عزت نفس همه چیز نیست، اما این 5 نکته می تواند به شما کمک کند

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

عزت نفس همه چیز نیست، اما این 5 نکته می تواند به شما کمک کند

عزت نفس می تواند لحظه به لحظه و روز به روز تغییر کند. گاهی اوقات، احساس ارزشمندی شما بالاست؛ احساس می کنید هیچ چیز نمی تواند شما را ناامید کند. مدت کوتاهی پس از آن، ذهن شما ممکن است پر از افکار منفی شود.

شاید بعد از یک پست عالی، شروع به گشت و گذار در شبکه های اجتماعی با اعتماد به نفس فراوان کنید، اما کمی بعد، احساس می کنید که این تغییر در اعتماد به نفس شما چندین بار در روز، حتی در یک ساعت، رخ می دهد.

داشتن عزت نفس بالا هر روز انرژی می گیرد. این می تواند خسته کننده باشد. تحقیقات نشان می دهد که پیگیری مداوم عزت نفس بالا سالم نیست. با یادگیری نحوه بهبود و حفظ عزت نفس خود بدون اینکه آن را در اولویت اصلی خود قرار دهید، متعهد شوید که حال خوب خود را بهبود ببخشید.

عزت نفس همه چیز نیست، اما این 5 نکته می تواند به شما کمک کند

عزت نفس چیست؟

قبل از اینکه بتوانید به عزت نفس خود اهمیت دهید، تعریف این اصطلاح کمک می کند.

«عزت نفس به درجه ای که ما خود را مثبت ارزیابی می کنیم اشاره دارد. این نشان می دهد که ما چقدر خود را دوست داریم یا برای خود ارزش قائل هستیم و اغلب بر اساس مقایسه با دیگران است.»

دکتر کریستین نف

به گفته کریستین نف که به طور گسترده درباره تحقیقات خود در مورد شفقت به خود به عنوان جایگزینی برای عزت نفس می نویسد و صحبت می کند، نحوه نوسان عزت نفس بخش بزرگی از مشکل آن است. روشی که بر قضاوت خود و دیگران تمرکز می کند نیز همینطور است.

عزت نفس حول نظر شما در مورد خودتان و آنچه انجام داده اید می چرخد. هنگامی که ما توسط رسانه های اجتماعی احاطه شده و مملو از محتوای سبک زندگی هستیم، نظر ما نسبت به خودمان نمی تواند مقایسه ای نباشد. هر بار که صفحه خبری خود را باز می کنید، عزت نفس می تواند ضربه بخورد.

عزت نفس می تواند بر نحوه تمرین «خودگویی» تأثیر بگذارد. اگر خود را بسنجید و کمبودهای خود را بیابید، ممکن است بر افکار منفی و انتقاد از خود متمرکز شوید. با این حال، برای افرادی که بیش از حد نگران حفظ عزت نفس خود هستند، ممکن است عکس این اتفاق رخ دهد. آنها ممکن است روی ساختن خود و تحقیر دیگران تمرکز کنند تا احساس بهتری داشته باشند.

در حالی که گفتن چیزهای مثبت به خودتان برای مقابله با افکار منفی خودکار مفید است، بررسی کنید که آیا آن صدای داخلی دائماً در حال مقایسه است، چه مثبت چه نه.

عزت نفس شما ناشی از تجربیات زندگی شماست که از دوران کودکی شروع می شود. هر آسیبی که تجربه کرده اید، تغییرات چشمگیر زندگی و محیط شما بر عزت نفس شما تأثیر می گذارد. حتی در سنین پایین تر، عزت نفس شما نوسان می کند و رشد می کند.

بین عزت نفس و اعتماد به نفس تفاوت وجود دارد. عزت نفس شما بر دید شما از خود تأثیر می گذارد. در مقابل، اعتماد به نفس شما تعیین می کند که چگونه مهارت ها و استعدادهای خود را حس کنید.

شما در یک موقعیت خاص با توسعه و استفاده از مهارت های خود و تجربیات قبلی مرتبط با کار، اعتماد به نفس ایجاد می کنید. باور به توانایی های خود برای انجام یک کار در حالی که به ارزش خود شک دارید نمونه ای از اعتماد به نفس بالا اما عزت نفس پایین است.

اگر دائما فکر می کنید که به اندازه کافی خوب نیستید، می تواند بر روابط، سلامت جسمی و نحوه انجام کار شما تاثیر بگذارد.

عزت نفس همه چیز نیست، اما این 5 نکته می تواند به شما کمک کند

چرا توجه به آن مهم است؟

زمانی را برای توجه به نحوه صحبت کردن با خود اختصاص دهید. این یک شاخص خوب برای این است که چقدر خوب از خودتان مراقبت می کنید.

عزت نفس همیشه در نوسان است. با این حال، عزت نفس پایین می تواند نشان دهد که چیزی در زندگی شما به حال خوب شما آسیب می رساند. یا اگر عزت نفس بالایی دارید، می توانید مراقبت از خود عالی را تمرین کنید.

به عزت نفس دیگران نیز توجه کنید. اگر متوجه شدید که یکی از عزیزان یا همکارتان به شدت به خود شک دارد، ممکن است به حمایت شما نیاز داشته باشد.

مسائل مربوط به عزت نفس می توانند روی شما تاثیر بگذارند. این که لحظه ای وقت بگذارید و متوجه شوید که رویدادها چگونه بر خلق و خو و عزت نفس شما تأثیر می گذارد، وقت زیادی از شما نمی گیرد.

زمانی که حوزه هایی که می خواهید در آن ها پیشرفت کنید را شناسایی کردید، فهمیدن اینکه اولین قدم های شما چه خواهد بود، کمی دشوار خواهد بود.

عزت نفس همه چیز نیست، اما این 5 نکته می تواند به شما کمک کند

اگر عزت نفس پایینی داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که عزت نفس پایینی دارید، سلامت روان شما ممکن است آسیب ببیند. خودگویی های مکرر منفی می تواند سلامت روان شما را بدتر کند.

افرادی که عزت نفس ضعیفی دارند نسبت به خود بسیار انتقاد دارند. آنها در عبور از چالش ها و اشتباهات گذشته مشکل دارند. ممکن است منجر به منزوی شدن افراد شود زیرا می خواهند از عزت نفس خود محافظت کنند.

در واقع، انزوا بیشتر به آنها آسیب می رساند. به جای جستجوی فرصت ها یا سرگرمی های جدید برای لذت بردن از زندگی، افراد را در محدوده امن خود نگه می دارد.

عزت نفس پایین همچنین می تواند به افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان کمک کند. روش ‌های منفی تفکر می ‌تواند تلاش برای ایجاد اعتماد به نفس یا عزت نفس را متوقف کند. افکار منفی همچنین مانع از تلاش برای ایجاد ذهنیت رشد می شود.

عزت نفس همه چیز نیست، اما این 5 نکته می تواند به شما کمک کند

5 تاکتیک برای افزایش عزت نفس

ایجاد عزت نفس کار آسانی نیست، اما دستیابی به یک سطح سالم از عزت نفس می تواند در حال خوب شما تفاوت ایجاد کند.

به این پنج تاکتیک برای کمک به تقویت عزت نفس خود نگاهی بیندازید. به این فکر کنید که می خواهید کدام یک را در زندگی روزمره خود اجرا کنید؛ اما به همین جا بسنده نکنید، به یاد داشته باشید که بهترین راه برای دستیابی به عزت نفس سالم، تمرکز کمتر بر عزت نفس و بیشتر روی تمرین شفقت به خود و بهبود اعتماد به نفس است.

  1. فهرستی از چیزهایی که در مورد خودتان تحسین می کنید بنویسید

نشستن و فکر کردن به ویژگی های تحسین برانگیز ما می تواند چالش برانگیز و حتی ناخوشایند باشد؛ اما اذعان به مهارت ها یا چیزهایی که در مورد خودتان دوست دارید می تواند باعث بهبود اعتماد به نفس شما شود. سعی کنید یک دفتر خاطرات از کارهایی که انجام داده اید و از آنها لذت می برید یا تحسین می کنید داشته باشید. همچنین دفتر سپاس گزاری برای بهبود دیدگاه شما نسبت به زندگی معجزه می کنند.

هر جمله تاکیدی مثبتی که به آن برخورد کردید را فقط یادداشت نکنید. در عوض، به دنبال تأییدیه های مرتبط باشید و نحوه پذیرش خود را در نظر بگیرید چه چیزی است که شما قدر آن را می دانید و تحسین می کنید؟ وقتی متوجه شدید ذهن شما پر از افکار منفی است، این ویژگی ها را به خاطر بسپارید.

عزت نفس همه چیز نیست، اما این 5 نکته می تواند به شما کمک کند

  1. از راضی نگه داشتن مردم دست بردارید

افرادی که اعتماد به نفس ضعیفی دارند، می توانند خود را موظف بدانند که به همه درخواست های دیگران پاسخ مثبت بدهند. آنها اغلب کمک به دیگران را مقدم بر سلامت روانی خود قرار می دهند. این می تواند منجر به ایجاد حجم بیش از حدی از مسئولیت های کاری یا شخصی شود و باعث استرس زیادی شود.

وقتی می ‌توانید کمک‌ کننده و حمایت ‌کننده باشید، خوب است، اما عزت ‌نفستان در نهایت وقتی کاهش می‌ یابد که ارزش خود را به کارهایی که برای دیگران انجام می‌ دهید گره بزنید. یاد بگیرید چگونه به دیگران نه بگویید.

  1. از منطقه امن خود خارج شوید

کسانی که عزت نفس پایینی دارند از چالش ها و فرصت های جدید اجتناب می کنند. این می تواند به دلیل ترس یا شک به خود باشد؛ اما وقتی در هر راه بزرگ یا کوچک موفق می شوید، به خود نشان می دهید که می توانید در لحظات سخت استقامت کنید.

خارج شدن از منطقه امن به این معنی نیست که باید خود را در موقعیت های بسیار ناراحت کننده قرار دهید. این بدان معناست که شما حاضرید چیزهای جدید را امتحان کنید، حتی اگر ممکن است وارد موقعیت های دشوار شوید.

 

  1. از مقایسه خود با دیگران دست بردارید

پیشرفت و ارزش شخصی شما نباید به میزان عملکرد دیگران مرتبط باشد. همیشه کسی در کاری بهتر از شما وجود خواهد داشت، اما این بدان معنا نیست که شما در کاری که انجام می دهید خوب نیستید یا به اندازه کافی خوب نیستید.

دست کشیدن از مقایسه خود با دیگران آسان نیست. دوری کردن از رسانه های اجتماعی می تواند به این تلاش کمک کند. اگر در این صفحات وقت می گذرانید، به خود یادآوری کنید که مردم فقط بهترین و جذاب ترین بخش های زندگی خود را به صورت آنلاین به اشتراک می گذارند. اجازه ندهید لایک روی یک عکس ارزش آن را تعیین کند.

قدر تفاوت های خود را نسبت به دیگران بدانید، اما به یاد داشته باشید که در رقابت با پیشرفت دیگران نیستید.

عزت نفس همه چیز نیست، اما این 5 نکته می تواند به شما کمک کند

  1. خود را به خاطر افکار گذشته خود ببخشید

همانطور که برای ایجاد عزت نفس خود تلاش می کنید، باید خود را به خاطر رفتاری که قبلاً با خود داشتید ببخشید. شما نمی توانید با پیشرفت خود پیش بروید بدون اینکه بپذیرید که قبلاً خود و دیگران را به شدت قضاوت می کردید. ترک عادت سخت است. تصدیق این ضعف با کمک به شما برای اینکه خود را به وضوح ببینید، شفقت و انعطاف پذیری شما را تقویت می کند. وقتی تصمیم می گیرید که رابطه سالم تری با خودتان داشته باشید، شخصیت محکم تری می سازید.

در این سفر پشتیبانی دریافت کنید

در حالی که در حال یادگیری نحوه بهبود عزت نفس خود هستید، گاهی با شکست مواجه خواهید شد. روزهایی خواهید داشت که عزت نفس ضعیف شما در آن به نظر می رسد. با خودتان صبور باشید زیرا پیشرفت یک شبه اتفاق نمی افتد و همیشه مثل یک نمودار خطی پیش نمی رود.

خوشحالی های کوچک را جشن بگیرید. اگر حتی یک تاکتیک را پیدا کردید که باعث ایجاد تفاوت در حال خوب شما می شود، باید به آن افتخار کنید.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/how-to-improve-self-esteem?hsLang=en

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx