هوش هیجانی و رابطه ی آن با هوش مالی

1 نظر
9 دقیقه زمان مطالعه

هوش هیجانی و رابطه ی آن با هوش مالی

به کارگیری هوش مالی و هوش هیجانی برای رسیدن به موفقیت

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم به شرح هوش هیجانی و نقش آن در رسیدن به موفقیت در زندگی بپردازیم و چگونگی ارتقای هوش مالی را یاد بگیریم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

همه ی انسان ها با هم متفاوت هستند

همه ی افراد با یکدیگر متفاوتند و دارای نقاط ضعف و قوت متنوعی هستند. به همین خاطر است که دارای مشکلات، شرایط و موفقیت های متفاوتی نیز هستند. بعضی انسان ها از همان ابتدای تولد دارای استعدادهای خاصی هستند این در حالی است که سایر افراد از آن بی بهره اند.

حرف ما این نیست که چه کسانی با استعداد و چه کسانی بی استعداد هستند. بلکه می خواهیم بگوییم که برای شروع کار، فعالیت و کسب درآمد بیشتر باید بدانیم که از چه راهی قصد داریم پول بیشتری به دست آوریم. به عبارت دیگر باید اول هدف خود را تعیین کنیم و خودمان را برای چیزهایی که می خواهیم و موفقیت در زندگی آماده نماییم.

سپس باید قبول کنیم که هر هدفی دارای مراحل خاصی است که باید یکی بعد از دیگری انجام شود. همواره به یاد داشته باشید که مراحل یک هدف، مهم تر و با ارزش تر از خود آن هدف می باشد.

هوش هیجانی

هوش هیجانی

یکی از مواردی که در تعیین هوش مالی بسیار مهم و با ارزش است، میزان هوش هیجانی می باشد. وارن بافت یکی از بزرگ ترین سرمایه داران بزرگ دنیا است که در این باره می گوید: «اگر قادر نباشید احساسات و عواطف خود را کنترل کنید، قطعا در کنترل و حفظ پول های خود با مشکل مواجه خواهید شد».

چگونگی پاسخ دهی به احساسات و عواطف هم بخشی از هوش مالی افراد می باشد. تنها کافی است بدانید زمانی که عزم خود را جزم می کنید تا به هدفی خاص و موفقیت در زندگی دست پیدا کنید، نباید به خودتان خستگی راه دهید. تلاش کنید با تمام قوا و با انرژی زیاد رو به جلو حرکت کنید و افکار منفی را از روح و جان خود بزدایید.

یکی دیگر از دلایلی که افراد را از رسیدن به اهدافشان خسته می کند، تاخیر در زمان رسیدن به هدف می باشد. افراد زیادی که اکنون پول و ثروت فراوانی دارند از ابتدا هیچ پول و سرمایه ای نداشتند ولی در دوران جوانی تلاش های فراوانی انجام داده اند و کنترل درست احساسات و عواطف را در دستیابی به اهداف خود به کار بسته اند که یکی از بخش های هوش هیجانی و هوش مالی می باشد.

به عبارت دیگر می توان گفت که هوش هیجانی یکی از عوامل مهم در میزان هوش مالی می باشد. به طور مثال بسیاری از افراد از دنبال کردن اهداف و آرزوهای خود ترس دارند و تصور می کنند که این کار نوعی اتلاف وقت می باشد. زمانی که آن ها کاری را شروع می کنند به محض شکست خوردن آن را رها کرده و دائما دیگران را به خاطر ناکامی ها و شکست خود مقصر می دانند، به همین خاطر است که به اهداف خود و موفقیت در زندگی دست پیدا نمی کنند.

افراد ترسو خیلی کم به موفقیت در زندگی دست پیدا می کنند

افراد ترسو خیلی کم به موفقیت در زندگی دست پیدا می کنند

تاکنون با افراد زیادی در زندگی مواجه شده ایم که ابتدا یک کارمند ساده بوده اند، ولی به خاطر هوش و استعداد بالای خود به مدارج بالای علمی دست پیدا کرده اند. آن ها در زندگی چندین بار متحمل شکست شده اند ولی بالاخره موفق شده اند به پیروزی و موفقیت بزرگی دست پیدا کنند.

دلیل موفقیت آن ها این است که به خوبی یاد گرفته اند چگونه باید شکست را تحمل کنند. آن ها می دانستند که چطور با نداشته های خود کنار بیایند. آن ها فهمیده بودند که پس از شکست چگونه می توانند روی پای خود بایستند و از نو شروع کنند. آن ها از شکست های خود به خوبی درس می گرفتند و در دفعات بعدی با تلاش و اراده ی بیشتری شروع به کار می کردند. آن ها متوجه شده بودند که هرچه در مسیر رسیدن به اهداف و موفقیت در زندگی بیشتر و با انگیزه تر تلاش کنند، به اندازه بیشتری می توانند به موفقیت دست پیدا کنند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار اگر می خواهید بدانید که چه کسی سرانجام به موفقیت در زندگی دست پیدا می کند، کافی است ببینید تا چه اندازه در دستیابی به اهداف خود ثابت قدم می باشد. اگر کسی با وجود مشکلات فراوانش در مقابل دشواری ها ایستاد و مقاومت کرد، بدانید که یقینا موفقیت متعلق به او خواهد بود. اما افرادی که از رسیدن به موفقیت در زندگی باز می مانند همان افرادی هستند که تنها یک قدم با اهداف و خواسته های خود فاصله دارند ولی آن ها را در یک قدمی موفقیت رها کرده اند.

شاید تمامی تلاش هایی که می کنیم ما را به سمت پول و ثروت سوق ندهند، ولی طولی نمی کشد که که پول خودش ما را پیدا کرده و به سراغمان می آید. همه ی ما در مسیر رسیدن به اهداف و موفقیت در زندگی متحمل شکست هایی شده ایم ولی باید بلد باشیم چگونه دوباره از ابتدا کار خود را شروع کنیم.

آیا پول و ثروت فراوان موجب موفقیت می شود؟!

آیا پول و ثروت فراوان موجب موفقیت می شود؟!

در حال حاضر دو نوع مشکل مالی وجود دارد: اولی این است که افراد به اندازه کافی پول ندارند، دوم این است که پول زیادی دارند ولی نمی دانند با آن باید چه کار کنند. یکی دیگر از دلایلی که افراد با وجود پول و سرمایه ی فراوان دچار شکست می شوند این است که تصور می کنند، هر چیزی که خودشان می دانند درست است. آن ها همواره خود را داناترین افراد تصور می کنند و آگاهی ندارند که ممکن است گاهی کودن ترین افراد آن ها را شکست دهند.

آن ها همیشه با خود می گویند که زندگی برای ما گزینه های فراوانی دارد، ما خودمان علاقه ای نداریم که آن ها را انتخاب کنیم! این افراد در حالت کلی به جای آن که از خودشان بپرسند که اگر چنین کاری را انجام دهم و موفق تر شوم، چه می شود؟! همواره با خود فکر می کنند و از خود می پرسند اگر تمام دارایی و ثروت خود را از دست بدهم چه بلایی سرم می آید!!!

در اینجا جا دارد از سخن هلن کلر در فیلم میراکل ورکر یادی کنیم که می گوید: زندگی مانند یک سفر پر خطر است که مال افراد شجاع و با شهامت است. یا همه چیز را در زندگی به دست می آوری، یا این که همه چیز را از دست خواهی داد! ما هم با این جمله کاملا موافق هستیم. یکی از عواملی که می تواند میزان دستیابی شما به اهدافتان را تضمین کند، یادگیری و استفاده از هوش مالی است.

حال زمان آن فرا رسیده که به این سفر پر خطر زندگی با دید تازه ای نگاه کنیم. نه این که کارهایی که گذشتگان کرده اند را به خاطر بسپاریم و چشم بسته از آن ها الگو برداری کنیم. یا این که همواره مراقب باشیم که مبادا مرتکب خطا و اشتباه شویم. موفقیت در زندگی در گروی این است که به آنچه می دانیم و نمی دانیم توجه کنیم و هوش مالی خود را تنها عامل رسیدن به موفقیت در زندگی بدانیم. این نکته را به خاطر داشته باشید که یکی از بزرگ ترین و مهم ترین رازهای دستیابی به اهداف و موفقیت در زندگی، لذت رویارویی با خطرات و مشکلات زندگی می باشد.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx