آیا زمانی که نیاز به تمرکز دارید ذهن شما به چیز های دیگر منحرف می شود؟

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

شما مشغول کار خود، خواندن یا گوش دادن به یک سخنرانی هستید که ناگهان متوجه می شوید که توجه شما به مسائل دیگر منحرف شده است. شما فراموش کرده اید که چه می کردید و شروع به رویاپردازی کرده اید. به جای تمرکز بر کار خود، روی کتاب یا سخنان استاد، در خیال چیز دیگری غرق شده‌اید که کاملاً به کاری که انجام می‌دهید بی‌ربط است.

در محل کار، در یک جلسه یا در کلاس درس پشت میز خود می نشینید، در حالی که ذهن شما کیلومترها دورتر است و مشغول چیزهای دیگر است. ناگهان متوجه می شوید که شخصی از شما سوالی پرسیده است. او را می بینید که به شما خیره شده است، اما نمی دانید سوال چیست. این می تواند شرم آور باشد.

مطمئنم شما با چنین موقعیت هایی آشنا هستید. این اغلب برای اکثر مردم اتفاق می افتد. ذهن فقط دور می شود. این زمانی اتفاق می افتد که تمرکز کافی وجود ندارد. نکته عجیب این است که شما حتی به یاد نمی آورید که چه زمانی و برای چه مدت ذهن شما منحرف شد. این برای همه اتفاق می افتد و گاهی اوقات، حتی در شرایطی مانند رانندگی که از دست دادن توجه می تواند خطرناک باشد.

از دست دادن توجه و اجازه دادن به ذهن برای سرگردانی، یک اتفاق روزمره است. این در همه سنین و برای همه افراد اتفاق می افتد. از دست دادن توجه اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که بی‌حوصله، خسته یا زمانی که کاری را انجام می‌دهید که دوست ندارید انجام دهید. هوشیاری و توجه و تمرکز بر کاری که انجام می دهید، بسیار مهم است، به خصوص در موقعیت های پرخطر یا در موقعیت هایی که توجه بسیار مهم است.

آیا زمانی که نیاز به تمرکز دارید ذهن شما به چیز های دیگر منحرف می شود؟

چه زمانی توجه خود را از دست می دهید و تمرکز شما از بین می رود؟

چه زمانی ذهن شما سرگردان می شود؟

 • اگر کار خود را دوست ندارید، ممکن است توجه شما اغلب جلب موضوعات دیگر شود.
 • ممکن است متوجه شوید که به آخرین تعطیلات یا تعطیلات آینده خود فکر می کنید.
 • ممکن است راجع به مهمانی فردا یا فیلمی که دیروز دیده اید فکر کنید.
 • ممکن است به چیزی فکر کنید که کسی گفته است و باعث عصبانیت شما شده است.
 • شما ممکن است نگران همه نوع مسائل باشید.
 • اغلب، به مکالماتی که در اطرافتان می گذرد گوش می دهید، کارهایی که مردم انجام می دهند را تماشا می کنید یا فقط به مسائل بی اهمیت و بی ربط فکر می کنید.
 • زمانی که نگرانی ها و مشکلاتی دارید، ذهن نیز تمایل به نشخوار فکری دارد.

اگر راننده هستید یا با ماشین آلات کار می کنید، از دست دادن توجه می تواند خطرناک باشد. می تواند منجر به اشتباه و خطا و ناکارآمدی در هر نوع کاری شود.

زمانی که شما مشغول کاری هستید که دوست دارید انجامش دهید یا در مورد آن هیجان زده هستید، کمتر احتمال دارد که تمرکزتان را از دست بدهید. هیجان، شادی و علاقه به ذهن شما اجازه نمی دهد که از خود دور شود و آن را روی کاری که انجام می دهید ثابت نگه می دارد. این با کودکانی که بازی هایی را انجام می دهند که دوست دارند آشکارتر است. کودکان در بازی خود غرق می شوند و از هر چیز دیگری غافل می شوند، اما تا زمانی که به آنها علاقه مند باشد. با این حال، هنگامی که آنها خسته می شوند و علاقه خود را از دست می دهند، بلافاصله توجه آنها به چیز دیگری منحرف می شود و تمرکزشان روی بازی متوقف می شود.

این ما را به این ایده می‌رساند که باید به کاری که انجام می‌دهید علاقه پیدا کنید، حتی اگر خسته‌کننده‌ترین باشد و شما به آن علاقه نداشته باشید.

اگر در مورد مزایایی که از هر فعالیت یا کاری به دست می آورید فکر کنید مفید خواهد بود. این مقداری انگیزه را بیدار می کند که به شما کمک می کند بهتر روی کار تمرکز کنید. ترفند دیگری که به شما کمک می کند این است که به فعالیت یا وظیفه خود یک بازه زمانی خاص بدهید. وقتی می‌دانید که برای چند دقیقه مشغول یک فعالیت یا کار خاص هستید، زمان سریع‌تر، با خستگی کمتر و تمرکز بیشتر می‌گذرد.

آیا زمانی که نیاز به تمرکز دارید ذهن شما به چیز های دیگر منحرف می شود؟

بیایید آزمایشی برای کنترل توجه انجام دهیم.

 1. به راحتی در مکانی ساکت بنشینید.
 2. به یک نقطه نگاه کنید و حدود دو دقیقه توجه خود را روی آن متمرکز کنید. مراقب باشید که به چشمان خود فشار نیاورید. اگر احساس می کنید لازم است پلک بزنید.
 3. روی نقطه تمرکز کنید و سعی کنید به چیز دیگری فکر نکنید.
 4. می توانید یک ساعت زنگ دار را تنظیم کنید تا پس از دو دقیقه زنگ بخورد.

حالا بعد از اتمام دو دقیقه، می خواهم دو سوال از شما بپرسم.

چه اتفاقی افتاد در حالی که سعی کردید توجه خود را روی میدان متمرکز کنید؟

آیا توانستید توجه خود را ثابت نگه دارید؟ احتمالا نه!

توجه شما به افکار دیگر معطوف شد، احتمالاً فقط چند ثانیه پس از اینکه شروع به تمرکز روی آن کردید. بعد متوجه شدید که حواستان کامل در آن نقطه نبود و تمرکزتان را از دست دادید. شاید چند بار این اتفاق افتاده باشد. این تمرین ثابت می کند که ذهن چقدر راحت دور می شود. من مطمئن هستم که تا به حال متوجه شده اید که چقدر مهم است که بتوانید توجه خود را روی کاری که انجام می دهید متمرکز کنید.

ممکن است بگویید که از رویاپردازی لذت می برید و از زمانی که ذهنتان دور می شود لذت می برید. این نوعی فرار از یک وظیفه یا کار خسته کننده است.

مثل یک تعطیلات است. این راهی است برای فرار از چیزی که دوست ندارید. در واقع، من بر این باورم که درصد زیادی از مردم بخشی از زمان خود را در محل کار رویاپردازی می کنند، به خصوص زمانی که نوعی فعالیت خودکار انجام می دهند که نیاز به توجه زیادی ندارد.

ذهن دوست دارد روی چیزی خوشایندتر و لذت بخش تر از کاری که در حال حاضر انجام می دهید تمرکز کند، اما به همان اندازه می تواند به سمت افکار منفی، نگرانی ها و مشکلات سرگردان شود.

آیا زمانی که نیاز به تمرکز دارید ذهن شما به چیز های دیگر منحرف می شود؟

توسعه توانایی کنترل ذهن شما

توسعه مهارت کنترل توجه بسیار مفید خواهد بود.

 • این دامنه توجه شما را افزایش می دهد و شما را در موقعیت بهتری برای انجام یک کار خوب قرار می دهد و بنابراین در کارتان ارتقا می یابید.
 • با داشتن یک توانایی خوب، احتمال اشتباه در کار کمتر است.
 • شما وظایف را در مدت زمان کوتاه تری به پایان می رسانید.
 • در یک سخنرانی، چیزی را از دست نخواهید داد.
 • در حین رانندگی، توجه بیشتری به جاده و نحوه رانندگی خود خواهید داشت.
 • وقتی با دوستان یا مشتریان، در یک جلسه هستید، آنچه را که در حال وقوع است از دست نخواهید داد و همیشه از آنچه مردم می گویند یا می پرسند آگاه خواهید بود.
 • این توانایی هنگام مدیتیشن نیز مفید است و به شما کمک می کند تمرکز کنید و ذهن خود را از افکار غیر ضروری پاک کنید.
 • هنگامی که بر توجه خود کنترل بیشتری دارید، در مکان ها و مواقعی که باید هوشیار باشید و حواستان باشد، از غیبت و فکر کردن به مسائل دیگر اجتناب می کنید.

4 نکته ساده برای جلوگیری از از دست دادن تمرکز ذهن

 1. سعی کنید از افکاری که از ذهنتان می گذرد آگاه باشید. این به شما کمک می کند زمانی که ذهن شما شروع به سرگردانی می کند آگاه شوید و بنابراین در موقعیتی قرار بگیرید که راحت تر آن را بازگردانید.
 2. سعی کنید روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید. یک کار را انجام ندهید، در عین حال به چیز دیگری فکر کنید.
 3. وقتی مشغول کاری هستید و فکر مهمی به ذهنتان خطور می‌کند، آن را روی یک کاغذ بنویسید تا بعداً به آن بازگردید.
 4. وقتی در محل کار، در حین مطالعه یا هر زمان دیگری خسته یا بی حوصله هستید، کاری را که انجام می دهید را برای چند لحظه متوقف کنید، بدن خود را نرمش دهید و چند نفس عمیق بکشید.
 5. هنگامی که ذهن شما به مسائل دیگر منحرف می شود، صبر کنید و از خود بپرسید: «چه کاری می توانم انجام دهم تا کاری که انجام می دهم جالب تر شود؟»
 6. استراحت و خواب کافی داشته باشید و بدن خود را ورزش دهید. این به شما انرژی بیشتری برای هوشیاری می دهد.

در کتاب خود با عنوان تمرکز بر چیز های مهمتان، به این موضوع پرداخته ام و راهنمایی و تمرین هایی برای تمرکز ارائه کرده ام.

این کتاب به شما آموزش می‌دهد که چگونه تمرکز را بهبود ببخشید و چگونه روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید. در این کتاب راهنمایی، نکات و تمرین‌های ساده‌ای برای بهبود تمرکز خود خواهید یافت که به شما کمک می‌کند تا زمانی که نیاز به تمرکز ذهن خود دارید، از سرگردانی ذهن خود جلوگیری کنید.

منبع:

 • https://www.successconsciousness.com/blog/concentration-mind-power/does-your-mind-wander
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx