شش راه برای درک زندگی که کیفیت زندگی شما را افزایش می دهد

یک نظر اضافه کنید
17 دقیقه زمان مطالعه

بسیاری از افراد ممکن است در برهه ای از زندگی احساس کنند که از زندگی خود چندان که باید لذت نمی برند. هر فردی ممکن است صرف نظر از جنسیت، مرتبه اجتماعی و اقتصادی با این مسئله مواجه شود. ما در این مقاله شش راه برای درک زندگی به شما ارائه می دهیم که موجب لذت افزایی می شود و کیفیت زندگی شما را افزایش می دهد.

شش راه برای درک زندگی که به تقویت لذت افزایی می انجامد  

لذت افزایی آمیزه ای از قدردانی، سپاسگزاری و شکرگزاری است که شادمانی پایدار را به زندگی بازمی گرداند. رسالت لذت افزایی، بازگرداندن لذت و زدودن غبار نشسته بر ذهن شما است که مانع از درک حس شادمانی و خرسندی در شما شده است.

گاهی ممکن است احساس کنید که در زندگی با انبوهی از مشکلاتی مواجه هستید که راهی برای حل آن ها پیش روی شما نیست. اینجاست که تغییر الگوی ذهنی در شما می تواند به درک زندگی و در نتیجه بهره وری بهتر از آن کمک کند.

الگوهای ذهنی ما عموماً تبلوری از بینش مان نسبت به واقعیت زندگی و نگرش ما نسبت به جهان پیرامون مان هستند. ما اغلب بر این باوریم که چیزی که می بینیم لزوماً همان چیزی است که واقعاً وجود دارد. واقعیت ماجرا آن است که بینش ما در واقع مولود باورهایمان است.

ما در جهان بینی ویژه خود تنها چیزهایی را می بینیم که باورهایمان را تقویت می کند. در این حالت است که راه را بر هر بینش دیگری مسدود می کنیم. اگر احساس کنیم که در تله شرایط بیرونی گرفتار شده ایم، باید بدانیم که ما در واقع در دامی گیر افتاده ایم که ذهنمان برای خود ما پهن کرده است.

تصور کنید در جهانی زندگی می کنید که مملو از فرصت ها و امکانات بی پایان است و می توانید عیناً هر کاری که می خواهید انجام دهید. در این مسیر برای انجام این کارها چیزهایی می آموزید و در نهایت آموزه های خود را در عمل پیاده می کنید.

در چنین جهانی شما یک خالق هستید؛ موجودیتی بی نهایت که در جهان کند و کاو می کند و آنگونه که می خواهد خلاقانه انتخاب می کند. زندگی را زمانی اینگونه خواهید دید که به یاد بیاورید چه کسی هستید.

حال دنیایی را تصور کنید که در آن راه را بر تمام فرصت ها و امکانات موجود بسته اید. در چنین حالتی چنانچه با تجربه ای بد مواجه شوید یا شخصی بر شما تأثیر منفی نهاد با چه اتفاقی مواجه می شوید؟

بخشی از ذهنتان برای محافظت از شما تصمیم می گیرد که راه را بر هر چیزی ببندد. در این حالت مسیر پیش روی شما باریک و باریک تر می شوند و انتخاب های شما شروع به محدود شدن می کنند. در این جهان بینی زندگی برای شما تنها به استفاده از هر آن چیزی که باقی مانده است، تبدیل می شود و دیگر به خودتان باور ندارید.

این جهان بینی ذهن شما را کور می کند و فراموش می کنید که پیش از این زندگی را چگونه می دیده اید. این کوری ذهن نباید به اشتباه، حقیقت انگاشته شود. واقعیت این است که شما چیزهایی را که پیش تر قادر به دیدنشان بودید، نمی بینید. اینجاست که ترس بر جای لذت تکیه می زند.

ما در زیر شش راه عملی را به شما پیشنهاد داده ایم که با تقویت لذت افزایی و موجب درک بهتر زندگی و افزایش کیفیت آن می شود.

در قدردانی دست و دلباز باشید

قدردانی را در تمام برهه های زندگی خود بسط دهید. به گذشته خود بیندیشید و خاطرات مثبت و هر چیز خوبی که در کودکی به دست آوردید را به یاد آورید. از حال غافل نشوید و شکرگزار چیزهایی باشید که در حال حاضر دارید. تلاش کنید نسبت به آینده نگرشی امیدوارانه و خوش بین داشته باشید.

درک زندگی

صرفنظر از میزان فعلی قدردان بودنتان می توانید این خصیصه را با نوشتن یادداشت های سپاسگزاری، استفاده از مجلات قدردانی و ابراز سپاسگزاری کلامی در زندگی خود گسترش دهید.

قدردانی را می توانید با هدیه دادن و تهیه فهرستی از داشته ها، توانمندی ها، قابلیت ها، فرصت ها و پیوندهای اجتماعی به ابعاد مختلف زندگی خود گسترش دهید. حتی می توانید بابت میزان استقلالی که از داشتن آن برای انجام کارهای روزمره لذت می برید سپاسگزار باشید.

یه یاد داشته باشید هدف این نیست که خودتان را در میان انبوهی از فهرست هایی که تهیه کرده اید سردرگم کنید. هدف آن است که کمی آهسته تر پیش روید و به خودتان فرصت دهید تا نسبت به هرآنچه و هرآن کس که در زندگی دارید آگاه تر شوید.

 تهیه این فهرست به شما فرصت می دهد که بدانید این افراد و داشته ها چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارند و در کنار هم زندگی تان را ارزشمند می سازند. جاری ساختن قدردانی در ابعاد مختلف زندگی موجب افزایش خودآگاهی و درک بهتر زندگی می شود. به یاد داشته باشید با گسترش قدردانی در زندگی به رشد فردی خود نیز کمک می کنید.

مدیتیشن اسکن بدن را تمرین کنید

دنیای درون و بیرون شما بر یکدیگر اثر متقابل دارند. سعی کنید آن ها را به یکدیگر پیوند بزنید. یکی دیگر از روش های هوشمندانه برای لذت افزایی و درک بهتر زندگی این است که در پایش بدن خود مهارت پیدا کنید. هدف اسکن یا پایش بدن این است که نسبت به جسم خود آگاه شوید و با خود جسمانی تان دوباره پیوند برقرار کنید.

درک زندگی

زمانی که حال خوبی را تجربه می کنید خودتان را بررسی کنید. نفس بکشید و آن را مدتی نگه دارید و سپس هوا را به آرامی از ریه های خود خارج کنید. در همین حال هیجانات و عواطفی که در شما سربرآورده اند و تأثیر متقابل آن ها را بررسی کنید.

بدون قضاوت خود به تمام حواس و هیجاناتی که احساس می کنید، توجه داشته باشید. به تمام ارتعاشات، حرکات و به دمایی که از حواس خود دریافت می کنید، دقت کنید. هدف از این کار، تمرین ذهن برای باز شدن آن نسبت به تجربه های حسی است.

حال محرک های پیرامونتان را مشاهده و بررسی کنید. ذهن ابزاری قدرتمند است و پاسخ هایی که نسبت به محرک های مختلف می دهید را بایگانی می کند. با گذشت زمان و تمرین بیشتر، اسکن بدن توانایی شما در تمرکز را تقویت می کند.

این تمرین مدیتیشن به شما در درک تمام و کمال زمان حال کمک می کند. به این مفهوم که شما را قادر می سازد عمیق تر تجربه کنید و احساسات مثبت مرتبط با این را تجربیات گسترش داده و در زندگی خود تسری دهید.

تخیل و کنجکاوی را با آغوش باز بپذیرید

یکی دیگر از راه های لذت افزایی و درک بهتر زندگی تخیل و کنجکاوی در دنیای پیرامون است. کنجکاوی میل قوی به آموختن یا دانستن چیزی است. تخیل فرایند تصویرسازی مفاهیم و خلق چیزها در ذهن است. اگر به کودکان که در تخیل و تصویرسازی ذهنی ماهر هستند، نگاهی بیندازیم، با این تمرین ذهنی بهتر آشنا می شویم.

درک زندگی

کودکان در به دنبال درک دنیای پیرامون خود از طریق خلق تصورات زیبا و توصیفات خیالی هستند. آن ها سرشار از کنجکاوی هستند. این خصیصه ابزاری مهم و حیاتی برای نیل به موفقیت و شادمانی در زندگی تلقی می شود. پس، نسبت به خودتان و دنیای پیرامونتان کنجکاو باشید.

به ابزار و وسائل خانه خود جور دیگر نگاه کنید. تصور کنید این وسایل در گذر زمان شاهد گفت وگوها، لحظات شادی، غم و حتی لحظات تنهایی شما بوده اند. هرگاه وسیله ای را برداشتید با کنجکاوی و خلاقیت به آن بنگرید و تصور کنید چه داستان هایی برای شما تعریف می کند.

افکار و خاطرات راجع به آن وسیله که یادآور خوشایندترین هیجانات شما بوده اند، حالا بخشی از داستان این وسیله هستند. شما با این روش برای خود «کلیدی» ساخته اید که هر زمان بخواهید از آن برای تجربه مجدد احساساتی که این وسیله یادآور آن است، استفاده می کنید.

برای تقویت تخیل و کنجکاوی راه هایی را به شما پیشنهاد می کنیم که به درک زندگی و تقویت لذت افزایی کمک می کند.

 • با افراد مختلف گفت وگوی انگیزشی داشته باشید. مغزتان را وادار کنید به عمق افکار شما بخزد. برای این کار می توانید موضوعی خاص که شما را به تفکر وامی دارد، انتخاب کنید و آن را با دوستانتان به بحث بگذارید.
 • درباره هرآنچه که دوست دارید آزادانه بنویسید. فرقی نمی کند از چه می نویسید؛ از روزی که گذرانده اید یا فیلمی که تماشا کرده اید. فقط کافیست هر چیزی که به ذهنتان می آید را بنویسید.
 • بی هدف نقاشی بکشید یا خط خطی کنید. قرار نیست یک اثر خارق العاده هنری خلق کنید. بگذارید خلاقیت در دستان شما جریان یابد.
 • در محیطی متفاوت کار کنید. اگر نمی توانید خلاق باشید از نشستن پشت میزی که هر روز از آن استفاده می کنید فاصله بگیرید. محیط خود را تغییر دهید و در فضای جدید پیرامون خود غرق شوید. تحقیقات نشان داده اند این شیوه یکی از بهترین راه ها برای تقویت قدرت تخیل است.
 • داستان های خیالی و عامیانه بخوانید. خودتان را وسط دنیای داستان های خیالی بیندازید. تصور کنید یکی از شخصیت های داستانی هستید یا در یکی از موقعیت های داستان قرار دارید. این داستان ها شما را به دنیایی می برد که سرشار از خلاقیت است.
 • یک دفترچه ایده برای خودتان داشته باشید. به محض اینکه ایده ای به ذهنتان می رسد آن را یادداشت کنید و پیش از خواب آن ها را مرور کنید.
 • مسافرت کنید و با مکان ها، افراد و فرهنگ های متفاوت آشنا شوید. گاهی اوقات مغز از بودن در محیطی تکراری خسته می شود. تغییر محیط چیزی است که به آن احتیاج دارید. به جایی بروید که همیشه می خواستید. افراد جدید را ملاقات کنید و با آن ها گفت وگوی تازه داشته باشید.

درک زندگی

 • دنیای پیرامون خود را از لنز دوربین خود ببینید. قرار نیست مثل یک عکاس حرفه ای باشید. از هر چیزی که برایتان جالب است عکس بگیرید. ساده ترین چیزها وقتی به عکس تبدیل شوند زیباتر به نظر می رسند.
 • کاری را انجام دهید که از آن هراس دارید.
 • خواب را فراموش نکنید. در شرایطی که همه چیز به هم ریخته است، خواب به مثابه یک مسکن قوی عمل می کند.

داستان خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

ارتباط داشتن با دیگران و شناخت تجربیات مثبت در کنار افراد دیگر یکی از راهبردهای لذت افزایی است که روانشناسان آن را با بهره گیری از فرصت و سرمایه گذاری مرتبط می دانند.

درک زندگی

به چیزهای کوچک و بزرگ دنیای پیرامون توجه کنید. عوامل بیرونی و احساسات خود را زیر نظر داشته باشید و اگر لازم می دانید آن ها را یادداشت کنید. زمانی که از لحظات خوب خود با دیگران صحبت می کنید، دوباره با گذشته پیوند می خورید و می توانید احساسات خوشایند آن زمان را دوباره تجربه کنید.

مطالعات دانشگاه کالیفرنیا نشان داده است زمانی که دیگران در حین صحبت با ما خاطرات و اخبار خوبشان را مرور می کنند در واقع ما را در تجربیات مثبتشان سهیم می سازند. تحقیقات همچنین حاکی از آنند تجربه لذت افزایی منظم در کنار دیگران موجب تقویت ارتباط افراد با یکدیگر می شود.

بگذارید بدنتان زبان احساسات و تجربیات شما باشد

یکی دیگر از روش هایی که به تقویت تجربیات هیجانات مثبت می انجامد استفاده از حرکات و رفتارهایی است که بازتاب آن تجربیات هستند. بشر از ابتدای تاریخ حس شادی و عافیت خود را همواره در حرکات و رقص های گوناگون نشان می داده است.

لذت افزایی به این شیوه می تواند تنها با یک بشکن کوچک با انگشتانتان، دست زدن، پریدن، حرکات متوالی یا حتی رقصیدن باشد. این حرکات می تواند شامل هر چیزی باشد که به بدنتان اجازه دهد از احساسات و هیجاناتی که درون آن سر برآورده است سخن بگوید.

در یک آزمایش افرادی که در حین خواندن کتاب، خودکار خود را به دندان گرفته بودند مطالعه را مفرح تر دانستند. نتیجه حاصل شده برخاسته از لبخند ایجاد شده در حین مطالعه بوده است. در واقع نمود جسمانی هیجانات مثبت نظیر خندیدن، پریدن و رقصیدن موجب خلق حلقه های مثبت وسیع شادمانی می شود.

مناسک ویژه خودتان را داشته باشید

مناسک را مجموعه ای از فعالیت های سلسله وار و منظم شامل کلمات، حرکات و اعمالی که فرد در انجام کاری به خصوص در انجام می دهد، تعریف کرده اند. بنابراین اگر برای انجام وظیفه یا کار خود اقداماتی را به طور منظم و سلسله وار انجام می دهید در واقع آیین و مناسکی را برای آن پیاده می کنید.

دانشمندان حوزه روانشناسی معتقدند که دنبال کردن اقدامات و فعالیت های منظم و سلسله وار حین آماده سازی غذا در لذت افزایی و نحوه مصرف آن مؤثر است. برای تمرین این شیوه می توانید روشی که می گوییم را امتحان کنید.

پس از اینکه غذای خانواده را آماده کردید خودتان را به یک فنجان نوشیدن گرم مهمان کنید. روی صندلی مورد علاقه تان بنشینید و به موسیقی دلپذیری که دوست دارید گوش دهید. انجام دادن منظم اقدامات و فعالیت هایی که دوست دارید موجب لذت افزایی و درک بهتر زندگی می شود.

جمع بندی

در حال حاضر راه های زیادی برای لذت افزایی و درک زندگی ارائه شده اند که کیفیت زندگی شما را افزایش می دهند. در این مقاله راه هایی را به شما ارائه دادیم که به موفقیت شما در نیل به این اهداف کمک می کند. به یاد داشته باشید گاهی لازم است برای درک بهتر زندگی و کمک به لذت افزایی از وجود یک مشاور مجرب بهره ببرید.

منابع

 • ://happyproject.in/how-to-savor/
 • ://speakingbiz.sheridancollege.ca/2016/04/the-7-survival-skills-curiosity-imagination/
 • ://www.storypick.com/boost-imagination-creativity/
۴.۶/۵ - (۴۴ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx