چگونه خود را باور داشته و پیشرفت کنیم؟

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

منظور از خودباوری این می باشد که شخص در هنگام مواجه شدن با برخی شرایط یا انجام هرکاری، به خودش ایمان داشته باشد که از عهده ی آن بر می آید و پیروز می شود. زمانی که شما خودتان را باور داشته باشید، در هر تجربه ای ( مثبت یا منفی )، ذهن خود را مجبور می کنید که یک نمای مثبتی از آن را ببینید. شخص خود باور ذهن خود را روی فرصت، تصویر بزرگتری از اتفاقات، صبر، مقاومت و رسیدن به اهدافشان متمرکز می کنند و برای رسیدن به هر چیزی در زندگی تلاش می کنند تا واقعا در زندگی خود احساس رضایت و خوشحالی بکنند.

افرادی که به خودباوری رسیدند، عمیقاً اعتقاد دارند، آنچه که در ذهن دارند چیزی است که می توانند آن را بدست بیاورند.

یادگیری نحوه خودباوری امکانات بی پایانی را وارد زندگی شما می کند. در بعضی مواقع ممکن است انجام این کار برای شما دشوار باشد، به خصوص اگر احساسات منفی در خود ایجاد کرده باشید. حقیقت این می باشد که به صورت پیش فرض، شرط شک کردن به توانایی ها و خود واقعی در زندگی ما لحاظ شده است. پس ما باید مجدداً خودمان را آموزش دهیم تا از شر ترس و تردید های بیهوده خلاص شویم و اعتماد بنفس و عزت نفس لازم را در خود ایجاد کنیم.

داشته هایتان نتیجه خودباوری شماست

هر چیزی که در زندگی خودتان دارید، ناشی از باور شما به خود و آنچه که امکان دارد، می باشد. کارهای ساده ای وجود دارد که شما می توانید با انجام دادن آنها، باور به خود را شروع کنید. به عنوان نمونه، شما می توانید از تجربیات گذشته خود استفاده کنید و برای آینده هدف گذاری کنید، می توانید دوستان جدیدی پیدا کنید، بحث و گفت و گوی مفیدی داشته باشید، ایده های جدیدی برای چیزهای مختلف پیشنهاد بدهید، به دنبال فرصت هایی برای استفاده از مهارت خود باشید و …

بررسی مواردی که باعث تقویت خودباوری می‌شود

1. برای رسیدن به خودباوری وضعیت فعلی خود را بپذیرید

اولین کاری که باید انجام دهید، این می باشد که برای باور داشتن خودتان، شرایط فعلی زندگی خود را بپذیرید. جنگیدن با وضعیت زندگیتان نتیجه خوبی ندارد و مقاومت در برابر آن بی معنی است، بنابراین ابتدا باید با زندگی فعلی خود کنار بیایید. فقط در این صورت انرژی کافی برای تغییر زندگی خود را خواهید داشت.

2.در مورد موفقیت های گذشته خود فکر کنید.

در صورت مواجه شدن با کمبود و مشکل، از گذشته خود استفاده کنید تا دوباره انگیزه پیدا کنید. مرور خاطرات تلخ گذشته راحت است ولی سعی کنید از موفقیت های گذشته به نفع خود استفاده کنید.

3.مثبت فکر کنید.

همه ی ما قدرت انتخاب داریم و می توانیم افکارمان را به هر جهتی که می خواهیم، هدایت کنیم. مثبت فکر کردن باعث می شود که زندگی ما در جهت افکارمان جریان پیدا داشته باشد چون کارهای ما به طور طبیعی از افکار ما ناشی می شوند. همراه شدن مثبت اندیشی با سستی هیچ معنایی ندارد و در انتظار معجره بودن چیز بیهوده ای است و مثبت فکر کردن زمانی نتیجه می دهد که همراه آن برای رسیدن به هدف مشخص، سخت تلاش کنیم.

موفقیت برای همه ی ما چیز تعیین شده ای است و این ما هستیم که اگر به خود ایمان داشته باشیم می توانیم به هدف خود برسیم و افکار خود را عملی کنیم. البته زمانی به نتیجه دلخواه می رسیم که در کنار تلاش کردن، صبر و حوصله نیز داشته باشیم. بی تابی و عجله داشتن برای رسیدن به موفقیت فقط باعث می شود که بعد از یک مدت احساس سستی بکنید. دلیلش هم این می باشد که مثبت اندیشی بدون پشتوانه ای برای تلاش سخت، بعد از یک مدت افکار مثبت را به آرزوهای دست نیافتنی تبدیل می کند.

4. برای شکل دادن خودباوری در خود اهداف را به صورت قدم به قدم محقق سازید.

برای ایجاد یک نگرش برنده، باید پیروزی را تجربه کنید. به همین دلیل است که ابتدا باید برنامه هایی ایجاد کنیم که در آن اهداف و تاریخ دستیابی به آن ها تعیین شود. تجربه ها نشان می دهد که اکثر مردم اهداف کوتاه مدت خود را بیش از حد ارزیابی می کنند و اهداف بلند مدت خود را دست کم می گیرند. بهترین روش برای حل این مسئله، هدف گذاری و برنامه ریزی در مورد اهداف موردنظر می باشد. محقق شدن اهداف کوچک باعث ایجاد انگیزه و الهام بخش اهداف بلند مدت می شود. هر هدفی که محقق می شود باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود و مسیر رسیدن به موفقیت های بزرگ را لذت بخش تر می کند.

5. برای رسیدن به خودباوری شور و شوق داشته باشید.

برای موفقیت در هر زمینه از زندگی، باید کاری که انجام می دهید را دوست داشته باشید. نداشتن اشتیاق نسبت به کاری باعث می شود که موفقیت حاصل از آن نیز بی معنا باشد و هیچ حسی نسبت به آن نداشته باشید. اگر فقط برای کسب درآمد تلاش کنید و هیچ شور و شوقی برای پیشرفت خود نداشته باشید، رشد مالی و شخصی شما محدود خواهد شد.

شور و شوق

بزرگترین موفقیت ها نصیب کسانی می شود که کار خود را دوست دارند و دلیل کاری که انجام می دهند بیشتر از علاقه ی شخصی خودشان است. وقتی نسبت به کار خود احساس مثبت داشته باشید و ببینید که با این کار یک تاثیر مثبت و مهم در زندگی دیگران ایجاد می کنید، انگیزه و شور و شوق شما برای انجام آن بیشتر و بیشتر می شود.

6.مهربان باشید 

زمانی که کارهای خود را با مهربانی پیش ببرید و با هر دلیلی دنبال حق خود نباشید، انتظار ندارید که دیگران کارهای سخت و دشواری را در زندگی برای شما انجام دهند. به جای توجه به مسائل کم اهمیت، خودتان برای رسیدن به موفقیت تلاش می کنید. خیرخواه بودن شما، ترس و وحشت نسبت به نتیجه کارها را از بین می برد. افراد خود محور و خودخواه باعث ناراحتی و شکایت همکاران و هم تیمی خود می شوند. شما باید صبور باشید، به دیگران کمک کنید، در صورت نیاز از دیگران کمک بخواهید، برای رسیدن به اهداف خود سخت تلاش کنید. نا امید شدن نشانه شکست می باشد، شما باید بپذیرید که اوضاع همیشه وفق مراد نیست پس مهم این است که همیشه متکی به خودتان باشید و دست از تلاش برندارید.

7.محکم باشید.

برای موفق شدن، هرگز نباید تسلیم شوید. پایداری و سرسختی در تحقق اهداف، رمز موفقیت هر شخص می باشد. اگر می خواهید مشکلات خود را حل کنید و روز به روز رشد و پیشرفت کنید، باید نسبت به کارها و موانعی که بر سر راهتان قرار می گیرد خوش بین باشید و دست از تلاش برندارید. شکست ها، فرصت و تجربه می باشند و همانند نردبان عمل می کنند و ما را به اهدافمان نزدیک تر می کنند.

8.مطالعه کنید.

مطالعه در مورد موفقیت های دیگران یک راهکار عالی برای پیشرفت شما می باشد. اگر با شرایط زندگی افراد موفق و رازهای موفقیت آنها آشنا شوید، می توانید از آن ها الگو بگیرید و در زندگی خود پیاده سازی کنید. شما می توانید از اعضای خانواده، معلم، استاد، مربی و هر شخص دیگری برای زندگی خود الهام بگیرید.

مطالعه

9.به سلامتی خود اهمیت بدهید.

وضعیت بدنی سالم، انرژی مثبت بسیار خوبی را به وجود می آورد. سلامتی جسمی و سلامتی روحی به یکدیگر وابسته می باشند و در صورت سالم نبودن بدن، روح نیز دچار افسردگی و ناراحتی می شود. هنگامی که جسم فعالیت زیادی داشته باشد بدن مواد شیمیایی مفیدی تولید می کند که به طور موثر استرس ، عصبانیت یا ناامیدی را درمان می کند.

10.اجتماعی باشید.

انتظارات و اعتقاداتی که دیگران نسبت به شما دارند، نشاندهنده ی باور های دیگران نسبت به شما می باشد.  افرادی که ایمان و اعتقاد خودشان را ابراز می کنند، انگیزه شما را بالا می برند و تاثیری که روی شما دارند، این می باشد که  مسئولیت پذیری و اشتیاق شما برای تلاش را بیشتر می کنند.

یک نکته مهم در خودباوری

نکته اصلی این می باشد که ابتدا باید با خودتان صادق باشید و زندگی خود را با بالاترین ارزش ها و آرزوهای خود پایه گذاری کنید. این تنها راه تقویت خودباوری شماست. زمانی را برای فکر کردن به علایق و اعتقادات خود اختصاص دهید. به عنوان نمونه، اگر می خواهید در زندگی خود یک نویسنده باشید، خودتان را باور داشته باشید و اعتماد داشته باشید که می توانید از عهده ی این کار بر بیایید. سخت ترین مرحله، آشنایی با نحوه برداشتن قدم های اولیه در جهت تحقق اهداف موردنظر است پس از برداشتن این قدم ها، دستیابی به هدف های بزرگتر راحت تر می شود.

اگر به خودباوری برسید  این شجاعت را پیدا می کنید که اقدامات فوری را در مورد اهداف خود انجام دهید و همانطور که می دانید، تلاش کردن کلید موفقیت می باشد. مهم تر از همه این می باشد که هیچ گاه پتانسیل رشد خود را با شک و تردیدهای بیهوده، محدود نکنید. در عوض، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و به خودتان ایمان داشته باشید چون واقعاً شما می توانید کاری که در ذهن دارید را انجام دهید.

هر روز جمله ی ” من به خودم اعتقاد دارم ” را تکرار کنید. افکار شما به کلمات تبدیل می شوند و در نهایت، این کلمات به اعمال تبدیل می شوند. با تکرار کردن این جمله، سرانجام واقعاً به خودتان اعتقاد خواهید داشت.

پذیرفتن خود واقعی، شجاعت می خواهد اما هر کسی که این کار را انجام می دهد به مرور زمان استعداد، مهارت ها و توانایی های خود را کشف و از آنها استفاده می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx