متاپروگرام چیست و چگونه الگو و مدل افراد را شناسایی کنیم ؟

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

تعریف متاپروگرام

آیا می خواهید درباره  ی اینکه مردم چگونه جهان را درک می کنند، بینش و اطلاعات جدیدی به دست آورید؟ آیا تا بحال نام متاپروگرام  را شنیده اید؟  اصول مرتب سازی متاپروگرام بسیار مهم و قدرتمند هستند. (متاپروگرام ها فرایندهای ذهنی هستند که فرآیندهای ذهنی دیگر را مدیریت ، راهنمایی و هدایت می کنند. ) با این حال ، نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که تعداد متاپروگرام هایی که از آنها آگاهی دارید با میزان حساسیت ، آگاهی و تصور شما محدود می شود. 

یکی از کلیدهای موفقیت در هر زمینه ای امکان ایجاد تمایز است. متاپروگرام ها به شما ابزاری را ارائه می دهند تا در تصمیم گیری در مورد نحوه برخورد با افراد ، تفاوت های اساسی ایجاد کنید. شما به برنامه هایی که من در این وبلاگ اشاره کردم محدود نشوید. دانشجویی شوید که مرتباً خود را با اطرافش سنجش و کالیبره می کند.

الگوی رفتاری چیست ؟

به الگوهای خاص برای درک جهان توجه داشته باشید و ببینید آیا دیگران نیز الگوهای مشابهی دارند و سپس به تحلیل آنها بپردازید. با استفاده از این رویکرد ، شما می توانید مجموعه کاملی از تمایزها  را در افراد شناسایی کنید که می تواند شما را در شناخت نحوه برقراری ارتباط موثر با همه افراد توانمند سازد.

به عنوان مثال ، بعضی از افراد اساساً بر اساس احساساتشان و برخی دیگر طبق افکار و منطقشان تصمیم می گیرند. آیا می توانید با یک روش آنها را ترغیب کنید؟ البته که نه. برخی دیگر از افراد فقط بر اساس حقایق و ارقام خاص تصمیم می گیرند یعنی در ابتدا آنها باید بدانند که آیا همه چیز خوب کار می کند یا خیر. دیگر افراد ابتدا با یک مفهوم یا ایده کلی متقاعد می شوند. آنها در برابر کلیات واکنش نشان می دهند درواقع ابتدا می خواهند تصویری بزرگ از اتفاق را ببینند. سپس اگر دوست داشتند ،  در مورد جزئیات فکر می کنند.

بعضی از افراد با آغاز کار هیجان زده می شوند، آنها وقتی ایده جدیدی  می بینند  بیشتر ذوق زده می شوند و بعد از آن به زودی تمایل و علاقه خود را از دست می دهند و به سراغ چیز دیگری می روند. سایرین پس از اتمام کار راضی و خشنود می شوند درواقع هر کاری که باید انجام دهند خواه خواندن کتاب باشد خواه انجام یک کار جدید در محل کارشان را باید تا پایان کار ببینند .

مثال هایی برای الگوی شخصیت افراد یا متاپروگرام

بعضی از افراد با غذا طبقه بندی می شوند. درست است ، با غذا .تقریباً هر کاری که انجام دهند یا در نظر داشته باشند از نظر غذایی ارزیابی می کنند.اگر از آنها بپرسید که چگونه به مکانی خاص باید بروید آنها خواهند گفت ، “از جاده پایین بروید تا اینکه به همبرگر فروشی کینگ برسید ، سپس به سمت چپ بپیچید و  ادامه دهید تا اینکه به مک دونالد برسید و به سمت راست بپیچید تا به کنتاکی فروشی برسید و در نهایت مستقیم بروید تا زمانی که به ساختمان شکلاتی رنگ برسید! “

اگر از این فرد درباره فیلمی که در سینما دیده است سوال بپرسید بلافاصله شروع به  امتیاز بندی تنقلات سینما می کند. اگر از او در مورد عروسی بپرسید ، در مورد کیک صحبت می کند . شخصی که در درجه اول به افراد توجه می کند بیشتر در مورد افراد در عروسی یا افراد حاضر در فیلم صحبت خواهد کرد. شخصی که در درجه اول فعالیت ها توجهش را جلب می کند به آنچه در عروسی یا در فیلم رخ داده استپ است صحبت خواهد کرد.

مورد دیگری که متاپروگرام ها ارائه می دهند ، الگویی برای تعادل است.  درست همانطور که می توانید تصمیم بگیرید که خود را در وضعیت توانمندی قرار دهید ، می توانید متاپروگرام ها را انتخاب کنید که به جای اینکه مانع شما شود ، به شما کمک کند.

تعریف دقیق متاپروگرام 

آنچه یک متاپروگرام انجام می دهد این است که به مغز بگوید چه چیزی را حذف کند. برای تغییر متاپروگرام های خود ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از کارهایی که به طور عادی حذف می کنید آگاه شوید و توجه خود را به آنها معطوف کنید.

اشتباه نکنید و خود را با رفتارهای خود اشتباه نگیرید .مثلا شما می گویید ، “من جو را می شناسم. او این ، این و این کار را انجام می دهد. “خوب ، شما جو را نمی شناسید. شما او را از طریق رفتارهای او می شناسید. اما او رفتارهایش  نیست. اگر کسی هستید که تمایل به دور شدن از همه چیز دارد ، ممکن است این الگوی رفتاری شما باشد. اگر آن را دوست ندارید ، می توانید تغییر دهید. در واقع ، هیچ بهانه ای برای تغییر شما وجود ندارد. شما الان قدرت این کار را دارید تنها سؤال این است که آیا دلیل کافی دارید تا از آن قدرت استفاده کنید.

انواع متاپروگرام 

دو روش برای تغییر متاپروگرام ها وجود دارد. یکی  از آنها که از رویدادهای مهم احساسی است – “مشاهده است”. ممکن است والدین خود را دیده باشید که به طور مداوم از چیزهایی دور می شوند و در نتیجه قادر به دستیابی به پتانسیل کامل خود نیستند ،این موضوع ممکن است در شیوه حرکتی شما تاثیر بگذارد.اگر شما به دنبال ضرورت ها باشید و فرصت شغلی خوبی را به خاطر آن از دست دهید( زیرا شرکت به دنبال شخصی با احساس فعال و پویا بوده است.)  ممکن است از تغییر رویکرد خود شوک شوید.

روشی دیگر که می تواند زندگی‌تان را تغییر دهد این است که به طور آگاهانه تصمیم به انجام این کار بگیرید. بیشتر ما هرگز نمی دانیم که باید از کدام متاپروگرام ها استفاده  کنیم. اولین قدم به سوی تغییر ، شناخت است. آگاهی دقیق از کاری که در حال حاضر انجام می دهیم فرصتی برای انتخاب های جدید است و در نتیجه تغییر ایجاد می کند.

بگذارید بگوییم که شما  تمایل شدید به دور شدن از چیزها دارید.

مطمئناً مواردی وجود دارد که می خواهید از آنها دور شوید. اگر دست خود را روی یک اتوی داغ قرار دهید ، می خواهید تا حد امکان سریع تر دست خود را از آن  دور کنید. اما آیا چیزهایی وجود دارد که واقعاً بخواهید به سمت آن بروید؟ آیا بخشی از درونتان،  شما را کنترل نمی کند که یک تلاش آگاهانه برای حرکت به سمت چیزی داشته باشید؟ آیا بیشتر رهبران بزرگ و موفق به جای فرار از چیزها به سمت آنها حرکت نمی کنند؟ بنابراین ممکن است لازم باشد کمی انعطاف پذیر باشید. می توانید به فکر چیزهایی باشید که برای شما جذاب هستند و به طور فعال به سمت آنها حرکت کنید.

 

همچنین می توانید در سطح بالاتری به متاپروگرام ها فکر کنید. آیا ملت ها دارای برنامه فراشناختی یا متا پروگرام هستند؟ خوب ، آنها رفتارهایی دارند ، اینطور نیست؟ بنابراین ، آنها نیز برنامه های فراشناختی یا متا دارند. رفتار جمعی آنها بر اساس برنامه های مربوط به رهبرانشان الگویی را شکل می دهد . ایالات متحده فرهنگی دارد که به نظر می رسد به سمت آن حرکت می کند. آیا کشوری مانند ایران دارای یک قاب مرجع داخلی است یا خارجی ؟

بیشتر بخوانید: 12 اصل طلایی که باید در مورد قانون باور بدانید

1/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx