زندگینامه فتحعلی اویسی – بازیگر

نظرات 4
3 دقیقه مطالعه

زندگینامه فتحعلی اویسی - بازیگر

بیوگرافی فتحعلی اویسی (زندگینامه هنرمندان)

در زندگی نامه فتحعلی اویسی اینگونه آمده است که : فتحعلی اویسی در 21 دی سال ۱۳۲۴ در فردو از توابع قم متولد شد. وی بازیگر تئاتر، سینما، تلویزیون ایرانی است. اویسی فارغ التحصیل رشته کارگردانی و بازیگری سینما از دانشگاه ایالتی تگزاس آمریکا در سال ١٣۵٣ می باشد. بازگشت اویسی به ایران در سال ١٣۵٣ اتفاق افتاد.

فعالیت سینمایی فتحعلی اویسی با بازی در فیلم قدغن در سال ١٣۵٧ آغاز شد. بعد از اتمام تحصیل به عضویت سیمای جمهوری اسلامی درآمد و در دهه 60 در فیلم های بسیاری بازی کرد چند فیلم ناموفق هم کارگردانی کرد.
فتحعلی اویسی در اوایل دهه هفتاد دوباره به کارگردانی روی آورد و سومین فیلم بلندش “مریم و میتیل” فیلم موفقی از آب درآمد. اما در چهارمین فیلمش خودش “سربلند” به هیچ وجه موفق نبود. فتحعلی اویسی در نیمه دوم دهه هفتاد در تلویزیون فعال تر شد و بازی‌ های زیبائی هم از خود به نمایش گذاشت.
از بازیهای ماندگار اویسی در سینمای ایران میتوان به فیلم‌ های ناخدا خورشید “ناصر تقوائی، 1365″، سرب “مسعود کیمیائی، 1367″، هی جو “منوچهر عسگری نسب، 1367″، بانو “داریوش مهرجوئی، 1370″، جهان پهلوان تختی “بهروز افخمی، 1376” و فیلم مومیائی 3 “محمدرضا هنرمند، 1378”  اشاره کرد.

زندگینامه فتحعلی اویسی - بازیگر

فتحعلی اویسی در تلویزیون هم نقش آفرینی کرده است و در یک قسمت از مجموعه تهران 11 و مجموعه چمدان های بسته تحسین همگان را برانگیخت.
اوج هنرنمائی و موفقیت فتحعلی اویسی، ‌بازی در مجموعه تلویزیونی بدون شرح بود.

فتحعلی اویسی و همسرش

زندگینامه فتحعلی اویسی - بازیگر

فیلمهای فتحعلی اویسی

قدغن، راهی به‌سوی خدا، میرزا کوچک خان، مادر، ناخدا خورشید، پرنده کوچک خوشبختی، باؤ، سرب، هی جو، گل سرخ، ریحانه، هامون، حکایت آن مرد خوشبخت، سایه خیال، بانو، دلشدگان، قرق، مسافران دره انار، پرنده آهنین، مریم و میتیل، پرواز را به‌خاطر بسپار، آخرین خون، بدل، سربلند، مرضیه، لژیون، می‌ خواهم زنده بمانم، 
اعاده امنیت، پاتک، حادثه در کندوان، جهان پهلوان تختی، یک‌ قدم تا مرگ، مومیائی 3، دوشیزه، بله برون

زندگینامه فتحعلی اویسی - بازیگر

مجموعه‌ های تلوزیونی

سربداران، تنهاترین سردار، تهران 11، پس از باران، تفنگ سرپر، چمدان‌ های بسته، بدون شرح، در کنار هم، باغچه مینو، کمربندها را ببندیم

افتخارات فتحعلی اویسی

نامزد بهترین بازیگر نقش دوم مرد برای فیلم ناخدا خورشید (پنجمین جشنواره فیلم فجر)
نامزد بهترین بازیگر نقش دوم مرد برای فیلم سرب (هفتمین جشنواره فیلم فجر)

4/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx