چگونه از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید و مانترای خود را امروز پیدا کنید

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه مطالعه

چگونه از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید و مانترای خود را امروز پیدا کنید

احتمالاً از قبل اصول مدیتیشن و تمرین ذهن آگاهی را می دانید. به عنوان مثال، شاید شما تمرینات تنفس را در مدیتیشن تنفس تمرین کرده اید و شاید حتی تمرینی داشته باشید که هر روز برای تمرکز یا آرامش خود انجام می دهید.

با این حال، مردم اغلب از راه‌های زیادی که می‌تواند سطح تمرین مدیتیشن خود را بالا ببرند، بی‌اطلاع هستند.

یکی از این روش‌ها شامل استفاده از مانتراها در مدیتیشن است – صداها یا عباراتی که شما ایجاد می کنید که به شما کمک کند تا به به یک وضعیت ذهنی خاص برسید. اما از کجا شروع می کنید، و چگونه مانترایی را انتخاب می کنید که مناسب شما باشد؟

در این راهنمای استفاده از مانتراها در مدیتیشن، ابتدا اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت مانتراها و نحوه تأثیر آنها بر شما خواهیم داد. سپس ما هفت مانترای متمایز را به شما پیشنهاد می‌کنیم، مزایای آن‌ها را توضیح می‌دهیم و سپس شما را در فرآیند انتخاب مانترای مناسب راهنمایی می‌کنیم. در نهایت، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه مانتراها در مدیتیشن می توانند توانایی های تجلی شما را افزایش دهند.

چگونه از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید و مانترای خود را امروز پیدا کنید

مانترا چیست و چه تاثیری بر شما دارد؟

اگر می‌پرسید «مانترا چیست؟»، ساده‌ترین توضیح این است که صدایی است که در طول مدیتیشن تکرار می‌شود. این صدا ممکن است یک کلمه، یک عبارت یا بیشتر از سر و صدا باشد – اما صرف نظر از این، شما به طور مداوم آن صدا را در حالی که تمرین خود را ادامه می دهید تولید می کنید.

گفته می شود که مانتراها دارای طنین ارتعاشی قوی در سراسر بدن و ذهن شما هستند، نه تنها در مدیتیشن، بلکه در اشکال خاصی از یوگا و در اعمال معنوی مرتبط با برخی ادیان نیز استفاده می شود.

حتی می‌توانید مانتراها را در موسیقی‌های خاصی پیدا کنید، مانند آهنگ‌های بیت دو گوش که برای کمک به تمرکز شما طراحی شده‌اند.

صرف نظر از ماهیت مانترا شما، با تمرکز بر نفس یا روی یک شی یا ایده خاص (مانند تجسم خلاق) ترکیب می شود.

مانتراها آگاهی شما را تغییر می دهند و به شما کمک می کنند تا از عمیق ترین پتانسیل خود استفاده کنید. اجازه دهید اکنون به برخی از مانتراهای اصلی که برایتان مفید است بپردازیم، بنابراین می‌توانیم نحوه انتخاب یک مانترا را امروز بررسی کنیم.

7 مانترا در مدیتیشن و فواید آنها

می‌توانید از 7 مانترای زیر در مدیتیشن استفاده کنید، اما این مانتراهای کوتاه نیز مانتراهایی هستند که می‌توانید با آن زندگی کنید – آنها می‌توانند احساسات شما را تغییر دهند و به شما کمک کنند تا آنچه را که مهم‌تر است هماهنگ کنید.

همانطور که فهرست را مرور می کنیم، مزایای خاص هر مانترا را نیز یادداشت خواهیم کرد، که به شما کمک می کند بخش های بعدی را راحت تر قضاوت کرده و یک مانترا را انتخاب کنید.

چگونه از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید و مانترای خود را امروز پیدا کنید

  1. “Om” یا “AUM”

یکی از معروف‌ترین و کلاسیک‌ترین مانتراهای تاریخ مدیتیشن، “om” یا “AUM” به معنای “هست (بودن)” یا “شدن” است.

این کلمه که اغلب به عنوان مقدس‌ترین مانترا توصیف می‌شود، یک کلمه سانسکریت است که شما را به لحظه‌ای که نیت به واقعیت تبدیل می‌شود وصل می‌کند و گفته می‌شود که نشان دهنده خلقت (خلق) است.

در نتیجه، اگر در حال انجام کار تجلی هستید و می خواهید بر روی خلق رویاهایتان تمرکز کنید، از آن استفاده کنید.

برای استفاده مؤثر از این مانترا، می توانید قبل از شروع تمرین مدیتیشن، آن را سه بار بخوانید یا آن را در کل مدیتیشن تکرار کنید.

حتی می توانید زمانی که مدیتیشن نمی کنید اما می خواهید از قدرت خود برای خلق کردن استفاده کنید، آن را با خودتان تکرار کنید.

  1. سو هام (من آنم، من آن هستم)

یکی دیگر از کلمات قدرتمند سانسکریت، مانترای “سو هام” به معنای “من هستم” یا “من آنم”می باشد. این یک مانترا خودپذیری است که می توانید از آن برای ابراز عشق و محبت در زمان های سخت یا زمانی که اعتماد به نفس شما در حال کاهش است استفاده کنید.

برخی از افرادی که از مانتراها در مدیتیشن استفاده می کنند، کلمات اضافی را نیز اضافه می کنند که به عبارت اصلی متصل می شوند. در این مورد، عبارات به صورت هستند: “من کافی هستم”، “من در حال رشد و تبدیل شدن به چیزی هستم که باید باشم” و “من دوست دارم و دوست داشتنی هستم.

علاوه بر استفاده از مانترای «سو هام» در مدیتیشن، می‌توانید از آن به‌عنوان جمله تأکیدی نیز استفاده کنید و همانطور که به چشمان خود در آینه نگاه می‌کنید، آن را بگویید.

با گذشت زمان، می تواند راهی سریع برای ثبات در عشق به خود و کاهش اضطراب باشد.

چگونه از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید و مانترای خود را امروز پیدا کنید

  1. “ام ناما شیوایا”

مانترا “Om Namah Shivaya” یک مانترا هندو است که به “پروردگار شیوا” اختصاص یافته است.

“Om” باز هم نشان دهنده خلقت است در حالی که “Namah” به معنای “پرستش کردن” و “Shivaya” به “زندگی درونی” ترجمه می شود.

مجموع این کلمات مانترای است که عمیق ترین سطح ممکن را بر روی افکار شما برانگیخته می کند.

از طریق تکرار، این مانترا می‌تواند شما را به حالت تمرکز تقریباً کامل بر روی هر کاری که انجام می‌دهید یا می‌خواهید انجام دهید وارد کند – خواه خود جلسه مراقبه باشد، کاری که باید انجام دهید یا فرآیند خلاقانه‌ای که می‌خواهید در آن شرکت کنید.

این مانترا می تواند شما را به نوعی حالت ماورایی سوق دهد که می تواند الهامی باشد، حتی اگر قصد انجام کاری خاص را نداشته باشید.

به عنوان مثال، استفاده از این مانترا در مدیتیشن قبل از نوشتن خاطرات روزمره یا یادداشت های روزانه می تواند چیزهای شگفت انگیز جدیدی را در مورد خواسته های شما آشکار کند.

  1. “مانترا گایاتری”

این مانترا دعایی است که برای مردم از همه ادیان و حتی افرادی که هیچ وابستگی معنوی ندارند قابل اجرا است که به معنای سپاسگزاری از نور و درخواست نور برای محافظت از شما در برابر تاریکی است.

این محافظت می تواند از دنیای بیرونی باشد، اما بیشتر به راه و روشی که ما می توانیم از طریق آن افکار و احساسات خود را مسدود کنیم اشاره دارد.

بنابراین، مانترا گایاتری زمانی که احساس می کنید در بخشی از زندگی خود در حال مبارزه هستید و باید ایمان و نگرش مثبت خود را حفظ کنید و به بهترین نتیجه ممکن ایمان داشته باشید، عالی است.

بدیهی است که چقدر این مانترا می تواند برای تجلی مفید باشد. شما را با مثبت اندیشی، نور و فراوانی هماهنگ می کند و شما را از منفی گرایی، تاریکی و تمرکز بر کمبود (یعنی آنچه ندارید) دور می کند.

چگونه از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید و مانترای خود را امروز پیدا کنید

  1. “ام تات سات.”

“Om Tat Sat.” یک مانترا که به معنای “همه آنچه هست” یا “حقیقت مطلق” است، این عبارت را زمانی استفاده می کنید که می خواهید به بالاترین خود متصل شوید.

به عنوان مثال، وقتی در مورد آنچه می خواهید احساس سردرگمی می کنید، یا می خواهید بفهمید که چرا در حال مبارزه و کشمکش هستید، این مانترا به بینش و درون اندیشی تشویق می کند.

کاربرد دیگر آن به عنوان یک پرایمر تجلی است – می توانید آن را بگویید تا تمام انرژی خود را روی چیزی که می خواهید به وجود بیاورید متمرکز کنید.

بار دیگر، در حالی که این یکی از مؤثرترین مانتراها در مدیتیشن است، همچنین عبارت تأکیدی عالی برای تشویق خود به واقعی بودن است.

هنگامی که احساس می کنید ممکن است در خطر تغییر برای خوشحال کردن دیگران یا قرار دادن نقابی روی صورتتان باشید، این مانترا می تواند شما را دوباره به قلب و عمق آنچه واقعا هستید متصل کند.

  1. “هام ساه”

“Ham-Sah” یکی دیگر از مانتراهای هندو به معنای “من آن هستم” می باشد. این عبارت به ما کمک می کند تا نگاهی گسترده تر به خود و زندگی خود داشته باشیم.

وقتی متوجه می‌شویم که بیش از حد مادی‌گرا می‌شویم و بر تجربه‌های موقتی یا کینه‌های قدیمی تمرکز می‌کنیم، این مانترا ما را به این آگاهی برمی گرداند که ما ناظر هستیم.

شما می توانید یک دیدگاه شخص ثالث در مورد خود داشته باشید و متوجه شوید که چه چیزی مهم است و چه چیزی را می توان کنار گذاشت و فراموش کرد.

هنگامی که با قانون جذب تجلی می کنید، مانترا “هام-ساه” می تواند به شما کمک کند تا از یک مکانی که در آن گیر افتاده اید بیرون بیایید. اگر برای دیدن مسیر پیش رو تلاش می کنید، شک و تردید آزارتان می دهد و مستعد به تعویق انداختن هستید، مراقبه همراه با تمرکز بر این عبارت می تواند هدف شما را به ساده ترین قسمت هایش برساند.

همچنین برای عقب نشینی از رنج به خوبی کار می کندو به شما کمک می کند تا بفهمید که رنج موقتی است.

چگونه از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید و مانترای خود را امروز پیدا کنید

  1. “ام شانتی، شانتی، شانتی.”

در نهایت، این مانترای محبوب که به معنای “آرامش ذهن، بدن و گفتار” است که بر اساس فلسفه هند باستان است و همانطور که از کلمات نشان می دهد، تجسم صلح را ترویج می کند.

تکرار آن می تواند بدن و ذهن تان را آرام کند و به شما کمک کند واضح تر صحبت کنید. همانطور که بسیاری از مانتراهای دیگر انجام می دهند، این یکی درمانی برای پریشانی، خشم و سردرگمی است.

این باعث می شود نه تنها در مدیتیشن، بلکه به عنوان یک عبارت تأکیدی یا به عنوان یک نقل قول نوشته شده روی یک تخته رؤیاها قدرتمند باشد.

کاربردهای اجتماعی نیز برای این مانترا وجود دارد – مردم گاهی اوقات به افرادی که برایشان اهمیت دارند “Om Shanti, Shanti, Shanti”  می گویند یا ممکن است توسط گروهی در طول یک جشن (مثلاً جشن تولد یا یک مراسم نامگذاری) خوانده شود.

چگونه مانترا خود را پیدا کنیم؟

اکنون که طیف وسیعی از مانتراها را با اهداف و مضامین مختلف دیده‌اید، احتمالاً می‌پرسید «مانترای من کدام است؟»

انتخاب یکی از مانتراها می تواند چالش برانگیز به نظر برسد، اما وقتی گزینه ای را پیدا می کنید که مناسب تان باشد، به شما احساس استحکام، قدرت درونی و انعطاف پذیری می دهد.

چگونه از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید و مانترای خود را امروز پیدا کنید

1) الهام گرفتن

اولاً، توجه به این نکته مهم است که استفاده از مانتراها در مدیتیشن یک چیز فوق العاده شخصی است.

هیچ قانونی وجود ندارد که باید به آن پایبند باشید و هیچ کس به جز خودتان نمی تواند دقیقاً بفهمد چه چیزی برای شما مناسب است.

با این حال، الهام گرفتن از روشی که دیگران از مانتراهای خود استفاده می کنند می تواند به شما کمک کند مانتراهای خود را پیدا کنید، بنابراین با بررسی مانتراهایی که دیگران انتخاب می کنند شروع کنید.

چرا آنها را انتخاب کردند؟ چه فرآیندی را انتخاب کردند؟ آنها چه مزایایی را تجربه می کنند؟

مهمتر از همه، باید به یاد داشته باشید که مانتراها در مدیتیشن ثابت نیستند. می‌توانید آزادانه با آنها بازی کنید، مانتراهای مختلف را آزمایش کنید، و در واقع مانتراها را با تکامل زندگی‌تان و تغییر تمرکزتان تغییر دهید.

استفاده از مانترایی که در زمان ساختن یک کسب‌وکار از آن استفاده می کنید، ممکن است برای  زمانی که به دنبال عشق یا تشکیل خانواده هستید، مناسب نباشد. با کنجکاوی، گشاده رویی و خلاقیت به این فرآیند نزدیک شوید.

2)‌ تسلیم مانترا شدن

هنگامی که شروع به کار با مانتراها در مدیتیشن کردید، عاقلانه است که به خودتان اجازه دهید در پاسخ به استفاده از این مانتراها رشد کنید.

با تغییر زبانی که هنگام صحبت با خود استفاده می کنید، نگرش خود را نیز تغییر می دهید.

اما برای رسیدن به این مکان تغییر و پذیرش خود، باید تسلیم مانترای خود شوید – اعتماد کنید که کافی است و به شما عشق، شفقت و شفا می بخشد.

مردم اغلب متوجه این موضوع می شوند که تمایل و اصرار دارند که از مانترای خود خارج از مدیتیشن استفاده کنند و شما باید به قضاوت خود در این مورد اعتماد کنید. اگر احساس می کنید که مناسب است آن را صبح برای خود بخوانیدیا  قبل از خواب آن را بگویید، یا در طول رفت و آمد روزانه به طور مکرر آن را بنویسید، همه اینها نشانه هایی است که شما واقعاً تسلیم مانترای خود هستید.

در همین حال، اگر هرگز به مانترای خود خارج از مدیتیشن فکر نمی کنید، ممکن است مانترای دیگر برای شما قدرتمندتر باشد.

چگونه از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید و مانترای خود را امروز پیدا کنید

3)‌ تعهد به مانترا

توصیه‌های بالا درباره این بود که اجازه دهید مانترا شما و رشد شخصی تان را به سمتی که باید بروید هدایت کند.

با این حال، رابطه شما با مانترا نیز باید فعالانه باشد. بسیار مهم است که آن را در تمرین مدیتیشن مکرر در اوایل استفاده از مانترا ادغام کنید تا در تفکر شما کاشته شود.

در همین حال، هنگامی که تصمیمات مهمی می گیرید، از خود بپرسید: “آیا این با مانترای من مطابقت دارد؟”. به این ترتیب، کلماتی که انتخاب کرده‌اید می‌توانند به‌عنوان یک راهنما یا قطب‌نما برای شما عمل کنند و شما را قادر می‌سازند تا بهتر به احساسات و شهودات درونی خود دسترسی پیدا کنید.

با این حال، هرگز احساس نکنید که باید به یک مانترا متعهد باشید. مانترا باید نشان دهد که شما چه کسی هستید و چه می خواهید و اگر مقاومت قابل توجهی را تجربه کردید، به خودتان اجازه دهید که ادامه دهید.

اغلب زمان می برد تا کلماتی را پیدا کنید که واقعاً با روح شما طنین انداز شوند.

4) یکی شدن با مانترا

بعد از اینکه مانترای را که دوست دارید پیدا کردید، تسلیم آن شدید و هر روز به معنای آن متعهد شدید، مرحله آخر شامل پذیرش این نکته است که این مانترا همیشه در درون شماست.

این یک فرآیند ارگانیک است که مرحله به مرحله اتفاق می افتد، اما شما متوجه خواهید شد که چه زمانی شروع به توسعه این همزیستی با مانترای خود می کنید.

شما شروع به احساس سکونت مانترا در بدن تان خواهید کرد و آن را به عنوان منبعی تجربه می کنید که می توانید بارها و بارها به آن بازگردید. وقتی استرس دارید یا نامطمئن هستید، به درون قلب خود نگاه کنید و از مانترا برای قدرت و شفقت خود استفاده کنید.

می‌توانید از «مانترای من در درون من است» یا «مانترای من و من یکی هستیم» به عنوان جمله تأکیدی استفاده کنید تا به شما در تقویت این رابطه کمک کند.

چگونه از مانتراها در مدیتیشن استفاده کنید و مانترای خود را امروز پیدا کنید

استفاده از مانتراها را در مدیتیشن برای تقویت قدرت تجلی خود شروع کنید

همانطور که بررسی کردیم، مانتراها در مدیتیشن منبع قدرتمندی از قدرت شخصی، رشد و آرامش هستند. تعداد زیادی برای انتخاب وجود دارد – ما فقط چند مورد را بررسی کردیم – و هرکسی رابطه منحصر به فردی با مانترایی دارد که در نقطه خاصی از زندگی خود به آن نیاز دارد.

با این حال، ما همچنین به این نکته اشاره کرده‌ایم که راه‌هایی برای استفاده از مانتراها به‌عنوان تأییدیه وجود دارد، و این چیزی است که می‌توانید در تمرین قانون جذب آن را گسترش دهید.

در واقع، “جملات تأکیدی” در ادبیات تجلی در واقع فقط مانترا هستند – جملات مثبتی که عشق، شفقت به خود و اعتماد به نفس را ترویج می کنند.

چرا مانترای خود را همراه با معنای آن نخوانید و هر دو را در یک مانترای قدرتمندتر ترکیب نکنید؟ متناوبا، ممکن است به طور مکرر مانترای خود را بنویسید، که راهی برای تعهد به آن و همچنین راهی برای استفاده از آن به عنوان جمله تأکیدی است.

همانطور که اغلب اتفاق می افتد، شیوه های قانون جذب و آیین های مراقبه باستانی به طرز شگفت انگیزی مکمل یکدیگر هستند.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx