چگونگی شکل گیری سرنوشت ما با نیروهای رنج و لذت

1 comment
10 Min Read

چگونگی شکل گیری سرنوشت ما با نیروهای رنج و لذت

سرنوشت ما چگونه در ارتباط با نیروهای رنج و لذت شکل می گیرد

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در درجه اول باید این سوال را از خودتان بپرسید که تجربیات رنج آور و لذتبخشی که زندگی تان را تشکیل داده اند، کدامند؟! مثلا اگر رنج یا لذت را در مصرف دخانیات پیدا کرده اید، بدون تردید این مسئله روی سرنوشت و موفقیت در زندگی شما تاثیر زیادی گذاشته است. این مسئله در ارتباط با سیگار یا قلیان، ایجاد روابط و حتی درک شما از مفهوم بخشش و اطمینان وجود دارد.

اگر اکنون یک پزشک هستید، به نظر شما ورود به این حرفه به این دلیل بوده است که سال ها قبل بر این باور بوده اید که طبابت به شما احساس خوبی منتقل می کند؟! وقتی با اغلب پزشکان صحبت می کنید متوجه می شوید که آن ها بر این عقیده هستند که کمک به دیگران، معالجه انسان ها، تسکین دردهای آن ها و نجات جان بیماران مواردی هستند که بسیار برای آن ها لذت بخش می باشد. اگرچه دستیابی به منزلت اجتماعی و احترام هم برای آن ها یک انگیزه محسوب می شود و تمام این احساس لذت ها سبب می شود که به مفهوم موفقیت در زندگی دست پیدا کنند.

موسیقی دان ها تمام زندگی خود را به هنر اختصاص می دهند، چون تعداد انگیزه هایی که بتوانند آن ها را به آن درجه از لذت برسانند، بسیار اندک هستند! اما مدیران عامل موسسه های بزرگ لذت را در اخذ تصمیماتی می دانند که نیروی بالقوه ی زیادی برای ساختن اثری بی همتا و کمک به زندگی دیگران به شکلی پایدار به وجود می آورد.

افراد شاخصی وجود دارند که برای فرار از رنج به مصرف مواد مخدر روی می آورند تا بتوانند به لذت آنی دست پیدا کنند، و همین موضوع باعث سقوط و نابودی آن ها شده است که از جمله این افراد می توان به جیمی هندریکس و جیم موریسون اشاره کرد. به این دلیل که قادر نبودند فکر و احساسات خود را تحت اختیار درآورند، متاسفانه بهای سنگینی پرداختند و مفهوم لذت و موفقیت در زندگی را به طور کل از دست دادند. پس مراقب باشید که این افراد را به عنوان الگوی خود انتخاب نکنید.

آیا پیوند رنج و لذت می تواند روی زندگی ما تاثیر بگذارد؟!

آیا پیوند رنج و لذت می تواند روی زندگی ما تاثیر بگذارد؟!

بدون تردید نیروهای رنج و لذت تاثیر فراوانی روی زندگی ما دارند. یک واسطه ی عصبی منفی در مورد مصرف مواد مخدر روی تصمیم گیری های فرد تاثیر زیادی می گذارد. مثلا باعث می شود که فرد دوستان مشخصی برای خود انتخاب کند و لذت را به گونه ای دیگر تعبیر کند و به نحوی دیگر به دنبال آن باشد و دیگر برای دستیابی به لذت به دنبال استفاده از مواد مخدر و الکل نباشد. ممکن است به جای این ها ورزش و شادی را لذتبخش تعبیر کند. حتی امکان دارد به این نتیجه برسد که لذت کمک کردن به دیگران با هیچ لذت دیگری مقابل مقایسه نیست.

دوستان عزیز به خاطر داشته باشید که اگر رنج فراوانی را با هر الگوی رفتاری یا احساسی همراه کنید، به هیچ عنوان گرفتار آن نخواهید شد. بنابراین با آگاهی از این مطلب می توانیم از نیروهای رنج و لذت برای ایجاد هرگونه تغییری استفاده کنیم تا به موفقیت در زندگی دست یابیم. حال این تغییر در نحوه ی رفتار باشد یا ترک اعتیاد به مواد مخدر یا دخانیات!

چگونه این کار را انجام دهیم؟!

تصور کنید که می خواهید فرزندان خود را از مصرف مواد مخدر برحذر نمایید. باید زمانی این کار را انجام دهید که هنوز آن را تجربه نکرده اند و شخص دیگری به آنان این آموزش نادرست را نداده باشد که مصرف مواد مخدر لذتبخش است! اکنون باید کاری کنید که این عمل در ذهن او دردناک و رنج آور جلوه کند. مطمئن باشید اگر مواد مخدر را به فرزندان خود نشناسانید، شخص دیگری می آید و آن ها را متقاعد می کند که اعتیاد راه سودمندی برای فرار از رنج و درد می باشد.

برای این کار می تواند فرزندان خود را به یک بازدید ببرید که با چشمان خود ببینند که اعتیاد به مواد مخدر می تواند چه بلای بر سر روح انسان بیاورد. مثلا می توانید آن ها را به یک ساختمان مخروبه ای که می دانید چند نفر از معتادان در آن جا سکونت دارند ببرید تا خودشان از نزدیک منظره زشت و کریه زندگی معتادها را ببینند. در این صورت آن ها در ذهن خود نا به سامانی روحی، احساسی و جسمانی زیادی را به مصرف مواد مخدر مرتبط می کنند و هرگز در زندگی به سمت مواد مخدر نمی روند. این واسطه ی های عصبی قدرتمند به صورت کاملا اساسی روی سرنوشت و موفقیت در زندگی آن ها تاثیر خواهد گذاشت.

ویژگی های منحصر به فرد ما انسان ها در استفاده از نیروهای رنج و لذت

ویژگی های منحصر به فرد ما انسان ها در استفاده از نیروهای رنج و لذت

ما انسان ها تنها موجودات این کره ی خاکی هستیم که دارای زندگی درونی پرباری می باشیم، به گونه ای که نه تنها وقایع برای ما از اهمیت برخوردار هستند بلکه تفسیر آن ها می توانند روی نحوه ی تفکر ما در مورد خود و اعمال آینده مان تاثیر بگذارند. یکی از خصیصه هایی که ما را در موجودی ممتاز کرده است، توانایی بی نظیر ما در سازگاری، تغییر پذیری و دگرگونی اشیا یا نظرات جهت ایجاد اموری سودمند و مطلوب تر برای رسیدن به موفقیت در زندگی است. فقط انسان این قابلیت را دارد که تمام مسائل را چنان به یکدیگر پیوند دهد که درد جسمانی اش به لذت تبدیل شود و برعکس!

ما می توانیم با استفاده از قدرت اراده ی خود، رنج جسمانی ناشی از گرسنگی را با رنج روحی ناشی از عدم انجام آن هم سو کنیم. می توانیم به اراده ی خود معنا و مفهوم گسترده تری ببخشیم و اوضاع را تحت کنترل خود در بیاوریم. اما توجه داشته باشید که اگر در پیوند نیروهای رنج و لذت مرتکب اشتباه شویم، یک زندگی بهتر از زندگی حیوانات و ماشین ها نخواهیم داشت و مطمئنا به مفهوم موفقیت در زندگی دست پیدا نخواهیم کرد! اما متاسفانه برخی از ما انسان ها به محیط پیرامون خود توجه می کنیم و اجازه می دهیم که شرایط مسیر زندگی ما را تعیین کنند، در آن زمان است که درست به کامپیوتری تبدیل می شویم که هر برنامه نویس تازه کاری می تواند از ما استفاده کند!

مفهوم رنج و لذت در ذهن ما از منابع مختلفی سرچشمه می گیرد. از جمله این منابع می توان به پدر و مادر، معلم، مربی، قهرمانان ورزشی و … اشاره کرد. امکان دارد که دقیقا متوجه نشوید، چه موقع شرطی شدن و برنامه ریزی در ذهنتان به وجود آمده است. ممکن است حتی سخن یک فرد، برنده شدن در یک مسابقه ورزشی، لحظه ای شرم آور یا معدل بالا و پایین در شرطی شدن شما نقش داشته باشند. تمام این عوامل به شما کمک می کنند که متوجه شوید شخصیت کنونی تان چیست. نمی توانیم به شما توضیح دهیم که تا چه اندازه این نکته مهم است و آن چه از نظر شما نیروهای رنج و لذت نامیده می شود چقدر در سرنوشت و موفقیت در زندگی شما تاثیر چشمگیری دارد!

پیشنهاد می کنیم که خاطرات خود را مرور کنید. آیا خاطره ای به یاد می آورید که واسطه های عصبی شما را شکل داده باشند و زنجیره ی علت و معلول ها را به حرکت در آورده باشند تا به زندگی فعلی تان شکل دهند؟! بررسی کنید که امور دور و اطراف خود را چگونه تفسیر می کنید؟! اگر مجرد هستید، ازدواج را موضوعی لذتبخش می دانید یا تصور می کنید که مسئله ای رنج آور است و مانند زنجیر دست و پای شما را می بندد و از لذت های فعلی تان به شدت می کاهد!

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx