راهکارهایی برای افزایش تمرکز کودکان

11 دقیقه زمان مطالعه

راه حل های موثر برای افزایش تمرکز کودکان

چگونه تمرکز کودک را بالا ببریم

حواس پرتی مشکلی است که در هر سنینی می تواند موجب آزار ما شود، مخصوصا این مشکل در کودکان بیشتر دیده می شود. چون آن ها همیشه پرانرژی و بازیگوش هستند و این ویژگی باعث می شود که بین کودکان و بزرگ سالان تفاوت آشکاری وجود داشته باشد. ولی با وجود همه ی این ها نباید اجازه دهیم که آن ها تمرکز کافی برای انجام کارهای خود نداشته باشند. این موضوع ممکن است هم برای شما و هم خود کودک دردسرساز باشد. مثلا فرض کنید کودک شما قرار است تکالیف مدرسه و مشق هایش را انجام دهد، ولی به دلیل عدم داشتن تمرکز کافی نتواند از پس این کار بربیاید و دائما به بازی گوشی و کارهای دیگر بپردازد. اصلا نتواند یکجا بنشیند و بر روی تکالیف خود تمرکز کند. برای همین بهتر است این مطلب را مطالعه کنید تا با راه حل هایی برای افزایش تمرکز در کودکان آشنا شوید و زمینه ساز موفقیت در زندگی فردی آن ها شوید.

البته قبل از مطالعه ی این مطلب باید بدانید دلیل اصلی این که کودکان تمرکز کافی ندارند این است که ساختار ذهنی آن ها کاملا با یک فرد بزرگ سال متفاوت است؛ و این خصلت آن هاست که کنجکاو بوده و انرژی زیادی داشته باشند. خلاف این موضوع زمانی رخ می دهد که کودک ما از سلامت کافی برخوردار نباشد و گوشه گیر و منزوی شود که این به هیچ وجه مطلوب نیست.

کودکان تنها کاری را انجام می دهند که آن را واقعا دوست داشته باشند، برای همین مشاهده می کنیم که مشق خود را نیمه کاره رها می کنند و به سراغ کار دیگری می روند. ولی در مورد بزرگ سالان عکس این موضوع صادق است و آن ها معمولا کاری که بدانند درست است را انجام می دهند. فارغ از این که به آن کار علاقه داشته باشند یا نه آن را ادامه می دهند و آن را به اتمام می رسانند. پس با دانستن این مطلب راه حل هایی که به کودک شما کمک می کند تا تمرکز خوبی روی کارها داشته باشید را مطالعه کنید.

کودکان هنگام بازی کردن تمرکز زیادی دارند

کودکان هنگام بازی کردن تمرکز زیادی دارند

حتما توجه کرده اید که وقتی کودکی در حال بازی کردن است، تمرکز زیادی دارد و حتی این تمرکز کودکان بیشتر از بزرگ سالان هم به نظر می رسد. از این موضوع شما می توانید به نفع کودکتان استفاده کنید و کارهایی را که کودکتان باید انجام دهد را به شکل یک بازی طراحی کنید به این صورت که کودکتان در حین انجام کار موردنظر تصور کند که در حال انجام یک بازی است و تمرکز بالایی روی کار موردنظر داشته باشید.

درواقع انسان ها به گونه ای هستند که در کودکی خود تا یک سنی بهترین کاری که می توانند انجام دهند و برایشان مفید است بازی کردن است. سایر فعالیت ها فقط به گونه ای می تواند برایشان مفید و جالب باشد که به شکل یک بازی خود را نشان دهد.

مثلا به جای آنکه کودکتان را مجبور کنید یک سری از اعداد را حفظ کند، می توانید این کار را به شکل یک بازی در بیاورید و با اسباب بازی ها و کارهای مهیج این عمل را مانند یک بازی به کودک خود معرفی کنید تا نتیجه ی اعجاب انگیز آن را مشاهده کنید. 

کودک شما به جای این که از خود حواس پرتی نشان دهد به شدت روی بازی موردنظر تمرکز می کند و حتی بهتر از خود شما قادر خواهد بود از پس حفظ کردن اعداد بربیاید. برای همین است که به اسباب بازی هایی که برای یادگیری تولید شده اند، بیشتر از هر زمانی توجه می شود و فروش خوبی هم در بازار دارند.

همچنین باید این نکته را بدانید که تلفن های هوشمند تاثیرات بسیار مخربی روی تمرکز کودکان دارند و با ذهن آن ها کاری می کند که به سختی بتوانند روی چیزی تمرکز کنند. برای همین حداقل تا سن ده سالگی این ابزار مخرب را در اختیار آن ها قرار ندهید و کمتر به آن ها اجازه دهید که با این ابزارها بازی کنند این گونه به موفقیت فردی در زندگی خود دست خواهند یافت.

محیط را برای کودکان آماده کنید

محیط را برای کودکان آماده کنید

محیط یکی از عواملی است که برای تمرکز کودکان باید روی آن دقت کنید، بعضی از محیط ها وجود دارند که کودکان در آن تمرکز بیشتری دارند و برخی محیط های دیگر هم تمرکز کودکان را کاهش می دهند. البته این عامل به کودک شما هم بستگی دارد و انتخاب محیط باید با توجه به کودک انجام بپذیرد. برخی کودکان در محیط های خلوت تر تمرکز دارند و برخی دیگر از آن ها هم محیط هایی را می پسندند که جنب و جوش بیشتری داشته باشد. در واقع باید ببینید کودکتان در کدام محیط راحت تر است و همان محیط را برای کودک خود فراهم کنید، این می تواند اولین مرحله در افزایش تمرکز کودکتان باشد و موجب رسیدن به موفقیت فردی در زندگی شود.

در برخی تحقیقات ثابت شده است که موسیقی بی کلام می تواند تاثیر فوق العاده ای روی کودکتان داشته باشد. به این صورت که یک موسیقی بی کلام آرامش بخش می تواند کودکان شما را برای درس خواندن آماده کند و باعث شود تا کودکتان تمرکز کافی برای درس خواندن داشته باشد. همچنین استفاده از گل های خانگی و به خانه آوردن چیزهای آرامش بخش قطعا باعث می شود تا کودکتان بتواند تمرکز بیشتری داشته باشد و به موفقیت فردی در زندگی خود نزدیک تر شود.

مهم ترین نکته این است که تا جایی که می توانید باید وسایل الکترونیکی را از کودک خود دور کنید و هیچ استثنایی هم در این زمینه وجود ندارد. این دستگاه ها از تلویزیون گرفته تا گوشی موبایل همگی می تواند تمرکز کودکتان را به شدت کاهش دهد. حتی اگر قرار است کودکتان از رایانه برای درس خواندن استفاده کند باید تمام شرایط را به گونه ای محیا کنید، که چیز دیگری در هنگام درس خواندن ذهن کودکتان را به خود مشغول نکند و باعث نشود ذهنش درگیر مسئله ی دیگری شود.

مراقب تغذیه ی کودک خود باشید

مراقب تغذیه ی کودک خود باشید

شاید باورتان نشود ولی تغذیه نه تنها کم اهمیت تر از موارد دیگر نیست، بلکه تاثیر بیشتری هم در تمرکز کودکتان دارد. خوردن برخی غذاها مانند غذاهای شیرین، شور و یا پرچرب می تواند باعث بی حالی کودکتان شود و تمرکز او را تا حد زیادی کاهش دهد. ولی در عوض غذاهایی که پروتئین بالایی دارند، مانند تخم مرغ، گوشت بدون چربی، بادام، گردو و … می توانند باعث افزایش هوشیاری و تمرکز کودکتان شده و ممکن است مانع حواس پرتی در آن ها شود.

مصرف نوشابه ها و نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان بسیار مضر هستند. این فراورده ها می توانند شکر اضافی و قند ناسالمی را وارد بدن کودک کنند، که در ابتدا ممکن است باعث افزایش انرژی آن ها شود ولی بعد از زمان کوتاهی انرژی کودکان را کاهش داده و باعث بی حالی و حواس پرتی در آن ها می شود.

در عوض خوردن میوه ها و سبزیجات برای کودکان بسیار مفید است. علاوه بر این که میوه ها و سبزیجات با دارا بودن قند، فیبر و … برای بدن کودکان بسیار مفید هستند، می توانند تاثیرات بسیار مفیدی را روی ذهن آن ها بر جای بگذارند تا به این طریق به طرز شگفت آوری باعث افزایش تمرکز و رسیدن به موفقیت فردی در زندگی آن ها شود.

نظم در کارها باعث افزایش تمرکز در کودک می شود

نظم در کارها باعث افزایش تمرکز در کودک می شود

همه ی ما می دانیم که بی نظمی در هر زمان و مکانی باعث مشکلات فراوانی می شود و همچنین می تواند بازدهی کاری ما را به شدت کاهش دهد. برای همین همواره توصیه می شود در هر حال به نظم از هر نوعی اهمیت دهید.

وجود نظم در کارها برای کودک بسیار مفید است. درست است که کودک نمی تواند برای خود به درستی برنامه ریزی کند ولی شما می توانید این کار را برای او انجام دهید. البته لازم نیست این برنامه ریزی بسیار بسته و غیرقابل انعطاف باشد. کاری که شما باید انجام دهید این است که به کودکان اطلاع دهید که هر روز بعد از کارهای مختلف باید چه کارهایی را انجام دهد. مثلا کودکتان بداند بعد از این که درسش را به اتمام رساند وقت شام است و یک ساعت بعد از آن باید بخوابد.

همین کار برای کودکتان می تواند نظم خوبی را ایجاد کند و از بی نظمی کودک بکاهد؛ که همین امر باعث می شود کودک بعد از انجام کار تمرکز خود را روی کار بعدی جمع کند و بداند بعد از هر کاری چه کاری را باید انجام دهد. با این روش قطعا به صورت اعجاب انگیزی می توانید از حواس پرتی کودک جلوگیری کنید و تمرکز را به او هدیه دهید تا این گونه به موفقیت فردی در زندگی خویش دست پیدا کند.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید