10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید (قسمت اول)

1 comment
9 Min Read

۱۰ تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید

ممکن است در طول سال ها برخی تکنیک های خودشناسی را امتحان کرده باشید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در مورد شغل خود احساس بدی داشته باشید و یا در مورد مسیر شغلی خود مطمئن نباشید، بنابراین یک سرگرمی جدید را امتحان کرده اید. همه ما در برهه ‌ای از سفرمان از خود می ‌پرسیم واقعاً چه کسی هستیم.

با این حال، در گذشته ممکن است حواستان پرت شده باشد و فراموش کرده باشید که به روند خودشناسی ادامه دهید. زندگی پرمشغله می شود و وقتی گرفتار شغل هایی می شویم که علاقه ای به آن ها نداریم یا روابطی که برای ما خوب نیستند، ماهیت وجودیمان را گم می کنیم.

اما چرا خودشناسی اهمیت دارد؟ آیا واقعاً باید برای آزمایش تکنیک های خودشناسی وقت بگذارید؟ خوب، تحقیقات نشان می دهد که ارتباط داشتن با خود واقعی شما مستقیما با حس معنایی شما در زندگی در ارتباط است.

احساس اینکه زندگی شما معنایی دارد می تواند به شما کمک کند شادتر باشید، شغل موفق تری داشته باشید و در مجموع سلامت خود را بهبود ببخشید.

ناگفته نماند ارتباط برقرار کردن با خویشتن درونی به شما درک بهتری از هدف زندگی تان می دهد؛ اما فرآیند کشف خود آسان نیست. شما به تمرکز، تعهد و آمادگی برای اقدام نیاز دارید.

چه از شغل خود راضی باشید و چه کاملا در زندگی غرق شده باشید، زمان نامناسبی برای امتحان کردن برخی تکنیک های کشف خود وجود ندارد. همه ما می توانیم از ارتباط بیشتر با خود واقعی مان بهره مند شویم. بیایید به این بپردازیم که خودشناسی چیست و چگونه می توانید شروع کنید.

10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید (قسمت اول)

خودشناسی چیست؟

خودشناسی فرآیند یادگیری بیشتر در مورد اینکه چه کسی هستید است تا بتوانید خود واقعی خود را بهتر بشناسید و درک کنید. ممکن است از قبل بدانید که ارزش های اصلی شما چیست و چه چیزهایی را دوست دارید و دوست ندارید. با این حال، کشف خود بسیار عمیق تر از این صحبت ها است.

خودشناسی برای درک و تنظیم احساسات، ویژگی های شخصیتی و رفتارهای شما بسیار مهم است. این به شما خودآگاهی بیشتر، توانایی تعیین اهداف بهتر و پتانسیل دستیابی به رشد شخصی بیشتر را می دهد.

کشف خود مهم است زیرا به ما اجازه می دهد به زندگی خود نگاه کنیم و کم وکاستی ها را مشخض کنیم.

آیا از شغل خود راضی هستید؟ آیا می خواهید سبک زندگی خود را تغییر دهید؟ سلامت جسمانی و تندرستی شما چگونه است؟ سلامت روانی چطور؟ پس از شناسایی موارد غیر ایده آل، می توانید نسبت به پر کردن شکاف ها اقدام کنید.

دانستن خود نیز به این معنی است که می توانید در مورد تعیین اهدافی که برای شما مناسب هستند، بیشتر دقت کنید. برای حرکت به سمت اهدافی که ارزش های شخصی شما را منعکس می کنند، نیازی به تکیه بر انگیزه های بیرونی نخواهید داشت. در نتیجه، احتمال بیشتری برای دستیابی به آنها خواهید داشت.

خودشناسی یک فرآیند مداوم است. شما حس خود را در گشت و گذار در شبکه های اجتماعی یا خرید لباس های جدید پیدا نخواهید کرد. سفر خودشناسی شما مقاومت و قدرت شما را آزمایش خواهد کرد. همچنین الهام بخش، معنادار و فرصتی عالی برای رشد خواهد بود.

10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید (قسمت اول)

۱۰ تکنیک خودشناسی

شاید پیش از این تصمیم گرفته باشید که کمی وارد حیطه خودشناسی شوید، اما نمی دانید از کجا باید شروع کنید: هیچ راه درستی برای انجام این سفر وجود ندارد. سفر هر کس مختص خود اوست. اگر تکنیکی را پیدا کردید که برای شما کار می کند اما برای دیگران نه به این معنی نیست که آن را اشتباه انجام می دهید.

با این حال، برخی از تکنیک های خودشناسی ممکن است به شما کمک کند تا با ارزش ها و خواسته های خود در تماس باشید. در اینجا ۱۰ ایده برای خودشناسی وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید:

 1. زمانی را صرف تجسم خود و سبک زندگی ایده آل خود کنید
 2. به علایق، احساسات و رویاهای خود فکر کنید
 3. از منطقه امن خود خارج شوید و چیزهای جدید را امتحان کنید
 4. هر یک از مهارت‌های خود را، مهم نیست که چقدر بزرگ یا کوچک هستند، در نظر بگیرید
 5. در مورد آنچه در مورد خودتان بیشتر تحسین می کنید فکر کنید
 6. تجربیات، تغییرات زندگی و افکار خود را یادداشت کنید
 7. با یک مربی زندگی (life coach) صحبت کنید تا حرکات بعدی خود را برنامه ریزی کنید
 8. به پادکست گوش دهید یا کتاب هایی درباره سفرهای دیگران بخوانید تا الهام بخش خودتان باشید
 9. سلامت روان و تندرستی خود را تقویت کنید
 10. تصور و انتظارات دیگران از خود را کنار بگذارید و از قطب نمای درونی خود پیروی کنید

10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید (قسمت اول)

چه چیزی باعث یک سفر خودشناسی می شود؟

سفر اکتشافی شما نیازی به این ندارد که خودتان را دوباره از نو بسازید (مگر اینکه بخواهید). شما به سادگی می توانید بخواهید خودتان را بهتر درک کنید. شاید بخواهید بیشتر بر زندگی خود کنترل داشته باشید یا هنگام برنامه ریزی برای آینده خود احساس مسئولیت کنید.

همچنین مطمئنا می خواهید احساس کنید که می توانید به اهداف خود برسید. لازم نیست در طول سفر اکتشافی خود چیزی را به دیگران ثابت کنید.

اما وقتی به خود نشان دهید که می توانید به اهداف خود برسید، عزت نفس و اعتماد به نفس شما افزایش می یابد. به علاوه، افزایش خودآگاهی می تواند به شما کمک کند موانع احتمالی بر سر راه اهداف خود را بهتر شناسایی کنید.

درک بهتر از خودتان نیز شما را به داشتن روابط سالم تر سوق خواهد داد. هم چنین افزایش خودآگاهی باعث افزایش خودمراقبتی می شود.

این می تواند به شما کمک کند تا با دوستان، اعضای خانواده و همکاران ارتباط بهتری برقرار کنید. شما می توانید در حین تنظیم احساسات خود، توصیه های معقول و نظرات صادقانه ارائه دهید.

10 تکنیک خودشناسی که به شما کمک می کند خودتان را پیدا کنید (قسمت اول)

۸ سوالی که در سفر خودشناسی باید از خود بپرسید

برای اینکه بهترین خودمان باشیم و بفهمیم چه چیزی در زندگی ما کم است، همیشه می‌توانیم از خود سؤالاتی بپرسیم. این یک تکنیک مهم خودشناسی است.

هیچ کس نمی تواند خودکاوی شما را برای شما انجام دهد، بنابراین در طول برنامه روزانه خود لحظاتی را به مکث و تفکر اختصاص دهید. از شر حواس پرتی خلاص شوید و با افکار خود راحت باشید.

در اینجا هشت سوال وجود دارد که باید در طول فرآیند خودشناسی از خود بپرسید:

 1. در زندگی از چه چیزی بیشتر می ترسید و چرا؟
 2. چه درس هایی از دوران کودکی تا به امروز در ذهن شما مانده است؟
 3. آیا شغلی که در حال حاضر دارید نیازهای شما را برآورده می کند و شما را خوشحال می کند؟
 4. در حال حاضر با چه مشکلاتی مواجه هستید؟
 5. آیا تصمیمات عجولانه می گیرید یا سنجیده فکر می کنید؟
 6. چیزی که می خواهید در زندگی خود بهبود دهید چیست و چگونه این کار را انجام خواهید داد؟
 7. سه ارزش اصلی شما در زندگی چیست؟
 8. اگر همین حالا می توانستید کاری انجام دهید، چه می کردید؟

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/self-discovery-techniques

 

 

۴.۵/۵ - (۲۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx