تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین یا افراد مثبت اندیش با منفی گرا

1 نظر
12 دقیقه مطالعه

قطعا شما در اطرافتان با افراد بدبین یا خوشبین زیادی رو به رو شده اید و تقریبا تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین و ویژگی اخلاقی آنها را می دانید و حتی می دانید که در مواقع حساس آنها چه واکنشی نشان میدهند و شما چه کارهایی باید انجام دهید.

تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین

خوشبینی با کمرنگ شدن بدبینی از لحاظ پتانسیل به حداکثر مقدار خود می رسد. به این چند تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین نگاه کنید و به من بگویید شما جزو کدام یک هستید؟

خوش بینان اعتقاد دارند که آنها کنترل می شوند!

اولین تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین این است که خوش بینان معتقدند، می توانند آینده خود را شکل دهند. آنها هیچ دلیلی نمی بینند که چرا فردا نمی تواند بهتر از امروز باشد، و آنها دارای افکار درستی هستند. شرایط و نارسایی های قبلی برای یک فرد خوش بین اهمیت ندارند و در واقع در همین لحظه زندگی می کنند، گذشته برای آنها گذشته است و هرگز دلیلی برای فکر کردن به آن نمیابند و آینده هم هنوز نیامده که بخواهند نگران آن باشند.

جهان‌بینی خوش بینان به گونه ای است که انتظار دارند زندگی شان با پیشرفت همراه باشد. آنها دائما به تقویت این طرز فکر می پردازند و آن را با افکار مثبت دیگر پرورش می دهند و در این راه از استراتژی های مناسبی کمک می گیرند. که همه ی آنها برخواسته از ذکاوتشان است که از مثبت اندیشی نصیبشان شده است.

اما بدبینان غالباً هیچ حالت كنترلی بر زندگی خود احساس نمی كنند. اگر معتقد بودند که بر زندگی خود کنترل دارند که خب بدبین نمی شدند، زیرا این بدان معنی است که آنها نتایج منفی را انتخاب می کنند. غالباً بدبینان انتظارات تاریک خود را بر اساس تجربیات قبلی می گذارند. آنها نمی توانند مفهوم شانس های 2 ، 3 و 33 را درک کنند.

خوش بینان به جلو نگاه می کنند

دیروز به عنوان یک تجربه تحصیلی یا تجربه شادی در ذهن یک خوش بین قرار می گیرد. هیچ روزی مثل زمان حال نیست بنابراین فردا هم خیلی خوب به نظر می رسد.

آیا در این باره فکر کرده اید؟ لحظه کنونی کاملاً بی طرف است. هر چیزی (خوب یا بد) می تواند از این لحظه به بعد اتفاق بیفتد. بنابراین فرد خوشبین این بی طرفی را فرصتی می داند تا اتفاق خوبی رخ دهد. یکی دیگر از مهارتهای خوش بینان اتصال به چگونگی عملکردهای مثبت امروز است که تقریباً آینده ای بهتر را تضمین می کند.

بدبینان به طور کلی آینده نگر نیستند. بله ، آنها به جلو نگاه می کنند و آینده ای تاریک را مشاهده می کنند ، اما آنها اغلب آن را بر اساس گذشته قرار می دهند ،یعنی جایی که آنها دوست دارند بمانند و در آن زمان زندگی کنند. آیا تا به حال فرد فوق العاده موفق و خوشبختی را دیده اید که آینده خود را تاریک می بیند؟ اگر چنین باشد ، احتمالاً به دلیل برخی اخبار جدید یا رویدادهای آسیب زای اخیر است ، نه گذشته آنها.

حتی اگر گذشته شما خشن بود ، ممکن است در صورتی که به خودتان اعتقاد داشته باشید چشم اندازی روشن از زندگیتان داشته باشید.

زندگی کردن در گذشته و یا حتی فکر کردن به آن می تواند شما را فلج کند. اگر این گونه فکر می کنید قبلاً به رفاه خود ضربه زده اید ، این افکار می تواند شما را عقب نگه دارد. یا می تواند در صورت امتحان کردنشان به شما آموزش دهد.

اگر می خواهید خوش بین باشید ، بگذارید گذشته شما تبدیل به درس زندگی بی طرف شود. این در واقع یک انتخاب است.

خوش بینان به خود اطمینان دارند

اعتماد به نفس عاملی تعیین کننده در تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین است. خوش بینان اعتقاد دارند که می توانند بر هر چیزی که زندگی به سر آنها می‌آورد غلبه کنند و به راه خود ادامه دهند. بدبین ها این را باور نمی کنند ، و به همین ترتیب “قربانیان” شرایط هستند.

اگر اعتماد به نفس ندارید ، ممکن است دلیل بدبینی شما باشد. بهترین راه برای رفع این مشکل ، یادگیری مهارت های مورد نیاز برای موفقیت است. تعریف خود را از موفقیت تغییر دهید تا پیشرفت کنید و بر آنچه می توانید با تلاش در آن موفق شوید، متمرکز شوید.

مثال: شما می خواهید یک رمان پرفروش بنویسید ، اما به توانایی نوشتن فعلی خود بدبین هستید.

راه حل این کار چیست؟: بهتر شوید! هدف خود را برای نوشتن هر کتاب یا یادگیری نوشتن بهتر تغییر دهید. استفان کینگ قبل از انتشار یک کتاب ، سه کتاب رت به طور کامل نوشت.

تفاوت دید افراد خوشبین و بدبین در برابر انجام یک کار

به یاد داشته باشید ، برای افراد بدبین سخت است بدانند که آیا می توانند فلان کار را انجام دهند یا خیر.

خوش بینان امکانات را مشاهده می کنند. بدبین ها مشکلات را می بینند.

فرد مثبت اندیش می گوید ، “بعد چه کاری باید انجام دهم؟ خب گزینه های جالب بسیاری وجود دارد.! “

فرد منفی گرا می گوید ، “بعد از آن چه کاری باید انجام دهم؟ من مشکلات زیادی برای مقابله با آنها دارم.! “

مشکلات بخشی از زندگی است. بهترین روش به نظر من این است که اموری که نمی توانم برای آنها کاری انجام دهم را نادیده بگیرم. یک فرد بدبین می تواند با همان مشکلات فرد خوش بین وجود داشته باشد ولی به شیوه ی خودش به آنها فکر کند ، مثلا با خود می گوید: “خوب ، اگر آنها مشکلات من را داشتند ، اکنون انقدر سرحال نبودند!” این درست نیست. افراد با انواع مشکلات کنار می آیند و زندگی خود را در جهت مثبت حرکت می دهند.

گاهی اوقات بهترین راه برای مقابله با مشکلات زندگی این است که بگوییم ، “چی فکر کردی؟ من تصمیم می گیرم با قدرت بیشتری به جلو حرکت کنم. “

وجود تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین در کیفیت زندگی و طول عمر

البته خوش بینی زندگی بهتری را ایجاد می کند … اما کوتاه تر !؟ بله ، طبق مطالعات اخیر این آمار به دست آمده.

فریدر آر لنگ ، نویسنده ارشد دانشگاه دكتر ارلانگن-نورنبرگ در آلمان گفت: یافته های ما نشان داد كه خوش بین بودن بیش از حد در پیش بینی بهتر آینده و همچنین در ناتوانی و مرگ فرد در دهه بعد زندگی‌اش خطرناک است. “بدبینی نسبت به آینده ممکن است مردم را به زندگی دقیق تر با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی ترغیب کند”.

قبل از اینکه خوش بینی را احمقانه خطاب کنید ، نگاهی دقیق تر به چگونگی رسیدن به این نتیجه بیاندازید.

براساس این مطالعه ، “پنج سال پس از اولین مصاحبه ، 43 درصد از قدیمی ترین افراد گروه رضایت از زندگی آینده خود را دست کم ارزیابی کرده بودند ، 25٪ به طور دقیق پیش بینی کرده بودند و 32٪ نیز بیش از حد تخمین زده بودند. براساس میانگین تغییر در میزان رضایت از زندگی در طول زمان برای این گروه ، هر افزایشی در بالا رفتن رضایت از زندگی آینده باعث افزایش 9.5 درصدی گزارش ناتوانی و 10 درصد افزایش خطر مرگ است.

مشخص نیست که کدام یک از این افراد خوشبین یا بدبین بودند – فقط کاری که کردند این بود که سالها بعد انتظارات آنها را نسبت به رضایت از زندگی واقعی اندازه گرفتند. افراد تعریف شده تحت عنوان “بیش از حد خوش بین” می توانستند اندکی بدبین و دارای نتایج بدتری از زندگی باشند . و افراد تحت عنوان “بدبین” که رضایت از زندگی را کم ارزیابی می کردند می توانستند اندکی خوش بینانه باشند و انتظاراتشان بیش از این باشد.

یک مطالعه متفاوت نشان داد که به نظر می رسد خوش بینی از سلامت قلب محافظت می کند.

افراد خوشبین و بدبین

تاثیر خوش بینی بر سلامت جسمی

جولیا بوهم ، پژوهشگر گروه جامعه ، توسعه انسانی و سلامت گفت: “در خوشبین ترین افراد تقریباً 50٪ خطر ابتلا به یک رویداد اولیه قلبی عروقی در مقایسه با همسالان خود که کمتر خوش بین بودند کاهش می یابد.”

و احساس بهزیستی (که به وضوح با خوش بینی در ارتباط است) مزایای بسیار دیگری نیز به همراه دارد.

آنها دریافتند که افراد دارای احساس خوب نسبت به زندگی(بهزیست) درگیر رفتارهای سالم تری مانند ورزش ، خوردن رژیم غذایی متعادل و خواب کافی هستند. علاوه بر این ، رفاه بیشتر به عملکرد بیولوژیکی بهتر ، مانند فشار خون پایین ، پروفایل لیپیدهای سالم (چربی خون) و وزن طبیعی بدن مربوط می شود.

یک نکته ی مهم

من معتقدم در اینجا یک نکته ی مهم وجود دارد.

طبق این تحقیق ، انتظارات واقع بینانه به ما کمک می کند تا انتخاب های دقیق تری انجام دهیم و با مطالعه تفاوت بین افراد خوشبین و بدبین بفهمیم که خوش بینی عمومی برای ذهن و بدن بسیار مناسب است. همراه شدن با فواید بارز یک ذهنیت خوش بین ، منطقی است که باعث شود نسبت به آینده خود خوش بین باشید ، اما اجازه ندهید که شما را به سمت آشفتگی زندگی کور کند. نه خوش بینی مطلق و نه بدبینی مطلق برای شما خوب نیست.

ماموریت من این است که به مردم کمک کنم در یک دنیای پریشان متمرکز بمانند. نام من استفان گیز است و اگر در لیست وبلاگ من مشترک شوید ، کتاب الکترونیکی ضد استرس من را به عنوان هدیه دریافت می کنید و شخصاً برای 2-5 بار در ماه مطالب جدیدی را می نویسید. من داستان های تعاملی را هم می نویسم.

3.5/5 - (8 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx