5 تکنیک رشد خلاقیت با روش طوفان ذهنی

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

5 تکنیک رشد خلاقیت با روش طوفان ذهنی

استفاده از روش طوفان ذهنی برای رشد خلاقیت 

مطمئنا به خوبی می دانید که همه شما ذخایر عظیمی از خلاقیت دارید که می توانید با استفاده از انواع تکنیک ها آن ها را هم بزنید و برانگیزید که روش طوفان ذهنی یکی از آن ها است که موجب رسیدن به موفقیت در زندگی تان می شود.

طبق نظر تونی بوزان متخصص مغز و اعصاب، مغز ما حدود 100 میلیارد سلول دارد که هر کدام از آن ها از طریق غدد و رشته های عصبی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با حدود 20 هزار سلول دیگر مرتبط هستند. یعنی از نظر ریاضی تعداد ایده ها و افکاری که می توان خلق کرد 100 میلیارد ایده به توان 20 هزار است؛ که معادل عدد یک به اضافه 8 صفحه صفر می شود.

بنابراین تعداد افکاری که می توانند به ذهن شما خطور کنند، به مراتب بیشتر از تعداد مولکول های موجود در دنیا است و این یعنی این که شما ذاتا یک نابغه هستید و می توانید در هر زمینه ای که دوست دارید، به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

1 – ورزش فکری انجام دهید

طوفان فکری یکی از قوی ترین روش های خلاقانه حل مسئله و دستیابی به اهداف است. این روش با استفاده از سوالات متمرکز، نیروی ذهن را درگیر یک سوال خاص می کند. بر اساس تجربیات ما استفاده از این روش ساده در مقایسه با سایر تکنیک های تفکر خلاق، افراد بیشتری را ثروتمند کرده و به موفقیت در زندگی رسانده است؛ که ما آن را «روش 20 ایده ای» می نامیم.

دلیل قدرتمندی این روش سادگی آن است. نخست، صفحه ای کاغذ بردارید و دشوارترین مسئله یا هدفتان را بالای صفحه و به شکل سوال بنویسید. برای مثال، اگر هدفتان دو برابر کردن فروش و سودآوری در دو سال آینده است، سوال شما به این شکل خواهد بود:

برای دو برابر کردن سودآوری در 24 ماه آینده چه کاری می توان انجام داد؟

هرچه سوال دقیق تر باشد، بهتر است. بهتر است هدف خود را به صورت عددی یا مالی تعریف کنید. مثلا برای افزایش فروش از 5 میلیون دلار به 10 میلیون دلار در سال، باید چه کارهایی در 24 ماه آینده انجام دهیم.

20 پاسخ شفاف ارائه دهید

2 – 20 پاسخ شفاف ارائه دهید

در مرحله بعدی شروع به نوشتن پاسخ ها با ضمیر اول شخص کرده و از عبارات اجرایی استفاده کنید. برای مثال می توانید بگویید «ما 22 مدیر فروش جدید استخدام می کنیم و آموزش می دهیم». یا این که می توانید بنویسید «در 12 ماه آینده سه محصول جدید به مشتریان معرفی خواهیم کرد».

برای رسیدن به موفقیت در زندگی خودتان را موظف به نوشتن کنید، تا حداقل بتوانید 20 پاسخ درست ارائه دهید. این کار را می توانید شخصا و با استفاده از یک برگ کاغذ یا همراه گروه و با استفاده از وایت برد یا کاغذ بزرگ انجام دهید. اما باید خودتان را موظف کنید که در این تمرین حداقل 20 پاسخ ارائه بدهید.

3 از این چهار روش برای تغییر استفاده کنید

فقط چهار روش متفاوت برای دستیابی به اهداف یا حل مسائل وجود دارد. نخست این که کاری را بیشتر انجام دهید. دوم این که سایر کارها را کمتر انجام دهید. سوم این که کاری کاملا جدید آغاز کنید. چهارم این که بعضی کارها را کاملا متوقف کنید. هنگام ارائه 20 پاسخ، همچنان از خودتان بپرسید که «چه کارهایی را باید بیشتر و چه کارهایی را کمتر انجام دهم؟»، «باید چه کاری را شروع و چه کاری را متوقف کنم؟»

در این تمرین چند پاسخ اول بسیار ساده است. به راحتی می توانید کارهایی که باید بیشتر یا کمتر انجام دهید را مشخص کنید. پنج پاسخ بعدی دشوارتر است. باید به دنبال مواردی بگردید که باید آن ها را شروع کرده یا متوقف کنید.

10 پاسخ آخر از همه دشوارتر است و گاهی بیستمین پاسخ آن قدر دشوار است که احساس می کنید باید تسلیم شوید. اما باید خودتان را مجبور کنید که حداقل 20 پاسخ بنویسید. اغلب بیستمین پاسخ که نیازمند بیشترین تلاش ذهنی است، پاسخ سرنوشت سازی است که کسب و کار شما را متحول می کند یا زندگی شخص را کاملا تغییر می دهد.

4 در این تمرین کمیت را از کیفیت مهم تر بدانید

هر بار که پاسخی پیدا می کنید و آن را می نویسید، توانایی های خلاقانه خود را آزاد می کنید و آن را بر می انگیزید تا به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید. پس هیچ گاه نگران کیفیت نباشید، فقط به کمیت توجه کنید. اولین ایده ای که به ذهنتان می رسد را بنویسید و سپس متضاد آن را هم یادداشت کنید.

سپس ترکیب دو ایده را بنویسید. حتی پاسخ های مسخره را هم بنویسید. فقط خودتان را مجبور کنید که حداقل 20 پاسخ بنویسید و جالب این که، گاهی جواب خودش را به شما نشان می دهد. بسیاری از افرادی که از این روش استفاده کرده اند، به این نتیجه رسیده اند که این روش در حل مسائلی که 6 ماه یا بیشتر با آن درگیر بوده اند، بسیار موثر بوده است.

یک اقدام سریع انجام دهید
5 یک اقدام سریع انجام دهید

زمانی که 20 پاسخ به سوال خود دادید، آن ها را بازبینی کرده و حداقل یک ایده را که می خواهید فورا اجرا کنید، انتخاب نمایید. با اجرای سریع یک ایده، خلاقیت خود را در جریان نگه می دارید. اگر هر صبح قبل از شروع کار این تمرین را انجام دهید، خواهید دید که در تمام طول روز خلاقانه تر فکر می کنید و درست مثل این که صبح ورزش کرده باشید، تمام روز شاداب تر و هوشیارتر هستید.

یکی از سخت ترین کارها برای افراد انجام کاری جدید یا متفاوت است. وقتی ایده فوق العاده ای ارائه می کنید، باید فورا بر تمایل طبیعی به تعلل یا سهل انگاری و پناه بردن به گوشه امن به جای عملی کردن آن ایده غلبه کنید.

مطمئن باشید با این روش ها ایده ها و دیدگاه هایی به ذهنتان خواهد رسید که خودتان و اطرافیان تان را شگفت زده خواهد کرد و شما را به سمت رسیدن به موفقیت در زندگی راهنمایی خواهد نمود.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx