با این 7 روش عادت های بد خود را ترک کنید و تغییر دهید

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

عادات بد زندگی شما را مختل می کند و از رسیدن به اهداف تان جلوگیری می کند. آنها سلامتی شما را از نظر روانی و جسمی به خطر می اندازند و وقت و انرژی شما را هدر می دهند. ترک عادت های بد دقیقا تجربه متفاوت با آنچه بیان شد را برای شما به دنبال خواهد داشت.

پس چرا ما هنوز آنها را انجام می دهیم؟ و از همه مهمتر ، آیا کاری وجود دارد که بتوانید برای تغییر این عادات انجام دهید؟

بیایید بر ایجاد تغییر در عادات منفی در دنیای واقعی تمرکز کنیم.

به خواندن این مقاله  ادامه دهید و آنچه را که در مورد چگونگی ترک یک عادت بد به اشتراک گذاشته شده را بیاموزید.

چه عاملی باعث ایجاد عادت های بد می شود؟

بیشتر عادات بد شما ناشی از دو چیز است …

استرس و بی حوصلگی.

بیشتر اوقات ، عادت های بد راهی ساده برای مقابله با استرس و بی حوصلگی هستند . همه ی عادات منفی از جویدن ناخن ها گرفته تا خرید بیش از حد ، حتی نوشیدن الکل و اتلاف وقت در اینترنت ، می تواند پاسخی ساده در برابر استرس و سر رفتن حوصله باشد.

اما لازم نیست حتما این طور باشد.شما می توانید روشهای جدید و سالمی را برای مقابله با استرس و کسالت بیاموزید ، که می توانید جایگزین عادت های بد شما شود.

ترک سیگارالبته گاهی اوقات استرس یا بی حوصلگی شما  ناشی از مسائل عمیق تری است. فکر کردن به  این مسائل می تواند برای شما دشوار باشد  اما اگر در مورد ایجاد تغییر جدی هستید ، باید با خود صادق باشید.

آیا عقاید یا دلایل خاصی پشت عادتهای بد شما است؟ آیا چیزی عمیق تر – مثلا یک ترس ، یک رویداد یا یک اعتقاد محدودکننده وجود دارد –و  این باعث می شود تا شما را به سمت آن عادت های بد سوق دهد؟

شناخت علل عادتهای بد برای غلبه بر آنها بسیار مهم است.

شما یک عادت بد را از بین نمی برید ، آن را جایگزین می کنید.

تمام عادت هایی که الان دارید – خوب یا بد – به یک دلیلی در زندگی شما هستند. به نوعی ، این رفتارها برای شما فایده ای ایجاد می کند ، حتی اگر از جهات دیگری برای شما بد باشند.

بعضی اوقات اثرات آنها بیولوژیکی هستند همانند مصرف سیگار یا مواد مخدر.

بعضی اوقات تاثیرات آنها احساسی هستند مثل ماندن در یک رابطه که برای شما بد باشد.

و در بسیاری موارد ، عادت بد شما روشی ساده برای کنار آمدن با استرس است. به عنوان مثال ، جویدن ناخن ها ، کشیدن موها ، حرکت دادن پا ها و غیره .

این “مزایا” یا دلایل به عادتهای بد کوچکتر نیز گسترش می یابد.

بررسی یک مثال

باز کردن صندوق پستی ایمیل خود به محض روشن کردن رایانه تان ممکن است باعث شود احساس در ارتباط بودن با دنیای مدرن کنید. در عین حال نگاه کردن به همه آن ایمیلها باعث کاهش بهره وری از زمان شما می شود و توجه شما را از رسیدگی به کار های مهم تر دور می کند و هم چنین شما را تحت فشار قرار می دهد. اما ، این کار مانع از این می شود که احساس “دور بودن از جهان”کنید … و بنابراین این کار را دوباره انجام خواهید داد.

از آنجا که عادت های بد نوعی فایده در زندگی شما ایجاد می کند ، حذف ساده آنها بسیار دشوار است. (به همین دلیل توصیه های ساده انگارانه مانند ” این کار را متوقف کن” به ندرت نتیجه بخش خواهد بود.)

در عوض ، شما باید یک عادت بد را جایگزین یک عادت جدید کنید که فایده ای مشابه با آن را برای شما فراهم  کند.

به عنوان مثال ، اگر زمانی که استرس دارید سیگار می کشید ، بدترین راه حل این است که “فقط  سیگار کشیدن را متوقف کنید”. در عوض ، شما باید روش دیگری را برای مقابله با استرس پیدا کنید و به جای سیگار ، وارد زندگی روزمره تان کنید.

به عبارت دیگر ، عادت های بد نیازهای خاصی را در زندگی شما برطرف می کنند و به همین دلیل ، بهتر است عادت های بد خود را با یک رفتار سالم تر جایگزین کنید که همان نیاز را برطرف کنند. اگر انتظار دارید که عادات بد را بدون جایگزین کردن آنها به سادگی از بین ببرید ، باید بدانید که نیازهای خاصی را برآورده نخواهید کرد و سخت است که برای مدت طولانی با این مشکل کنار بیایید.

چگونه یک عادت بد را ترک کنیم ؟

در اینجا چند ایده دیگر برای ترک عادت های بد شما ارائه شده است.

خوشحالی با تغییر عادت های بد

1.جایگزینی را برای عادت بد خود انتخاب کنید.

شما باید از قبل برنامه ای داشته باشید تا در مواجهه با استرس یا کسالت که منجر به عادت بد شما می شود پاسخی داشته باشید. شما وقتی می خواهید سیگار بکشید چه کاری  می‌توانید در عوض انجام دهید؟ (به عنوان مثال: به جای آن نفس عمیق بکشید ،آدامس بجوید ،چای یا دمنوش های آرامبخش گیاهی بنوشید.) وقتی می‌خواهید فیسبوک خود را چک کنید ، چه کاری می توانید انجام دهید؟ (مثال: یک لیست از کار هایی که موظفید انجام دهید، بنویسید.)

درواقع ، باید به جای عادت بد خود برنامه ای برای انجام کار های جدید تهیه کنید.

2.تا حد ممکن تعداد محرک ها را کم کنید.

اگر هنگام نوشیدن الکل سیگار می کشید ، دیگر  الکل تهیه نکنید. اگر وقتی در خانه هستید ، بیسکوئیت زیادی می خورید ، آنها را دور بیندازید. اگر اولین کاری که هنگام نشستن روی مبل انجام می دهید ، در دست گرفتن کنترل تلویزیون است ، پس آن را در کمد در اتاق دیگری پنهان کنید. با اجتناب از مواردی که باعث ایجاد عادتهای بد می شود ترک آنها را برای خود راحت تر کنید.

محیط ، عادت بد شما را آسان تر و عادت های خوب را سخت تر می کند. محیط خود را تغییر دهید نتیجه را تغییر دهید.

3.از شخصی بخواهید با شما همراه شود.

چند بار سعی کرده اید به صورت مخفیانه رژیم بگیرید؟ یا چند بار سعی کرده اید بدون اینکه دیگران را در جریان قرار دهید  ” سیگار” را ترک کنید ؟ … شما آن را مانند یک راز در سینه تان نگه داشته اید. درست است ؟ (چون در این صورت هیچ کس شکست شما  را نخواهد دید !)

در عوض ، به جای این کار با کسی همراه شوید و در کنار هم سعی کنید عادات منفی تان را ترک کنید.

شما می توانید یکدیگر را ترغیب کنید و پیروزی تان را در کنار هم جشن بگیرید. دانستن اینکه شخص دیگری از شما انتظار بهتر بودن را دارد ، یک محرک قدرتمند است.

همراهی دوستان برای ترک عادت های بد4.تغیر اطرافیان در صورت همگام بودن با عادت های بد شما

اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که به سبکی که شما می خواهید زندگی کنید ، زندگی کنند. نیازی نیست دوستان قدیمی خود را کنار بگذارید ، اما قدرت پیدا کردن دوستان جدید را دست کم نگیرید.

5. موفقیت خود را تجسم کنید.

خود را در حال پرتاب کردن سیگار در سطل زباله یا خرید مواد غذایی سالم یا زود بیدار شدن از خواب و یا هر عادت بدی که به دنبال ترک آن هستید تصور کنید، لبخند بزنید و از موفقیت خود لذت ببرید.

6.لازم نیست تا به شخص دیگری تبدیل شوید ، فقط باید به گذشته خود بازگردید.

اغلب فکر می کنیم که برای ترک عادت های بد ، باید یک فرد کاملاً جدید بشویم اما حقیقت این است که شما در حال حاضر آن ویژگی را در خود دارید و می توانید فردی بدون عادت های بد خود باشید.

در واقع نیازی به ترک سیگار نیست ، فقط باید به سیگاری نبودن خود برگردید.

شما نیازی به تبدیل شدن به یک فرد سالم ندارید ، فقط باید به فرد سالم قبلی که بودید برگردید. حتی اگر سالها پیش بوده باشد ، شما قبلاً بدون این عادت های بد زندگی کرده اید ، به این معنی که قطعاً می توانید دوباره این کار را انجام دهید.

7.برای غلبه بر گفتگوی منفی با خود از کلمه “اما” استفاده کنید.

یک استراتژی برای مقابله با عادت های بد این است که هر وقت لغزید یا اشتباه کردید ، به راحتی به نیمه ی پر لیوان نگاه کنید. هر زمان که این اتفاق می افتد ، هنگام گفت و گو با خود ،جملاتتان را با “اما” تمام کنید …

  • “من چاق هستم ، اما می توانم طی چند ماه به فرم بدنی ایده آلم برسم.”
  • ” هیچ کس به من احترام نمی گذارد اما من تلاش میکنم تا یک مهارت ارزشمند در خودم توسعه دهم.”
  • “من یک بازنده هستم ، اما همه گاهی اوقات شکست می خورند.”

همچنین باید انتظار شکست را نیز داشته باشید. همه ما هر چند وقت یک بار شکست می‌خوریم.

اگر به دنبال اولین قدم برای ترک عادت های بد هستید ، پیشنهاد می کنم با آگاهی شروع کنید.

شما می توانید خود را گناه کار بدانید یا وقت خود را صرف آرزو کردن در مورد اینکه شرایط بدون عادت های بدتان چگونه می‌توانست باشد،بکنید … اما این افکار شما را از هدفتان دور می کند.

ترک عادت های بد به زمان و تلاش و بیشتر از همه به استقامت نیاز دارد. اکثر افرادی که موفق به ترک عادتهای بدشان شده اند ، چندین بار سعی کرده و شکست خورده اند. ممکن است شما هم فوراً موفق نشوید ، اما این بدان معنی نیست که به هیچ وجه نمی توانید موفق شوید.

منبع

https://jamesclear.com/how-to-break-a-bad-habit

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx