فراموش کردن گذشته | چگونه می توانیم گذشته را فراموش کنیم ؟

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

فراموش کردن گذشته همیشه به عنوان کاری سخت در ذهن ما وجود دارد. اجازه ندهید تا خاطرات دردناک گذشته زمان حال و آینده شما را تحت تاثیر قرار دهند. چرا مدام نگاهمان به گذشته است؟ چرا ما به چیزهایی می پردازیم که دیگر در زندگی ما اهمیتی ندارند؟ چرا رها کردن تجربیاتی که باعث درد و رنج ما شده ، کار بسیار دشواری است؟

بسیاری از ما در گذشته گیر می کنیم. همه ما باید احساس اطمینان کنیم تا بتوانیم از درد و رنج گذشته دوری کنیم و آسایش و آرامش را در زندگی خود پیدا کنیم. یاد بگیرید که خاطرات گذشته را رها کنید ، این کار به معنای قدم گذاشتن به آینده ناشناخته است. این همچنین به معنای شجاعت برای رهایی آنچه که برای شما آشنا است و پا گذاشتن به آینده ای نا شناخته است .

دلیل دیگری که یادگیری رها کردن گذشته بسیار دشوار است نحوه پیوند احساسات با اطلاعات است. به عنوان مثال یک زن را در نظر بگیرید که دارای یک روحیه کاملا زنانه است. اگر شریک زندگی او کاری را انجام دهد که باعث ایجاد درد عاطفی او شود ، ممکن است تمایل داشته باشد که بارها و بارها در طول رابطه آن موضوع را مطرح کند. شریک زندگی وی احساس می کند که پیروزی غیرممکن است زیرا هر چقدر هم برای اصلاح اوضاع تلاش کند ، شریک زندگی وی همچنان به مجازات وی در قبال تخلفات گذشته او ادامه می دهد.

اما یک دلیل اصلی وجود دارد که آن زن نمی تواند تشخیص دهد که چگونه می تواند از گذشته خلاص شود.

به روز غم انگیز 11 سپتامبر فکر کنید. احتمال این وجود دارد که بتوانید به یاد بیاورید وقتی در مورد حمله تروریستی شنیدید ، با چه کسی بودید و چه کار می کردید. اما اگر از شما بخواهند در مورد 11 آگوست 2001 فکر کنید ، چون بحث جزئیات پیش می آید ، خاطرات شما بسیار مبهم خواهد شد. کمتر کسی می تواند آنچه یک ماه قبل از حملات اتفاق افتاده را به خاطر بیاورد. دلیل این امر این است که ما اطلاعاتی را که به احساساتمان وابسته نیستند ، حفظ نمی کنیم . اما اطلاعاتی که با احساس ما آمیخته اند بیشتر در خاطرمان می مانند. فردی که دارای روحیه ی بسیار زنانه است ، احساسات را به طرز چشمگیری با هر چیزی در هم می آمیزد ، به خصوص اگر باعث درد یا رنج او شود .

شیوه های فراموش کردن گذشته

آن را با کسی که احساساتی مردانه دارد مقایسه کنید. چرا کسی که دارای روحیه ی مردانه است ، احساسات را به همه چیز وابسته نمی کند؟ اینگونه نیست که یک فرد با خلق و خوی مردانه  به مسائل اهمیت نمی دهد یا چیزی احساس نمی کند. به این دلیل است که روحیه ی  مردانه بیشتر برای فراموش کردن  و روحیه ی  زنانه برای انباشت کردن و جمع کردن ، برنامه ریزی شده است. هنگامی که احساسات با خاطرات گره خورده است ، یادگیری رها کردن گذشته برای کسانی که از نظر زیست شناختی مستعد جمع کردن است ، به طور فزاینده ای دشوار می شود.

اما این برای ما چه هزینه ای دارد؟ چگونه یاد بگیریم تا گذشته را رها کنیم تا بر گذشته ، زندگی و شادی ما تأثیر نگذارد؟ و چگونه یاد بگیریم خاطرات تلخ را فراموش کنیم تا بتوانیم به روشی سالم تر و شادتر زندگی کنیم؟ می توانید یاد بگیرید که چگونه از گذشته بگذرید و زندگی پر از شادی و آزادی را شروع کنید.

چرا عبور از گذشته برای ما ضروری است؟

اولین قدم در مورد رها کردن گذشته این است که متوجه شوید چه چیزی شما را در گذشته نگه می دارد و دلیل شما برای تمایل به ادامه تفکر در مورد گذشته را تعیین کنید.آیا هنوز به یک رابطه ناموفق که در گذشته اتفاق افتاده فکرمی کنید ؟ به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده که نمی توانید – چه به صورت شخصی یا قلبی – ببخشید فکر می کنید ؟

هنگامی که مشخص کردید چه چیزی شما را در گذشته نگه داشته است ، از خود بپرسید: “دلایلی که من باید به طور قطع از گذشته عبور کنم چیست؟” چگونه فراموش کردن خاطرات قبلی می تواند مسیر روابط شما را تغییر دهد و به شما در ارتباط با شریک زندگی جدیدتان کمک کند؟ در این فصل جدید از زندگی چه احساسی خواهید داشت؟

این یکی از مهمترین بخش های این فرایند است زیرا به شما کمک می کند تا در یادگیری چگونگی رها کردن گذشته انگیزه داشته باشید. هنگامی که احساس تسلیم شدن می کنید،داشتن هدف مشخص ضروری است. هدف شما به عنوان محرک احساسی شما عمل می کند. زمانی که شما دچار مشکلات و چالش هایی می شوید ، اگر یک دلیل و هدف کافی داشته باشید توسط آن اهداف هدایت می شوید .

ویژگی های احساسی خود را شناسایی کنید.

قدم بعدی در مورد رها کردن گذشته ، شناسایی عادات عاطفی شما است. این یکی از چالش برانگیزترین بخش های یادگیری در روند رها کردن گذشته است زیرا به درون نگری عمیقی نیاز دارد. زندگی خود را چگونه می گذرانید؟  محدودیت های زندگی شما چیست؟ از نظر احساسی در کجا زندگی می کنید ؟

وقتی به بعضی از احساسات ، حتی احساسات منفی عادت می کنید ، واقعاً متوجه نمی شوید که چگونه آنها بر زندگی روزانه شما تأثیر می گذارند. شما نمی فهمید که در یک حلقه عاطفی منفی گیر کرده اید – فقط معتقدید که مانند هر کس دیگری که به یک موقعیت واکنش نشان می دهد ، در حال واکنش نشان دادن هستید! اما عادات احساسی منحصر به فرد ما می تواند تأثیر عمیقی در نحوه نگاه به زندگی ، نحوه عملکرد و یادگیری رها کردن گذشته داشته باشد. بنابراین چرا احساسات منفی را تقویت کنیم و از احساسات مثبت دوری کنیم؟

روش های فراموش کردن گذشته

با شناسایی عادات عاطفی خود می توانید  جهت زندگی خود را به سمتی مثبت تر تغییر دهید. احساسات شما مانند ماهیچه هستند: شما می توانید بعد از ایجاد موقعیتی چالش برانگیز ، احساس ناامیدی ، غمگینی ، استرس یا حتی افسردگی کنید. یا می توانید خود را تمرین دهید تا احساس شور ، شادی و نیرومندی کنید ، حتی اگر اتفاق بدی در زندگی شما رخ دهد. می توانید یاد بگیرید که چگونه گذشته را رها کنید تا باعث شود به جای ترس ، احساس سبکی و آزادی کنید. وقتی خود را درگیر عادات عاطفی منفی می کنید ، سعی کنید فوراً تفکر را قطع کنید. هرچه بیشتر تمرین کنید ، این احساسات قوی تر می شوند و راحت تر می توانید با هر موقعیتی سازگار شوید.

فراموش کردن گذشته

ذهن خود را آماده کنید.

پیشرفت اصلی زندگی با یادگیری استراتژی ها ، توانمندسازی خود و اطمینان از این که شما در وضعیت مناسبی برای پیشرفت و حرکت رو به جلو هستید اتفاق می افتد. برای این کار ، شما باید هر روز ذهن خود را در مورد چگونگی رها کردن گذشته، آماده کنید. اگر به طور آگاهانه تلاشی نکنید تا تصمیم بگیرید که چه چیزی وارد ذهنتان شود ، درواقع اجازه می دهید علفهای هرز در ذهنتان رشد کنند و گسترش یابند.

اگر وقت کافی برای بررسی و تغییر عادات خود نگذارید ، زندگی به جای آن برای شما شروع به تصمیم گیری می کند. مهم نیست که چقدر باهوش باشید ، چقدر از دیگران الهام گرفته باشید – اگر نگهبان درب ذهن خود نباشید ، شما  به حس انزجار و سرخوردگی اجازه ی ورود زندگیتان را می دهید و به جای تمرکز بر چگونگی رها کردن گذشته ، خود را درگیر افکاری می کنید که باعث ریشه دواندن الگوهای منفی در زندگی شما می شود .

برای آماده سازی ، ذهن خود را با داستان های توانمند کننده تغذیه کنید و خود را با افرادی که باعث پیشرفت شما می شوند احاطه کنید. به جای علفهای هرز ، روی پرورش یک باغ پر رونق در ذهن خود کار کنید. این کار کوچکی است که شما باید هر روز انجام دهید تا باعث تقویت شما و در نهایت منجر به تغییرات گسترده در زندگی شما شود.

بیشتر بخوانید: 12 اصل طلایی که باید در مورد قانون باور بدانید

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx