مفهوم واقعی زمان را درک کنید

یک نظر اضافه کنید
7 دقیقه مطالعه

مفهوم واقعی زمان

6 تکنیک ساده برای مدیریت درست زمان

یک سوال کوتاه: شما درباره ی زمان چه می دانید؟ برای یک لحظه هم که شده راجع به آن فکر کنید. آیا شما حقی برای دانستنش ندارید؟ به هر حال این همه مدت خودتان را صرف کسب مهارت و توانایی برای مدیریت همین پدیده ی پر اهمیت کرده اید. آیا نهایتاً به جایی رسیده اید؟ آیا قصد دارید موفقیت در زندگی خودتان را افزایش دهید و پیشرفت چشمگیری داشته باشید؟ پس باید این مقاله را تا انتها بخوانید. لطفا با ما همراه باشید.

احتمالاً شما هم پس از بیدار شدن، اولین چیزی که به ذهن تان می رسد، این است که برنامه هایتان را در طول روز به اتمام برسانید. در این برنامه، کارها به ترتیب اولویت چیده شده اند و شما هم که پس از یک خواب درست و درمان، آماده ی رسیدگی به آن ها هستید.

اما بیایید با هم صادق باشیم. هر شب به این فکر می کنیم که روز ما چقدر سریع گذشت و چرا نتوانستیم به تمام کارهایمان رسیدگی کنیم و با این روند نمی توانیم به موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم. شاید تمام چیزهایی که راجع به زمان می دانید اشتباهی بیش نیستند.

وقت فهمیدن است

وقت فهمیدن است

زمان یک توهم است _ آلبرت انیشتین.

اساتید زمان چه چیزی را می دانستند؟ تیم فری، نویسنده ی کتاب چهار ساعت چیزهای زیادی را راجع به مدیریت زمان می داند. اما فرق ما با او چیست؟ او چه حقه ای را بلد است که ما نمی دانیم؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم، زمان پدیده ای است که اتفاقاتی در آن می افتد. ما همیشه سعی می کنیم که تعریف زمان را به ابزارِ ساعت محدود کنیم. اما زمان مقوله ای است که بسیار پیچیده تر از این حرف هاست. وقتِ آن رسیده که با مفهوم واقعی زمانِ آشنا شویم.

زمان ساعتی است به وسیله ی دقایق، ساعت ها و سال ها سنجیده می شوند. در زمان مربوط به دنیای ساعت ها، همه چیز به طور یکسان می گذرد. وقتی کسی 20 ساله باشد، واقعا 20 ساله است، نه کم و نه زیاد! اما زمان واقعی به نوع نقطه نظر شما بستگی دارد. 2 ساعت در مطب دندانپزشکی می تواند مثل 5 سال بگذرد و 5 ساعت استراحت در یک ساحل زیبا می تواند مانند 10 دقیقه سپری شود.

شما در زمان ساعتی زندگی می کنید یا در زمان واقعی؟!

به این فکر کنید که شما در کدام شکل از زمان زندگی می کنید؟ اگر شما هم از ابزارها و برنامه های مدیریت زمان استفاده می کنید، پس در زمان ساعتی زندگی می کنید. خبر خوب این است که زمان واقعی یک پدیده ی روانی محسوب می شود و انسان به خودیِ خود آن را مدیریت می کند.

اگر شما چیزی را به وجود بیاورید، پس می توانید آن را مدیریت کنید. حالا وقت آن رسیده که تصاویر خود ساخته ای همچون «وقت کافی ندارم» یا «الآن وقتش نیست» را از ذهنتان پاک کنید. برای این کار لازم نیست هر دقیقه به ساعتتان نگاه کنید.

زمان از وجود پدید می آید، پس خردمندانه خرجش کنید

زمان، تمام چیزی است که ما می خواهیم، اما به بدترین شکل از آن استفاده می کنیم _ ویلیام پن.

برای این که بتوانیم به ارباب زمان تبدیل شویم و به موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم، باید سه نوع گذراندن زمان را بدانیم: افکار، مکالمه و اعمال. هر کاری در زندگی در این سه حوزه شکل می گیرد.

برای این که بتوانیم این مفهوم را بهتر درک کنیم، بیایید به روش های مدیریت زمان مان دقت کنیم. ما سعی می کنیم وظایف یا کارهای روزمره مان را در قالب ساعت ها تعیین کنیم. تمرکز شما بر روی زمان ساعتی است. شانس شما برای شکست خوردن در این برنامه ها زیاد است؛ چرا که خودتان را در قالب های زمانی حبس می کنید.

به جای این که خودتان را در برنامه های بسته ی زمانی محبوس کنید، سعی کنید روی زمان واقعی، افکار، مکالمه و اعمالی تمرکز کنید که می توانند به بهترین نتایج ممکن ختم شوند و شما را به سمت موفقیت در زندگی هدایت کنند. برای مثال فرض کنید که افکار شما وظایف مورد نیاز هستند، مکالمات شما برنامه هایتان هستند و اعمالتان، کارهایی هستند که باید انجام شوند. هیچ قاب زمانی ای نمی تواند شما را در خودش محبوس کند.

این هم از 6 تکنیک برای مدیریت زمان

این هم از 6 تکنیک برای مدیریت زمان

  1. با خودتان دفترچه ای داشته باشید و در آن تمام مکالمات و تفکرات و اعمال هفتگی تان را بنویسید. این کار به شما نشان می دهد که در مدت زمان یک روز یا یک هفته، چه مقدار کار از دست شما برمی آید.
  2. هر روز 30 دقیقه را بدون در نظر گرفتن قاب های زمانی به برنامه ریزی بپردازید.
  3. اجازه بدهید که زمان به وسیله ی برنامه ها و مزاحمت ها از شما ربوده شود.
  4. 50 درصد از زمان خود را به افکار، اعمال و مکالماتی اختصاص بدهید که بهترین نتایج را برای شما به ارمغان می آورند.
  5. تنها به افکار، مکالمات و اعمالی بپردازید که برای شما جهت رسیدن به موفقیت در زندگی ضروری هستند.
  6. این نکته را بدانید که انجام تمام کارها امری غیرقابل باور است.

توانایی مدیریت زمان، مهارتی است که ارزش تمرین و صبر را دارد. شما هم قادر هستید تا با حذف افکار و اعمال و مکالمات منفی، به افراد خلاقی تبدیل شوید و با کسب بهترین نتایج به موفقیت در زندگی دست پیدا کنید.

موفق باشید

4.3/5 - (133 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx