نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر

آیا تا به حال به نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر فکر کرده اید؟ اهمیت روابط خواهر و برادری خصوصا اگر این روابط صمیمانه و همدلانه باشد، بیشتر از آن چیزی است که به فکرتان خطور می کند! رابطه صمیمانه خواهر و برادری نقش برادر و خواهر در موفقیت یکدیگر را برجسته تر می کند. توجهتان را به مثالی عینی و مختصر جلب می کنم: محمد را در نظر بگیرید که مبتلا به اوتیسم است. او تنها کاری که به خوبی از عهده اش برمی آید، نقاشی کشیدن روی پارچه است.

محمد برادری بزرگ‍‍‍‍تر از خود به نام امیر دارد که همواره حامی او است. محمد به کمک امیر برند خود را ثبت می کند و از طریق شبکه های اجتماعی به درآمد مناسبی می رسد. در این مثال همکاری دو برادر برای رشد فردی و موفقیت را مشاهده کردیم. هر چند این همکاری می تواند هم تقویت کننده و هم چالش برانگیز باشد.‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍

نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر

نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر چگونه است؟

این ویژگی از دوران کودکی ما می تواند رشد کند. وقتی با هم بیشتر وقت می گذرانیم، در خلال بازی های گروهی دیگر اهمیت ندارد که فرزند چندم خانواده هستیم. شما تبدیل به یک دوست و همراه برای برادر یا خواهر خود می شوید، اما ترتیب تولد می تواند به شما کمک کند که از قابلیت های هرکدام از فرزندان خانواده استفاده کنید.

فرزندان اول

فرزندان اول همواره گوی سبقت را از سایر برادران و خواهران خود می برند. از این نظر که مورد توجه بیشتر والدین قرار گرفته اند، باهوش تر و دارای هوش مالی بیشتری هستند و اگر سایر شرایط تربیتی و خانوادگی مهیا باشند، می توانند کار گروهی و مهارت های اصلی برای رشد فردی و حتی جذب پول را به برادر یا خواهر خود بیاموزند. در اتاق بازی و احتمالا محل کار همواره فرزندان اول به شیوه ای تحلیلی به مسائل نگاه می کنند و تمایل به رهبری و مدیر عامل شدن دارند. افرادی نظیر ایلان ماسک و ریچارد برانسون و جف بزوس.

فرزندان میانی

در ادامه مبحث نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر، به اهمیت فرزندان میانی می پردازیم. این دسته از برادران و خواهران ممکن است ویژگی برادران بزرگتر و کوچکتر ازخودشان را اخذ کنند. اما معمولا کمتر دیده می شوند و به دلیل این که فرزندان بزرگتر و کوچکتر در پی کسب توجه هستند و والدین به برجسته شدن نقش آنها در خانواده اهمیت می دهند، ممکن است دچار علائمی از جمله عزت نفس پایین و افسردگی شوند.

نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر

فرزندان آخر

اگر در اتاق بازی کودکی را دیدید که مشارکت و رقابت کمتری با دیگران دارند و معمولا بازنده حریف های قدر می شوند، شما با یک فرزند آخر طرف هستید. فرزندان آخر قابلیت های زیادی نیز دارند. آنها می توانند نویسندگانی ماهر یا هنرمندانی خلاق شوند. برادران یا خواهران آخر می توانند در ایده پردازی خلاقانه به فرزندان اول و میانی کمک کنند، اما همواره باید مراقبشان باشید که روح سرکششان کار دستشان ندهد. این جا است که توجه بدون قضاوت و پشتیبانی معقول و گوش دادن به حرف های فرزندان آخر می تواند به آنها کمک کند که در مسیر موفقیت گام بردارند.

روش هایی برای صمیمت و همکاری با برادر و خواهران

در ایفای نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر، به روش هایی که صمیمیت و همکاری میان خواهران و برادران را افزایش می دهد، می پردازیم.

1.  دعوت به یک مهمانی یا سفر

در مهمانی می توانید به عنوان یکی از افرادی که ترتیب تولد خاصی دارد، با دعوت از فرزندان اول و آخر با آنها صحبت کنید. مثلا اگر فرزند اول هستید، می توانید با آنها از مشکلاتشان صحبت کنید و اجازه دهید احساساتشان را بروز دهند. بگذارید حس کنند که وجودشان اهمیت دارد. سفر کوتاهی ترتیب دهید و در خلال سفر گفتگوی معنی داری انجام دهید.

نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر

2.  فعالیت های گروهی

انجام بازی های کامپیوتری و البته ترجیحا بازی های گروهی و سایر فعالیت ها مانند آشپزی گروهی می تواند حس اتحاد را فراهم کند و این وسیله ای است که برادر یا خواهر (به خصوص فرزندان آخر و میانی) احساس نکنند که تافته جدابافته هستند و این گونه به خانواده متصل می شوند. در خلال این سرگرمی ها افراد حمایت را به معنای واقعی حس می کنند.

3. حمایت کردن از برادر و خواهر هنگام درگیری با والدین

وقتی  برادر یا خواهرتان درگیر مسائلی با پدر و مادرتان شد، سعی کنید از برادر یا خواهرتان حمایت کنید. این حمایت می تواند شامل صحبت همدلانه با برادر و خواهر در مسائلی مثل تصمیم گیری شغلی یا اقتصادی باشد. نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر می تواند در تمام مراحل نظیر مشورت برای شروع یک کسب و کار یا ادامه سایر مراحل یاری رسان باشد.

4. همواره به صورت مرتب با برادر و خواهرتان در ارتباط باشید

این تماس اگر موثر نیز باشد، بهتر است. موثر بودن به استفاده مفید از زمان ارتباط و تعامل اثربخش و توجه به نیازهای طرف مقابل برمی گردد. تماس منظم به برادر یا خواهر این حس را منتقل می کند که همواره به شما تعلق دارند. این حس تعلق به شما یاری می رساند که مقدمات همکاری و رشد را فراهم کند. علاوه بر برادر یا خواهر، با خواهرزاده یا برادرزاده خود نیز در ارتباط باشید که به صورت غیر مستقیم می توانید در پیشرفت اعضای خانواده نقش داشته باشد.

5. به خوبی گوش دهید

وقتی برادر و خواهر شما متوجه باشد که به خوبی حرف هایش شنیده می شود، این اعتماد در او شکل می گیرد که یک همراه مورد اطمینان دارد که مسیر موفقیت را برایش هموار می سازد. این زیباترین شکل ارتباط انسانی است. ارتباط بذر خوشبختی را در فرایند موفقیت های تحصیلی، مالی و … می کارد.

نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر

6. احساسات یکدیگر را  بفهمید

دریافت احساسات یک جنبه است و درک و فهم آنها جنبه ای دیگر از آن. تا می توانید به این نکته توجه کنید. احساسات برادر یا خواهرتان برای شما مهم است، پس سعی کنید این مهم را به ایشان نشان دهید. هنگامی که او از مسئله ای خشمگین است، پای حرف هایش بنشینید و به او نشان دهید که درکش می کنید. هنر گفت و گو را یاد بگیرید. کلمات اگر به درستی و به موقع به کار روند، جادو می کنند.

کارهایی که نباید انجام دهید؟

کارهایی وجود دارند که در نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر نباید انجام دهید که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

برادر یا خواهرتان را دل چرکین نکنید

درگیری شدید با خواهر و برادر شما را از هم دور می کند. این اتفاق باعث می شود که نتوانید در ادامه همکاری احتمالی خود را شروع کنید. برای همیشه باید موفقیت را فراموش کنید. سلامت روان یکی از این جنبه های موفقیت است که استرس و تنش ناشی از تعارض با برادر و خواهر، آن را به خطر می اندازد.

موفقیت چگونه تعریف می شود و انواع موفقیت چیست؟

تعریف موفقیت بسته به دیدگاه هر فرد متفاوت است. اما به طور کلی رسیدن به اهداف مشخص تعیین شده در زندگی در برهه های مختلف زندگی می تواند تعریف موفقیت باشد. برجسته ترین موفقیت ها، موفقیت اقتصادی و شغلی است. زندگی در یک خانه مشترک و با وجود پدر و مادر مشترک لزوما به معنای داشتن ایده یکسان نسبت به جهان نیست.

ممکن است بین فرزندان آنها از نظر کسب درآمد استعداد بیشتری وجود داشته باشد. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، ترتیب تولد در ایجاد این برتری در برخی از ویژگی ها نقش دارد. البته همانطور که خودتان در جریان هستید، موفقیت مالی یکی از برادر یا خواهرها می تواند نابرابری های مالی ایجاد کند که البته می تواند این نابرابری ها فرصتی برای موفقیتتان باشد. اگر بتوانید از مهارت های ارتباطی که گفته شده، مثل درک احساسات متقابل و گوش دادن و ارتباط مداوم استفاده کنید.

نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر

زمانی را در نظر بگیرید که خواهر کوچکترتان قصد دارد در رشته هنری تحصیل کند. اما خانواده با این امر مخالفت می کند. شما به عنوان برادر یا خواهر بزرگتر باید سعی کنید که میزان تنش بین خواهر و والدینتان را کم کنید و پای حرفهای خواهرتان بنشینید و اطمینان کسب کنید که واقعا مسیر درستی را انتخاب کرده است یا خیر. او را بدون قضاوت درک کنید. در انتها می توانید در یک مهمانی خانوادگی به عنوان فرزند اول خانواده مسئله را مطرح کنید و بدین وسیله حامی خواهرتان در مسیر پیشرفتش باشید. این مطرح شدن با  ارائه آثار هنری خواهرتان یا دعوت از او برای اجرای هنرش باشد. از او بخواهید که احساساتش نسبت به مسیری که قصد وارد شدن درآن دارد را بیان کند

هنگام ایفای نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر مراقب باشید که روابطتان تبدیل به یک گفتمانی از تحمیل عقاید و توصیه ها به برادر یا خواهرتان نشود. به خاطر بسپارید اگر چه شما با هم برادر یا خواهر هستید، اما دو انسان متفاوت با طرز فکر مختلف هستید. تصمیم گیرنده نهایی خود فرد است. در بعضی خانواده ها برادر یا خواهرها اندیشه های خود یا گاها نماینده تحمیل نظرات والدین هستند. پس بهتر است اینگونه نباشید و به عنوان خواهر یا برادر تعادل را در ارائه نظرات رعایت کنید. مشورت به معنی تحمیل عقیده نیست، درخصوص ایجاد یک کسب و کار ارائه ایده در مورد نوع کسب وکار نباید به شکل تحمیلی ارائه شود، مثلا پرورش قارچ یا کارگاه کوچک خیاطی .

حامی باشید، اما ماهی گیری را یاد بدهید

گاهی حس ژنتیکی برادر و خواهری می تواند دردسر ساز شود و موفقیت را از انسان دور کند. مثلا اگر خواهرتان در فراهم کردن پول کتب دانشگاه یاری گر خوبی برای شما است، این نباید بدان معنا باشد که شما تبدیل به یک مصرف کننده صرف شوید و همواره چشم به دیگران داشته باشید. برای جلوگیری از این امر سعی کنید با خواهر یا برادرتان توافق کنید که در ازای انجام کاری برای او مبلغی را دریافت کنید. این گونه هم مهارتی می آموزید، هم به هدفتان که رشد شخصی یا جذب پول و موفقیت است، می رسید.

نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر

نقش خواهران در موفقیت برادر و خواهر:

  • آنها مربیان خوبی هستند.
  • به طور ذاتی در ایجاد نظم وکاهش اضطراب شریکان اولیه زندگی خود نقش موثری دارند.
  • آنها حامیان خوبی هستند. هنگام دشواری مالی می توانید روی کمک آنها حساب کنید.

صمیمیت می تواند رشد کند

در نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر اگر چه دوری می تواند آسیب زا باشد، اما با روش هایی که در سطرهای قبل گفته شد، می توان از آسیب آن کم کرد و با استفاده از قدرت رهبری فرزندان اول و قدرت کاریزما و جذابیت ذاتی فرزندان آخر مسیر موفقیت را هموارتر کنید. با استفاده از پتانسیل وجودی خواهران به رشد عاطفی و شخصی خود کمک کنید.

از تفاوت ها استقبال کنید

به مثال اول مقاله برگردید. محمد از یک اختلال ژنتیکی به نام اوتیسم رنج می برد و امیر به طور ژنتیکی سالم بود. عامل ژن در آنها تفاوتی بزرگ ایجاد کرده بود. محمد کار چندانی جز نقاشی کردن بلد نبود، اما امیر یک بلاگر موفق بود. همچنین فرزند اول بودن امیر به او هوشمندی مالی و استعداد مدیر عامل بودن بخشیده بود و استفاده از فرصت سبب ایجاد تفاوت کسب و کاری موفق و اشتراکی شد.

رقابت بین خواهر و برادر

چالش های بین خواهر و برادر و کشمکش های بین این دو می تواند شما را در شکست ها دوباره پابرجا کند. به شما می آموزد که در زندگی پر از کشمکش و دشواری ها ادامه دهید. البته مطالعات تازه نشان داده است که اگر این برادر یا خواهر همجنستان باشد، رقابت بیشتر حس می شود. افرادی که حس رقابت کمتری دارند، ضمن اینکه نقاط ضعف و قدرت خود را نمی دانند، در دنیایی که برد و باخت و موفقیت اولویت دارند، کمتر توفیق کسب می کنند.

نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر

سخن آخر

در این مقاله به موضوع نقش برادر یا خواهر در موفقیت یکدیگر پرداختیم. علاوه بر اینکه عوامل مختلفی مثل ژنتیک و محیط در موفقیت نقش دارد، مثال هایی نیز وجود دارد که در آن افرادی به ظاهر ناتوان اما مجهز به سیستمی حمایتگر بودند.

صمیمت و در ارتباط بودن و استفاده از پتانسیل وجودی هریک از خواهران و برادران می تواند به شما کمک کند با روش های گوناگون از قبیل راه اندازی یک کسب و کار خانوادگی کوچک مثل کارگاه شیرینی پزی یا فروشگاه و گسترش تدریجی آن به موفقیت نزدیک شوید. هر چه تعداد برادر و خواهرهای شما بیشتر باشد، احتمالا آدم متفاوت تری خواهید شد. این عاملی است که شما رقابت بیشتری را تجربه کنید. هر چه رقابت بیشتر باشد، تلاش شما نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

منابع:

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx