روش های ایجاد انگیزه

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

روش های ایجاد انگیزه: راز رسیدن به اوج انگیزه

در ادامه چند روش بسيار شگفت انگیز انگیزشی و تکنیک های تقويت انگيزه را به شما ارائه خواهم داد که کمک می کند تا انگیزه خود را افزایش دهید و حتي به اوج برسانید!

دانش چگونگی ایجاد انگیزه موثر در خود می تواند بسیار ارزشمند باشد، زیرا به ما این امکان را می دهد که هر روزمان را با انرژی و با انگیزه بالا شروع کنیم. با این وجود، یافتن جنبه‌ های انگیزه بخش بدون دانستن روش ‌های انگیزشی مؤثر و تکنیک ‌های تقويت انگيزه اغلب بسیار دشوار است.

فردی که بي انگیزه است، اغلب احساس خستگی یا حواس پرتی می کند و نمی تواند به اهداف و آرزوهاي بلندپروازانه خود برسد. زمانی که ندانید چگونه به طور موثر به خودتان انگیزه دهید، اين موضوع می ‌تواند یک مانع واقعا بزرگ در راه موفقيت شما باشد، زیرا انگیزه انرژی اصلی است که ما را در راه رسيدن به اهدافمان هدايت مي كند.

روش های ایجاد انگیزه: راز رسیدن به اوج انگیزه

تعریف انگیزه:

به طور کلی انگیزه چیست؟ انگیزه عبارت است از انجام رفتار هدف مداری که فرد را برمی انگیزد تا در جهت هدف مورد نظر اقدام کند. ما می توانیم بین انگیزه درونی و انگیزه بیرونی تفاوت قائل شویم. برای افزایش و تقویت رفتارهاي هدفمند می توان از روش های انگیزشی استفاده كرد.

از نهايت انگیزه ممكن استفاده کنید!

در شرایطی که انگیزه شما به اوج برسد، متوجه خواهید شد که تعهد شما برای یک کار خاص به شدت افزایش مي يابد و بهره وری شما به حدي می رسد که شايد هرگز در خواب هم نمی دیدید. این اشتیاق و اعتماد است که می تواند شما را به تمام اهداف خود برساند. شما صبح با احساس انگیزه بالايي از خواب بیدار خواهید شد و این احساس در تمام روز شما را همراهی خواهد کرد.

چگونه انگيزه خود را به اوج برسانيم؟

اوج انگیزه عمیق ترین منبع انگیزه اي است که می توانیم تجربه کنیم. حالا، آیا ممکن است انگیزه مان را هرروز طوري تقويت كنيم تا به مرور هميشه در سطح بالايي باشد؟ دو راه ممکن وجود دارد که به شما امکان می دهد انگیزه خود را بالا ببريد. هر دوی آنها مسير مشترکي دارند و حكم قطب هاي أساسي انگيزه را داردند!

  • با تعهد به خود انگيزه خود را به اوج برسانيم: تعهد به خود یعنی تمرکز بر خود، نیازها و خواسته های خود به قصد پیشرفت در زندگی! تمرکز بر نیازها و خواسته ‌های خود، مانند کسب درآمد زیاد، رانندگی با خودروی لوكس می ‌تواند به شدت به شما انگیزه دهد! البته از نكات منفی این رویکرد تقويت انگیزه ممكن است ايجاد طمع و شهوت باشد.
  • با تعهد به دیگران انگيزه خود را به اوج برسانيم: نشان دادن تعهد به دیگران به این معنی است که انگيزه شما با کمک به دیگران و سهیم شدن در این کار افزايش پيدا مي كند. توانایی کمک به دیگران و تمایل به ایجاد تغییر مثبت در جهان می تواند به شما انرژی دهد و حتي انگیزه شما را به اوج برساند! البته از نكات منفی این رویکرد غیرخودخواهانه ممكن است اين باشد كه مورد سوء استفاده ديگران قرار بگیرید و حتي نیازهای خود را نادیده بگیرید.

روش های ایجاد انگیزه: راز رسیدن به اوج انگیزه

راز نهایی رسيدن به اوج انگیزه:

در حالی که هر دوی این رویکردهای ذکر شده در بالا می توانند به شما اجازه دهند تا انگیزه خود را افزایش دهید، دارای بعضي وجوه منفی هم هستند. در ادامه راز نهایی را برای شما توضیح خواهم داد که به شما امکان می دهد به اوج انگیزه برسید و به طور مؤثر درخود ايجاد انگيزه کنید:

  • رسيدن به اوج انگیزه با ترکیب هر دو: تعهد به خود و تعهد به دیگران! ترکیب این دو قطب اصلی انگیزه به شما این امکان را می دهد که اثرات جانبی منفی را کاهش دهید و انگیزه خود را به سطوح بسيار بالا ارتقا دهید. اگر بتوانید این کار را به شیوه ای درست انجام دهید، اصلا اشکالی ندارد که بر روی نیازهای خود تمرکز کنید و همچنین بتوانید به دیگران متعهد باشید و حتي تغییر مثبتی در جهان ایجاد کنید!

در واقع موضوع اين است كه ترکیبی از هر دو مورد بيان شده مي تواند انگیزه شما را به اوج برساند و به شما این امکان را می دهد که با تمرکز بر خود یا دیگران، اثرات منفی را که ممکن است با آن روبرو شوید کاهش دهید!

روش های موثر انگیزشی:

اشتياق! اشتياق می تواند یک روش انگیزشی مؤثر باشد که ما را وادار می کند تا زمانی که خواسته خود را برآورده نکنیم «هر کاری لازم است» انجام دهیم! گاهي موقعیت هایی وجود دارد که اشتياق شما می تواند به شما کمک کند تا حتی كارهايي كه مورد پسندتان نيست را هم انجام دهید. توجه به این نکته مهم است که می توانید با ایجاد نوعی اشتياق به نتیجه کار مورد نظر، انگیزه انجام یک کار غيردلخواه را پیدا کنید.

فرض کنید واقعاً دوست ندارید اظهارنامه مالیاتی ایجاد کنید. در اين صورت اين طور مي توانيد براي خودتان اشتياق ايجاد كنيد كه پس از اتمام اظهارنامه مالیاتی، با دوچرخه سواري در کوه یا حمامي آرامش بخش به خودم پاداش می دهم! يا به عنوان جایگزین، می توانید نقل قول های انگیزشی را نیز بخوانید. این جملات مطمئناً به شما انگیزه می دهد که کارهای بزرگی را در زندگی خود انجام دهید.

تعهد: داشتن علاقه واقعی و متعهد بودن به کاری که انجام می دهید یکی دیگر از روش های انگیزشی بسیار مفید و موثر است! هرکسی که مجبور به انجام کارهای خسته کننده زیادی شد که واقعاً به آنها اشتیاق نداشته یا حتی دوستش نداشته، می تواند جنبه های انگیزشی (یا جنبه های بی انگیزه) علاقه (یا عدم علاقه) به یک کار خاص را تأیید کند.

متأسفانه، همیشه نمی توانيد براي هر کاری که باید در محل کار انجام دهید، علاقه ایجاد کرد، اما می توانید تا حد امكان علاقه لازم را در خودتان به وجود آوريد! تنها چیزی که نیاز دارید خلاقیت است. خلاقیت به شما امکان می دهد ویژگی های جالب یک کار را تشخیص دهید.

سطح انرژی بالا: یکی دیگر از روش های انگیزشی بسیار موثر این است که سطح انرژی خود را تا حد امکان بالا نگه دارید! به نظر می رسد این کار دشوار باشد، به خصوص در مواقعی که تمام وظایف و مسئوليت هاي ما باعث از بين رفتن انرژيمان مي شود.

پس چگونه می توانیم با این مشکل مقابله کنیم؟ تعادل ایجاد کنید! با تمرين انواع تکنیک های تمدد اعصاب که به شما این امکان را می دهد که پرانرژی شوید تعادل مذكور را ايجاد كنيد. پس پيشنهاد من اين است كه حتما مدتی روی آرامش خود سرمایه گذاری کنید!

روش های ایجاد انگیزه: راز رسیدن به اوج انگیزه

تکنیک های خود انگیزشی:

در اینجا نحوه ایجاد انگیزه موثر و ارتقای انگیزه فردي آورده شده است:

اهداف: یک تکنیک انگیزشی بسیار موثر که می تواند انگیزه شما را افزایش دهد این است که فهرستی از تمام اهداف خود که می خواهید به آنها برسید ایجاد کنید. حتی بهتر است که بتوانید نوعی تابلوی چشم انداز ایجاد کنید که در آن عکس اهداف خود را بچسبانيد.

مطمئن شوید که لیست اهداف یا تابلوی چشم انداز خود را در جایی قرار دهید که حداقل یک بار در روز آن را ببینید! با خیال راحت به این تصاویر نگاهی بیندازید، به خصوص زمانی که احساس کمبود انگیزه می کنید!

اشتياق: تکنیک بعدی اشتیاق داشتن است که می تواند به طور موثري به شما انگیزه دهد! سعی کنید به موضوعاتی فکر کنید که به آنها علاقه دارید و این اشتیاق را با اهداف خود ترکیب کنید! فرض کنید به ورزش علاقه مند هستید، بنابراین سعی کنید اشتیاق خود را با یکی از اهداف خود مرتبط کنید، به عنوان مثال: با ورزش منظم می توانم به تناسب اندام برسم و با دوستانم فوتبال بازی کنم، يا اينكه: «با بهبود مهارت های سخنوری ام می توانم استدلال های بیشتری براي یک بحث داشته باشم.»

موسیقی: هر یک از ما موسیقی را با انواع احساسات مرتبط می ‌دانیم. یک آهنگ ملایم ممکن است در ما احساسات عاشقانه ايجاد کند، در حالی که یک آهنگ انگيزشي ممکن است احساسات مثبت را در ما تقویت کند! موسیقی مي تواند به ما انرژی بدهد و کمک کند تا انگیزه پیدا کنیم! خودتان می دانید که چه نوع موسیقی را بیشتر دوست دارید، بنابراین از آهنگ های مورد علاقه خود به عنوان تکنیکي براي تقويت انگیزه استفاده کنید!

روش های ایجاد انگیزه: راز رسیدن به اوج انگیزه

نقل قول های انگیزشی:

«كدام انساني بدون شجاعت زندگی می کند؟ آیا درست است كه در اين زندگی جذاب از انسان هاي ماجراجو انتقاد کنیم؟ آیا به جز ماجراجو نبودن راه بهتری برای مردن وجود دارد؟»

~ چارلز آگوستوس لیندبرگ

شما چگونه انگيزه خود را به اوج مي رسانيد؟

منبع:

http://www.planetofsuccess.com/blog/2010/motivation-methods-the-secret-to-peak-motivation/

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx