اهمیت امید و سخنان بزرگان در مورد امیدواری

نظرات 2
11 دقیقه مطالعه

اهمیت امید و عقیده ی بزرگان در مورد آن

امیدواری یعنی چه و چه جایگاهی در زندگی ما دارد

زندگی برای هر فردی در هر جایگاهی که باشد قطعا فراز و نشیب های زیادی خواهد داشت. در بسیاری از مواقع ممکن است دچار سختی، ناگواری و عدم رشد و موفقیت در زندگی فردی شویم در این لحظات امیدواری مهمترین عاملی است که می توانیم با اتکا به آن به تلاش خود ادامه دهیم و با آن جنبه های مثبت زندگی را ببینیم. باید همیشه در لحظه های سخت زندگی به این نکته توجه کنیم که سختی هم مانند قسمت های دیگر جزئی از زندگی است و باید آن را بپذیریم. باید بدانیم افراد زیاد دیگری هم وجود دارند که ممکن است مشابه آن را تجربه کرده باشند.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مطلب جملاتی را آماده کرده ایم که می تواند در شرایط سخت زندگی به شما کمک کند تا امیدتان را همچنان حفظ کنید و بتوانید به رشد و موفقیت فردی در زندگی خویش دست پیدا کنید. لطفا با ما همراه باشید.

دزموند توتو

سخنان بزرگان در مورد امیدواری

دزموند توتو: امیدواری یعنی توانایی در دیدن نور و روشنایی پس از هر تاریکی!

دزموند توتو یکی فعالان صلح و رهبران ضد آپارتاید در آفریقای جنوبی است. این جمله ی زیبا به ما معنای امید را یادآوری نموده و کاربرد امید در زندگی را به صورت کاملا روشن بیان می کند. به این صورت که حتی در تاریک ترین بخش های زندگی می توان امید خود را حفظ و به انتظار اتفاقات خوشی که بعد از هر غم و غصه می آید فکر کرد. از این جمله می توان این گونه برداشت کرد که با وجود قبول کردن مشکلات بازهم می توانیم خوشبختی و نکات مثبت را در زندگی پیدا کنیم و به رشد و موفقیت فردی در زندگی برسیم.

ژوزف ادیسون: سه اصل برای داشتن یک زندگی شاد مورد نیاز است؛ کاری برای انجام دادن، چیزی برای دوست داشتن و چیزی برای امیدوار بودن

این نویسنده ی انگلیسی معتقد است برای شاد بودن تنها به سه مورد باید توجه داشت که از میان دو مورد اول به عملی در زمان حال اشاره می کند، در حالی امید انسان را برای تفکر به آینده و زندگی امیدوار می کند. در زندگی همواره باید چیزی را دوست داشت وگرنه زندگی بدون دوست داشتن تقریبا غیرممکن خواهد بود.

ژرژ برنانوس

ژرژ برنانوس: امید ریسکی است که باید آن را پذیرفت!

هنگامی که لحظات سخت و طاقت فرسای زندگی فرا می رسد انسان تمام امید و آرزوی خود را از دست می دهد و برای زندگی هیچ امیدی نخواهد داشت. درواقع شاید مشکلات آن قدر بزرگ باشند که نتوانیم آن را در ذهن خود حل کنیم و آن را به طریقی بپذیریم ولی درواقع راهی به جز امید باقی نخواهد ماند. امید است که انسان را به زندگی کردن وادار می کند.

در هر شرایطی که باشید بدون امید قطعا نخواهید توانست زندگی خود را پیش ببرید هیچ تفاوتی هم ندارد که الان در چه وضعیتی قرار دهید. این نویسنده ی فرانسوی درواقع به نکته ی جالبی اشاره کرده است زمانی که وارد شرایط سخت زندگی می شویم عمدتا مجبور به امید داشتن هستیم و این به صورت یک ریسک به نظر می رسد. یعنی ممکن است اصلا به امید و آن رشد و موفقیت فردی در زندگی که به دنبالش هستید نرسید و بیهوده امید داشته باشید. اما همان طور که اشاره کردیم امید داشتن امری ضروری برای زندگی خواهد بود.

مارتین لوترکینگ

مارتین لوترکینگ: ما باید ناامیدی ها را بپذیریم ولی هرگز نباید امید خود را از دست بدهیم!

جملات مارتین لوترکینگ اغلب معانی عمیق و زیبایی در بردارند. در این جمله قصد دارد این پیام را برساند که قطعا سختی های زندگی برای هر شخصی پیش می آید و هیچ استثنایی در آن وجود ندارد، ولی ما باید آن را بپذیریم و قبول کنیم.

فرار از مشکلات منجر می شود با هر قدمی که می خواهیم از مشکلات دور شویم آن ها به ما نزدیک تر خواهند شد. پس ابتدا باید با مشکلات روبه رو شویم و آن را قبول کنیم. در مرحله ی بعد باید بتوانیم با توجه به تمام ناامیدی هایی که برایمان پیش آمده، امیدمان به آینده را حفظ کنیم تا بتوانیم همچنان به زندگی کردن و رسیدن به رشد و موفقیت فردی در زندگی ادامه دهیم.

امیلی دیکنسون

امیلی دیکنسون: امید مانند پرنده است که بال و پر دارد و در روح لانه می گزیند، بدون هیچ وقفه ای آواز می خواند و هرگز متوقف نخواهد شد.

امیلی دیکنسون امیدواری را به پرنده ای تشبه کرده که احساس مثبتی در ما ایجاد می کند. امید هرگز متوقف نمی شود انسانی که امید داشته باشد در هر لحظه از زندگی چیزی مانند یک پرنده او را مجبور به ادامه می کند و تا زمانی که به آن هدف نرسد همچنان ادامه خواهد. این جمله به تنهایی می تواند قدرت امید را به تصویر بکشد.

ریچارد ایوانز

ریچارد ایوانز: در تاریک ترین آسمان ها است که می توان درخشان ترین ستاره را دید!

این نقل قول به ریشه ای علمی اشاره دارد. برای رصد ستاره هایی که میلیون ها سال نوری از زمین فاصل دارند باید از تاریک ترین نقاط به آسمان نگاه کرد. باید توجه داشت که امید نیز همین گونه است زمانی که در شرایط سخت و تاریکی قرار گرفته باشیم امید مثل ستاره ی روشنی نظر ما را به خود جلب خواهد کرد و سرانجام این امید است که خود را به صورت درخشان نشان خواهد داد.

آلبرت انیشتین

آلبرت انیشتین: از دیروزت درس بگیر برای امروز زندگی کن و به فردا امیدوار باش؛ مهم ترین چیز این است که از پرسیدن دست بر نداری!

حتما در مورد آلبرت انیشتین مطالب زیادی خوانده اید. در زندگی او مهم ترین چیزی که وجود داشت یادگیری بود و در نقل قول های مختلف او می توانید این نکات را به راحتی متوجه شوید. در این جمله اهمیت یادگیری را با اشاره به مفهوم امید ترکیب کرده است. اعتقاد او همواره بر این بود که باید به فرداها امید داشت و هرگز دست از یادگیری نکشید تا به جواب تمام سوالات دست پیدا کرد. درواقع از همین تفکر او می توان امیدی که به آینده داشته است را به خوبی درک کرد.

رستگاری در شاوشنگ

اندی دوفرین (در فیلم رستگاری در شاوشنگ): امید چیز خوبیه و شاید بشه گفت بهترین چیزهاست و چیزهای خوب هیچوقت نخواهند مرد.

فیلم رستگاری در شاوشنگ فیلم بسیار آموزنده است که مفاهیمی مانند امید و آزادی را به مخاطب خود منتقل می کند. این نقل قول را درواقع می توان خلاصه ای از کل فیلم دانست. امید مهمترین دلیل اندی دوفرین برای تلاش به خاطر رسیدن به آزادی است. ما هم حتما می توانیم به این روحیه ی مطلوب در زندگی خود دست پیدا کنیم تا رشد و موفقیت فردی در زندگی را تجربه نماییم.

پلینوس: امید مانند ستونی است که جهان را سرپا نگه خواهد داشت؛ امید رویای انسان بیدار است!

در این جمله نه تنها به اهمیت امید در زندگی فردی بلکه به اهمیت آن در برقراری جهان و بشریت اشاره شده است و آن را به ستونی برای نگه داشتن جهان تشبیه کرده است. در اصل هم به همین صورت است سرزمینی که در آن امید جای نداشته باشد قطعا بعد از مدتی از هم فرو خواهد پاشید. در ادامه به این اشاره شده که امید رویای انسان بیدار است. یعنی انسانی که در خواب جهالت نباشد و کاملا بیدار و هوشیار باشد فقط به امید فکر خواهد کرد.

آنه فرانک

آنه فرانک: من به بدبختی ها و چیزهای بد فکر نخواهم کرد، تنها چیزی که به یاد می آورم زیبایی هایی است که باقی می مانند.

در همه ی لحظات سخت زندگی قطعا امید وجود خواهد داشت. شاید بعضی اوقات به آن توجه نکنیم و فکر کنیم امیدی به زندگی نداریم ولی بعد از این که به زندگی ادامه می دهیم باید بدانیم که این امید است که ما را از آن مشکلات عبور داده است.

جان گوئیر: شگفت انگیز است که چطور یک فردای کوچک می تواند همه ی دیروزهای از دست رفته را جبران کند.

این جمله یکی از زیباترین جمله های این مطلب است. نویسنده ی این جمله قصد دارد به مطلبی اشاره کند. همه ی ما می دانیم که به گذشته نمی توان برگشت و مسلما هیچ تغییری نمی توان در آن ایجاد کرد؛ ولی یک آینده ی مطلوب حتی خیلی کوچک می تواند گذشته را به طور کامل جبران کند و تمام سختی های گذشته را به راحتی از بین ببرد.

3.5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx