۵ دلیل مهم برای قابل اندازه گیری بودن اهداف

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

۵ دلیل مهم برای قابل اندازه گیری بودن اهداف

راز یک زندگی موفق، هدف گذاری موثر است و راز هدف گذاری موثر، اهدافSMART است. عصای جادویی که در اهداف SMART شگفت ‌انگیز عمل می ‌کند، «M» است.

آیا می دانید چرا اینقدر مهم است که اهداف قابل اندازه گیری باشند؟ این یک ویژگی نقش بنيادين را در اهداف SMART ایفا می کند و راه را برای بقیه مراحل آسان می کند و شانس شما را برای پیشرفت موفقیت آمیز افزایش می دهد.

در اين مقاله، همه چیز را در مورد اهمیت اهداف قابل اندازه گیری و اینکه چگونه آنها می توانند توانایی شما را برای دستیابی به اهداف در زندگی افزایش دهند، خواهید دانست!

۵ دلیل مهم برای قابل اندازه گیری بودن اهداف

اهداف قابل اندازه گیری چیست؟

بیایید با یادآوری اینکه اهداف SMART چیست و «M» دقیقاً به چه مفهوم است، شروع کنیم.

SMART  مخفف عبارت زیر است:

 • مشخص
 • قابل اندازه گیری
 • قابل دستیابی
 • مناسب
 • محدود به زمان
 1. مشخص

خود كلمه مشخص بودن به سادگي مي تواند مفهوم پشت اين عبارت را برساند. به این معنی است که اهداف شما نباید کلی یا گسترده باشد. در عوض، آنها باید تمام جزئیات را مشخص کنند. با این حال، شما همچنین باید مطمئن شوید که در عین مشخص کردن اهداف، آنها را بیش از حد پیچیده نکنید. به چه چیزی، چرا، چگونه تا حد امکان ساده و واضح پاسخ دهید.

 1. دست یافتنی

هر هدفی که برنامه ریزی می کنید باید واقع بینانه باشد. اگر دست یافتنی نیست، یک هدف نیست، بلکه فقط یک آرزو است. تفاوت بین یک آرزو و یک هدف در این است که می توان با تلاش درست به هدف دوم رسید.

به عنوان مثال، یک آرزو می تواند رسیدن به ماه باشد. این به خودی خود تقریباً دست نیافتنی است. با این حال، اگر چندین هدف دست یافتنی را تعیین کنید، مانند پیوستن به یک برنامه آموزشی فضانوردی در ناسا، ممکن است روزی به طور واقعی بر روی ماه قدم بگذارید.

۵ دلیل مهم برای قابل اندازه گیری بودن اهداف

 1. مناسب

ارتباط داشتن با هدف با شرايط زندگي موجود شما بسیار مهم است. اهداف شما باید با ایدئولوژی زندگی، اخلاق، برنامه های بلندمدت و همچنین شرایط فعلی مرتبط باشد. اگر در حال حاضر مشغول انجام مسئولیت های زیادی هستید، ایده خوبی نیست که کار کاملا جدیدی را شروع کنید.

به همین ترتیب، رفتن به سمت هدفی که به سبک زندگی فعلی شما بی ربط است، شما را در معرض خطر بزرگی قرار می دهد. به عنوان مثال، اگر در یک سرزمین بیابانی زندگی می کنید، نمی توانید هدف خود را برای یادگیری اسکی روی آب قرار دهید.

 1. محدود به زمان

اهداف محدود به زمان برای اهداف شما محدودیت زمانی تعیین می کنند، شما جایی برای كم گذاشتن ندارید. هر چیزی که برنامه ریزی می کنید باید تاریخ سررسید مشخصی نیز داشته باشد.

 1. قابل اندازه گیری

اکنون بیایید در مورد مهم ترین بخش يعني اهداف قابل اندازه گیری صحبت کنیم.

چگونه یک هدف را اندازه گیری می کنید؟ اساساً این عامل یک طرح پاسخگویی برای خودتان است. با ابداع اهداف قابل اندازه گیری، مشخص می کنید که دقیقا چه چیزی شما را موفق می کند.

فرض کنید قصد دارید درآمد خود را افزایش دهید. چگونه می دانید که چقدر افزایش درآمد برای تيك خوردن هدف از لیست شما کافی است؟

در واقع، اگر روشن کنید که می خواهید 10 درصد در درآمد فعلی خود افزایش یابد، پس از رسیدن به آن، متوجه خواهید شد که این کار را انجام داده اید.

این نه تنها معیاری را برای رسیدن به آن تعیین می کند، بلکه یک منبع انگیزه نیز هست. بدون اندازه گیری، ممکن است بیش از حد به موفقیت دست پیدا کنید، اما باز هم راضی نباشید.

۵ دلیل مهم برای قابل اندازه گیری بودن اهداف

اهمیت اهداف قابل اندازه گیری

اهداف SMART دارای 5 عامل هستند. چرا مهم ترین هدف برای اندازه گیری به طور خاص است؟

خب، پاسخ ساده است. قابل اندازه گیری بودن به طور خودکار معیارهای 4 جنبه دیگر را برآورده می کند. در اینجا چگونگی این اتفاق توضيح داده شده است.

 1. اهداف قابل اندازه گیری مشخص هستند

وقتی هدفی را قابل اندازه ‌گیری می ‌سازید، طبیعتاً ویژگی ‌های بیشتری به آن اضافه می ‌کنید.

به آن اینگونه نگاه کنيد:

در ابتدا هدفی در ذهن داشتید که تناسب اندام داشته باشید. با این حال، شما واقعا نمی توانید چیزی را در این هدف اندازه گیری کنید. برای اینکه آن را قابل اندازه گیری تر کنید، تصمیم می گیرید ورزش را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. این به شما کمک می کند استقامت داشته باشید، چربي های اضافی را از دست بدهید و ماهیچه های خود را تقویت کنید.

یک بار دیگر، شما هنوز نمی توانید پیشرفت خود را اندازه گیری کنید. بنابراین در نهایت، شما آن را به 15 دقیقه تمرین در روز محدود می کنید.

در این هدف، شما اساساً میزان تناسب اندام را می ‌سنجید که می‌ خواهید به سبک زندگی خود اضافه کنید و در عین حال آن را خاص می ‌سازید. در واقع، شما به این روش جزئیات بیشتری نسبت به آنچه که اگر آگاهانه تلاش می ‌کردید، اضافه کرده ‌اید.

این هیچ كار سختي نیست. با این حال، زمانی که تحت فشار برنامه ریزی اهداف مؤثر هستید، ممکن است گیج کننده باشد. بنابراین، این مفید است که صرفاً افزودن جنبه اندازه گیری، اهداف شما را بسیار واضح تر و به خوبی تعریف می کند.

۵ دلیل مهم برای قابل اندازه گیری بودن اهداف

 1. اهداف قابل اندازه گیری قابل دستیابی هستند

همانطور که قبلا ذکر شد، اهدافی که دست یافتنی نیستند اصلاً هدف نیستند. برنامه ریزی برای چیزی قابل دستیابی بسیار مهم است. در غیر این صورت، هر چقدر هم که همه چیز را خوب برنامه ریزی کنید و برای آن تلاش کنید، هرگز به مقصد مورد نظر خود نخواهید رسید.

مرز باریکی بین غیرواقعی بودن و تلاش بیشتر وجود دارد. خیلی خوب است که بخواهید به اهداف جدیدی برسید. اما گاهی اوقات، این جاه طلبی می تواند شما را منحرف کند و شما را به چیزی غیرممکن برساند.

به عنوان مثال، اگر می خواهید تخصص کاری خود را گسترش دهید، عالی است. با وجود 10 سال کار در بخش فروش، اکنون می خواهید در بخش بازاریابی نیز آزمایش کنید. هدف شما صرفاً گسترش مهارت های خود است.

در حالی که این هدف مثبت است، اگر هدفی را برای کار در هر دو بخش در کنار هم برنامه ریزی کنید، این امر غیرواقعی خواهد بود.

اگر خود را در چنین حالت گیج کننده ای گرفتار کردید، توجه خود را بر روی قسمت قابل اندازه گیری هدف متمرکز کنید. به طور طبیعی مسير شروع به دست یافتنی تر شدن خواهد شد.

بنابراین، کاری که می توانید انجام دهید این است که میزان تخصص خود را در بخش بازاریابی افزایش دهید. یک مثال خوب برای این که بخواهید تا پایان ماه نقش یک مدیر بازاریابی را بدون نقص بازی کنید. علاوه بر این، می ‌توانید تصمیم بگیرید که از استراحت ۱ ساعته ناهار برای یادگیری این مهارت ‌ها استفاده کنید.

این به شما یک سابقه قبلی می دهد. در همین حال، شما مجبور نخواهید بود در بخش بازاریابی زیاده روی کنید یا مسئولیت های خود را در بخش فروش کنار بگذارید.

 1. اهداف قابل اندازه گیری مرتبط هستند

اهداف قابل اندازه گیری مستقیماً مرتبط نیستند. اما اگر تلاشی آگاهانه انجام دهید، این دو عامل به راحتی به هم مرتبط می شوند.

وقتی هدفی را اندازه‌ گیری می‌ کنید تا مطمئن شوید که می ‌توانید پیشرفت را دنبال کنید، ناخودآگاه در پشت ذهن خود می ‌دانید که آیا می‌ توان به آن رسید یا خیر. این صدای ناخودآگاه در ذهن شما ارتباط هدف را با روال زندگی جاری شما یادآوری می کند.

اهداف قابل اندازه گیری باید دقیق باشند. هنگامی که این دقت را به اهداف خود اضافه می کنید، ایده روشنی در مورد اینکه آیا هدف در حال حاضر می تواند در زندگی شما جا بیفتد یا خیر، به دست می آورید.

به عنوان مثال، اگر قصد دارید یک جلسه تمرینی یک ساعته را به تمام 7 روز هفته خود اضافه کنید، می توانید متوجه شوید که آیا زمان کافی برای هماهنگي با آن را دارید یا نه.

۵ دلیل مهم برای قابل اندازه گیری بودن اهداف

 1. اهداف قابل اندازه گیری محدود به زمان هستند

محدودیت های زمانی در اهداف قابل اندازه گیری بسیار طبیعی است.

اهداف محدود به زمان را می توان به 4 دسته اصلی تقسیم کرد. اهداف فوری، اهداف کوتاه مدت، اهداف میان مدت و اهداف بلند مدت. بنابراین، بر اساس نحوه اندازه گیری پیشرفت خود، می توانید یک محدودیت زمانی به آن اضافه کنید.

فرض کنید یک وبلاگ آنلاین راه اندازی کرده اید که می خواهید آن را جلو ببرید. هدف قابل اندازه گیری شما می تواند این باشد که می خواهید خوانندگان را از 350 به 500 نفر در ماه افزایش دهید. اکنون، این که آیا بخواهید این کار را در یک ماه، شش ماه یا یک سال انجام دهید، بخش حیاتی این هدف است.

اهداف محدود به زمان به شما احساس ضرب الاجل می دهد، بنابراین کمتر احتمال دارد که آن را به تعویق بیندازید. از این رو بهره وری شما افزایش می یابد.

 1. اهداف قابل اندازه گیری به شما حس جهت گیری واضح می دهد

چنین اهدافی با مشخص بودن و مرتبط بودن، شما را به مسیری بسیار روشن هدایت می کنند. گنگي وجود ندارد، شما به خوبی از هدف خود آگاه هستید و کل فرآیند در ذهن شما کاملاً واضح است.

از نظر فنی، اهداف قابل اندازه گیری هر جنبه ای از اهداف شما را به قدری واضح تعریف می کنند که جایی برای سردرگمی باقی نمی ماند، جایی برای تصادفی بودن وجود ندارد. در این راه گم نخواهید شد. این وضوح به خودی خود زمانی که شما به دنبال اهداف بزرگ هستید، سعادت بزرگی است.

دانستن مسیر خود انگیزه شما را افزایش می دهد و از این رو به شما کمک می کند تا سریع تر و بهتر به آنچه می خواهید برسید. از آنجایی که در مسیری مانند این هیچ مانعی وجود ندارد، خود درونی شما را به سمت تلاش بیشتر سوق می دهد. بنابراین، اگر شما فردی هستید که با دستیابی به اهداف دست و پنجه نرم می کنید، سعی کنید آنها را برای نتایج بهتر قابل اندازه گیری تر کنید.

۵ دلیل مهم برای قابل اندازه گیری بودن اهداف

نتیجه گيري

آنچه که بیش از همه مهم است این است که برای هر کاری که سخت تلاش می کنید، می توانید به آن برسید. سخت ترین قسمت های زندگی زمانی است که تمام تلاش های شما به هدر می رود.

یک راه ساده برای دور نگه داشتن این روزهای سیاه این است که همیشه اهداف SMART را توسعه دهید. فرقی نمی ‌کند برای کار یا زندگی شخصی ‌تان چیزی را برنامه ‌ریزی کنید، اهداف SMART را در هر بخش از زندگی خود انتخاب کنید تا به موفقیت برسید.

حتی بهتر از آن این است که شما حتی مجبور نیستید با تمام 5 عامل اهداف SMART دست و پنجه نرم کنید. تا زمانی که فکر می کنید تا آنها را قابل اندازه گیری کنید، اهداف شما به ناچار تا آنجا که می توانند متناسب با فاكتورهاي SMART خواهند بود.

این فرآیند نه زمان بر است و نه پیاده سازی آن در زندگی روزمره شما دشوار است. بنابراین، بدون اتلاف وقت بیشتر، شروع به قابل اندازه گیری کردن اهداف خود برای افزایش انگیزه، زندگی سازمان یافته و شانس موفقیت بالاتر کنید!

منبع:

 • https://www.lifehack.org/884896/why-is-it-important-that-goals-be-measurable

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx