نحوه ایجاد برنامه مطالعه صحیح و مدیریت زمان برای آزمون

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

مطالعه، بخش مهمی از موفقیت تحصیلی است. با این حال، پیدا کردن زمان مطالعه برای هر موضوعی که باید برای آن مطالعه کنیم، دشوار است. یکی از راه های تضمین موفقیت مطالعه، داشتن یک برنامه مطالعه صحیح و منسجم است. با این حال، ایجاد یک برنامه مطالعه مناسب مدیریت، می‌تواند سخت‌تر از آن چیزی باشد که فکر می‌کنیم. به این صورت که علاوه بر اولویت بندی موضوعات درسی و دوره‌ها، باید برای موارد دیگر مانند خانواده، دوستان و سرگرمی خود نیز وقت بگذارید. در نهایت، شما با توجه به این نکات با کمی فکر و کار، می توانید بهترین برنامه را برای برآورده کردن اهداف تحصیلی خود ایجاد کنید.

1) ایجاد برنامه مطالعه صحیح

1.اهداف کوتاه‌مدت و بلند مدت برای مطالعه را مشخص کنید.

قدم اول در داشتن یک برنامه مطالعه صحیح، تعیین اهداف نهایی می باشد که این کار ایجاد و مدیریت برنامه تان آسان‌تر خواهد کرد. این کار همچنین به شما کمک می‌کند زمینه هایی که بیشتر روی آنها تمرکز دارید را بشناسید.

 • از اهداف کوتاه مدت می توان به قبولی در امتحان معین در یک هفته، اتمام یک مقاله در عرض ۲ هفته یا آمادگی لازم و حفظ متن مربوط به یک ارائه در ۱۰ روز، اشاره کرد. برای این پروژه‌ها، هر روز وظایف خود را جدا و تقسیم بندی کنید.
 • از اهداف بلند مدت می توان به رفتن به یک دانشگاه مشخص، کسب بورسیه، رسیدن به یک شغل  یا کارآموزی خاص اشاره کرد. برای محقق کردن اهداف بلند مدت، اهداف خود را بر اساس یک هفته یا یک ماه تقسیم بندی کنید تا از عهده ی مدیریت آنها بربیایید.
 • در مورد زمانی که برای هر کدام از اهداف خود در اختیار دارید، اطمینان حاصل کنید. تاریخ مربوط به زمان تحقق هدف را ثبت کنید و با توجه به آن روز، هفته‌ و ماهی که برای رسیدن آن تاریخ باقی مانده است را محاسبه کنید. برای مثال، مهلت کنکور یا امتحانات ترم شما تا چه زمانی است؟

۲. تمام موضوعاتی که نیاز به یک برنامه مطالعه صحیح دارند را لیست بندی کنید.

شاید اولین قدم در ایجاد برنامه مطالعه، تهیه یک لیست از تمامی موضوعات و دوره‌هایی است که باید در زمینه آن‌ها مطالعه کنید. ثبت وظایف خود بر روی کاغذ به شما کمک می‌کند ایده بهتری از آنچه که باید انجام دهید را به دست آورید. اگر امتحانات خاصی دارید که باید در زمینه آنها مطالعه کنید، این امتحانات را به جای دوره های آموزشی در لیست خود قرار دهید.

۳. آنچه که برای هر مبحث و یا امتحان نیاز دارید را مشخص کنید.

حالا که همه موضوعاتی که برای مطالعه نیاز دارید را یادداشت کرده‌اید، باید آنچه که برای هر یک از آنها نیاز دارید را مشخص کنید. با این که تعهد زمانی شما و وظایف دیگر مربوط یک کلاس خاص  ممکن است هر هفته تغییر کند ولی شانس این وجود دارد که بعد از گذشت مدت زمان طولانی، شما دیگر متوجه بشوید که برای هر مبحث مشخص نیاز به چه مقدار زمانی دارید.

 • اگر کتاب کمک درسی یا جزوه دارید می توانید  از آن ها برای محدود کردن لیست مطالعه خود استفاده کنید.
 • زمان لازم برای مطالعه خود را تعیین کنید.
 • زمانی را برای مرور یادداشت های خود تعیین کنید.
 • در صورت نیاز می توانید برای کمک به بازده بیشتر مطالعه، زمانی را برای تهیه یک آزمون از خود تعیین کنید.

۴. لیست مربوط به برنامه مطالعه صحیح خود را اولویت بندی کنید.

بعد از این که لیستی از تمام مباحث یا آزمون هایی که برای آن ها نیاز به برنامه ریزی دارید را تهیه کردید و فهمیدید که چه کاری برای هر کدام باید انجام دهید، این لیست را اولویت‌بندی کنید. اولویت بندی به شما کمک می‌کند بفهمید چه موضوعاتی نیاز به صرف زمان بیشتری دارند.

 • آیتم های موجود در لیست را شماره گذاری کنید و با 1 شروع کنید و در کنار هر مبحث یا آزمون، شماره مربوطه را قرار دهید. اگر برای درس ریاضی زمان زیادی نیاز دارید، شماره یک را به آن اختصاص دهید و در اولویت اول خود قرار دهید. اگر برای درس تاریخ زمانی کمی نیاز دارید و 5 مورد در لیست شما وجود دارد، شماره 5 را به درس تاریخ اختصاص دهید.
 • در این اولویت بندی سختی موضوع درسی و سطح خود را در نظر بگیرید.
 • میزان مطالعه ای که باید انجام دهید را در نظر بگیرید.
 • میزان زمانی که برای مرور آن مبحث یا آزمون، نیاز دارید را در نظر بگیرید.

۵. زمان در دسترس خود را در طول هفته تقسیم کنید.

بعد از این که این کار را کردید، می‌توانید وقتتان را به یک مبحث اختصاص دهید.

 • ترفند ایجاد یک برنامه مطالعه صحیح، برنامه‌ریزی برای مطالعه زمان یک‌سان در هر روز است، بنابراین شما در واقع برنامه‌ای دارید که می‌توانید بدون چک کردن مداوم، آن را حفظ کنید. با ایجاد یک برنامه روتین، یک عادت مطالعه مثبت خواهید داشت.
 • بررسی کنید که آیا زمان یا روزهایی از هفته وجود دارد که شما می‌توانید همیشه در طی آن مطالعه کنید یا خیر. برای مثال، شما ممکن است هر سه‌شنبه و پنجشنبه ساعت ۳ – ۴ بعد از ظهر آزاد باشید. در صورت امکان، سعی کنید مطالعه خود را برنامه‌ریزی کنید چون یک برنامه منظم می‌تواند به شما کمک کند که مطالعه درونتان نهادینه شود و سرعتتان بالا برود.
 • جلسات مطالعه را در ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان‌بندی کنید.
 • این بلوک‌ها را برای تمام زمان در دسترس خود ایجاد کنید.
 • اگر شما مقدار مشخصی از زمان قبل از امتحان داشته باشید، به جای برنامه هفتگی یک تقویم معکوس ایجاد کنید.

۶. به غیر از برنامه مطالعه صحیح، در این برنامه، زمانی برای فعالیت‌های غیر تحصیلی خود نیز تعیین کنید.

در حالی که بلوکه بندی زمان برای هر مبحث را مسدود می‌کند، باید مطمئن شوید که زمانی را هم برای خانواده، دوستان و استراحت اختصاص می‌دهید. این به این دلیل است که شما بدون اختصاص دادن زمان به آنها نمی‌توانید در مطالعات خود موفق شوید مگر این که یک تعادل سالم بین زندگی شخصی و زندگی آکادمیک خود ایجاد کنید.

  • زمانی را برای رویدادهایی که قادر به زمان بندی آنها نیستید، اختصاص دهید مانند روز تولد مادربزرگ، یک جشن خانوادگی، یا وقت معاینه دامپزشکی حیوان خانگی خود
  • برای وظایف دیگری مانند تمرین شنا، زمان خانوادگی یا خدمات مذهبی زمانی اختصاص بدهید.
  • زمانی برای استراحت، خواب و ورزش خود تعیین کنید.

 

استراحت و برنامه ریزی تحصیلی

 • اگر شما تنها مقدار محدودی از زمان قبل از آزمون‌های مهم دارید، به تعویق انداختن یا لغو فعالیت‌های اجتماعی یا فوق‌برنامه خود فکر کنید.

۷. وقت آزاد خود را پر کنید.

زمانی که برنامه شما لغو شده و شما می‌دانید که چه چیزی نیاز دارید تا کارهایتان را برنامه‌ریزی کنید، بیایید و وقت آزاد خود را پر کنید. یادداشت کنید که کدام موضوع را در هر جلسه مطالعه می‌کنید. این کار به حفظ شما در مسیر، ایجاد لیست‌های بازرسی برای مصالح و اجازه دادن به شما برای سازماندهی متون درسی و مطالعه مطالب پیش از زمان کمک خواهد کرد.

 • یک برنامه‌ریز و یا یک چیز مشابه بخرید. همچنین می‌توانید از یک دفترچه یادداشت ساده استفاده کنید.
 • اگر یک برنامه دارید، برنامه خود را در گوشی هوشمند خود برنامه‌ریزی کنید.
 • ابتدا تنها برای یک هفته برنامه‌ریزی کنید، تا زمانی که متوجه شدید که برنامه شما چگونه کار می‌کند برای هفته های بعدی تان هم برنامه ریزی کنید.
 • مطالعاتی را برای نزدیک شدن به امتحانات اولویت‌بندی بکنید. تمام مطالعه خود را در مدت‌زمان محدود تقسیم کنید و مطالب را در طول زمانی که قبل از یک امتحان مشخص در اختیار دارید، پخش کنید.
 • دوره‌هایی را دسته‌بندی کنید که در آن‌ها ضعیف عمل می‌کنید و سعی کنید راهی برای تقویت آن پیدا کنید.

۲) بنابراین با در نظر گرفتن برنامه مطالعه صحیح  و ویژگی های شخصیتی خود

۱.برنامه مطالعه فعلی خود را ارزیابی کنید.

اولین قدم شما در ایجاد یک برنامه آموزشی، ارزیابی برنامه زمانبندی فعلی تان و روشی است که شما در حال حاضر وقت خود را صرف آن می‌کنید. ارزیابی برنامه فعلی به شما این امکان را می‌دهد که نگاهی خوب به نحوه استفاده از زمان و کمک به شناسایی جایی که می‌توانید کارایی بیشتری داشته باشید و فعالیت‌هایی که ممکن است بتوانید آن را کاهش دهید، انجام دهید.

 • معین کنید که در حال حاضر چند ساعت در هفته مطالعه می‌کنید.
 • معین کنید که چند ساعت در هفته وقت صرف تفریح می‌کنید.
 • معین کنید که در حال حاضر چند ساعت در هفته با دوستان و خانواده خود سپری می‌کنید.
 • دقت کنید که برنامه تحصیلی خود را در اطراف برنامه کاری خود ایجاد کنید.

۲. در حین ایجاد برنامه مطالعه صحیح، سبک یادگیری خود را نیز در نظر بگیرید.

در حالی که به این فکر می‌کنید که چگونه زمان صرف می‌کنید یکی از مهم‌ترین بخش‌های ایجاد برنامه شما است، همچنین باید بفهمید که در واقع چطور مطالعه می‌کنید. فهمیدن این که شما چطور مطالعه می‌کنید می‌تواند به شما کمک کند مشخص کنید که آیا می‌توانید در فعالیت‌ها، هم پوشانی داشته باشید یا خیر. همچنین به شما کمک می‌کند بفهمید که چگونه می‌توانید از زمانی که به طور معمول از آن استفاده نمی‌کنید، استفاده کنید. از خودتان چند سوال بپرسید.

 • آیا شما یاد گیرنده شنیداری هستید؟ اگر جواب بله است به سخنرانی‌های ضبط‌ شده و یا مطالب دیگر در هنگام رانندگی  یا هنگام کار در سالن ورزش گوش دهید.
 • آیا شما یاد گیرنده بصری هستید؟ می‌توانید عکس‌ها را کنار هم بگذارید و یا فیلم تماشا کنید تا یاد بگیرید؟ سعی کنید یک ویدئو را به عنوان راهی برای یادگیری و به عنوان یک روش سرگرمی نگاه کنید.

۳. اخلاق کاری خود را بازتاب کنید.

اگر چه ممکن است شما برای خود یک برنامه زمانی عالی طراحی کنید، زمانی که خود را متعهد به تحصیل نمی‌کنید، برنامه شما نسبتا کوچک خواهد بود. در نتیجه، شما باید کمی زمان صرف فکر کردن بر اخلاق کاری خود کنید. پس از انجام این کار:

 • برنامه خود را براساس این که چگونه فکر می‌کنید و چگونه کار خواهید کرد برنامه‌ریزی کنید.
 • اگر شما می‌دانید که یک اخلاق کاری بسیار سفت و سخت دارید، می‌توانید با توانایی انجام کامل کار خود را به دست آورید. شما می‌توانید این کار را با ایجاد یک نقطه “پاداش” اضافی در برنامه خود انجام دهید که می‌توانید از آن برای رسیدن به هر موضوعی که می‌خواهید استفاده کنید.
3.5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx