راه های ایجاد خلاقیت در کارها

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

خلاقیت

با توجه به روانشناس شناختی ، روبرت جی . ، خلاقیت را می‌توان به طور گسترده به عنوان ” فرآیند تولید چیزی که هم بدیع و هم ارزشمند است ” تعریف کرد . این یک مهارت محدود به هنرمندان ، موسیقی دانان یا نویسندگان نیست ؛ این یک مهارت مفید برای مردم از تمام طبقات زندگی است . اگر شما تا به حال می‌خواستید خلاقیت خود را افزایش دهید ، این نکات می‌توانند کمک کنند تا در خود ایجاد خلاقیت کنید.

*خود را متعهد به توسعه خلاقیت خود کنید.

اولین قدم این است که به طور کامل خود را وقف توسعه توانایی‌های خلاقانه خود کنید . تلاش‌ها را کم نکنید .

اهداف خود را مشخص کنید، از کمک دیگران استفاده کنید و هر روز زمان بگذارید تا مهارت‌های خود را توسعه دهید .

*یک متخصص شوید.

یکی از بهترین راه‌ها برای توسعه خلاقیت , تبدیل شدن به یک متخصص در این زمینه است .

*به کنجکاوی خود پاداش بدهید.

یکی از موانع رایج برای توسعه خلاقیت این است که حس کنجکاوی خود را نادیده بگیرید . به جای آن که خودتان را فریب دهید ، زمانی که در مورد چیزی کنجکاو هستید به خودتان پاداش بدهید . به خودتان این فرصت را بدهید تا موضوعات جدید را کشف کنید .

*حاضر باشید ریسک کنید.

زمانی که می‌خواهید مهارت‌های خلاقانه خود را ایجاد کنید ، باید حاضر باشید ریسک کنید تا بتوانید توانایی‌های خود را افزایش دهید .

در حالی که تلاش‌های شما ممکن است هر بار به موفقیت منجر نشود ، شما همچنان استعدادهای خلاق خود و مهارت‌های ساخت خود را افزایش خواهید داد که در آینده به شما کمک خواهند کرد .

راه های ایجاد خلاقیت

*اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

کمبود اعتماد به نفس زنان در توانایی می‌تواند خلاقیت را سرکوب کند ، به همین دلیل است که اعتماد به نفس مهم است . از پیشرفت خود آگاه باشید ، تلاش‌های خود را تحسین کنید و همیشه مراقب راه‌هایی باشید که به خلاقیت خود پاداش دهید .

*  برای خلاقیت وقت بگذارید.

شما می‌توانید استعدادهای خلاق خود را در صورتی که برای آن‌ها وقت بگذارید ، گسترش دهید . هر هفته زمانی را برای تمرکز بر روی برخی از انواع پروژه خلاقانه برنامه‌ریزی کنید .

*غلبه بر رفتارهای منفی که خلاقیت را مسدود می‌کنند.

روحیه مثبت می‌تواند توانایی شما برای تفکر خلاقانه را افزایش دهد . بنا به گفته دکتر آدام اندرسون ، نویسنده ارشد این مطالعه ، ” اگر کاری را انجام می‌دهید که نیاز دارد شما خلاق باشید و یا در یک کانون فکر باشید ، باید در یک مکان با حالت خوب باشید ” و بر روی حذف افکار منفی و یا انتقادات خود تمرکز کنید که ممکن است توانایی شما برای ایجاد مهارت‌های خلاقانه قوی را مختل کند .

*مبارزه با ترس از شکست

از ترس اینکه ممکن است اشتباه کنید و یا در تلاش‌های خود شکست بخورید ، پیشرفت شما را فلج می‌کند . هر وقت که خودتان را در چنین احساساتی دیدید به خودتان یادآوری کنید که اشتباهات بخشی از فرآیند هستند .

در حالی که ممکن است گاهی به مسیر خلاقیت خود دست پیدا کنید ، در نهایت به اهداف خود خواهید رسید .

شیوه های ایجاد خلاقیت

*دیدگاه برای الهام بخشیدن به ایده‌های جدید

ایده پردازی یک روش رایج در هر دو زمینه دانشگاهی و حرفه‌ای است ، اما می‌تواند یک ابزار قدرتمند برای توسعه خلاقیت شما باشد .

با تعلیق داوری و انتقاد خود شروع کنید ، سپس شروع به نوشتن ایده‌ها و راه‌ حل‌های ممکن کنید . هدف تولید هر چه ایده‌های بیشتر در یک بازه زمانی نسبتا ً کوتاه است . سپس ، بر روشن ساختن و پالایش ایده‌ها به منظور رسیدن به بهترین گزینه ممکن تمرکز کنید .

*درک کنید که اغلب مشکلات دارای راه‌ حل‌های چندگانه هستند.

راه‌ حل‌های بسیاری برای یک مشکل وجود دارند، به دنبال انواع راه‌ حل‌های مختلف بگردید . به جای سادگی با اولین ایده که دارید ، زمان بگذارید تا به راه‌های ممکن دیگری برای نزدیک شدن به وضعیت فکر کنید .

این فعالیت ساده راهی خوب برای ایجاد مهارت‌های حل مساله و مهارت‌های تفکر خلاقانه است .

 

*یک مجله خلاقیت داشته باشید .

یک دفتر یادداشت داشته باشید تا روند خلاقانه شما را دنبال کند و ایده‌هایی را که تولید می‌کنید را پی‌گیری کنید . یک مجله راه خوبی برای منعکس کردن آنچه انجام داده‌اید و جستجوی راه‌ حل‌های احتمالی دیگر است . این نشریه می‌تواند برای صرفه‌جویی در ایده‌هایی که بعدا ً به عنوان الهامی برای آینده استفاده می‌شود ، استفاده شود .

* یک نقشه ذهنی و نمودار جریان ایجاد کنید .

نقشه ذهنی راهی خوب برای اتصال ایده ها و جستجوی پاسخ های خلاقانه به سوالات است . با نوشتن یک موضوع یا کلمه مرکزی نقشه ذهنی ایجاد کنید . سپس ، اصطلاحات مرتبط یا ایده‌های مربوط به واژه مرکزی را به هم پیوند دهید . در حالی که مشابه طوفان فکری است ، این تکنیک اجازه ایجاد ایده‌ها را می‌دهد و یک روش بسیار بصری برای دیدن این که چگونه این ایده‌ها به هم متصل می‌شوند ارایه می‌دهد .

وقتی شروع به توسعه یک پروژه جدید می‌کنید ، یک نمودار جریان برای پی‌گیری ارائه پروژه از ابتدا تا انتها ایجاد کنید . به دنبال مسیرهای مختلف و یا توالی وقایعی باشید که ممکن است رخ دهد . یک نمودار جریان می‌تواند به شما کمک کند تا محصول نهایی را تجسم کنید، مشکلات بالقوه را حذف کرده و راه‌ حل‌های منحصر به فردی ایجاد کنید .

*  خود را به چالش بکشید و فرصت‌هایی برای خلاقیت ایجاد کنید .

زمانی که برخی مهارت‌های خلاقانه را توسعه دادید , مهم است که پیوسته خود را به چالش بکشید تا توانایی‌های خود را افزایش دهید . به دنبال راه‌ حل‌های مشکل تر بگردید , چیزهای جدید را امتحان کنید و همیشه از همان راه‌ حل‌ هایی که در گذشته استفاده کرده‌اید اجتناب کنید .

مراحل ایجاد خلاقیت

تکنیک ” شش کلاه ” را امتحان کنید .

تکنیک ” شش کلاه ” شامل نگاه کردن به یک مشکل از شش دیدگاه متفاوت است . با انجام این کار ، شما می‌توانید ایده‌های بیشتری را نسبت به آنچه ممکن است داشته باشید ، تولید کنید .

کلاه قرمز : به وضعیت احساسی نگاه کنید . احساسات شما به شما چه می‌گویند ؟

کلاه سفید : به این وضعیت به طور عینی توجه کنید . حقایق چیست ؟

کلاه زرد : از دیدگاه مثبت استفاده کنید . کدام یک از عناصر راه‌حل کارساز خواهند بود ؟

کلاه سیاه : از یک دیدگاه منفی استفاده کنید . کدام یک از عناصر راه‌حل کارساز نخواهند بود ؟

کلاه سبز : به طور خلاقانه فکر کنید . برخی ایده‌های جایگزین چیست ؟

کلاه آبی : به طور گسترده فکر کنید . بهترین راه‌حل کلی چیست ؟

* جستجوی منابع الهام

هرگز انتظار نداشته باشید که خلاقیت اتفاق بیفتد . به دنبال منابع الهام جدیدی بگردید که ایده‌های جدید به شما می‌دهند و به شما انگیزه می‌دهند تا پاسخ‌های منحصر به فردی به سوالات ایجاد کنید .

یک کتاب بخوانید , از یک موزه بازدید کنید, به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید و یا از یکی از دوستانتان مشورت کنید . از هر استراتژی یا تکنیک که برای شما بهتر عمل کند استفاده کنید.

بهترین راه های ایجاد خلاقیت

*سناریوهای جایگزین را در نظر بگیرید.

هنگام نزدیک شدن به یک مشکل , از ” چه زمانی … ” برای بررسی هر سناریو ممکن استفاده کنید . اگر رویکرد خاصی داشته باشید , نتیجه چه خواهد بود ?

با نگاه به این جایگزین‌ها از قبل , بهتر است که راه‌ حل‌های خلاقانه برای مشکلات ایجاد کنید .

من تکنیک گلوله برفی را امتحان می‌کنم

آیا تا به حال متوجه شده‌اید که یک ایده بزرگ اغلب به طور مستقیم به دیگری منجر می‌شود ? شما می‌توانید با استفاده از تکنیک ” گلوله برفی ” که ایده‌هایی را برای پروژه ایجاد می‌کند , از این تکنیک استفاده کنید .

اگر ایده برای کار حاضر مناسب نیست , آن را کنار بگذارید تا در آینده کار کنید یا آن را در یک پروژه آینده اجرا کنید .

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx