چرا باید تمرکز یا مدیتیشن کنیم؟

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

4 قدرت شگرف تمرکز

یکی از سوالاتی که من  هر لحظه از خود میپرسم این است که: ” چرا باید مدیتیشن کنم؟ یا “مدیتیشن چگونه زندگی شما را تغییر داد؟”.  آن‌ها می‌خواهند بدانند قدرت مدیتیشن چه مزیت هایی دارد – و این سوال بسیار خوبی است.

در پاسخ به سوال چرا مدیتیشن، من می‌توانم در مورد ۷۰ فایده مدیتیشن برای سلامت، ذهن، زندگی عاطفی و عملکرد صحبت کنم. گاهی اوقات دانستن این مزایا کمک می‌کند، اما اغلب احساس می‌کنم که واقعا ارزش واقعی این روش را به اشتراک نمی‌گذارد. من شخصا شروع به تمرکز نکردم، چون به دنبال هر کدام از این مزایا بودم – که در واقع آن‌ها فقط اثرات جانبی خوبی داشتند.

در عین حال، من نمی‌توانم با اشاره به ارزش معنوی مدیتیشن، به این سوال پاسخ دهم، زیرا همه افراد جامعه، گرایش معنوی ندارند.

اما به واقع چرا مدیتیشن؟

نکته اصلی که مورد توجه قرار می‌گیرد و آن را کاملا مرتبط و جهانی می‌سازد، این است:

شما فکری در سر دارید، اما رئیس ذهن خودتان نیستید.

اغلب، ذهن شما رئیس شما است.

ذهن شما ارزشمندترین دارایی شماست. چیزی که در ذهن شما اتفاق می‌افتد می‌تواند شما را شاد یا افسرده، موفق یا شکست خورده، فعال یا بی‌جان کند. به طور خلاصه، کیفیت ذهن شما کیفیت زندگی شما را تعیین می‌کند.

پس، ارزش مدیتیشن چیست؟

این کار به شما کمک می‌کند ذهن خود را بشناسید و کنترل ذهن خود را به دست آورید (به تدریج). و این امر همه چیز را در تمام جنبه‌های زندگی شما تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد.

چهار قدرت شگرف مدیتیشن

همه ما می‌دانیم که مدیتیشن فوایدی برای سلامتی دارد و این که ذهن ما را تیزتر و سریع تر می‌کند. اما این جزو مزیت های هیجان انگیز آن نیست. آنچه بیش از همه هیجان‌انگیز است این است که هر زمان که برای تفکر بنشینیم، ۵ ابرقدرت فکری را پرورش می دهیم.

تا پایان کار با من بمانید تا متوجه شوید که این ابر قدرت ها در پاسخ به چرا مدیتیشن چه مواردی هستند.

بگذارید وارد عمق ماجرا شویم و صادق باشم. من چهار مهارت مهم را پوشش می‌دهم که مدیتیشن آنها را به شما خواهد داد. این مهارت ها بسیار عالی هستند که من در واقع ترجیح می‌دهم که آن‌ها را “ابرقدرت” بنامند.

۱. زوم کردن یا بزرگنمایی

اولین مهارتی که از مدیتیشن بهره می‌برید، بهبود توانایی شما در تمرکز است. تمرکز به این معنی است که شما می‌توانید بر روی هر چیزی زوم کنید و آن را در آنجا نگه دارید و عوامل حواس‌پرتی را نادیده بگیرید. طول زمانی که شما می‌توانید توجه خود را به عمل در حال انجام جلب کنید، با تمرین افزایش میابد.

کاملا مشخص است که چگونه توانایی تمرکز در همه حوزه‌های زندگی ضروری است: شغل، تحصیلات، امور مالی، و عملکرد (در کار، ورزش و یا هنر). ما در زمان حواس‌پرتی مداوم زندگی می‌کنیم – طول توجه ما به تدریج کوتاه‌تر می‌شود. ما فاقد تمرکز هستیم زیرا بسیاری از چیزها برای توجه ما ضروری هستند، و در نتیجه ذهن ما به راحتی در همه جا پراکنده می‌شود.

همچنین حالت‌های مختلفی از تمرکز در زندگی روزمره وجود دارد. تمرکز کردن به شما این امکان را می‌دهد که:

در فعالیت‌های روزمره خود بیشتر حضور داشته باشید تا اینکه در ذهن خود گم شوید.

شنونده خوبی باشید و ارتباط برقرار کنید.

در دام کارهای مختلف قرار نمی‌گیرید و شما را قادر می‌سازد که زمان و انرژی بیشتری به دست آورید.

لذت عمیق تری از زندگی خود داشته باشید، هر چند کوچک (یک وعده خوب، سپری کردن زمان وب با خانواده تان، سرگرمی مورد علاقه شما و غیره).

زمانی که صداهای رقابتی در سرتان وجود دارند (مانند صدای ترس و صدای اعتماد)شما می‌توانید زوم کنید و بر روی صدایی که به شما قدرت می‌دهد تمرکز کنید.

در مقاله چرا مدیتیشن، ما هر بار این توانایی را به شما آموزش میدهیم  که در توجه خود بر هدف تمرکز خود زوم کنید (مثل نفس کشیدن، سرود خواندن و غیره).

۲. دورنمایی

دورنمایی به شما توانایی تمرکز و پرسپکتیو نیز می دهد. که درواقع نوعی توانایی جذب شدن به مسائل ذهنی و احساسی و توانایی دیدن با وضوح و آرامش است. این مورد به تنهایی می‌تواند برای پاسخ به چرا مدیتیشن کافی باشد.

اغلب اوقات ما نمی‌خواهیم روی چیزی زوم کنیم، اما نمی‌توانیم به انجام آن کمکی هم کنیم. احساسات معمولا نیروی محرک برای این کار هستند. آن‌ها می‌توانند به سرعت آشفته شوند. شاید این یک حادثه آسیب زا از گذشته شما باشد ، یا یک الگوی عاطفی اعتیاد آور مانند قربانی کردن یا گفتگوی منفی باشد.

شاید همه چیز درطول روز شما به درستی پیش برود ، تا زمانی که کسی چیزی نگوید که باعث شود شما با سردرگمی ، عصبانیت و شک به پایین سقوط کنید.

یا شاید فقط افکار شما هستند که برای تفسیر چیزها از طریق لنزهای ترس و بدبینی به شما کمک می‌کند.

در شرایطی مانند این، زوم کردن به کارتان می‌آید. این کار ذهن شما را آزاد می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که تصاویر بزرگ‌تر و بهتر را ببینید.

مدیتیشن

این کار باعث نخواهد شد که افکار و احساسات مزاحم را متوقف کند – اما باعث می‌شود که آن‌ها بیشتر شبیه یک فنجان نمک در درون اقیانوس شوند، نه یک فنجان نمک که در یک سطل کوچک ریخته شده.

در مدیتیشن، هر بار که متوجه می‌شویم به جریان افکار مکیده شده‌ایم، توجه خود را به بیرون آوردن آن از گودال فکر، جلب کنیم.

۳. مکث کنید.

 مکث کردن همراه با مدیتیشن مهارتی است که اغلب افراد با مدیتیشن به تنهایی کار می‌کنند.

وقتی ما به روشی ناخودآگاه زندگی می‌کنیم، محصول محیط خود می‌شویم. ما به جای پاسخ دادن واکنش نشان می‌دهیم. در این حالت، ما با بلندترین ضربه در سرمان بازی می‌کنیم. ما داریم شرایط گذشته مان را تکرار می‌کنیم.

داشتن زندگی خلاقانه و زندگی با رفع کردن تمام نیازهایمان نقطه مقابل یکدیگر هستند. این به این معنی است که در لحظه باهوش باشید و فعالیت های تازه داشته باشید. به همین دلیل است که توانایی توقف و مکث ضروری است.

توانایی داشتن توقف و مکث به شما فضاهایی می دهد که عبارتند از:

جلوگیری از اقدام به انجام کاری در هنگام عصبانیت و یا دیگر انگیزه‌های مخرب که باعث نابودی روابط و زندگی‌ها می‌شوند. (به این صورت که ما می‌توانیم بگوییم وقتی توانایی مکث و خودداری وجود نداشته باشد، پشیمان می‌شویم.)

عادات بد را بشکنید.

مشخص کنید که چه چیزی واقعا در حال وقوع است.

تصمیم‌های عاقلانه را براساس نیازهای لحظه ای تان بگیرید.

مجددا اعمال خود را در زندگی با ارزش‌های اصلی خود تطبیق دهید.

کم‌تر فکر کنید، کم‌تر نگران باشید، و بیشتر در جریان زندگی باشید.

واکنش بدون تفکر آسان است – این مسیری است که با کم‌ترین مقاومت طی می شود. مکث کردن کار سخت‌تری است – این مهارتی است که باید آموزش داده شود، درواقع فضیلتی که باید توسعه یابد.

در هنگام مدیتیشن، هر بار که متوجه می‌شویم که حواسمان پرت است، مکث ‌کنیم و جریان افکار را قطع کنیم. این یک شرط برای شما است برای این که بتوانید زوم کنید. آیا رسیدن به این قابلیت توجیه سوال چرا مدیتیشن کنیم نیست؟

۴. تغییر کانال

مدیتیشن فرصت توقف و زوم کردن را تغییر می‌دهد، در واقع زوم می‌کند و به همراه توانایی “تغییر کانال‌ها” آن را به هم نزدیک می کند.

به دنیای ذهنی خود به عنوان یک تلویزیون با چندین کانال فکر کنید. بعضی از آن‌ها آموزنده، سرگرم‌کننده و یا مفید هستند. برخی دیگر پر از نمایش‌های بد هستند، حتی اگر شما به آنها اعتیاد داشته باشید.

مشکل اینجاست که این تلویزیون همیشه از شما اطاعت نمی‌کند.در واقع بدین صورت است که به طور تصادفی کانال‌هایی که دوست ندارید را نشان می دهد، و حتی به شما این اجازه را نمی‌دهد که آن را خاموش کنید. گاهی اوقات شما سعی می‌کنید کانال را تغییر دهید، اما بعد از پنج ثانیه خودتان را به سمت کانال قدیمی باز می‌گردانید.

هر چه بیشتر توانایی‌های خود را برای توقف، بزرگنمایی و دورنمایی بیشتر گسترش دهید، می‌توانید کنترل دوردست خود را تنظیم کنید. در نتیجه، کانال‌های مورد علاقه شما زمان بیشتری را به دست می‌آورند و به دلیل کمبود توجه، کانال های بی مصرف متوقف می‌شوند.

فرمول ها برای تغییر کانال ها عبارتند از:

توجه داشته باشید که یک کانال بی‌فایده بالا آمده‌است. این می‌تواند ترس، اضطراب، تنفر و غیره باشد. گاهی اوقات برچسب زدن می‌تواند مفید باشد.

متوقفش کنید. نفس بکشید و یک قدم عقب بروید. با آن مبارزه نکنید، اما به جای آن متوجه شوید که واقعا نیازی به دیدن آن ندارید.

دورنمایی کنید. تصاویر بزرگ‌تر را ببینید – آگاهی شما بزرگ‌تر از این تفکر / احساس است. بگذارید تفکر همانجا بماند، اما توجه کنید که نیازی نیست روی آن زوم کنید.

کانال‌ها را تعویض کنید و سپس با قدرت بر روی کانال های مفید تر و پر قدرت تر زوم کنید.

تغییر کانال ها یک تمرین طبیعی کنترل بر روی توجه شما است – در واقع نوعی بازپس گرفتن قدرت برای تصمیم‌گیری در مورد جایی که باید روی آن تمرکز شود، می باشد. این کار سرکوب کردن نیست و شامل هیچ خشونتی نمی باشد.

۵. خط پایه جدید؟

خط پایه ی احساسات شما چیست؟ منظورم این است که، احساساتی که همیشه در طول روز در پس‌زمینه ذهن شما وجود دارد چیست؟

برای بسیاری از مردم اضطراب، افسردگی، ترس، دلسوزی یا طمع است. شاید یک احساس نارضایتی نامحسوس از خود و زندگی شخصی باشد.

مدیتیشن به شما کمک می‌کند از احساسات پایه خود آگاه شوید و به آرامی علل آن‌ها را از بین ببرید، یا حداقل “کانال‌های تغییر” ی هستند که قبل از اینکه وارد منجلاب فکر شوید به شما کمک می کنند.

برای من، احساس پایه، بی‌قراری و نا آرامی برای چیزی ناشناخته بود. پس از سال‌ها آموزش، این حالت در من سرد شد. اکنون احساسات پایه من آرامش، رضایت و احساس محکم همراه با توانایی بالا است.

با گفتن این جمله، گمراه‌کننده است که بگوییم تمرکز به تنهایی این کار را انجام خواهد داد. برای اکثر ما ، این مدیتیشن همراه با خود اندیشی مداوم ، تأمل ، و صداقت رادیکال است. مطالعه متون معنوی یا ادبیات رشد شخصی نیز می تواند به ما کمک کند. و به همین ترتیب ، درمان ، روابط عمیق و ایجاد تغییرات واقعی در زندگی شما نیز ممکن می شود.

احساسات می آیند و می روند. با این وجود، به نظر می‌رسد که احساسات اولیه ما بیش از این ادامه دارد و سطح سلامتی ما را تعریف می‌کند. پس به نظر یک ایده خوبی است که دوست داشته باشید آن را ارتقا دهید.

قدرت مدیتیشن:

بنابراین خواننده عزیز، پاسخ‌های زیادی مبنی بر چرا مدیتیشن وجود دارد. این مهارت‌ها شامل همه اشکال احاطه بر توجه شما، در ذهن شما هستند.

با این حال، شما با این “ابرقدرت” به سرعت پیش نروید. آن‌ها ماهیچه‌هایی هستند که با تمرین مداوم و سازگر رشد می‌کنند. می دانید که هر زمان که مدیتیشن می‌کنید، در حال برداشتن گام‌های محکم برای افزایش این قدرت‌های بزرگ هستید

خیلی دوست دارم از شما بشنوم که چگونه این مهارت‌های مدیتیشن را در زندگی خود به کار گرفتید؟ شما از مدیتیشن چه می‌خواهید؟ لطفا نظر بدهید.

آیا برای انتخاب روش مدیتیشن و ایجاد یک روش مناسب به کمک نیاز دارید؟ این مقاله را بررسی کنید تا بتوانید مهارت‌های خود را از طریق ۵ طرح مختلف طی هفته ها توسعه دهید.

4/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx