نقش مسئولیت پذیری در موفقیت افراد

1 نظر
9 دقیقه مطالعه

نقش مسئولیت پذیری در موفقیت افراد

تاثیر مسئولیت پذیری در رسیدن به موفقیت

مسئولیت پذیری یکی از مهم ترین ویژگی افراد برتر و موفق در هر جامعه ای می باشد. یک رهبر یا مدیر خوب، مسئولیت همه ی اعمال و رفتار و نتایجی که برای سیستم حاصل می شود را می پذیرد. یک رهبر هرگز از زیر بار مسئولیت های خود شانه خالی نمی کند و هرگز مسئولیت مشکلات احتمالی را به گردن دیگران نمی اندازد. بلکه حرف اصلی یک مدیر یا رهبر این است که هر مشکلی که در سیستم زیر نظر او ایجاد شود، تقصیر خودش است. این جمله ملکه ذهن یک رهبر موفق می باشد: من مسئول همه چیز هستم! و همین جمله و اعتقاد به آن هم باعث پیشرفت و رسیدن به موفقیت در زندگی و کسب و کارش خواهد شد.

یک رهبر هرگز از کوره در نمی رود، بلکه متعادل فکر می کند و عصبانی نمی شود، بلکه با آرامش به حرکت ادامه می دهد. رهبران همواره در حال پیشرفت و پیشبرد هستند در صورتی که سایر افراد اغلب گلایه می کنند و ایراد می گیرند.

بدون بهانه گیری و عیب جویی کردن از دیگران

بدون بهانه گیری و عیب جویی کردن از دیگران

یک رهبر موفق پاسخ تک تک مشکلات و ناکامی های ایجاد شده در سیستم زیر نظر خود را می دهد و مسئولیت آن ها را می پذیرد. کسی را برای گرفتن پاسخ به شخص دیگری ارجاع نمی دهد. دیگران را سرزنش نمی کند، یعنی سعی نمی کند فرد دیگری را مسئول شکست ها و ناکامی های خود معرفی نمایند. و هرگز با لحن بد یا به عبارتی بد دهنی با کسی صحبت نمی کند به همین خاطر است که به رشد و موفقیت در زندگی و کسب و کارش دست پیدا می کند.

برای این که اهمیت و دشواری این خصوصیت را بهتر درک نمایید، این تمرین را انجام دهید. سعی کنید تا بیست و چهار ساعت آینده هیچ کس را مورد سرزنش قرار ندهید. هیچ تقصیری را به گردن دیگران نیندازید، و از همه مهم تر با هیچ کس با بد دهنی صحبت نکنید. به نظر خودتان می توانید تا بیست و چهار ساعت این گونه رفتار کنید؟! برای بیست و چهار دقیقه چه طور؟! شاید برای انجام این تمرین مدتی مجبور به سکوت شوید، چون اغلب حرف هایی که ما می زنیم در همین دسته حرف ها خلاصه می شوند.

حالا می دانید که افراد موفق در این زمینه چگونه برخورد می کنند؟!

این افراد فقط در مورد چیزهایی که دوست دارند و آن را می پسندند و می خواهند صحبت می کنند، نه در مورد چیزهایی که نمی خواهند برایشان اتفاق بیفتد و خود به خود همان موضوعات و مسائل دلخواه و دوست داشتنی برایشان پیش می آید، در صورتی که افراد ناموفق به چیزهایی فکر می کنند که برای آن ها ناخوشایند است و حتی از پیش آمدن آن وقایع احساس ترس می کنند. جالب است که همان مسائل بد هم برایشان اتفاق می افتد. چرا که به قول معروف از هر چیزی بترسی سرت می آید و نمی توانند بفهمند چرا این همه مسائل ناخواسته و ناخوشایند برایشان پیش می آید. کسانی که می گویند چه زندگی مزخرفی دارم، مطمئنا خودشان طرز فکر مزخرفی دارند!

همه ی ما انسان های خودساخته ای هستیم، به این خاطر که خودمان زندگی و شخصیت خودمان را تا این سن ساخته ایم و در مدتی که از عمرمان باقی مانده است، به همین روند ادامه می دهیم و در این فرایند خلقت در زندگی در مورد خودمان دائما فکر می کنیم. پس اگر کسی بخواهد زندگی را تغییر بدهد و به رشد و موفقیت در زندگی اش دست پیدا کند، باید بتواند نگرش های درونی خود را یعنی همان زندگی درونی را تغییر دهد.

مسئولیت افکار خود را بپذیرید

مسئولیت افکار خود را بپذیرید

ما هر چیزی که هستیم و هر چیزی که داریم فقط و فقط به خاطر تفکرات خودمان است. اگر احساس خوشحالی نمی کنیم بهتر است به دنبال تغییر افکار خودمان باشیم چرا که فکر همیشه قبل از رخ دادن عمل اتفاق می افتد. یعنی اول فکر می کنیم و بعد عمل می کنیم. یعنی اگر کسی بخواهد اعمال خود را تغییر بدهد باید تفکر خود را تغییر بدهد تا به موفقیت در زندگی و تمام زوایای آن دست پیدا کند.

البته این کار ساده ای نیست، در واقع می توان گفت یکی از سخت ترین کارهای دنیا تغییر افکاری است که شکل گرفتن آن یک عمر زمان می برد، اما از طرفی تنها چیزی که در دنیا بر اون تسلط کامل داریم افکارمان است. اصلا مهم نیست چه کسی باشیم در چه مقامی باشیم چون هر انسانی به طور کامل بر آن چیزی که می اندیشد تسلط دارد. پس اصلا مهم نیست که سایرین چه کارهایی در اطراف شما انجام می دهند، نوع تفکر چیزی است که هر شخص با اراده ی خودش آن را انتخاب می کند.

آخرین آزادی بشر این است که نوع تفکر خودش را بدون توجه به آن چیزی که در محیط خارج می گذرد انتخاب کند. هر انسانی این آزادی را دارد که منش و خصیصه های اخلاقی خودش را شخصا انتخاب کند و این سرچشمه ی سایر انتخاب ها و رسیدن به موفقیت در زندگی است.

هرگز گلایه یا توجیه نکنید

همه ی افراد در حال ایراد گرفتن از زمین و زمان هستند. اگر تا امروز متوجه این موضوع نشدید کافی است یک روز صبح که از خواب بیدار می شوید، کمی بیشتر به اطراف خود و رفتار مردم دقت کنید. مثلا این مکالمه را در نظر بگیرید، چون احتمالا هر روز چنین چیزهایی را می شنوید.

  • سلام حال شما چطوره ؟!
  • خوب نیستم، اصلا دیشب خوب نخوابیدم.
  • چقدر این همسایه ها بی ملاحظه هستند! بچه های آن ها تا نیمه های شب بازی می کردن و سر و صدا راه می انداختند!
  • گردنم درد می کند و ماهیچه های پشتم گرفته!
  • حالا شما چطور هستید؟!
  • من هم تمام مشکلاتی که تو گفتی را دارم به اضافه ماشینم که از صبح روشن نمی شود!

انگار همه ی ما در طول شبانه روز با هم مشغول بازی هستیم! یک بازی که انگار اسم آن «زندگی من وحشتناک تر است» می باشد و در این بازی هر کسی تلاش می کند که نشان دهد زندگی بدتری دارد و با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم می کند.

اکنون برای شما یک تمرین دیگر داریم. همین الان سعی کنید فقط به چیزهایی فکر کنید که آن ها را می خواهید نه چیزهای دیگری! سپس در صحبت های خودتان هر جایی که احساس کردید، در حال ایراد گرفتن و گلایه کردن هستید سریعا سکوت کنید. این تمرین خیلی ساده است و مهم اینجاست که واقعا به امتحان کردنش می ارزد. این تمرین به خوبی به شما نشان می دهد که چقدر مثبت اندیش هستید و با توجه به دفعاتی که مجبور به سکوت می شوید، می توانید بفهمید که چقدر ایرادگیر و منفی باف هستید. پس برای رسیدن به موفقیت در زندگی این تمرین را انجام دهید و مطمئن باشید خیلی زود به نتایج شگفت انگیزی دست پیدا خواهید کرد.

4.9/5 - (208 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx