زندگینامه جت لی – بازیگر

1 نظر
7 دقیقه زمان مطالعه

 زندگینامه جت لی - بازیگر

بیوگرافی جت لی(زندگینامه هنرمندان)

در زندگی نامه جت لی اینگونه آمده است که: جت لی در ۲۶ اپریل ۱۹۶۳ در بیجینگ چین متولد شده است. نام کامل او به زبان چینی قدیم لی لیان جی و در گویش کانتون به او لی لین کیت گفته میشود. جت لی در خانواده اش دو برادر و دو خواهر بزرگتر از خودش داشت هم چنین نام همسرش نینا چی لی بوده و دارای دو دختر از زن اولش و دو دختر از زن دومش می باشد.

عکس جت لی و همسرش

زندگینامه جت لی - بازیگر

قد جت لی ۱۷۰سانتی متر و وزنش ۶۶ کیلو گرم می باشد. جت لی پدرش را در سال ۱۹۶۵ و مادرش را در سال ۲۰۰۲ از دست داده است.

سابقه ورزشی لی بدین قرار است

جت لی در سال ۱۹۷۱ یعنی در سن ۸ سالگی شروع به یادگیری ورزش ووشو در (دوره های رزمی چینی) واقع در مدرسه ورزش های رزمی بیجینگ میکند و هر روز پس از آمدن از مدرسه به تمرین ووشو می پرداخته است. پس از ۳ سال تمرینات گسترده در سال ۱۹۷۴ جت لی به تیم نه چندان مطرح ووشوی بیجینگ رفت تا بتواند به مسابقات ملی راه پیدا کند. از آنجا که این تیم تا آن زمان موفق به کسب جواز حضور در مسابفات ملی نشده بود، جت لی با لیاقتی که نشان داده بود سعی کرد تیم را به مسابقات ملی که به نام “لی وون” معروف بود برساند. در این مسابقات جت لی با قدرت تمام حاضر شد و توانست در آخر کاپ قهرمانی مسابقات ملی را به خود اختصاص دهد و این افتخاری بزرگ برای تیم بیجینگ و مردم آن بود، جالب آنکه جت لی در آن موقع فقط ۱۲ سال داشت. با این افتخار جت لی از سوی فرمانداری بیجینگ انتخاب شد تا با اجرای هنر رزمی خود نام زادگاهش را در بین چندین شهر معتبری که در ووشو مشهور بودند بر سر زبان ها بندازد.

زندگینامه جت لی - بازیگر

شاید ندانید که بیشترین شهرت جت لی در این دوره به نمایش گذاشتن ووشو در رز گاردن کاخ سفید برای رییس جمهور وقت امریکا اقای ریچارد نیکسون بود. البته جت لی بعدا در کشمکش های سیاسی دو کشور خودش را بی طرف نگه داشت. جت لی به مدت ۵ سال متوالی از سال ۱۹۷۹-۱۹۷۴ قهرمان مسابقات ملی ووشو کشور چین شد. در اواخر سال ۱۹۷۹ در حین اجرای زدن ضربه دوبل ۱۸۰ در هوا (این ضربه از تکنیک های حرفه ای در هنر های رزمی چین محسوب میشود) از ناحیه زانو دچار حادثه شد به طوری که رباط قدامی زانویش پاره گردید و همین موضوع باعث شد از مسابقات حرفه ای ووشو کناره گیری کند.

سر انجام پس از چند سال که پای او به کار افتاد و مشکلش حل شد با کارگردان چینی آقای چانگ هسین ین آشنا شد و این تازه آغاز برگی جدید از زندگی ورزشی جت لی می باشد. جت لی با استیل چابک و سریعی که داشت توانست نظر کارگردانان فیلم های رزمی چینی را به خودش جلب نماید و چند نقش را که به آن دادند به نحو احسن اجرا کرد. از آنروز تا کنون جت لی پله های ترقی را در عالم سینمای رزمی طی می کند و فیلم هایی که در آنها نقش اول را داشته بسیار پر بیننده هستند.

تازه جت لی علاوه بر عالم ورزش در عرصه غیر ورزشی نیز مطرح است به طوری که به او عنوان سفیر صلیب سرخ جهانی را اعطا کردند و هم چنین یک موسسه خیریه در چین تأسیس کرده و این موسسه اساساً چینی زبان می باشد و هدفش این است که این موسسه را توسعه دهد و بتواند یاری رسانی به نیازمندان جامعه چینی باشد. حتی یکی از قسمت های اصلی برنامه اش این است که کمک کند به جوانان چینی تا بتوانند بر مشکلات روحی خودشان فایق آمده و به یک تعادل در زندگی برسند.

زندگینامه جت لی - بازیگر

اولین مربی جت لی شخصی بود به نام وو بین؛ این فرد به عنوان سر مربی تیم ووشو بیجینگ از سال ۱۹۶۴ تا اواخر سال ۲۰۰۰ به تیم خدمت می کرده. هنگامی که وو بین شروع به تمرین ووشو میکند تیم بیجینگ تا سال ۱۹۷۴ یعنی سالی که جت لی به تیم اضافه میشود توانایی رسیدن به مسابقات کشوری را نداشته است، با آمدن جت ورق تیم بر می گردد، هم چنین در زمانی که جت لی با تیم بود دو نفر به نام های (چنگ هوی کان، لی جین فنگ) به عنوان کمک مربی به تیم خدمت می کردند علاوه بر این چند مربی دیگر نیز به تک تک افراد آموزش لازم را می دادند. ملاقات این افراد با تیم سبب میشد که جت لی و هم تیمی هایش از نظر روحی حمایت بشوند.

نکته مهم در مورد جت لی اینکه بر خلاف تصور خیلی ها جت لی هیچ وقت در معبد شائولین آموزش ندیده و هیچ تمرینی هم با راهبان شائولین نداشته چون آن زمان راهبان در معبد زندگی می کردند.

برخی از عکس های جت لی :

زندگینامه جت لی - بازیگر

زندگینامه جت لی - بازیگر

زندگینامه جت لی - بازیگر

زندگینامه جت لی - بازیگر

مهمترین فیلمهای جت لی

مجموعه‌ فیلم روزی روزگاری در چین
مشت افسانه‌ ای
ماسک سیاه
قاتل حرفه‌ ای
اسلحه مرگبار ۴
یکه‌ تاز (بی‌ همتا)
بوسهٔ اژدها
قهرمان
رها شده
بی‌ باک
جنگ‌ سالاران
جنگ
پادشاهی ممنوعه
مومیایی: مقبرهٔ امپراتور اژدها
اقیانوس بهشت
مجموعه‌ فیلم یک‌ بار مصرف‌ ها ۱ و ۲ و ۳
علائم خشم

افتخارات حت لی

جایزه فیلم هنگ کنگ: بهترین بازیگر فیلم فرماندهان جنگ ۲۰۰۷
جایزه انجمن نقد فیلم هنگ کنگ: بهترین بازیگر فیلم بی‌باک (فیلم ۲۰۰۶) بی‌ باک ۲۰۰۶
جایزه اسب طلایی: جایزه ویژه ۱۹۹۵

۳.۵/۵ - (۱۵ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx