هر آنچه در مورد نقش خانواده در مشکلات باید بدانید

یک نظر اضافه کنید
17 دقیقه مطالعه

هر آنچه در مورد نقش خانواده در مشکلات باید بدانید

تعریف خانواده تکامل یافته است، اما اهمیت آن همچنان باقی است. از اصلی ترین مکان ها نقش خانواده در مشکلات خواهد بود که می تواند عاملی تأثیر گذار در موفقیت فردی خواهد بود.

تعریف سنتی «خانواده»، متشکل از مرد و زن متأهل و فرزندانشان بود. پدربزرگ و مادربزرگ نیز ممکن است با خانواده زندگی کنند و عضوی از خانواده باشند، اگرچه این روش در زمان های اخیر چندان رایج نیست. در دهه 1950، خانواده ایده آل پدر، مادر و دو فرزند بود. در ادامه با ما همراه باشد تا بیشتر در مورد این موضوعات صحبت کنیم.

چرا نقش خانواده در مشکلات این قدر مهم است؟

خانواده به دلیل تمام محبت و حمایتی که دارد، بسیار مهم است. بودن در کنار خانواده به ایجاد اصول کمک می کند و سلامت روانی کلی را بهبود می بخشد. همچنین گذراندن وقت با خانواده کلید رشد فرد است، زیرا سازگاری و انعطاف پذیری را افزایش می دهد.

نقش خانواده در مشکلات

نقش خانواده در مشکلات

 

چنین درس های کلیدی را فقط می توان با مربیگری اعضای خانواده در مورد فراز و نشیب های زندگی به یکدیگر آموخت. خانواده چیزی است که ما را به آنچه هستیم، تبدیل می کند.

مزایای گذراندن وقت با خانواده، جزء حیاتی زندگی کامل و معنادار است. به یاد داشته باشید، خانواده لزوماً نباید از بستگان خونی در نظر گرفته شوند. دوستان صمیمی، قیم یا خواهر و برادر ناتنی به خوبی در قلمرو افرادی هستند که شما خانواده می دانید.

نقش خانواده در مشکلات و مزایای آن

از آنجایی که زندگی مدرن بر همه فشار می آورد، مزایای زندگی در خانواده بیش از هر زمان دیگری مهم است.

برخی از مزایای تشکیل خانواده افزایش شادی و رضایت است. مطالعات نشان داده اند که گذراندن وقت با خانواده می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند، سبک زندگی سالم تری داشته باشد و عمر را طولانی تر کند. خانواده انگیزه می دهد که بهترین نسخه خود باشید. در اینجا لیستی از برخی از مزایا آورده ایم.

به رفع نیازهای اساسی کمک می کند

واحد اجتماعی پایه به نام خانواده وظیفه رفع نیازهای اساسی آن دسته از اعضای خانواده را دارد که قادر به تأمین زندگی خود نیستند. این شامل افراد زیر سن قانونی، افراد مسن و ناتوان یا به سادگی کسانی است که توانایی مالی برای زندگی خود را ندارند.

نیازهای اولیه مانند غذا، آب، سرپناه و هوای پاک زمانی قابل دسترسی است که یک یا چند عضو بتوانند این موارد را برای کل خانواده فراهم کنند.

امکان می دهد به چیزی تعلق داشته باشید

این موضوع به سلسله مراتب نیازها مرتبط خواهد بود. این سلسله هرم نشان داد که کدام نیازها برای انسان بسیار حیاتی است. پایین ترین بخش در نمودار هرم نشان دهنده نیازهای اساسی ذکر شده در بخش قبلی بود که ابتدا باید برآورده شوند.

در سطح بعدی نیازهای امنیتی و به دنبال آن نیازهای عشق و تعلق خاطر قرار دارند. خانواده ها به دلیل پیوندهایی که از زمانی که هر یک از آنان عضوی از خانواده شده اند، ایجاد کرده و پرورش داده اند، زمان و انرژی زیادی را صرف حمایت از یکدیگر در شرایط سخت می کنند.

امنیت مالی

خانواده ای که به خوبی کار می کند، امنیت مالی را برای همه ساکنان خانه فراهم می کند. اولاً، اعضای خانواده که می توانند کار کنند، حداقل بخشی از درآمد خود را برای کمک به خانواده در رفع نیازها و خواسته های همه مشارکت می دهند.

دوم، خانواده منابع را برای پرداخت قبوض و مدیریت پول خود ترکیب می کند که اطمینان حاصل شود که نیازهای مالی همیشه تأمین می شود. بسیاری از مواقع نقش خانواده در مشکلات در همین حوزه تعریف خواهد شد و محرک قوی برای تصمیم گیری اعضا خانواده خواهد بود.

سیستم پشتیبانی

بسیاری از مردم خبرهای عالی برایشان رخ داده است، اما هیچ کس برای بازگو کردنشان وجود ندارد. این مشکلی است که به ندرت هنگام زندگی در خانواده با آن مواجه می شوید. افرادی که در خانواده های سالم زندگی می کنند به شادی های روزمره دسترسی دارند که برخی از افراد آن را ندارند.

 

علاوه بر این، همه اوقات سختی دارند. خانواده سالم پشتیبان یکدیگر هستند. هنگامی که اعضای خانواده تحت استرس هستند، از نزدیکان آنان به احتمال زیاد علائمی را که با آن دست و پنجه نرم می کنند، مشاهده خواهند کرد.

مردم ممکن است که مشکلات خود را با دیگران پنهان کنند، اما خانواده آنان اغلب از قبل درک خواهند کرد. حتی اگر از اعمال کسی چشم پوشی نکنند، بدون قید و شرط عشق می ورزند. آنها برای اعضای خانواده آنجا هستند. حمایتی که نقش خانواده در مشکلات را پررنگ تر از قبل خواهد کرد.

تقویت اعتماد به نفس

خانواده باعث ایجاد اعتماد به نفس برای همه اعضای آن می شود. والدین می توانند به کودکان بیاموزند که عزت نفس را از طریق مهارت های خاصی مانند حل مسئله و ارتباط ایجاد کنند. همچنین می توانند توانایی دوست داشتن خود را بدون تحقیر دیگران مدل کنند. برای والدین و فرزندان، اعتماد به نفس به سادگی با آگاهی از اینکه مورد ارزش و قدردانی عزیزانشان هستند، افزایش می یابد.

سازگاری و انعطاف پذیری را ترویج می کند

توانایی برای رویارویی با تغییرات و چالش های زندگی با پیوند قوی خانوادگی تا حد زیادی بهبود می یابد. بودن در کنار خانواده این احساس را می دهد که از شما مراقبت می شود و به وجودتان نیاز است که احساس معنا و هدف می دهد. این اطمینان انگیزه ای برای پیشروی، رشد و موفقیت می دهد.

خطر مشکلات رفتاری را کاهش می دهد

افرادی که در برهه مشکلات با خانواده خود وقت می گذرانند، کمتر در معرض مشکلات رفتاری مانند خشونت و سوء مصرف مواد قرار دارند. هنگامی که آنان به رفتارهای مثبت توجه مثبت دریافت می کنند، تمایل آنها را برای ادامه آن الگوهای سالم افزایش می دهد.

نقش خانواده در مشکلات

نقش خانواده در مشکلات و خطر رفتاری

 

بودن در کنار خانواده و انجام فعالیت های مشترک نیز راهی برای احساسات فروخورده فراهم می کند که در غیر این صورت می تواند منجر به تصمیم های ناسالم شود. وقتی صحبت مشکلات به میان می آید، خانواده بسیار مهم است، زیرا توصیه های آنان می تواند به اعضا اجازه دهد که برای مقابله با مشکلات و انتخاب های مثبت مجهزتر شوند.

نقش خانواده در مشکلات و سلامتی افراد

کودکان زمانی که در خانواده ای سالم زندگی می کنند از سبک زندگی سالم لذت می برند. آنها وعده های غذایی سالم می خورند، تشویق می شوند از جای خود بلند شوند و حرکت کنند، از وقت خود در فضای باز لذت ببرند و در صورت نیاز تحت مراقبت های پزشکی فوری قرار گیرند.

مزایای سلامتی برای والدین نیز وجود دارد. تحقیقات نشان داده است افرادی که در خانواده خود با فرزندان زندگی می کنند، حتی پس از بزرگ شدن و دور شدن فرزندان، عمر طولانی تری دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که والدین تمایل دارند غذای سالم تری بخورند، سیگار را ترک کنند، نوشیدنی خود را کاهش دهند، مصرف مواد مخدر را ترک کنند و حتی ممکن است در مقایسه با همسالان بدون فرزند خود فعال تر بمانند.

سلامت روان را بهبود می بخشد

یکی از هزاران نقش خانواده در مشکلات، ثبات روحی خواهد بود. گذراندن وقت با خانواده، به خصوص ارتباط چهره به چهره، برخلاف دیجیتال، به طور قابل توجهی از بروز افسردگی، اضطراب و سایر بیماری های روانی در این برهه جلوگیری می کند. حضور فیزیکی در کنار عزیزان، حمایت عاطفی قوی ایجاد می کند که شما را در چالش های زندگی تقویت کند.

نقش خانواده در مشکلات

نقش خانواده در مشکلات و سلامت روان

 

حمایت در هنگام بیماری یکی از اعضا خانواده

مواجهه با مشکلات پزشکی به تنهایی می تواند کابوس باشد. خانواده به طور بالقوه به حل همه این مشکلات کمک کرده و می تواند اطمینان حاصل کند که غذا، آب، استراحت و مراقبت های پزشکی ارائه می شود. جامعه ممکن است که مجبور نباشد برای رسیدگی به نیازهای اولیه هر فرد کاری انجام دهد، زیرا خانواده از قبل این پوشش را انجام می دهد.

نقش خانواده در مشکلات جامعه

خانواده های سالم افرادی را تولید می کنند که کمک های مثبتی به جامعه می کنند. والدین بیشتر از افرادی که تنها زندگی می کنند با جامعه خود درگیر می شوند. علاوه بر این، آنها در سنین پایین به فرزندان خود می آموزند که تنها راهی که می توانند نوع جامعه ای را که دارند کنترل کنند، مشارکت در آن است.

وقتی والدین با اهدا پول یا لوازم مورد نیاز به جامعه خود کمک می کنند، نگرش مراقبتی را الگوسازی می کنند. آنان به فرزندان خود نشان می دهند که ارائه پول، غذا یا تدارکات به جامعه، باعث حمایت از آن می شود که بتواند به همه بهتر خدمت رسانی کند.

نقش خانواده در مشکلات

نقش خانواده در مشکلات جامعه

 

همچنین والدین با تلاش برای اطمینان از اینکه خانواده شان از بهترین فرصت های آموزشی برخوردار می شوند، به جامعه کمک می کنند. ممکن است کمک مالی کنند یا از شبکه اجتماعی خود برای کمک به دانشجو در سن 22 برای یافتن شغل استفاده کنند. در حقیقت کمک عاطفی و عملی حتی مهم تر از حمایت مالی باشد که توسط خانواده در جامعه عملی خواهد شد.

جنایت بخشی از تمدن بشری است. حداقل در اکثر نقاط جهان بیشتر اوقات چنین بوده است. خانواده ها نمی توانند جرم و جنایت را از بین ببرند، اما می توانند به پیشگیری و کاهش تأثیر آن کمک کنند.

اهمیت خانواده در آموزش کودکان

از مهم ترین راه هایی که والدین به جامعه کمک می کنند، آموزش فرزندانشان است که تأثیر مثبت زیادی در نقش خانواده در مشکلات خواهد داشت. در خانواده سالم، یادگیری از اولویت بالایی پس از رفع نیازهای اولیه برخوردار است که می تواند موجبات رشد فردی را فراهم کند.

با صحبت کردن در اطراف میز شام، اعضای خانواده اغلب نظرات سیاسی خود را به اشتراک می گذارند. آنها ممکن است در مورد مسائل در انتخابات آینده یا شرایط نامزد بحث کنند. این الهام بخش همه می شود تا درباره افراد و ایده های درگیر اطلاعات بیشتری کسب کنند که بتوانند زمانی که نوبت برای دادن است، تصمیمی آگاهانه بگیرند.

والدین به محض تولد فرزندان خود به آنان آموزش می دهند. ممکن است کمک کنند که راه رفتن را آموخته و هم زمان با توسعه واژگان خود، کلمات جدیدی را به آنان بیاموزند. همچنین کودکان را آموزش، آداب را به آنان آموخته و از فرصت های یادگیری در زندگی روزمره استفاده می کنند.

نقش خانواده در مشکلات

اهمیت نقش خانواده در مشکلات

 

بهتر از همه، آنها عشق به یادگیری را منتقل می کنند که در طول زندگی کودک به خوبی خدمت می کند. اکثر والدین برای کمک به یادگیری فرزندانشان پس از رفتن به مدرسه به روش های مختلفی مجهز هستند.

هنگام تبدیل شدن به خانواده، حل همه اختلافات کودکان می تواند کار طاقت فرسا باشد. از راه هایی که والدین با آن کنار می آیند، این است که به فرزندان خود بیاموزند که چگونه تعارضات خود را به تنهایی حل کنند. در حقیقت والدین حق از نادرست را به فرزندان خود آموزش می دهند.

اعضا خانواده را تشویق می کنند که قوانین کشور را رعایت کنند، مگر اینکه رعایت نکردن قانون خاصی به نفع جامعه باشد. خانواده ها اغلب برای انجام کارهای خانه با هم همکاری می کنند. هر کاری که با هم انجام می دهند به آنها بیشتر می آموزد که کار تیمی برای دستیابی به اهداف گروهی چگونه است.

همه خانواده ها ممکن است گاهی اوقات مبارزه کنند

اگرچه خانواده ها مزایای زیادی دارند، اما گاهی اوقات می توانند چالش برانگیز باشند. ممکن است برای گذراندن روزهای خود به کمی حمایت نیاز داشته باشید که کاملاً قابل درک است.

نقش خانواده در مشکلات

نقش خانواده در مشکلات و مبارزه اعضا

 

به عنوان مثال، اگر از طرف مقابل خود راضی نباشید، ممکن است منجر به افسردگی و طلاق شود. بهتر است قبل از اینکه با کسی کنار بیایید در مورد دیدگاه خود نسبت به خانواده خود صادق باشید. این اتفاق، این چیزها را محدود می کند.

همچنین باید در نظر داشته باشید که دوستی مورد اعتماد داشته باشید که بتوانید در مورد مشکلات خود با او صحبت کنید یا فقط گاهی اوقات برای زمانی که به استراحتی کوچک از زندگی خانگی خود نیاز دارید، کمی وقت بگذارید. این چیزی است که استرس را کاهش می دهد و امکان می دهد و روی چیزهای مهم تمرکز کنید.

سخن آخر

در دنیایی که پخش رسانه های اجتماعی فراگیر است، بسیاری از افراد در واقع از راه هایی کمتر اجتماعی شده اند که نه تنها مفید نیست، بلکه برای رفاه ذهنی و جسمی خطر محسوب می شود. در این بین معضلاتی پدید می آید که نقش خانواده در مشکلات تعیین کننده است.

به تعاملات حضوری نیاز دارید که از مزایای کامل ارتباط اجتماعی بهره مند شوید. کسانی که کمتر تنهایی را تجربه می کنند، روابط معناداری را پرورش می دهند. تمامی موارد بیان شده گوشه کوچکی از دریای وجود خانواده بود.

با تمام مزایای باورنکردنی شبکه های اجتماعی و موارد دیگر دنیای امروز، می توانید متوجه شوید که چرا گذراندن وقت با خانواده مهم است. در حالی که دعوت از دوستان و خانواده برای گذراندن زمان با کیفیت در کنار هم سرگرم کننده است، اما جنبه مهمی از سلامت جسمی و سلامت روانی نیز دارد.

تلفن را کنار بگذارید، دور هم جمع شوید و خاطرات جالب و معناداری بسازید. وقت گذاشتن برای برقراری ارتباط با خانواده مستلزم کمی برنامه ریزی است. این سرمایه گذاری برای نتایج افراد سالم و پیوندهای خانوادگی قوی ارزش آن را دارد.

منبع:

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx