغییر خود را بزنید

1 نظر
13 دقیقه مطالعه

NLP

چگونگی استفاده از NLP برای ایجاد تغییرات طلایی در زندگی

دوستان عزیز سایت پرورش افکار آیا نسبت به NLP آشنایی دارید؟ باید بدانید که NLP که از آن با عنوان برنامه ریزی عصبی کلامی نیز یاد می شود، برنامه ای در جهت کنترل زندگی می باشد. این علم می تواند تمام باورهای لازم جهت ساختن زندگی که شما در آرزوهایش هستید را در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید به موفقیت در زندگی برسید.

مسلما دیده اید که اغلب مردم آرزو دارند تا حداقل دو یا سه مورد را در زندگی خود تغییر دهند. اگر کمی به این موارد نگاه کنید متوجه می شوید که اکثر آن ها خواستار تغییر در احساس و رفتارشان هستند، نه چیز دیگر. به عنوان مثال با اطمینان می توان گفت که افراد همه می خواهند به فردی پولدار تبدیل شوند، اما باید بدانید که برای تغییر در احساس و رفتار خود می خواهند این تغییرات را به وجود آورند.

پس آن چیزی که مهم تلقی می شود نوع مشکل نیست، بلکه دلیل تغییر شما می باشد. تمام روش های درمانی موجود برای برطرف ساختن مشکلات نتیجه بخش خواهند بود؛ تنها به این شرط که بتوانند هرچه سریع تر احساس شما را تغییر دهند و موجب شوند تا شما ناراحتی کمتری را تحمل کنید.

دقت داشته باشید هیچ روش درمانی نمی تواند تضمین کند که شما به طور کامل بهبود پیدا کرده اید. از همین رو باید به این مسئله واقف باشید که تنها کلید موفقیت در زندگی شما در هر درمانی، به وجود آوردن احساس نیاز واقعی به تغییر و سپس تلاش است. هنگامی که شما برای درمان به مشاور مراجعه می کنید، متوجه می شوید که او تمام توجه و حواس خود را بر روی مشکلی که شما را آزار می دهد، متمرکز می کند و سپس مفهوم این مشکل را در ذهن شما تغییر می دهد و مغز شما را به گونه ای دیگر شرطی سازی می کند.

دقت داشته باشید شما زمانی می توانید در زندگی خود تغییرات ایجاد کنید که بتوانید مفهوم آن مسئله را در ذهن خود تغییر دهید. افرادی قادرند با این تجربه تلخ مقابله کنند که مفهوم جدیدی برای آن پدیده در ذهن خود بسازند.

تغییر مفاهیم

تغییر مفاهیم

هنگامی که شما برای تغییر به سراغ روش های درمانی روانشناسی می روید، متوجه می شوید که مشاور سعی در تغییر حلقه های ارتباطی ذهن دارد. از همین رو توصیه می شود که خودتان این کار را بدون نیاز به مشاور انجام دهید و به درمان خود بپردازید. شما باید تلاش کنید تا آن چیزی که در ذهنتان به معنی ناخوشی حک شده است را معکوس کنید. تنها چیزی که موجب تفاوت واقعی افراد می گردد، شکل حلقه های ارتباطی موجود در ذهن یا در واقع نوع شرطی شدن آن ها نسبت به مسائل است.

پس از این که توانستید این مسئله را قبول کنید که با تغییر نوع احساس، راهی برای رسیدن به موفقیت در زندگی و پیشرفت وجود دارد این سوال در ذهن افراد به وجود می آید که چرا برخی از آن ها در یک جلسه می توانند تغییرات لازم را ایجاد کنند و برخی دیگر کارهایشان سالیان سال طول می کشد؟

بسیاری از مردم به محض این که در می یابند رفتار؛ عادت و یا فکر آن ها باید تغییر کند در چشم بر هم زدنی می توانند تغییرات مد نظر خود را ایجاد کنند، حتی بدون این که تلاشی کرده باشند. اما برخی دیگر درست برخلاف این گونه از افراد هستند آن ها می دانند که باید تغییر کنند، اما هیچ گاه نمی توانند این تغییرات را عملی کنند. زیرا روش ها و رفتارهای درستی برای انجام آن انتخاب نمی کنند. حتی به عقیده روانشناس ها نیز آن ها در انجام این کار نمی توانند به موفقیت در زندگی برسند.

کسی که هر روشی را برای تغییر امتحان می کند و به نتیجه نمی رسد در واقع تمایل چندانی برای این تغییر ندارد. او هنوز به ضرورت ایجاد این تغییر پی نبرده است و از موقعیت کنونی خود احساس نارضایتی نمی کند.

سه گام تا تغییر

شما به این مرحله از زندگی رسیده اید که باید تغییراتی را در خود ایجاد کنید، چرا که عادات، رفتارها، اندیشه ها و احساس هایی که در شما وجود دارد شما را از رسیدن به موفقیت در زندگی باز می دارد. برای این که بتوانید تغییرات کافی و لازم را ایجاد کنید تنها برداشتن سه قدم کافیست:

1- برای این که بتوانید در خود تغییری ایجاد کنید باید در ابتدا این باور در شما به وجود آید که به تغییر نیاز دارید. باید به جایی برسید که معتقد شوید این باور باید صورت گیرد و شما باید آن را به وجود آورید. دقت داشته باشید تنها در این صورت است که قادر خواهید بود در یک لحظه تغییر کنید. اما اگر احساس کنید دوست ندارید تغییراتی را به وجود آورید و یا احساس کنید که این تغییرات ممکن است با ناراحتی برای شما همراه باشد، مسلما در از بین بردن آنچه مانع موفقیت شما است ناکام خواهید ماند.

2- سعی کنید در ذهن خود چنین معادله ای بسازید: تغییر نکردن مساوی است با ناکامی. اگر نتوانید این رابطه را در ذهن خود ایجاد کنید مطمئنا نمی توانید به آن چیزهایی که آموخته اید عمل کنید. شما باید به این مسئله واقف باشید که تنها برداشتن قدم برای ایجاد تغییر نتیجه بخش نخواهد بود.

شما باید به این باور برسید که چنین تغییری در زندگی لازم بوده و می تواند زندگی شما را دستخوش تغییرات زیادی کند. مسلما در صورتی که باوری غیر از این داشته باشید، نمی توانید به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

پس به این نتیجه می رسیم که اگر می خواهید زندگی خود را عوض کنید، اول باید به این باور دست پیدا کنید که نیاز به تغییر دارید و این که می توانید آن تغییر را به وجود آورید، سپس کاری کنید که این تغییر برای شما خوشایند شود.

اگر باور نداشته باشید سال ها باید زمان خود را صرف آموختن تمام روش های درمانی کنید. یکی از این روش ها نوشتن نکات مثبت است. در واقع برای این که بتوانید حلقه های ارتباطی منفی ذهن خود را بشکنید و آن ها را از بین ببرید باید سعی کنید چیزی را بنویسید و یا در همان لحظه سوالی را از خود مطرح کنید که اصلا هیچ ارتباطی به فکری که در ذهنتان ایجاد شده است ندارد. در این راه شما می توانید فکر خود را منحرف کنید و این توانایی را به فکرتان نمی دهید که حلقه های ارتباطی خودش را محکم کند. تداوم این کار باعث می شود که حلقه سست و در نهایت از بین برود.

3- برای این که بتوانید تغییرات لازم را در خود به وجود آورید و برای همیشه در ذهنتان ثبت کنید باید بتوانید آن را در خود شرطی سازی کنید. از همین رو موارد زیر می تواند در این راه به شما کمک کند:

کلید اول: باور کنید که باید تغییر کنید

کلید دوم: برای ایجاد تغییر، آن را در ذهن خود با خوشی مرتبط سازید

کلید سوم: خود را با این حلقه ارتباطی جدید شرطی کنید

سعی کنید به طور روزانه بر تار و پود حلقه جدیدی که ایجاد کرده اید بیافزایید و آن را همانند فولاد سفت کنید. هر چقدر این حلقه ارتباطی محکم تر باشد در مقابله با زندگی نیروی بیشتری دارید.

اکنون زمان تغییر است

اکنون زمان تغییر است

شما به خوبی کلیدهای طلایی تغییر را شناسایی کرده اید و به خوبی می دانید که برای تغییر باید حلقه های ارتباطی خود را معکوس کنید، تا به طور کلی در تفکر، رفتار و عادت شما تغییراتی ایجاد شود. در واقع این مسئله به اثبات رسیده است که همه ی ما از حلقه های ارتباطی منفی متعددی در ذهنمان بهره مند هستیم که برای رسیدن به موفقیت در زندگی باید آن ها را از بین ببریم. زیرا در آینده این حلقه ها ما از پیشرفت باز می دارد. از همین رو همین امروز از قدرت رسیدن به نقطه عطف کمک بگیرید و ارتباطات مثبت و جدیدی را در ذهن خود به وجود آورید.

با تهیه یک دفترچه و یادداشت چهار رفتار، عادت، اندیشه و تصوری که به نظر شما باید تغییر کند، می توانید در این راه قدم بردارید.

مرحله اول: شما می توانید در برطرف کردن رفتاری که مدت هاست در تغییر آن موفق نبوده اید، خود را به نقطه عطف برسانید. در این راه شما باید ده دلیلی که برای ایجاد تغییر در آن رفتار وجود دارد را یادداشت کنید. دقت داشته باشید که این کار را باید با جزئیات کامل و مفصلی شرح دهید. باید یادداشت کنید که اگر این تغییرات را ایجاد نکنید چه چیزهایی را از دست خواهید داد و به چه چیزهایی می رسید. هنگامی که نقطه عطف را در خود به وجود آورید در واقع انگیزه لازم برای تغییر را ایجاد کرده اید.

مرحله دوم: باید حلقه ارتباطی که در گذشته در شما شکل گرفته است را بشکنید و ارتباط دیگری را جایگزین آن کنید. از همین رو چهار شیوه ای که به نظر شما درست می باشد را یادداشت کرده و به طور روزانه در دستور کار خود قرار دهید. این مسئله را به خاطر داشته باشید که برای ایجاد هر تغییر در خود نیاز است که ذهنتان با حس خوشی و لذت ارتباط پیدا کند، سپس به راحتی می توان تغییرات لازم را در آن ایجاد کرد.

مرحله سوم: این مرحله را باید بارها و بارها در ذهنتان تکرار کنید تا به صورت یک عادت در زندگی شما به وجود آید. در صورت تداوم شما می توانید حلقه جدیدی از ارتباطات را در ذهن خود شکل دهید که برای همیشه جایگزین حلقه های پیشین شده و تغییراتی مثبت را در شما به وجود آورد.

لذت خوشبخت بودن بزرگ ترین لذتی است که هر فردی می تواند در دنیا تجربه اش کند. پس اگر این بار افتادید، ناامید نشوید و باز هم امتحان کنید. هر بار که این کار را تکرار می کنید تجربه بیشتری را به دست خواهید آورد. از همین رو باید آن را آنقدر ادامه دهید تا به نتایج خوب و موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx