قدرت تصمیم گیری در سرنوشت انسان

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

قدرت تصمیم گیری در سرنوشت انسان

قدرت تصمیم گیری درست برای ساختن آینده

سه تصمیم اساسی وجود دارد که در هر لحظه از زندگی، سرنوشت شما را رقم می زند. این سه تصمیم می تواند مرکز توجه، احساس عملکرد و شخصیت شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر قادر نباشید این سه تصمیم را تحت اختیار خود درآورید، نمی توانید هیچ تسلطی بر زندگی خود داشته باشید. زمانی که بر این تصمیمات تسلط پیدا کردید، قادر خواهید بود زمام امور را به دست بگیرید و به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

سه تصمیمی که می توانند سرنوشت شما را تحت اختیار در آورند کدامند؟!

تصمیماتی در مورد این که مطالب مختلف دربردارنده ی چه مفهومی برای ما هستند.

تصمیماتی در مورد این که توجهمان را به چه اموری معطوف کنیم.

تصمیماتی در مورد این که چه کار کنیم تا به نتایج دلخواه دست پیدا کنیم.

اتفاقاتی که در حال حاضر برای شما پیش می آمده یا پیش می آیند، سرنوشت شما را تعیین نمی کنند. این که تصمیم بگیرید توجه خود را روی چه اموری متمرکز کنید، مطالب را چگونه معنا کنید و در مورد آن ها چه کارهایی انجام دهید، سرنوشت نهایی و چگونگی دستیابی به موفقیت در زندگی شما را شکل می دهند. باید بدانید دلیل این که شخص دیگری در هر زمینه ای از شما موفق تر می باشد، این است که این سه تصمیم او کاملا با تصمیمات شما تفاوت دارد و این موضوع امری کاملا بدیهی است.

عدم تصمیم گیری آگاهانه و عواقب آن

عدم تصمیم گیری آگاهانه و عواقب آن

بیشتر تصمیمات اکثر ما انسان ها، علی الخصوص سه تصمیم مهمی که بیان کردم، آگاهانه صورت نمی گیرد و به همین خاطر است که بهای سنگینی بابت آن پرداخت می کنیم. زندگی مانند رودخانه ای است و اغلب انسان ها بدون این که تصمیم بگیرند می خواهند به کجا بروند، به این رودخانه می پرند. سپس در مدت زمان کوتاهی خود را به جریان آب می سپارند، زمانی که به انشعاب رودخانه می رسند، نمی توانند آگاهانه تصمیم بگیرند که می خواهند به کجا بروند یا کدام مسیر به درد آن ها می خورد، بلکه تنها جریان آب است که آن ها را هدایت می کند.

این افراد در زمره ی کسانی قرار می گیرند که محیط، آن ها را هدایت می کند و ارزش هایی که دارا هستند هیچ نقشی در این رابطه ندارد. در نتیجه تسلط خود را روی کارها از دست می دهند. در این وضعیت بی خبری می مانند تا این که سرانجام روزی صدای جوش و خروش آب آن ها را بیدار می کند و متوجه می شوند با قیاقی بدون پارو در چند قدمی آبشاری بزرگ قرار دارند. در همین لحظه است که با خود می گویند باید بجنیم! ولی دیگر خیلی دیر شده است. این افراد سقوط می کنند. این سقوط بعضی وقت ها احساسی و در مواقع دیگر مالی می باشد. بی تردید می توانید با تصمیمات بهتر از بروز هر مشکلی در زندگی جلوگیری کرده، و در عوض به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

ما انسان ها وقتی در طول زندگی گرفتار رودخانه ای پرجوش و خروش می شویم، چگونه می توانیم بر اوضاع حاکم شویم. می توانیم دل به دریا بزنیم، پاروها را در آب انداخته و در جهت مسیری تازه پارو بزنیم؛ یا این که تصمیم بگیریم با برنامه ریزی و نقشه ای خاص به سمت جلو حرکت کنیم. باید به همراه نقشه یا برنامه ای، مقصد را مشخص کرده و آن زمان است که می توانید در طول مسیر، تصمیمات درستی بگیرید.

سیستم درونی تصمیم گیری

ممکن است تاکنون به چنین موضوعاتی فکر نکرده باشید، ولی در حال حاضر سیستمی درونی برای تصمیم گیری در ساختمان مغز شما وجود دارد که مانند یک نیروی نامرئی عمل می کند و کلیه ی افکار، اعمال و احساسات خوب و بد شما را در هر لحظه ای از زندگی هدایت می کند تا به موفقیت در زندگی برسید.

این سیستم قادر است نحوه ی ارزیابی شما را از امور زندگی تحت کنترل درآورد که بخش عمده ی آن در ذهن ناخودآگاه شما جای دارد. مشکل اصلی اینجاست که اکثر مردم هیچ گاه آگاهانه این سیستم را راه اندازی نمی کنند. این سیستم طی سال ها با کمک عوامل مختلفی از قبیل والدین، آموزگاران، دوستان، تلویزیون، آگهی ها و در مقیاس بزرگ تر فرهنگ نصب و راه اندازی می شود.

پنج جزء اصلی این سیستم عبارتند از:

۱ – اعتقادات اصلی و قوانین ذهن ناخودآگاه

۲ – ارزش ها

۳ – مراجع

۴ – حالات احساسی که در هر لحظه تجربه می کنیم

۵ – سوالاتی که از روی عادت از خودمان می پرسیم

ارتباط بین این پنج جزء نیرویی به وجود می آورد که موجب انجام یا عدم انجام عمل می شود و ما را نسبت به آینده خوش بین یا بدبین می کند، و در ما احساس عشق یا نفرت به وجود می آورد و میزان سطح موفقیت در زندگی و خوشبختی ما را تعیین می کند. این نیرو عامل تعیین کننده کارهایی است که انجام می دهیم و همچنین کارهایی است که انجام نمی دهیم، در عین حال که می دانیم باید آن ها را انجام دهیم.

با ایجاد تغییر در هریک از این پنج عنصر، خواه اعتقاد یا قاعده ای اساسی باشد و خواه ارزش، مرجع، سوال یا وضعیتی روحی می توانید بلافاصله به تغییری نیرومند و جدی در زندگی تان دست پیدا کنید. از همه مهم تر این است که شما در نبرد با علت هستید نه معلول! به خاطر داشته باشید اگر پرخوری می کنید، دلیل اصلی معمولا مشکلی ارزشی یا اعتقادی می باشد و به خود غذا ارتباطی ندارد.

چه عاملی مانع رسیدن به قدرت تصمیم گیری واقعی می شود؟!

چه عاملی مانع رسیدن به قدرت تصمیم گیری واقعی می شود؟!

تنها یک عامل است که مانع رسیدن به قدرت تصمیم گیری واقعی می شود. و آن این است که بر ترس های ناشی از تصمیم گیری های نادرست غلبه کنیم. بدون شک هرکسی در زندگی اش تصمیمات نادرستی می گیرد و هیچ کدام از ما نمی توانیم ادعا کنیم که تمام تصمیم هایی که گرفته ایم درست بوده اند. به یاد داشته باشید موفقیت در زندگی، نتیجه ی قضاوت صحیح است. قضاوت صحیح نتیجه ی تجربه است و تجربه اغلب نتیجه ی قضاوت نادرست است!

گاهی وقت ها تجربیات بد یا دردآور بسیار سودمند هستند. وقتی انسان ها موفق می شوند، جشن می گیرند و وقتی شکست می خورند مایوس می شوند و تصمیمات جدیدی اتخاذ می کنند که کیفیت زندگی آن ها را تحت الشعاع قرار می دهد. بنابراین باید از اشتباهات خود درس بگیریم نه این که خود را سرزنش کنیم چون در غیر این صورت بار دیگر همان اشتباهات را در آینده تکرار خواهیم کرد.

به همان اندازه که تجارت شخصی از اهمیت برخوردار هستند، استفاده از الگویی خاص هم از ارزش بالایی برخوردار است؛ الگوی شخصی که راه مطلوب شما را طی کرده است و نقشه خوبی در اختیار دارد تا از آن پیروی نمایید. یکی از مهم ترین تصمیماتی که می توانید بگیرید تا خوشبختی و موفقیت در زندگی خود را در آینده تضمین کنید، این است که از موهبت های زندگی استفاده کنید. حقیقت این است که شما می توانید به هرچیزی که می خواهید دست پیدا کنید. در صورتی که به درستی موارد زیر را تعیین کنید:

۱ – دقیقا تعیین کنید هدفتان چیست

۲ – برای رسیدن به هدفتان دست به اعمال بزرگ بزنید

۳ – در این راه عوامل موثر و غیر موثر را مشخص کنید

۴ – هر قدری که لازم است انعطاف پذیر باشد تا بتوانید با استفاده از آنچه زندگی در طول راه در اختیارتان قرار می دهد، به هدفتان دست پیدا کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx