چگونگی شرطی کردن موفقیت های پایدار

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

چگونگی شرطی کردن موفقیت های پایدار

چگونه الگوهای رفتاری مثبت را در خودمان شرطی کنیم

شرطی کردن روشی است که شما با استفاده از آن می توانید تغییرات به وجود آمده را به صورت ثابت و پایدار در بیاورید. ساده ترین روش شرطی کردن، تکرار می باشد. شما می توانید با تکرار یک مسیر عصبی به وجود آورید. اگر الگویی نیروبخش پیدا کردید، آن را بارها در ذهن تان تکرار کنید تا سرانجام متوجه شوید که با استفاده از آن می توانید از درد و رنج دوری کنید و به لذت و موفقیت پایدار در زندگی دست پیدا کنید. مغز این حالت را راه جدیدی پیدا می کند که با استفاده از آن می تواند به نتایج پایداری برسد. اگر این کار را انجام ندهید، به سوی الگو و رفتار گذشته خود باز می گردید.

اگر الگوی نیروبخش جدید را با احساسات بیش تر و قوی تری بارها و بارها تکرار کنید، راهی به وجود می آورید و تکرار بیشتر، این راه را به صورت بزرگراهی در می آورد که به اهداف شما منتهی می شود و سرانجام به صورت بخشی از رفتارهای عادی شما در می آید. به خاطر داشته باشید: مغز ما بین آنچه تصور می کنید و آنچه واقعا وجود دارد، هیچ تفاوتی قائل نمی شود.

شرطی کردن سبب می شود خود به خود در مسیر جدیدی قرار بگیرید و حتی اگر به یکی از ایستگاه های بین راه رسیدید که قبلا وقت شما را تلف می کرد، این بار با سرعت هرچه بیشتر از کنار آن رد شوید. در حقیقت کاری را انجام دهید که دستیابی به عادت قدیمی برایتان دشوار شود. بنابراین این گونه نتیجه گیری می کنیم که تاثیر قدرت شرطی کردن برای رسیدن به موفقیت در زندگی بسیار زیاد است.

رفتار جدیدتان را تقویت کنید

رفتار جدیدتان را تقویت کنید

به نظرتان چگونه برای دستیابی به هر موفقیتی می توانید به خودتان پاداش بدهید؟ یک سال صبر کنید تا از ترک سیگارتان بگذرد. پس از گذشت یک روز به خودتان پاداشی بدهید. صبر نکنید تا وزن تان 20 کیلوگرم کم شود. حتی صبر نکنید که وزن تان یک کیلو کم شود. لحظه ای که از خوردن غذای زیاد امتناع کردید، دستی به سر و گوشتان بکشید. چندین هدف کوتاه مدت برای خود در نظر بگیرید و هرگاه به یکی از آن ها دست پیدا نکردید، بلافاصله به خود پاداش بدهید.

اگر افسرده یا نگران هستید، هر بار به جای نگرانی و افسردگی دست به کار دیگری زدید یا در پاسخ کسی که از شما پرسید حالت چطور است؟ گفتید عالی هستم؛ به خودتان یک پاداش خوب بدهید. مطمئن باشید این عکس العمل شما آغازی برای دستیابی به موفقیت های پایدار می باشد.

به این ترتیب سیستم عصبی شما یاد می گیرد که از ایجاد تغییر لذت زیادی ببرد. افرادی که می خواهند وزن خود را کم کنند، همیشه به نتایج فوری دست پیدا نمی کنند. معمولا کاهش چند کیلو وزن اضافه شما را بلافاصله خوش اندام نمی کند. لذا به محض این که دست به اقدامات خاصی زدید یا پیشرفت های احساسی مثبتی کردید و مثلا ترجیح دادید به جای دویدن به طرف یک رستوران در پارکی بدوید، به خودتان پاداشی بدهید. اگر این کار را انجام ندهید، ضمیرتان به شما می گوید تاکنون تنها یک کیلو وزن کم کرده ام و هنوز چاق هستم، پس همیشه هم چاق می مانم. باید تلاش زیادی کنم و …! در این صورت است که بینش کوتاه مدت شما بهانه ای می شود برای این که باز هم به پرخوری ادامه بدهید.

برای این که بتوانید الگوی جدید خود را شرطی کنید باید آن را تقویت کنید

جالب است بدانید که نیروهای کنترل کننده اعمال انسان و حیوان مشابه هستند. آگاهی از اصول شرطی کردن شما را قادر می کند تا آن نیروها را تحت تسلط درآورید و سرنوشت خود را رقم بزنید. ما می توانیم مانند حیوانات زندگی کنیم و دستخوش شرایط و اوضاع خارجی باشیم و در ضمن می توانیم از محیط پیرامون درس هایی را یاد بگیریم و آن ها را به کار بگیریم تا از حداکثر توانایی های خود برای رسیدن به موفقیت در زندگی استفاده نماییم.

بنابراین متوجه شدیم که نخستین اصل شرطی کردن موفقیت ها در زندگی این است که آن ها را تقویت نماییم. باید بدانیم که برای دستیابی به رفتار یا احساسی پایدار باید الگویی شرطی به وجود آوریم. تمام الگوها از طریق تقویت پدید می آیند؛ راه دستیابی به احساسات و رفتارهایی ماندگار شرطی کردن آن ها می باشد.

قانون تقویت الگوها

با تقویت کردن دائمی الگوهای احساسی یا رفتاری، آن ها را خود به خود شرطی می کنیم. اگر نتوانیم الگویی را تقویت کنیم، به زودی از بین می رود. ما توانایی این را داریم از شیوه مثبت به تقویت رفتار خود یا دیگران بپردازیم. به این گونه که هر بار رفتار مطلوب را به کار بردیم، به خودمان پاداش بدهیم. این پاداش می تواند بر زبان آوردن کلمه ای خوشایند، دادن هدیه یا آزادی عمل جدیدی باشد.

در ضمن می توانیم با به کارگیری شیوه منفی نیز به تقویت رفتار خود و دیگران روی آوریم. این کار را می توانیم با اخم کردن، فریاد کشیدن یا حتی تنبیه بدنی انجام دهیم. دانستن این نکته بسیار مهم است که تقویت الگو یا رفتار جدید با روش تنبیه و تشویق تفاوت دارد. تقویت یعنی واکنش فوری در مقابل بروز یک رفتار، در حالی که تنبیه و تشویق ممکن است مدت ها پس از بروز رفتار اعمال شود.

مهم ترین عامل، وقت شناسی است

وقت شناسی عامل مهمی در امر شرطی کردن است. هنگامی که تیمی خوب بازی می کند و مربی با شوق فریاد می زند: عالی است، اثرش بیشتر از همه صحبت هایی است که در رختکن با آن ها رد و بدل می شود. دلیلش نیز این است که ما همیشه می خواهیم احساسات تقویت کننده را با رفتار یا الگویی که در حال اجراست مرتبط کنیم.

دومین عامل ایجاد انگیزه است

دومین عامل ایجاد انگیزه است

دومین راهکاری که شرکت ها هم از آن استفاده می کنند، ایجاد انگیزه مالی می باشد. چنین راهکاری بسیار عالی است و معمولا مورد تایید است اما اثراتش محدود است. کارمندان به مرحله ای می رسند که فقط به واسطه پاداش کار می کنند. در حقیقت اکثر شرکت ها متوجه شده اند، در این کار محدودیت وجود دارد. اگر کارمندی به گرفتن مداوم پاداش عادت کند، انتظار دارد بعد از هر کار ارزشمندی بلافاصله پاداش بگیرد. این امر موجب می شود که فقط به خاطر پاداش کار کند و حاضر نیست کاری را بدون پاداش انجام دهد و فقط به دنبال کارهایی است که برایش پاداشی به همراه دارند.

سومین عامل نیز پرورش شخصیت افراد می باشد

سومین و به عبارتی یکی از مهم ترین روش های ایجاد انگیزه در افراد، پرورش شخصیت آن ها می باشد. اگر کاری کنید که کارمندان شما از لحاظ شخصیتی رشد و پرورش پیدا کنند، نسبت به زندگی و شغل خود علاقه پیدا می کنند. این امر موجب همکاری بیشتر آن ها می شود. و سبب می شود با حس غرور و نه تحت فشارهای خارجی، مبادرت به کار کنند. البته مفهومش این نیست که نباید از روش های دیگر در افراد انگیزه به وجود آورد؛ تنها مطمئن باشید که از موثرترین روش ایجاد انگیزه یعنی کمک به پرورش شخصیتی افراد نیز استفاده کنید.

جان لوک در این باره می گوید: «استفاده از تشویق و تنبیه، پاداش و مجازات تنها روش های ایجاد انگیزش در هر موجود منطقی هستند: این روش ها می توانند موجب تحریک با ممانعت بشر از انجام هر کاری شوند.»

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx